Autor Wątek: Odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków  (Przeczytany 148214 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline __Lara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #160 dnia: Sierpień 15, 2012, 15:17:19 pm »
Proponuję kupić podkłady higieniczne i wyścielać nimi klatkę - inaczej plastik + mocz i będzie jeszcze gorzej :( Kuwetkę też tym wyścielać. My już prawie wyleczeni jesteśmy - bardzo polecam dermatol! Stosowałam i to, i manusan i jodynę, ale najlepszy był dermatol - pięknie się goi i zarasta sierścią. Tylko trzeba regularnie smarować to królasowi codziennie. Moja Leosia ma już to zagojone, a Bolsiu prawie. No i podkłady higieniczne dużo pomogły.

Cyja, on może nie chodzić do kuwety na żwirek, bo bolą go łapki od spodu, mój robił to samo. Dlatego sprawdziły się właśnie podkłady.

Offline Isobel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #161 dnia: Sierpień 23, 2012, 13:41:35 pm »
Hej, mój królik ma po raz kolejny problem z ranami na skokach. Byłam z nim u weta, ale okazało się, że weterynarz co leczył go w tamtym roku już nie pracuje w tej przychodni. Wpadłam na jakąś panią co jest za niego i dziwi mnie po prostu podawanie przez nią leków. W jednej strzykawce miesza antybiotyk z witaminami. Wcześniej dostawałam antybiotyk osobno, lek przeciwzapalny osobno, a w razie potrzeby osobno strzykawkę z witaminami.
Królik po wczorajszej wizycie był tak zestresowany, że nie jadł cały dzień i noc i nie chciał do mnie podchodzić.
Byłam dzisiaj na wizycie miałam przyjść z królem ale nie wzięłam go, bo rano już w miarę normalnie się zachowywał i nie chciałam go znowu stresować. I pani weterynarz nakrzyczała na mnie, że ona nie będzie brała odpowiedzialności za leczenie w domu, ale na moją odpowiedzialność da mi strzykawki z lekiem do domu. I tak o to dostałam 4 strzykawki w każdej po antybiotyku z witaminami, tylko, że płyn w nich zawarty zaczął jakby się pienić, albo krystalizować. W tamtym roku jak podawałam lekarstwa lek cały czas miał taką samą konsystencję, dlatego mnie to zaniepokoiło. (Są to leki podskórne.)Czy to jest normalne? Mam to podać zwierzakowi czy zmienić weterynarza?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2012, 13:45:23 pm wysłana przez Isobel »

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #162 dnia: Sierpień 23, 2012, 13:49:50 pm »
są leki jakie można łączyć ze sobą jednej strzykawce zazwyczaj wodne z wodnymi a olejowe z olejowymi etc

zdarza się że lek zmienia konsystencję, wstrząśnij, jeśli są w nim kryształy to nie możesz go podać
generalnie nie powinno się brać leków do domu (bez flakonu leki zawsze czują się gorzej, w plastiku a nie we szkle etc)
większość witamin jest BARDZO czuła na światło więc trzeba je trzymać z dala od wysokiej t. i promieni. \

skąd wiesz czy to są witaminy ?
podaj dokładny spis jakie leki dostała i które są połączone w 1. strzykawce
lek. wet. Sowa

Offline Isobel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #163 dnia: Sierpień 23, 2012, 13:56:20 pm »
No właśnie nie mogę sobie przypomnieć nazwy tych leków. Wiem, że jeden to był antybiotyk jakiś na "E" a drugie niby witaminy choć nazwą dziwną miały.
U innego weta chodziłam codziennie brałam 2 strzykawki w jednej był lek przeciwzapalny w drugiej antybiotyk podawałam po przyjściu do domu i problemu nie miałam. Tu się właśnie zdziwiłam, bo dostałam 4 strzykawki na 4 dni.
Poruszałam tą jedną strzykawką  i lek jest bardziej spieniony i ma różowe zabarwienie.

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #164 dnia: Sierpień 23, 2012, 13:59:54 pm »
spieniony to sobie może być, nie może być w nim kryształów
generalnie lepiej nie brać leków do domu jeśli się na nich nie zna, tym bardziej jeśli się nie wie co w nich jest

antybiotyk na E to Enrobioflox i należy go chronić od światła, czy leki miały dostęp do promieni słonecznych ?
lek. wet. Sowa

Offline Isobel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #165 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:04:14 pm »
Na samym słońcu nie leżały ale mogło im być za ciepło w czasie transportu.

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #166 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:05:47 pm »
a w domku ? gdzie były ? :)
lek. wet. Sowa

Offline Isobel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #167 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:07:24 pm »
w zacienionym pokoju, powinno się je w lodówce trzymać?

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #168 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:07:30 pm »
Czy stan królika jest tak poważny, że dostał leki w zastrzykach (np. stan zapalny dochodzący do kości? )? Nie można tych odgnieceń leczyć zewnętrznie, maściami?
Czy królik ma prawidłową wagę, tzn. nie jest otyły?


