Autor Wątek: Wszystko o bobkach: kolor, konsystencja, zmiany w wyglądzie  (Przeczytany 64075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ste

• Użytkownik
  • *
  • Moje króliki: Trusia
Odp: Wszystko o bobkach: kolor, konsystencja, zmiany w wyglądzie
« Odpowiedź #200 dnia: Grudzień 02, 2017, 07:39:06 am »
Witam wszystkich.
Na opowiedzenie i zapoznanie towarzystwa forumowego z Trusią jeszcze przyjdzie czas. Mam ją bardzo krótko, przejęta od rodziny (szczegóły nieważne bo jest teraz już moja). Rozróżniam normalne bobki i te cetrocośtamcośtam. Karmiona właściwie tylko siankiem , suszonymi ziołami i mieszanką z vitapolu. Czasem jako nagroda (no dobra, lubię ją tym rozpieszczać) sałata czy kawałek marchewki. Wszystko było ok do tej pory.
 Ale ostatnio ozdobiła mi koc śmierdząca białą płynna kupką. Po 3 razie stwierdziłem że coś jest chyba nie tak. I tu jest pytanie do Was? Ktoś coś wie? Może to moja wina i nie trzeba weta...

Offline joac

• Moderator forum
  • Moje króliki: Pandora, Gacek, Szarunia, Trusia, Tosia, Baks, Baron
  • Za TM: Pandusia, Rubens, Kapibarek (11.04.2017)
« Odpowiedź #201 dnia: Grudzień 02, 2017, 09:33:07 am »
Witaj! Co do diety, to można się przyczepić i czynię to niniejszym ;) Mieszanka z vitapolu - be, wywal i nie karm nią królicy, bo te bobki brzydkie to prawdopodobnie od niej, ewentualnie od sałaty, która na króliki potrafi tak zadziałać i często to robi.
Niech Trusia dostaje granulat cuni complete (jeśli jest juniorką, to cuni junior) albo beaphar nature w małych ilościach, a reszta to jak piszesz - sianko i suszki. NIe dawaj jej warzyw dopóki bobki się nie unormują.
Jeśli taka sytuacja się będzie utrzymywała/powtarzała mimo zmiany diety, warto zbadać bobki w kierunku kokcydiozy. Pozdrawiam :)
Wirtualny opiekun:
MRÓWKA I TRISTAN (TORUŃ) RUDZIA  (SOPOT)

Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Ste

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #202 dnia: Grudzień 02, 2017, 09:36:13 am »
takim specyfikiem była karmiona poprzednio i myślałem że jest ok. Dziekuje.

Offline joac

• Moderator forum
« Odpowiedź #203 dnia: Grudzień 02, 2017, 09:38:02 am »
Z vitapolu jest tylko jeden dobry granulat, nie pamiętam nazwy, generalnie to stawiają na cenę, nie na jakość :/
Wirtualny opiekun:

Offline Ste

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #204 dnia: Grudzień 12, 2017, 21:18:55 pm »
Trusia przestała robić te białawe kupki po odstawieniu karmy vitapolu. Mam za to kłopot inny. dziś po powrocie z pracy zauważyłem na podłodze klatki dwie kupki płynne - już brązowe. Nie wiem czy widziałem już je wcześniej w kuwecie, tylko brałem je za ciemne bo mokre i obsikane podłoże... Używam ściółki granulowanej PIGA. Króliczka nie jest jakaś ponura, osowiała czy osłabiona. Szaleje aż miło - skacze mi po klawiaturze i chce sama do Was pisać chyba... Może Jej pozwolić? :P
Mam też obawy co do robionych bobków i tego że zwiększyłą się ich ilość. Teraz jest karmiona siankiem, i ziołami (jako smakołyk listek lub dwa cykorii). Może dostaje za dużo?
 Narzeczona kupiła opakowanie babki lancetowatej oraz kwiatów dzikiej malwy (obie od HerbalPets). Na opisie z tyłu jest że wpływają na perystaltykę jelit (malwa) i mają właściwości oczyszczające (babka). Może to jest efekt? bo pi razy drzwi od ich kupna jest (więcej?) takich sytuacji
teraz mały offtop:
Wiem z lektury forum że sprawy kupek są ważne, więc jutro chce się z samego rana dodzwonić do REXa i umówić na wizytę. Ktoś wie czy ciężko jest z umówieniem się?

Offline joac

• Moderator forum
« Odpowiedź #205 dnia: Grudzień 12, 2017, 21:50:16 pm »
To dobrze, że robi więcej kupek :) zdrowe króliki produkują ich duuużo i takie raczej suche :) Myślę, że nie ma powodu umawiać się do weta teraz, skoro Trusia ładnie bobkuje. A może te rzadkie kupki są od jakiejś nowości? Nowe jedzenie wprowadza się stopniowo, np. kwiat malwy przez 3-4 dni i dopiero po tym czasie włączasz kolejną nowość.
Być może też po cykorii ma jakieś sensacje. Jakby się to powtarzało, zaczęłabym od przerzucenie Trusi na dietę ziółkowo-siankową (czyli bez świezynek zupełnie ) i dodała probiotyk do diety (biolapis, np. albo lakcid).
Wirtualny opiekun: