Autor Wątek: Warzywa , owoce, ziola, itp..  (Przeczytany 586339 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Aguś:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1040 dnia: Listopad 23, 2011, 14:14:57 pm »
Bardzo wam dziękuję bo ja właśnie zakupiłam rzodkiewkę z ładnymi liśćmi. :*

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1041 dnia: Listopad 23, 2011, 14:52:04 pm »
, korzenia się raczej nie podaje, ponieważ drażni przełyk.

Ja czasem dam ale rzadko i nic królom nie jest Wręcz przeciwnie, zajadają :)

Bo można dawać, ale rzadko, jak pisała Madzia7- korzeń rzodkiewki drażni przełyk. Z resztą większość królików nie lubi korzenia :) Liście za to są bardzo chętnie zjadane :)

Co do papryki- można dawać każdy kolor, codziennie, bez nasienia i ogonka (tego zielonego przy ogonku też nie :P). Ja nie podaję całej papryki na raz, tylko tak ok. 1/6, bo mieszam też z innymi warzywami :) Aguś, pamiętaj o stopniowym przyzwyczajaniu do każdej nowej rzeczy.

Offline kasika-k

  • Moderator forum
  • ***
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 744
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Chrup, Ruda, Okej, Malina, Mimiusz <3
  • Za TM: Kubuś (świnka), Chaber (psiak), Myszka (kotka)
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1042 dnia: Grudzień 07, 2011, 22:07:41 pm »
hej
czytałam sporo tego wątku, ale tyle tego tu jest że nie sposób przeczytać wszytskiego, chciałabym się dopytać bardziej doświadczonych jak to jest dokładnie z tym wapniem? mój króliczek uwielbia brokuły, pietruszkę i marchewkę zarówno nać jak i korzeń i wcina to praktycznie codziennie, cięzko mi ją przyzwyczaić do innych warzyw, a wycofałam prawie całkowicie granulat więc coś musi jeść, daje jej też suszki ale niewiele bo też jest tam sporo wapnia i troche sie już oczytałam na ten temat. Czy rzeczywiście marchewki i pietruszki albo brokuł nie moge podawać jej codziennie?

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1043 dnia: Grudzień 08, 2011, 14:53:32 pm »
Ja brokuły podaję codziennie, tak samo marchewkę i korzeń pietruszki. Ale nać pietruszki rzeczywiście ma dużo wapnia i lepiej podawać ją rzadziej- ja daję 1 natkę na tydzień/ półtora. Króliki bardzo lubią koperek, możesz więc natkę zastąpić koperkiem :)

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1044 dnia: Grudzień 08, 2011, 18:15:53 pm »
nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, ale karmisz ją tylko tym? jeśli wycofujesz granulat, musisz dawać w zamian całe mnóstwo warzyw. to, co dajesz teraz, to zdecydowanie za mało.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1045 dnia: Grudzień 08, 2011, 18:41:12 pm »
Tu też masz rady dotyczące żywienia, jest tam gdzieś tableka, co i jak często można podawać, ile ma wapnia, itp. http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html
Poza tym Gumi ma rację- jak już całkowicie będzie bez granulatu, musisz wzbogacić dietę królika o niezbędne witaminy- a tym samym zwiększyć ilość warzyw, suszków, zieleniny, itp. w diecie. Na forum są różne wątki, m.in. jest też wątek o diecie bezgranulatowej :)

