Autor Wątek: Najlepsze granulaty na rynku  (Przeczytany 1018523 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1900 dnia: Listopad 23, 2010, 11:48:52 am »
Gdybym znala odpowiedz na to pytanie nie bylo by tu tej dyskusji :)
Tym krolikom, ktore potrzebuja wiecej kalorii wystarczy podac wieksza ilosc warzyw korzeniowych oraz nasiona traw i ziol ,dwa razy w tygodniu pestki slonecznika i dyni.
Najlepsza moim zdaniem jest dieta ad libitum bo uszak sam wybiera to co jest mu w danym momencie potrzebne, ale jest jeden minus tej diety w porze zimowej - koszty.
Ok to im przekaze ale to jak do osla... oni uwazaja ze granulat jest super

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1901 dnia: Listopad 23, 2010, 14:58:26 pm »
Co do warzyw kochani to zawsze jest wybór między mniejszym ,a większym złem, wiem coś o tym bo jako wegetarianka często spotykałam się z takimi zarzutami,że nie jem mięsa a w warzywach też jest chemia, a no jest ale powiedzmy sobie szczerze chemia chemii nierówna,są substancje ,które nam szkodzą a takie które nas zabijają dosłownie to się tyczy także zwierząt,warzywa szczególnie te z grubą skórką przepuszczają mniej chemii do środka,czasami np z jabłkami jest tak ,że jedno wygląda O.K a drugie aż śmierdzi i jest śliskie od nadmiaru środków to wtedy obierajmy skórkę,rośliny nawet te opryskiwane nie są tak szkodliwe,inaczej kumulują i oddają to co się w nich gromadzi.Co do aspektów finansowych kochani mnie też nie zawsze stać na najlepsze warzywka itd czasami muszę kupować mniej i liczyć każdą złotówkę,ale wole kupić jednak mniej tych warzywek i mieć czyste sumienie.Mieliśmy straszny rok co do śmiertelności na naszym forum króliczków najczęściej z powodu zatorów i problemów jelitowych czy wzdęć - to daje do myślenia.
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1902 dnia: Listopad 23, 2010, 17:23:38 pm »
zmielone zdechle myszy mnie ruszaja... aczkolwiek chyba zaczyna u mnie dzialac mechanizm wypierania i przestaje wierzyc ze to moze byc prawda ... :/

A ja w to wierzę :) Nie tylko jedzenie dla zwierzątek jest produkowane w ten sposób.
Ja od kilku lat staram się unikać kupowania dżemów z truskawek, bo mogą w nich być nie tylko truskawki.... :) Ślimaki też są mielone przy okazji (wiem to od chłopaka, który był w Anglii jako sezonowy robotnik przy truskawkach). Na logikę lepiej kupować dżemy wiśniowe, bo wiśnie rosną na drzewach, a nie przy ziemi.
Że już nie wspomnę z czego (a właściwie z dodatkiem czego) robi się pasztety, paprykarze, konserwy, parówki, mięso mielone itp.

A co do wysokiej śmiertelności królików z forum, to mam pytanie - czy wszystkie te króliki były karmione granulatami?
A jeśli tak, to czy były to te bardzo szkodliwe granulaty (zgodnie z rankingiem), czy także te "lepsze"?
Myślę, że to pytanie ma sens o tyle, że jeśli życie traciły także króliki karmione granulatami "de lux", to pojawiłoby się pytanie o sens podziału granulatów na mniej i bardziej szkodliwe...

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1903 dnia: Listopad 23, 2010, 17:57:25 pm »
A ja mam prośbę do kogos kto uzywa JRfarm i CC, zeby zrobił takis am test jaki jest pokazany na stronie miniaturki z granulatami i sianem. Ja niestety nie mam dojscia do karmy teraz, inaczej bym go zrobiła.
Czy znajdzie sie taka osoba, ktora ma te dwa granulaty i moglaby cos takiego zrobic? Jestem ciekawa jak beda wygladaly wyniki.

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1904 dnia: Listopad 23, 2010, 18:20:07 pm »
o, dobry pomysl, ja bym oxbow zrobila :) tylko ile tej wody i czy robic kontrolne probki z sianem tez czy nie?

