Autor Wątek: Warzywa , owoce, ziola, itp..  (Przeczytany 581086 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tyckatychy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Płeć: Kobieta
Czy krolik moze jesc sałate dębolistna?
« Odpowiedź #1220 dnia: Wrzesień 07, 2012, 11:34:04 am »
Witam, mam pytania odnosnie kroliczej diety: czy moze jesc sałate dębolistna?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1221 dnia: Wrzesień 07, 2012, 12:17:18 pm »
Ja daje moim zajacom praktycznie wszystkie rodzaje salat, ktore uda mi sie kupic. Takze wszystkie te karbowane, fioletowe itd ;) Nawet nie znam nazw... ale wygooglowalam ta debolistna i mysle, ze moje juz taka jadly :)

PS. Scalilam twoj post z glownym watkiem o warzywach i owocach, zeby nie tworzyc watkow dla kazdego z osobna :)

Offline królikmanka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 109
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1222 dnia: Wrzesień 07, 2012, 17:59:01 pm »
A ja mam pytanie co do suszenia ziół czy można je suszyć w garażu

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1223 dnia: Wrzesień 07, 2012, 18:01:47 pm »
A ja mam pytanie co do suszenia ziół czy można je suszyć w garażu

Tutaj odpowiedni temat: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,5218.msg359193.html#new  :)

Tak, można :) Wszystko zalezy od samego garażu - jaki jest przewiew i czy używane są chemikalia, które oczywiście nie są wskazane :)

Offline anetkas

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2638
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Bazyl
  • Za TM: kot Kajtek, chomiczki Bruno i Muffinka, ukochana Klementyna 25.01.18 ❤
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1224 dnia: Październik 29, 2012, 19:29:31 pm »
Witajcie,

chciałabym odświeżyć wątek i podpytać co dajecie jeszcze z warzyw i owoców swoim uszkom. Ja daję:
korzeń marchewki, korzeń pietruszki, natkę pietruszki, cykorię, sałatę rzymską, liście rzodkiewki, jabłko (jako smakołyk), kiełki słonecznika, brokuł, liść kalafiora (czasami w małych ilościach), latem arbuz, gruszka (jako smakołyk), oprócz tego suszone jabłuszko i pasternak (jako przekąska) i duuuuuuuużo siana. Siana naprawdę wcinają mnóstwo i piją dużo wody  :jupi Rano i wieczorem dostają też troszkę granulatu, malutką garstkę. Przykładowo dziś na obiad 2 liście sałaty rzymskiej, kawałek marchewki, kawałek brokuła i 2 łodyżki natki pietruszki. Na deser kawałeczek jabłka. Ciekawa jestem czy Wasze króle też rzucają się na jedzenie tak, jakby nigdy w życiu nie jadły. U nas to istne szaleństwo!!! Co jeszcze mało kalorycznego mogę dołączyć do diety? Bazyl waży 2,8 kg a Klementyna chyba 2,4.

Offline Alice

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1092
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1225 dnia: Październik 29, 2012, 19:48:03 pm »
Ogólnie liściaste warzywa są mniej kaloryczne od korzeniowych. Polecam jeszcze przede wszystkim koperek, oprócz tego kapustę pekińską, jarmuż (mój uszak uwielbia), seler naciowy, liściasty i korzeń.
A tak w ogóle to na stronie miniaturkabeztajemnic.com znajdziesz wszystkie polecane produkty dla uszaków. Polecam tę stronę :)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1226 dnia: Październik 29, 2012, 19:48:44 pm »
Waga super, jadłospis też fajny :) Uszakom nic nie brakuje :) Przy takiej diecie spokojnie możesz odstawić granulat :)

Offline anetkas

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2638
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Bazyl
  • Za TM: kot Kajtek, chomiczki Bruno i Muffinka, ukochana Klementyna 25.01.18 ❤
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1227 dnia: Październik 29, 2012, 19:56:03 pm »
mysza, bardzo dziękuję za odpowiedź  :bunny: Myślisz, że odstawić granulat? A one się zabijają o te kilka ziarenek rano i wieczorem  :krolik Czy jeżeli odstawię granulat to zwiększyć ilość warzyw? Wiem, że granulat jest niezdrowy, ktoś kiedyś napisał, że granulat dla królika jest jak dla człowieka fast food, tylko nie chcę żeby głodowały ;)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1228 dnia: Październik 29, 2012, 22:10:02 pm »
Mi się wydaje, że 2,8 to sporo ;)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1229 dnia: Październik 29, 2012, 22:30:39 pm »
Mi się wydaje, że 2,8 to sporo oczko

Eh, to taki duży królik ;)


Ilośc warzyw taka jaką podałaś, plus to to napisała Alice wyżej :) Jesli tylko bedą jadły sporo siana jak do tej pory plus warzywa i zioła (świeże i suszone) to granulat zbędny :) Tylko utuczy w tym wypadku jeszcze bardziej, a to raczej nie jest wskazane :) Stopniowo, z dnia na dzień, powoli dawaj im mniej granulatu, np. spróbuj wyeliminować go w 7 dni (nazywam to 7 stopni ;) ). Uszaki nie doznają szoku, ale i tak po latach będą pamietać to miłe szuranie w pudełku ;) Pamiętliwe bestie ;)

Offline Gosha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1230 dnia: Październik 30, 2012, 00:31:26 am »
Czy brokuł podajecie królikom surowy? Wystarczy, że z takiego kupionego brokuła oderwę różyczkę i ją umyję, czy jeszcze coś trzeba z nim zrobić? Ja mojej Psocie, która ma jakieś 10 miesięcy cały czas podaję granulat Versele Laga Cuni Junior Nature. Ona bardzo lubi dodatki, które się w nim znajdują, dlatego nie zmieniam go narazie na sam granulat. Do tego oczywiście siano, warzywa, owoce i suszki. Myślicie, że lepiej zmienić granulat na taki dla dorosłych królików?

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1231 dnia: Październik 30, 2012, 01:08:32 am »
Myślicie, że lepiej zmienić granulat na taki dla dorosłych królików?

Najlepiej to zrezygnować z granulatu w ogóle, jeśli masz dostęp do warzyw. A jak już, to ja polecam granulaty bez ziaren - Grainelss Complete JR Farm'u albo Cuni Pro VL. Cuni Nature, nawet nie w wersji junior jest bardzo kaloryczne. Pokarmy dla juniorów, szczeniaków etc. różnią się tym od jedzenia dla dorosłych, że są właśnie bardziej kaloryczne (maluch rośnie). Królik od 6-go miesiąca nie rośnie już, wtedy powinien zmienić dietę na taką dla dorosłego.

A co do brokuła - zanim podasz całą różyczkę, to po kawałeczku wprowadź go do menu uszaka - żeby jego układ pokarmowy miał szansę się przystosować. I tak, warzywa podajemy surowe, umyte lub obrane i osuszone (ususzone też mogą być :P, ale chodzi o to, że nie mokre).
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Gosha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1232 dnia: Październik 30, 2012, 11:53:15 am »
W takim razie będziemy dawać granulat dla dorosłych królików. Nie chcę z niego rezygnować, ale będę podawała niewielkie ilości. Wiem że jedzenie wprowadza się powoli, ale nie wiedziałam jak podać brokuła, bo nie byłam pewna czy ma być surowy. Czyli mam dawać kwiatki które są na końcach i obrane łodyżki? Wolę się upewnić :icon_biggrin

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1233 dnia: Październik 30, 2012, 12:03:28 pm »
bo nie byłam pewna czy ma być surowy
Tak, wszystkie warzywa i owoce musza byc surowe. Ja daje i kwiatki i lodyzki brokulowe. Caly brokul jest jadalny i zazwyczaj  bardzo lubiany :)

Offline Gosha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1234 dnia: Październik 30, 2012, 12:11:25 pm »
Dziękuję  :icon_biggrin

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1235 dnia: Październik 30, 2012, 12:19:08 pm »
Ja każde warzywa obieram. Niektórzy np. ogórki podają ze skórką,czy marchewkę..ja nie;P
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline Alice

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1092
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1236 dnia: Październik 30, 2012, 18:55:06 pm »
Czyli mam dawać kwiatki które są na końcach i obrane łodyżki?
Tak :)

Offline anetkas

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2638
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Bazyl
  • Za TM: kot Kajtek, chomiczki Bruno i Muffinka, ukochana Klementyna 25.01.18 ❤
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1237 dnia: Październik 30, 2012, 19:57:14 pm »
Mi się wydaje, że 2,8 to sporo
Hmmm, no właśnie jeden weterynarz powiedział, że dobrze, bo ma ważyć mniej niż 3 kg, ale właśnie mi też się wydaje, że Bazylek powinien ważyć mniej, myślę, że całkowicie zrezygnuję z granulatu, choć tak jak pisałam dostają kilka ziarenek rano i wieczorem. A Bazyl to ma swój rytuał ;) Już jak zbliżam się do szafy, otwieram drzwi to kręci ósemki jak oszalały :D


Ja daje i kwiatki i lodyzki brokulowe.
Mój najpierw wcinał same kwiatki a łodyżki ostentacyjnie zostawiał, ale po 2-3 obiadkach już wszystko zjadał, a ogórki też można dawać królikom? Ja wiem, że na miniaturkabeztajemnic jest cały spis, ale jakoś ostatnio brakowało mi inwencji na urozmaicanie posiłków. Dziękuję Alice za podpowiedź z selerem i kapustą pekińską  :brawo:


Posty scalilam. Do 6h od napisania wiadomosci mozna edytowac i dlatego w tym czasie nie piszemy jednej pod druga.
Tocha
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2012, 20:40:39 pm wysłana przez Tocha »

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1238 dnia: Październik 30, 2012, 20:41:59 pm »
Tak, mozna dawac ogorki. Ja daje tez papryke, chociaz na poczatku nie bardzo chcialy jesc ;)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1239 dnia: Październik 31, 2012, 22:15:03 pm »
anetkas, sorry, trochę nie na temat, czy Twoja Klementyna to ten sam króliczek, który był na DT u Xala? śliczna baraninka?
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html