SUSZONKI
Suszonki podobnie jak sałatki mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety. Są niskokaloryczne (za wyjątkiem bananów), więc można je podawać między posiłkami.
Procedura przygotowania warzyw i owoców opiera się na ich dokładnym umyciu i osuszeniu. Usuń ogonki, pestki, wydrąż gniazda. Następnie pokrój produkt na kawałki lub plasterki. Włóż je do specjalnej suszarki lub ułóż na ręcznikach papierowych i pozostaw w ciepłym i dobrze wentylowanym miejscu do wysuszenia. Jeśli nie masz gdzie rozłożyć kawałków jabłka, możesz na krótki czas włożyć je do piekarnika
Aby urozmaicić dietę królika, możemy dołączyć do niej zioła wolno rosnące.
Latem i wczesną jesienią nie ma problemu ze zbieraniem świeżych liści i pędów warto więc wybrać się na łąkę i zrobić zapasy na zimę.
O tym jakiego rodzaju zioła zbierać, gdzie i w jaki sposób dowiecie się z informacji zawartych poniżej.
CO MOŻNA ZBIERAĆ
babka pospolita (łac. plantago major)
dziurawiec zwyczajny (łac. hypericum perforatum )
koniczyna (różne gatunki, po okwitnięciu(!)) (łac. triforium)
macierzanka (tymianek) (łac. thymus vulgaris)
malina (łac. rubus)
maruna bezwonna (łac. matricaria perforata)
melisa lekarska (łac. melissa offlicinalis)
mięta pieprzowa (łac. mentha piperata)
mięta polna (łac. mentha arvensis)
mniszek lekarski (mlecz) (łac. taraxacum officinale)
nasturcja większa (łac. tropaeolum majus)
pokrzywa zwyczajna (młoda) (łac. urtica dioica )
poziomka (łac. fragaria vesca)
rumianek (łac. chamonilla recutita)
tymotka łąkowa (łac. phleum pratense)
winorośla (kilka gatunków) (łac. vitis)
GDZIE ZBIERAĆ?
Wymienione rośliny najczęściej można spotkać na polach, łąkach i w lasach (obrzeża i polany). Po za tym przysmaki dla królika możemy znaleźć we własnym ogrodzie lub na działce.
Należy pamiętać, że zbieramy tylko te rośliny, które rosną z daleka od szos, fabryk i innych zanieczyszczonych miejsc. Absolutnie nie mogą to być miejskie parki czy trawniki, gdzie psy i koty zostawiają swoje odchody. Unikać należy także terenów podmokłych i wilgotnych.
W przeciwnym razie królik może się ciężko rozchorować
JAK ZBIERAĆ?
Zanim zaczniemy zbierać, musimy uzbroić się w potrzebny asortyment. Do zbierania należy przygotować sobie rękawice. Najlepiej grube, które będą nas chronić przed ewentualnymi poparzeniami, zadrapaniami lub ukąszeniami owadów. W tym samym celu dobrze jest założyć długie spodnie i koszulkę z długim rękawem. Ponadto potrzebny nam będzie niewielki sekator oraz pojemnik na zebrane rośliny. Może to być torba papierowa, pudełko kartonowe lub wiklinowy koszyk. Z powodzeniem możemy też użyć worka lub torby z tkanin naturalnych. Ja osobiście preferuję torby z materiału lub papierowe. Odradza się wkładania roślin do plastikowych pojemników ( w tym tzw. "reklamówek") ponieważ mogą się "zaparzyć" i zepsuć.
Przy zbieraniu, podstawowa zasada brzmi : nie należy wyrywać roślin z korzeniami. Powinno się przyciąć łodyżkę możliwie blisko ziemni, ale odpowiednio wysoko, żeby nie zbierać części zabrudzonych i wilgotnych. Jeśli obcinamy tylko liście, pozostawmy w stanie nienaruszonym młode pędy, dzięki którym roślina się "odbuduje".
Nie powinno się także zbierać roślin po deszczu. Jeśli nie wysuszymy ich odpowiednio mogą gnić i zaparzyć się. Jeśli królik zjadłby taką roślinę mógłby się zatruć.
Zwracajmy też uwagą na to czy roślina jest zdrowa (czy nie ma na niej specyficznych plam, pleśni) i czy nie zaatakowały ja szkodniki (np. mszyce).
JAK SUSZYĆ?
Zanim wyruszymy w teren, przygotujmy sobie wcześniej szary papier, gazety i dodatkowe pudełka kartonowe (np. takie jak po butach).
Kiedy uzbieramy już wystarczającą ilość roślin, należy je posegregować.
W tym celu rozkładamy na podłodze papier lub gazety i układamy każdy gatunek oddzielnie. Jeśli jest ładna pogoda możemy to zrobić na zewnątrz.
Przy okazji należy usunąć drobne owady i robaczki, które mogą siedzieć na roślinach oraz odrzucić chwasty.
Po segregacji można umyć rośliny zimną wodą i otrzepać (jeśli pochodzą one z naprawdę czystych terenów, nie jest to konieczne).
Jeżeli mamy ku temu warunki, do czasu całkowitego wyschnięcia ziół, możemy pozostawić je rozłożone na papierze. Niekoniecznie musi to być środek pokoju, świetnie spisuje się też np. kuchenny parapet. Najważniejsze, żeby nie było to miejsce wilgotne ani silnie nasłonecznione, bo wówczas całe nasze starania pójdą na marne.
Inna forma suszenia, to "bukiety" ziół (czyli rośliny powiązane w niewielkie pęczki). Można je wówczas przewiesić na sznureczkach.
Po całkowitym wysuszeniu, przekładamy nasze zbiory do kartonowych pudełek. Dla ułatwienia możemy sobie opisać boki każdego z nich, żebyśmy nie musieli zaglądać do środka za każdym razem w poszukiwaniu konkretnego przysmaku.
Kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca możemy od razu powkładać każdy rodzaj rośliny do pudełek. Wtedy dobrze jest zrobić w pokrywkach kilka otworów, żeby była lepsza cyrkulacja powietrza. Po za tym, od czasu do czasu musimy przekładać zioła ze spodu na wierzch, żeby równomiernie obsychały. Koniecznie trzeba sprawdzać, czy rośliny nie pleśnieją.
JAK PODAWAĆ?
Ziołami lub gałązkami najlepiej wzbogacić sianko. Wystarczy je wymieszać lub posypać wysuszonymi zbiorami.
Zioła można podawać także oddzielnie. Wszystko jednak należy robić z umiarem. Nie zapominając, że niektóre mogą uczulać.
Po niektórych ziołach (np. mniszek lekarski czyli mlecz) kolor moczu królika może nabrać innej barwy.
Źródło:
http://www.aseti.strefa.pl/kroliki.php