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1905 dnia: Listopad 23, 2010, 18:30:10 pm »
kochani kolejny dobry niemiecki artykuł się tłumaczy na temat granulatów :) już kawałeczek czytałam i jest niezły,moja mamuśka też się rozkręca,dotarłam tez do ciekawego forum gdzie jest wiele pozycji książkowych napisanych przez specjalistów tak samo artykuły np o cuniculi. Mi trochę ręce opadają,że za naszą granicą mają większą wiedzę i więcej się tam mówi o tym,co do nas dopiero dochodzi , ale jakoś pomału przetłumaczy się te teksty i my mam nadzieję skorzystamy na tym ,a najbardziej nasze uchole  :bunny:
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1906 dnia: Listopad 23, 2010, 18:36:05 pm »
kochani kolejny dobry niemiecki artykuł się tłumaczy na temat granulatów :) już kawałeczek czytałam i jest niezły,moja mamuśka też się rozkręca,dotarłam tez do ciekawego forum gdzie jest wiele pozycji książkowych napisanych przez specjalistów tak samo artykuły np o cuniculi. Mi trochę ręce opadają,że za naszą granicą mają większą wiedzę i więcej się tam mówi o tym,co do nas dopiero dochodzi , ale jakoś pomału przetłumaczy się te teksty i my mam nadzieję skorzystamy na tym ,a najbardziej nasze uchole  :bunny:
o prosze to czekam bo ci szwedzi to ze nie maja medycznych zrodel ze granulat jest zly, ze nie ma jakis podstaw badan..

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1907 dnia: Listopad 23, 2010, 18:40:37 pm »
Mieliśmy straszny rok co do śmiertelności na naszym forum króliczków najczęściej z powodu zatorów i problemów jelitowych czy wzdęć - to daje do myślenia.

właśnie to dało mi do myślenia...no i Nuna oczywiście :)

A co do wysokiej śmiertelności królików z forum, to mam pytanie - czy wszystkie te króliki były karmione granulatami?
A jeśli tak, to czy były to te bardzo szkodliwe granulaty (zgodnie z rankingiem), czy także te "lepsze"?
Myślę, że to pytanie ma sens o tyle, że jeśli życie traciły także króliki karmione granulatami "de lux", to pojawiłoby się pytanie o sens podziału granulatów na mniej i bardziej szkodliwe...

ośmielę się powiedzieć, że tak. W tamtym roku chyba tylko Nuna stosowała dietę bezgranulatową - w sumie to przecież od niej wszystko się zaczęło :P
Wtedy polecany był CC i CD a Oxbow dopiero wchodził na rynek przez swiatkrolika.eu (pamiętam bo sama byłam nieźle na niego "napalona"). Ale nie mogę jednoznacznie napisać czy wszystkie królisie, które odeszły za TM były akurat nimi karmione, ale 99% z nich na bank było karmione granulatami jakimikolwiek (bo przecież to podstawa  :zdenerwowany)...
Z tym, ze przy zatorach najmniej CHYBA ma znaczenie skład granulatu tylko to, ze po prostu pęcznieje w przewodzie pokarmowym. W tym przypadku nie patrzyłabym na skład ale na to jak się zachowuje granulat wewnątrz zwierzaka - a wieć czy to "de lux" czy np. Vitapol/Alex (też polecany ze 4 lata temu) jeden kit.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2010, 18:44:58 pm wysłana przez alana »

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1908 dnia: Listopad 23, 2010, 18:44:22 pm »
szwedzi to ze nie maja medycznych zrodel ze granulat jest zly, ze nie ma jakis podstaw badan..
bo taka dalej jest prawda w sumie. nawet w tym tlumaczonym artykule wszystko jest generalizowane - a co do tych myszy to czy oni to zbadali ze tak pisza? to sa bardzo powazne zarzuty - czy maja jakies dane zeby je podeprzec? tak naprawde napisac to mozna wszystko...

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1909 dnia: Listopad 23, 2010, 18:54:46 pm »
jeszcze bym dodała (co do rankingu) - wydaje mi się, ze ranking przedstawia podział granulatów ze względu na skład (lepszy i gorszy) stąd taka ich kolejność, natomiast jeśli chodzi o zgony naszych forumowych uszków to można by ogólnie przyjąć, że karmiąc królika granulatem narażamy go na zator (ale oczywiście nie wszystkie te królisie odeszły z tego jednego powodu).

Podkreśliłam narażamy dla tych co odczytają to jako "karmiąc królika granulatem zabijamy go"

« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2010, 19:01:54 pm wysłana przez alana »

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1910 dnia: Listopad 23, 2010, 19:54:29 pm »
Monika jak już bedziesz miała tłumaczenie to wrzuć je w Literature proszę..

