Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Zachowania / Nauka czystości
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Malin dnia Listopad 29, 2021, 11:58:40 am »
Witam. Posiadam dwa króliki Manka(12mies samiec kastrat) i Lusie(5mies samica), króliczki się zaprzyjaźniły śpią razem i razem się bawią, zamykane są tylko na noc w kojcu o pow. ok. 2m^2. Maniek szybko nauczył się korzystania z kuwety zarówno siuśki jak i bobki. Problem mam z Lusia sika obok kuwety w obrębie 40cm od kuwety, czasami zdarzy się ze zrobi do kuwety, ale to naprawdę rzadkość (1na20 siuśków) o bobkach nie wspomnę. Kuweta jest dosyć sporych rozmiarów 50X35cm, więc bez problemu mieszczą się tam oba króliki w kuwecie jest pellet drzewny, a nad nią wisi paśnik. Wkładanie chusteczek nasiąkniętych moczem nic nie daje, zawsze zostawiam trochę żwirku nasiąkniętego siuśkami. Gdy widzę ze ma zamiar sikać wkładam ja do kuwety ale to tez nic nie pomaga wysiusia się wtedy w kuwecie ale następnym razem zrobi obok. Myślałem ze może żwirek jej nie pasuje ale kupowałem wiele różnych żwirków, lecz żaden nie przyniósł oczekiwanego efektu. Nie wiem jak rozwiązać ten problem. Czy miał ktoś podobny i wie jak temu zaradzić? Proszę o pomoc. Dzięki.
2
Niepolecani / Odp: Przychodnia Sowa Egzotica w Bydgoszczy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cytryna27 dnia Wrzesień 05, 2021, 16:01:31 pm »
W Bydgoszczy jest specjalista od królików na Bałtyckiej - dr Kwiatkowski. Zajmuje się zwierzętami egzotycznymi, jeżami, gadami i właśnie królikami. Też dostałam namiary na Sowę Egzotykę gdy Franiu zachorował ale poczytałam na necie opinie i przeraziła mnie opinia że królikowi złamali tam kręgosłup przez nieumiejętne trzymanie i o kolejkach jak za komuny. Franiu ma już ponad 8 lat i trzymamy się dr Kwiatkowskiego. Nie raz już go ratował.
3
Problemy techniczne użytkowników / Odp: usuniecie konta
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jolcia dnia Lipiec 18, 2021, 22:33:06 pm »
proszę o usunięcie mojego konta z forum, a wraz z nim wszystkich moich danych osobowych będących w Państwa posiadaniu.
4
Niepolecani / Odp: Przychodnia Sowa Egzotica w Bydgoszczy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Uszatkowo dnia Lipiec 06, 2021, 14:55:37 pm »
Dziękuję za ostrzeżenie. Wystawiłaś też innych miejscach opinie?
5
Dieta / Odp: Gałązki
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Uszatkowo dnia Lipiec 06, 2021, 14:54:03 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=l9_xqU5gA5w Tutaj masz podpowiedź u Julii Potz
6
Dieta / Odp: Żywienie królika młodego
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Uszatkowo dnia Lipiec 06, 2021, 14:52:48 pm »
Lepiej nie. Raczej poczekaj do 3-4 miesiąca i powoli wprowadzaj :)
7
Zachowania / Odp: Kroliczek nagle przestał korzystac z kuwety
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Uszatkowo dnia Lipiec 06, 2021, 14:51:07 pm »
Dorasta. Samczyki niekastrowane znaczą teren (w większości). Rozwiązaniem powinna być kastracja, choć to nie zawsze się sprawdza.
8
Zachowania / Kroliczek nagle przestał korzystac z kuwety
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Yannati dnia Maj 30, 2021, 20:15:41 pm »
Hejka!

Mam od około tygodnia problem z moim dziewięciomiesięcznym maluchem. Żeby nakreślić sytuację - Buniek był około półtora miesiąca temu odjajczany i szczepiony, wszystko zniósł bardzo dobrze, jeszcze tego samego dnia wieczorem hopsał po całym pokoju (oczywiście pilnowałam żeby nie rozerwał sobie szwów). Pani weterynarz w trakcie badań wykryła u niego w pęcherzu piasek, ale powiedziała, że da sobie z nim radę sam i nie wymaga operacji. Był to mój błąd gdyż dawałam mu zbyt dużo niezbyt dozwolonych warzyw, ale już się zreflektowałam i pilnuję bardziej co królik je. Odkąd go mam nie miał większych problemów z załatwianiem się do kuwety, a nawet wręcz przeciwnie - sam załapał, że powinien się właśnie do niej załatwiać. Kilka razy jak był malutki zdarzyło mu się siknąć na łóżko, ale później przestał.

No i właśnie. Nagle znów zaczął. Odmawia korzystania z kuwety, a jedynym dogodnym miejscem okazał się mój materac, który leży na podłodze. Podstawianie kuwetki w tamto miejsce nic nie daje, chwilowo zrobiłam prowizoryczną zagrodę z moskitiery, ale dziad nawet to potrafi ominąć.

Dodam, że zaczął wykopywać żwirek z kuwet (ma 3) i kłaść się w nich na gołym plastiku. Ma papierowe granulki, nigdy nie miał z nimi problemu. Może ważną informacją okazać się to, że zaczęły się u mnie fale upałów (25-30 stopni), a mieszkamy na poddaszu więc przez większość dnia jest około 22-23 stopnie w mieszkaniu.

Na razie zastanawiam się nad zmianą żwirku na pellet lub próbą wprowadzenia silikonowego + załatwienie kafelka chłodzącego pod kuwetkę (bardzo lubi się w niej kłaść). Ma masę kartonowych domków, biega wolno niemal cały dzień (około 16-17 godzin), prawie na pewno jest zdrowy, a przynajmniej je, pije i zachowuje się w miarę normalnie. Jedynie zdechlaczkuje tę gorętszą połowę dnia w kuwecie w cieniu. Ostatnio się troszkę przytkał futerkiem, ale już bobkuje normalnie, dał sobie radę sam z drobną pomocą masażu brzuszka.

Dodam, że ma dostęp do świeżej wody i siana przez cały czas, raz na tydzień/dwa dostaje sałatki, czasami dostanie smaczka w postaci jakiegoś świeżego owoca. Teraz troszkę częściej podajemy mu ogórka bo zjada go chętniej niż pije wodę. Wieczorami dostaje około 2/3 swojej porcji granulatu Versel-Laga Cuni Adult, a koło 1/3 ląduje do kuli smakuli.

Wychodzą tu więc trzy pytania:
Czy to, że królik nie sika do kuwety może być kwestią żwirku?
Czy to, że królik zaczął sikać na łóżko może oznaczać, że piasek w pęcherzu zmienił się w kamyczki?
Oraz
Czy to, że zmienił tak swoje zachowanie może zależeć od temperatury?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź   :heart
9
Dieta / Odp: Gałązki
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rodzynka93 dnia Maj 22, 2021, 10:57:29 am »
Moje króliczki nie chcą gryźć gałązek, żadnych których dotychczas próbowałam. Ani tych małych jabłonkowych z Herbal Pets ani prosto z drzew. Wiem, że są ważne w diecie zwierzaków, ale one tylko wąchają i odchodzą.

Przyzwyczajać, podawać codziennie czy odpuścić i spróbować za jakiś czas ponownie?
10
Zachowania / Królik wyciąga się przy siadaniu, jest rozdrażniony, ma bardzo szybki oddech
« Ostatnia wiadomość wysłana przez PUSZPUSZ20 dnia Maj 19, 2021, 10:46:44 am »
Nie wiem co się dzieje z moją króliczką.  Ma 6 lat i ostatnio zaczęła się bardzo dziwnie zachowywać. Jest bardzo rozdrażniona. Je normalnie chociaż ma trochę większy apetyt, załatwia się też normalnie. Zauważyłam że przy siadaniu się wyciągnęła do tyłu. Strasznie szybko oddycha, tak szybko, że aż się trzęsie ale nie zawsze. Zaczyna się bardzo stresować gdy próbuję dotknąć jej brzucha. Schudła i ma sporą niedowagę mimo że w jej diecie nic się nie zmieniło. Nie wiem co robić. Do weterynarza będę mogła się udać dopiero w następnym tygodniu. Jeśli ktoś miał podobną sytuację bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie chorób, albo sposobów jak mogłabym jej pomóc.  :icon_exclaim
Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10