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #169 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:10:27 pm »
zacieniony pokój nie wystarczy, trzeba je trzymać np w ciemnym szkle, lodówce (tam nie ma światła)
lek mógł przereagować (nie widzę go, to nie wiem)
lek. wet. Sowa

Offline Isobel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #170 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:16:33 pm »
Poszłam z nim do weta bo nie jadł przedwczoraj wieczorem i wczoraj rano i podnosił bolacą nogę do góry i leżał osowiały za łóżkiem, wet. obejrzała nogę i powiedziała że ropą trochę naszło i podała antybiotyk i dostałam maść detreomecyne 1%. Po wizycie u wet. król nic nie jadł do dzisiaj poiłam go wodą ze strzykawki jak tylko udało mi się go złapać, bo nie chciał mieć z nikim kontaktu chował się za łóżko i ciężko oddychał trochę drżał. a ważył wczoraj 2,50 kg. Dzisiaj zrobił parę boków, zjadł trochę granulatu i ziółek i siedzi na widoku.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #171 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:21:23 pm »
Jeśli była ropa to antybiotyk podskórny jest jak najbardziej uzasadniony. Skoro nacieka to oprócz antybiotyku w maści warto także odkażać ranę (u nas obecnie bardzo sprawdził się octenisept, który polecam, choć drogi - za najmniejsze opakowanie ok. 26-27 zł). 
Czy królik to baran czy zwykła miniaturka?


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #172 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:23:39 pm »
idz po nowe leki i codziennie najlepiej odbieraj je i podawaj :)
lek. wet. Sowa

Offline Isobel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #173 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:33:35 pm »
Ok dzięki :)
Tak właśnie robiłam u innego weta, szczerze to miałam do niego większe zaufanie ale już go nie ma ;/


Królik to miniaturka rasy rex.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2012, 14:40:15 pm wysłana przez Isobel »

Offline MartaP

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5045
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • TIVO
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Tigga, Vox, Boniek
  • Za TM: Tola, Wafel, Lora, Lolo
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #174 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:41:53 pm »
Isobel skontaktuj się z forumową Iskrą, ona również jest ze Szczecina, to poleci Ci dobrego, króliczego weterynarza :)

A pytanie z innej beczki - Tiggunia ma łysą piętkę, smaruje jej ją miodem leczniczym, czy da się oszacować jak długo będzie się to goić? Pani wet. powiedziała, że może to być od jej wagi (Tiggunia nie jest gruba, tylko po prostu duża z natury), podłoża - miała wykładzinę, stwierdziłam, że może jest troszkę twarda i zmieniłam jej na bardzie miękki dywan, lub z powodu kuwety - ale ta opcja odpada, bo kuwetę zmieniam dwa - trzy razy dziennie.

Sorry, się rozpisałam :P
WO AMIGO

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #175 dnia: Sierpień 23, 2012, 14:46:15 pm »
Isobel, pytam o wagę, bo właśnie nadwaga (a także twarde podłoże, siedzenie we własnym moczu i odchodach - ale tego u Ciebie nie podejrzewam) często przyczynia się do odgnieceń i ran na skokach. 2,5 kg to dużo jak na miniaturę (choć wiadomo, że są miniatury o mocniejszej budowie). Trzeba najpierw wyleczyć objawowo, ale szukać też przyczyny dlaczego tak paskudne rany powstały.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #176 dnia: Sierpień 23, 2012, 17:02:17 pm »
Tiggunia ma łysą piętkę, smaruje jej ją miodem leczniczym, czy da się oszacować jak długo będzie się to goić?

przyjmuje się ze pododermatitis leczy się 3-4 tygodnie
lek. wet. Sowa

Offline MartaP

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5045
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • TIVO
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Tigga, Vox, Boniek
  • Za TM: Tola, Wafel, Lora, Lolo
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #177 dnia: Sierpień 24, 2012, 08:29:35 am »
przyjmuje się ze pododermatitis leczy się 3-4 tygodnie

O kurcze.. długo :O Czyli jednak muszę się zaopatrzyć w zapas tego miodku :)
A jeszcze jedno.. jak tylko posmaruję Tigguni łapkę, to Voxiu jej tam węszy i próbuje to zlizać.. czy to nie jest dla niego jakieś szkodliwe??
WO AMIGO

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #178 dnia: Wrzesień 28, 2012, 19:47:58 pm »
Jak często można posypywać łapki dermatolem? Może być codziennie czy lepiej rzadziej, np. co dwa dni? Oprócz tego łapki są oczywiście przemywane i smarowane dwa razy dziennie.

Offline __Lara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: odgniecenia, zaczerwienienie na piętach skoków
« Odpowiedź #179 dnia: Wrzesień 30, 2012, 20:02:21 pm »
Ja robiłam codziennie - były najlepsze efekty.