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline Silvana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 274
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Moje króliki: Fisia, Dyzia [*]
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1911 dnia: Listopad 23, 2010, 20:14:34 pm »
A ja mam prośbę do kogos kto uzywa JRfarm i CC, zeby zrobił takis am test jaki jest pokazany na stronie miniaturki z granulatami i sianem. Ja niestety nie mam dojscia do karmy teraz, inaczej bym go zrobiła.
Czy znajdzie sie taka osoba, ktora ma te dwa granulaty i moglaby cos takiego zrobic? Jestem ciekawa jak beda wygladaly wyniki.

Ja mam te dwa granulaty. Bo odkad karmie GC to CC nie uzywamy raczej. Tylko napiszcie jak dokladnie mam to zrobic, ile wlac wody i co ile godzin zdjecie robic.
FISIA i DYZIA GALERIA

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1912 dnia: Listopad 23, 2010, 20:35:58 pm »
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=10356.0

Zapraszam kolejna porcja tłumaczonych artykułów :) o granulatach
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1913 dnia: Listopad 23, 2010, 21:40:36 pm »
Silvana tutaj jest opis : http://www.miniaturkabeztajemnic.com/granulatvswarzywa.html

wody to tak na oko ile, grunt zeby wszedzie bylo tyle samo, granulatu nie wiem czy objetosciowo, czy wagowo włożyć, bo cc jest o wiele lżejszy, moze więc taka sama ilosc pałeczek albo np. cc 2 razy weiciej niz gc. pierwsze zdjecie mozesz zrobic tak jak na miniaturce, bez wody, potem z woda, potem np. po 15min, a potem po 12h no i woda po odcedzeniu.

Jestem bardzo ciekawa wynikow, bo nie wiadomo jakie oni tam brali granulaty do testow na stronie z ktorej pochodza zdjecia.

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1914 dnia: Listopad 23, 2010, 22:30:20 pm »
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=10356.0

Zapraszam kolejna porcja tłumaczonych artykułów usmiech2 o granulatach

Bardzo mi sie podoba cały tekst :) bravo dziewczyny! :*

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1915 dnia: Listopad 23, 2010, 22:31:14 pm »
chyba objetosciowo, AMy, bo przeciez zwykle sie granulat na objetosc dawkuje, ta 1/8 szklanki chociazby ;)

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1916 dnia: Listopad 23, 2010, 22:53:15 pm »
to ostatnie zdjecie zrobcie po 4 godzinach od namoczenia o! a nie po 12 bo tak jak nuka mowila, po 12 godzinach taki granulat jest juz w kuwecie a nie w brzuchu jeszcze :D

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1917 dnia: Listopad 24, 2010, 12:57:50 pm »
Mam resztkę CC, a także Beaphar Care oraz Grainless. Gdzieś powinnam jeszcze mieć trochę szitowego Vitakraftu. Jeśli czas pozwoli, postaram się dziś po południu dokonać eksperymentu.
monika.k - wielkie dzięki za tłumaczenia  :* Troszkę trzeba by je zredagować, żeby były bardziej po polsku (wybacz mi redaktorsko-korektorskie zboczenie zawodowe) ale merytorycznie naprawdę spora dawka wiedzy :)


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1918 dnia: Listopad 24, 2010, 13:31:02 pm »
to ostatnie zdjecie zrobcie po 4 godzinach od namoczenia o! a nie po 12 bo tak jak nuka mowila, po 12 godzinach taki granulat jest juz w kuwecie a nie w brzuchu jeszcze icon_zeby

hmmm no ja nie wiem...
Ostatnio gdy Muniek dostała buraka to bobki zabarwione na czerwono pojawiły się dopiero następnego dnia pod wieczór (a warzywa dostaje rano). Wychodziłoby więc, że proces od zjedzenia do wydalenia trwa z 1,5 dnia - u Muńka przynajmniej :)

P.S. dzis też dostała buraka to zaobserwuje kiedy pojawią się jakieś czerwone oznaki wydalenia :D

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1919 dnia: Listopad 24, 2010, 13:47:20 pm »
Mi się wydaje, że granulat i tak nie napęcznieje bardziej w ciągu godzin 12 niż w ciągu godzin 4. Tzn. później woda może po prostu odparowywać i wysychać, co też może dać niemiarodajne wyniki - przecież warunki w wilgotnych, ciemnych, ciepłych i zamkniętych jelitach są zupełnie inne niż w szklance wody.
Zresztą dziś namoczę granulat i zobaczę jak to będzie w praktyce :)
alana, eksperymenty pełną parą widzę :D


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.