Offline kasika-k

  • Moderator forum
  • ***
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 744
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Chrup, Ruda, Okej, Malina, Mimiusz <3
  • Za TM: Kubuś (świnka), Chaber (psiak), Myszka (kotka)
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1046 dnia: Grudzień 08, 2011, 21:43:48 pm »
nie tylko tym, dostaje jeszcze granulat cuni ale bardzo mało rano, a z warzyw je poza brokułami marchewka i pietruszką jeszcze cykorie, selera korzeń i selera naciowego, paprykę, czy buraczki z tym że za bardzo za nimi nie przepada. Ona jest u mnie dopiero od kilku miesiecy chociaz ma rok, miała problemy z jedzeniem i warzywa musze jej wprowadzac bardzo powoli bo inaczej mam konsekwencje, i na razie ma wprowadzone tylko takie, dostaje tez suszki

czytałam własnie o diecie bezgranulatowej dzieki z alinka:)

natke pietruszki też będę dawać rzadziej chociaż ona ją uwielbia, całe szczeście kocha też koperek więc nie będzie problemu z zastąpieniem składnika:)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1047 dnia: Grudzień 13, 2011, 00:59:36 am »
wapń zawarty w świeżej zieleninie jest wydalany wraz z moczem, nie histeryzujcie na zapas - jeśli królik jest zdrowy, ruchliwy i nie ma problemów z ukł. moczowym to po prostu nadmiar wapnia wysika  :icon_rolleyes  w suszkach ilość wapnia jest dużo wyższa, a nie ma w nich wody, która ten składnik wypłukuje...

Ja mam pytanie o pestki papai - dawać, nie dawać? Papaina/bromelaina (enzym trawiący białko) jest też w pestkach? Zjadłam jedną, smakowała jak rzeżucha  :diabelek
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1048 dnia: Grudzień 13, 2011, 08:38:41 am »
Papaina/bromelaina (enzym trawiący białko) jest też w pestkach? Zjadłam jedną, smakowała jak rzeżucha
Powiedziała Jadwinia i zeszła śmiertelnie  :diabelek
Co do tych pestek to kiedyś coś tam czytałam (sama nie odważyłam się jeść), ale jedyne co kojarzę, to że działają odtruwająco i mogą wywołać poronienie  :hmmm

A ja dodam jeszcze, że z tym wapniem to jest tak, że np. brokuły czy nać pietruszki zawierają jednocześnie witaminę C, która pomaga ten wapń wypłukiwać. Samo zdrowie :) kasika-k - nie ograniczaj.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1049 dnia: Grudzień 13, 2011, 14:58:06 pm »
Papaina/bromelaina (enzym trawiący białko) jest też w pestkach? Zjadłam jedną, smakowała jak rzeżucha
Powiedziała Jadwinia i zeszła śmiertelnie  :diabelek
Co do tych pestek to kiedyś coś tam czytałam (sama nie odważyłam się jeść), ale jedyne co kojarzę, to że działają odtruwająco i mogą wywołać poronienie  :hmmm



no popatrz jakie combo   :icon_eek to ja jeszcze poszukam info. jakby  ktoś coś wiedział, to niech pisze. bo myślę jakby te pestki twórczo wykorzystać...kiełki?  :?:

A ja dodam jeszcze, że z tym wapniem to jest tak, że np. brokuły czy nać pietruszki zawierają jednocześnie witaminę C, która pomaga ten wapń wypłukiwać. Samo zdrowie :) kasika-k - nie ograniczaj.


no właśnie. a taka nagonka się zrobiła na tę nieszczęsną pietruszkę  :madrala: tymczasem np. o suszonym mniszku jakoś mało kto wspomina...
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1050 dnia: Grudzień 19, 2011, 15:14:58 pm »
A jednak, może to głupio brzmi, ale ja jestem niemal pewna, że mój Troll tyje od nieograniczonego dostępu do siana. Ona jest w stanie wpierniczyć reklamówkę siana dziennie, nie przesadzam, po prostu uczepi się i zażera aż będzie pusto (a boby przy tym sadzi jak hodowlaniec  :mhihi ). Nie zmienia to faktu, że na warzywa, natki, suszki itd. też się rzuca. Zaczęłam więc wydzielanie, rano garść siana, po południu garść i wieczorem, nie będzie napchanego po brzegi paśnika. Zobaczymy jakie będą efekty.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1051 dnia: Grudzień 26, 2011, 00:32:34 am »
A jednak, może to głupio brzmi, ale ja jestem niemal pewna, że mój Troll tyje od nieograniczonego dostępu do siana. Ona jest w stanie wpierniczyć reklamówkę siana dziennie, nie przesadzam, po prostu uczepi się i zażera aż będzie pusto (a boby przy tym sadzi jak hodowlaniec  :mhihi ). Nie zmienia to faktu, że na warzywa, natki, suszki itd. też się rzuca.

Zapytam z ciekawości ile waży krolinia..? Rozumiem, że to jest miniaturka? :)

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1052 dnia: Grudzień 27, 2011, 11:46:54 am »
Króliki lubią suszoną żurawinę, tak? Ale to ma być jakaś specjalna żurawina np. z eko sklepu czy np taka w paczkach z biedronki chyba Canditi też się nadaje? W składzie ma żurawinę, cukier i olej słonecznikowy. To mogę ją podać Bobkowi, czy szukać innej, bez żadnych "dodatków"?
[/url]

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1053 dnia: Grudzień 27, 2011, 11:57:16 am »
Suszone owoce koniecznie muszą być bez cukru. :)
Najbezpieczniej kupić bez zbędnych dodatków.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1054 dnia: Grudzień 27, 2011, 12:38:11 pm »
Ok dzięki:) a czy znacie jakąś konkretną firmę, która ma żurawinę bez dodatków? Bo u siebie widziałam właśnie tylko tą candidi i nie wiem czy mam iść do drogiego eko sklepu po nią, czy może w zwykłych sklepach też się zdarza normalna żurawina..?
[/url]

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1055 dnia: Grudzień 27, 2011, 14:27:30 pm »
Ok dzięki:) a czy znacie jakąś konkretną firmę, która ma żurawinę bez dodatków? Bo u siebie widziałam właśnie tylko tą candidi i nie wiem czy mam iść do drogiego eko sklepu po nią, czy może w zwykłych sklepach też się zdarza normalna żurawina..?
Ja kupuje w warzywniaku na wage, albo w biedronce....ale tak to prawie wszystkie maja dodatek cukru jak firma sante itp...
P.S. Annawanna zawsze moge kupic ci w otwocku na bazarku suszona zurawine i przekazac bo w Wawie jestem codziennie

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1056 dnia: Grudzień 27, 2011, 14:57:47 pm »
Jeśli jest w Otwocku na bazarku to zapewne w Falenicy na bazarku też jest, a ja jestem z Radości i co sobota tam jeżdżę, więc rozejrzę się na bazarze i kupię:) ale dziękuję za pomoc:)
[/url]

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1057 dnia: Grudzień 27, 2011, 15:32:23 pm »
Zapytam z ciekawości ile waży krolinia..? Rozumiem, że to jest miniaturka? :)
Trollinda nie jest typową miniaturą, waży w porywach do 2,45 kg, a powinna ok. 2,10-2,20. Jak jest w rejestrach powyżej 2,20 to zaczyna się jej tłuszcz odkładać w wolach i na udach. To nienajmłodszy Troll, ma już zwyrodnienia. Im jest cięższa, tym może mieć większe problemy z chodzeniem. Stąd moja troska o jej wagę :)


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1058 dnia: Grudzień 27, 2011, 16:29:11 pm »
Jeśli chodzi o żurawinkę to ja kupuje w biedronce. Canditi czy jak ona sie zwie :P w czerwonej paczce.
Fakt, ma cukier ale wiadomo, kazdy owoc daje sie z umiarem wiec zdrowemu krolikowi kilka zurawinek tygodniowo nie zaszkodzi :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1059 dnia: Grudzień 27, 2011, 22:20:32 pm »
No cóż, to już Wasz wybór, że karmicie króliki żurawiną, w której jest "50% żurawiny" a drugie 50% to olej i cukier  ;|
Ja po przeczytaniu składu paczkowanych suszonych owoców wybrałam zającom zdrowsze przysmaki.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey