Autor Wątek: Najlepsze granulaty na rynku  (Przeczytany 1010631 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

MagdaP

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2000 dnia: Listopad 27, 2010, 09:11:42 am »
Na forum staramy się traktować wszystkich równo
A z tym niestety macie tutaj ogromny problem.

Oczywiście, wyrozumiałość to moje drugie imię ;)


W każdym razie GC wchłania w siebie (znów w porównaniu z innymi granulatami) bardzo dużo wody. Żeby całość się dobrze rozpuściła w wodzie i zachowała płynną konsystencję, to trzeba jej dostarczyć więcej wody niż innemu granulatowi (porównywałam z granulatem fauna&flora).
Tak i to chyba wydaje się najbardziej niepokojące. Tylko tak jak mówisz, granulat przed takim testem trzeba poddać obróbce, podobnej do takiej jakiej zostałby poddany w pysku królika.


nuka

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2001 dnia: Listopad 27, 2010, 10:01:26 am »
MagdaP, jesteś chemikiem, mam więc prośbę żebyś zrobiła podobne testy granulatów jak dziewczyny robiły z wodą ale przy użyciu substancji działających na granulki takie jak są w pyszczku i żoładku królika (maksymalnie zgodny skład). No i chyba bardziej na granulacie rozdrobnionym nie na całych pałeczkach.


kasiagio

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2002 dnia: Listopad 27, 2010, 11:17:57 am »
Dziewczyny wydaje mi się że te Wasze eksperymenty w szklankach z taką ilościa wody nie sa w ogóle wiarygodne i współmierne do tego co taki granulat może zrobić w jelitach naszych maluszków , po pierwsze dlatego ,że masze maluchy tyle wody na pewno nie wypiją , po drugie jelita królików to 1 cm średnicy , takze te eksperymenty ze szklana wodą   nie sa zadnym argumentem przekonującym do tego aby odstawić granulat , ja zastanawiałam się aby taki eksperyment przeprowadzić  np.  w baloniku   który będzie przypominał jelita królika chodzi o to żeby pokazać co się stanie z takim pęczniejącym granulacie w jelicie i zołądku maluszków i pokazać co tak naprawdę może on powodowac czyli od wzdęć po zatory i nawet zgon . 

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2003 dnia: Listopad 27, 2010, 13:56:32 pm »
Cytat: mysza on Dzisiaj o 00:34:32
Na forum staramy się traktować wszystkich równo
A z tym niestety macie tutaj ogromny problem.

Nie oznacza to, że trzeba od razu zaczynać sie kłócić, napisałam to co napisałam, a teraz koniec offtopowania. 

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2004 dnia: Listopad 27, 2010, 19:27:46 pm »
moim zdaniem to jest tak. jesli granulat pecznieje po wiecej niz minucie to ja bym sie zastanawiala, bo faktycznie jest to niebezpieczenstwo ze zacznie peczniec dopiero po dotarciu do brzuszka. jesli natomiast tak jak GC czy moj nieszczesny oxbow - pecznienie nastepuje szybciej to znaczy jak dla mnie ze do zoladka dochodzi juz w stanie mniej lub bardziej specznialym. co niweluje jak dla mnie lub zmniejsza znacznie ryzyko"rozsadzenia" zoladka czy tez jelit. moim zdaniem.
ponadto - jak juz pisalam - chyba zaden krolik nie bierze do pyszczka wiecej jak 1- 2 granulki na raz? a te ktore bierze - rozgryza, miesza ze slina i dopiero polyka. tzn takie jest moje rozumienie sprawy. wiec to nie jest tak ze jeden wielki glut sie przepycha przez jelita, a raczej jest to mniejszy lub wiekszy strumien rozmiekczonego i/lub specznialego juz jedzenia...

jak juz tu niejednokrotnie dzeiwczyny pisaly - dla mnie nie jest kwestia w tym czy granulat to najlepsze jedzonko pod sloncem jakie mozna dac krolikowi - bo wiemy chyba wszyscy o tym ze tak nie jest. nikt tu nie idealizuje granulatu czy nie przypisuje im niewiadomo jakich super-zdrowotnych funkcji. natomiast moim osobistym zdaniem - jego dzialanie jest demonizowane troche, przypomina mi to krzyki typu wyzszosc margaryny nad maslem lub masla nad margaryna. :)

Offline Ladwent

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Płeć: Kobieta
  • I'm not beauty queen . I m just beauty for me<3
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2005 dnia: Listopad 27, 2010, 22:57:21 pm »
ja daje cuni fit jest tam sto % ziół  itp . to jest do re na zęby ,sierść i serce
Dlaczego nie kochasz życia takim jakie jest , tylko nie nawidzisz za to że nie jest takie jakie chciałbyś żeby było.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2006 dnia: Listopad 27, 2010, 23:37:50 pm »
Skład cuni fit:

Indicative nutrition values
 Crude protein      15,5     %
 Crude fat      3     %
 Crude ash      9     %
 Crude fibre      15     %
 Phosphorus      0,60     %
 Vitamin A      10.000     IU/kg
 Vitamin D3      1.500     IU/kg
 Vitamin E      150     mg/kg
 Copper(II)sulphate pentahydrate/copper      8     mg/kg

 i_am_smiling

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2007 dnia: Listopad 28, 2010, 14:30:45 pm »
ja daje cuni fit jest tam sto % ziół  itp . to jest do re na zęby ,sierść i serce
zadnych ziol tam nie ma:
otreby pszenne - czyli odpad z produkcji maki, zewnetrzna zmielona oslonka ziarna,
ekstrakt ze slonecznika- czyli odpad z produkcji oleju,  ciezkostrawny ,
otreby z owsa- czyli odpad z produkcji maki, plewy i zewnetrzna cz.
resztki ziaren palmy oliwnej- czyli odpady z  produkcji oleju
maka zbozowa
wyslodki i  melasa buraczana- odpad z produkcji cukru
weglan wapnia http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99glan_wapnia
i groszek, oczywiscie probiotyk tez jest.

Test z plynem mial pokazac, ze faktycznie granulaty pod wplywem wilgoci puchna, ale to jeszcze nie jest takie tragiczne, gorszy w skutkach jest sklad . To co producenci obiecuja na opakowaniu nie pokrywa sie z faktycznym skladem.  Obierki z domowego kosza, czy resztki z sokowirowki sa o niebo zdrowsze mimo, ze sa odpadami. Oczywiscie to nie nie sugestia , ze mozna nimi karmic uszaki, zeby zaraz nie pojawily sie glosy oburzenia.

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2008 dnia: Listopad 28, 2010, 15:21:35 pm »
Nuna ponoć ma wejść ustawa,że producenci będą musieli przedstawiać całkowity skład produktu na opakowaniu ,zobaczymy czy to wejdzie :/
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2009 dnia: Listopad 28, 2010, 17:56:01 pm »
Mnie zastanawia jeszcze jedna sprawa - a propo GC. Jak już pisałam GC nawet po dłuższym leżakowaniu w wodzie jest baardzo twardy. Zastanawiam się jak króliki sobie radzą z jedzeniem tego granulatu? Czy rzeczywiście do ich brzuszka docierają malutkie pogryzione kawałeczki, czy też te zwierzątka nie radzą sobie z dokładnym pogryzieniem takiego "kamyka"?
Mi tutaj chodzi również o zęby uszaków - czy taki twardy pokarm im nie szkodzi?

Pewnie spotkam się z odpowiedzią, że króliki spokojnie wcinają ściany i gałązki i nic im nie jest. Owszem, ale ściany gryzą po maluśkim kawałeczku, a z gałązek odrywają głównie korę, czasem przegryzą gałązkę, gdy jest cienka.

Ja widzę po swoim Tuptusiu, że to wcale nie jest oczywiste, że królik jest w stanie wszystko przegryźć. Ma on do zabawy i gryzienia różne pudełka tekturowe. Pudełka z cienkiej tektury namiętnie zjada, natomiast tych z grubej tektury (np. pudełko po owocach) w ogóle nie gryzie, ale zazwyczaj je bródkuje i tyle...

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2010 dnia: Listopad 28, 2010, 18:19:35 pm »
Biszkopcik odpowiedzi na twoje pytania są w tym artykule powyżej który wklejałam właśnie o zębach i jak królik radzi sobie z granulatem,a także jak jego jedzenie upośledza ten proces - artykuł napisany przez lek wet nawet jak wrzucisz sobie w translator to i tak wiele rzeczy ciekawych się dowiesz.
Trzeba też pamiętać,że większa część królików wcale nie rozdrabnia dostatecznie granulatu nie mówiąc już o tym,że wiele połyka go prawie w całości,nie zdąży pogryźć pierwszej granulki i bierze kolejną.
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2011 dnia: Listopad 28, 2010, 18:38:58 pm »
Biszkopcik odpowiedzi na twoje pytania są w tym artykule powyżej który wklejałam właśnie o zębach i jak królik radzi sobie z granulatem

Wybacz, ale nie wiem o który "artykuł powyżej" chodzi :) Znalazłam jakiegoś linka w Twojej wypowiedzi z poprzedniej strony, ale on jest o przepełnieniu żołądka...

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2012 dnia: Listopad 28, 2010, 18:43:44 pm »
Wiele uszakow i swinek morskich , ktore jedza granulat ma problem z zebami. Do zjedzenia granulatu uszaki musza uzyc sily, szczeki sa nienaturalnie obciazone, jesli kroliki robia to kilka razy dziennie przez kilka lat, dochodzi do rozchwiania zebow, obok tworza sie kieszonki w ktore wpada pozywienie i gnije. Bakterie atakuja tkanke, tworzy sie ropien.
To tak zgrubsza opisane wiecej tu: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/chorobyzebow-tlumaczenie.html

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2013 dnia: Listopad 28, 2010, 19:22:39 pm »
To jeszcze raz podaje abyś nie szukała http://www.vet-dent-lazarz.de/zahn4.htm
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline Fallen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1158
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2014 dnia: Listopad 29, 2010, 19:07:02 pm »
Nuna, czy to znaczy , że Cuni Fit jest zły? Caprii je ten granulat i niczym się nie różni od tego co Duo ... Przynajmniej z wyglądu .

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2015 dnia: Listopad 30, 2010, 12:58:01 pm »
Niczym sie nie rozni bo jest uzyty taki sam barwnik, nie ma ani ziol ani warzyw ( wyjatek groszek) same odpady + wapno i probiotyk.

Offline Perempuan

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2016 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:59:31 pm »
Hej. mam Hektora dopiero czwarty dzień i daję mu karmę, którą wcześniej dostawał - TROPIFIT dla królików. Czy ktoś też to podaje? Czy trzeba może to jednak zmienić ? Proszę o opinie bo chcę żeby mój króliś rósł zdrów i szczęśliwy :) Aha i ma niecałe dwa miesiące jakby co. Pozdrawiam :)

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2017 dnia: Grudzień 03, 2010, 23:10:27 pm »
Z tego co widzę na opakowaniu, to to jest mieszanka, a nie granulat (granulat to są sprasowane pałeczki w różnych kształtach).

Składa się z:
pszenica 28,5%,    owies 28,5%    lucerna 10,0%
płatki kukurydzy 5,0%    płatki grochu 5,0%    chleb świętojański 5,0%
płatki fasoli 3,5%    kukurydza 2,5%    słonecznik czarny 2,5%
banan suszony 2,5%    kukurydza ekstrudowana 2,5%    sorgo czerwone 2,0%
marchewka 1,0%    burak suszony 1,0%    pestki dyni 0,5%
Z barwnikami – dodatki UE.

Ogólnie jak widać mieszanka ta składa się głównie ze zbóż... z warzyw pojawia się marchewka, ale tylko 1% :(

Jeśli chodzi o mnie, to karmię swojego królika warzywami i granulatem.
Na forum pojawiła się jednak dyskusja, w której zasugerowano, że najzdrowszą dietą dla królika jest dieta naturalna składająca się z prawdziwych, świeżych warzyw, ze świeżych lub suszonych ziół, z owoców (ale w dużo mniejszej ilości niż warzywa) oraz z sianka i wody.

Ja wolę nic nie doradzać, bo nie znam się na tym tak dobrze jak inni forumowicze. Najlepiej poczytać sobie porady dotyczące żywienia królika i liczyć się z tym, że pojawią się opinie, że a) granulat jest ok, b) dieta bez granulatu jest ok :) To od Ciebie zależy na którą opcję się zdecydujesz, bo raczej mieszanki nie są wcale polecane (m.in. ze względu na te zboża).
Jeśli zdecydujesz się na granulat, to znów pojawi się problem który wybrać i znów spotkasz się z przeróżnymi opiniami...
No więc chyba najlepiej pomyśleć o diecie "naturalnej" z tym że a) najpierw należy poczytać jak żywić takie malutkie króliczki, b) nie należy dokonywać w diecie gwałtownych zmian, ale stopniowych, rozciągniętych w jakimś czasie (np. miesiąca).
Zwierzątko musi jednak - niezależnie od rodzaju diety - zawsze mieć dostęp do wody i sianka.
Pozdrawiam :)


Offline Black_

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Kobieta
  • Królestwo za konia!
    • Blog
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2018 dnia: Grudzień 28, 2010, 18:27:43 pm »
Skoro granulatu nie wolno, to co mam dawać....?
To już moim zdaniem lekka przesada i nadwrażliwość, ale niech Wam będzie. Od dzisiaj podaję Zuzi tylko kolorowe motylki złapane (bezstresowo!) w krainie Kucyków Pony, które jedzą kwiatuszki (zdrowe!) i kupkają tęczami ( pachnącymi!).

Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć
Jean Bruller

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2019 dnia: Grudzień 28, 2010, 18:48:08 pm »
Skoro granulatu nie wolno, to co mam dawać....?
gdybyś przeczytała cały temat to raczej byś nie zadała tego pytania bo odpowiedź na nie się tu znajduje - granulatu nie podaje od roku i aż dziwne, ze królik żyje i z głodu nie umarł.

To już moim zdaniem lekka przesada i nadwrażliwość,
masz prawo do swojego zdania...ja w takim razie jestem nadwrażliwa na punkcie zdrowia Muńka

Od dzisiaj podaję Zuzi tylko kolorowe motylki złapane (bezstresowo!) w krainie Kucyków Pony, które jedzą kwiatuszki (zdrowe!) i kupkają tęczami ( pachnącymi!).
daj znać jak nowa dieta...moze na nią przejdziemy jak będzie dobra  :oh: