Autor Wątek: Najlepsze granulaty na rynku  (Przeczytany 1075797 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1660 dnia: Czerwiec 29, 2010, 10:41:02 am »


Peppar kocha siano, ale np cykoria czy inne tego typu juz nie moze. tylko domowa bazylie, miete, truskawki liscie, koperek pietruszka, nac

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1661 dnia: Czerwiec 29, 2010, 10:59:47 am »
Jadę na kilka dni do rodziców. Czy Milo zaszkodzi jak na kilka dni odstawię mu granulat i będzie dostawał zieleninę? Czy lepiej tak drastycznie nie zmieniać mu diety?

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1662 dnia: Czerwiec 29, 2010, 11:21:51 am »
Jesli jest przyzwyczajony do zieleniny to nic mu nie bedzie.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1663 dnia: Czerwiec 29, 2010, 11:51:27 am »
Nuna a co tu poradzic?
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=1003.msg162948#msg162948

JR farm jest zamowiony - udalo sie dorzucic do paczki co do mnie przyjedzie - i bedziemy te trzy rozne mieszac.

Offline Silvana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 274
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Moje króliki: Fisia, Dyzia [*]
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1664 dnia: Czerwiec 29, 2010, 15:10:47 pm »
Ja Oxbow i tak wiecej nie kupie, ale tez nie wyrzuce tego co mam w domu. Zgadzam sie, ze drogie nie zawsze jest lepsze. Fisia dobrze wcina truskawki Zuzali, czy te sa dobre czy tez niezdrowe? Ja na szczescie nie mam tego problemu co Tusiatko bo Fisia dobrze przyjmowala nowe zieleninki, a granulat to zje pare paleczek w nocy, albo jak nikogo nie ma w domu.
FISIA i DYZIA GALERIA

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1665 dnia: Czerwiec 29, 2010, 17:59:54 pm »
Nuna jakbyś miała jakiś pomysł co mi doradzić, to byłabym super wdzięczna :)



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1666 dnia: Czerwiec 29, 2010, 21:08:14 pm »
Nuna - zamęczymy cię, ale ja również podciągam się pod pytanie Silvany co do truskawek i ogólnie owoców znanych firm JR Farm oraz Zuzala.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2010, 21:14:21 pm wysłana przez Misokyaa »

zabir

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1667 dnia: Czerwiec 29, 2010, 21:09:41 pm »
 Cieżko jest napisać coś bardziej trafnego niż Nuna, ale…

Cytuj
Aż mnie kusi, żeby coś dodać od siebie. Zauważcie, że ranking granulatów został oparty wyłącznie na analizie składu, a na dodatek jest to ranking subiektywny, sporządzony przez autorów strony miniaturka bez tajemnic. Nikt nie zbadał zdrowia grupy reprezentatywnej królików karmionej danym granulatem, nikt nie ankietował właścicieli!
Nie dajmy się zwariować

Trudno jest napisać ocenę granulatu , aniżeli nie na składzie, ankieta pewnie też niewiele by pomogło, bo jak zwykły właściciel mógłby ocenić wpływ granulatu n organy zewnętrzne?

Zresztą każde zestawienie jest swego rodzaju subiektywne, bo zawsze można coś jemu zarzucić.

Jak ktoś śledzi wątek strony miniaturki to wie że zestawienie nie powstało w ciągu kilku dni, więc nie jest ono przypadkowe.

Chcieliśmy uniknąć metodologii, której podstawą było by włókno, staraliśmy się zestawić wszystkie pożyteczne składniki i te szkodliwe, zależało nam na jak najbardziej obiektywnej ocenie.

Cytuj
Jest to moim zdaniem zupełnie nieprofesjonalne podejście, pójście na łatwiznę i straszenie właścicieli królików.

Cytuj
Nie neguję rankingu ani kompetencji jego autorów. To co mi się nie podoba, to autorytatywne podejście. Wolałabym tabelę z porównaniem, może być nawet uszeregowane od najlepszego do najgorszego. Ten trójpodział (a przez to generalizowanie)

Ale jak straszymy właścicieli? Jak jedna z forumowiczek napisała, wszędzie tylko można spotkać „achy i ichy” jakie to granulaty nie są zdrowe, idealnie zbalansowane itp. My napisaliśmy tylko rzeczywisty skład granulatów, nic więcej.
Nie wiem skąd to się bierze, ale w większości polskich sklepów ciężko jest znaleźć dokładny skład, podane są tylko składniki, które mają dobry wpływ na zdrowie, wszelkie konserwanty są pomijane.
Już nawet padła gdzieś sugestia braku rzetelności, więc chciałbym tylko napisać, że wszystkie składy analizy, były brane ze stron zagranicznych, gdzie niektóre sklepy, udostępniają je w całości i dodatkowo sprawdzane np. na stronie producenta (choć nie każdy pisze kompletnego składu)

Co do porównania, to przecież przy każdym granulacie jest napisane skład, analiza laboratoryjna itp.
Jak byśmy pokusili się o porównanie, to znowu wyszłoby, dlaczego porównujemy pod takim a nie innym względem. Każda grupa jest opatrzona komentarze, a niektóre granulaty są również wzbogacone o dodatkowy.

Jeżeli ktoś np. uważa że podział na 3 grupy jest zły, równie dobrze cały dział o granulatach, może traktować jako jedność, patrząc na to będzie tak jak by były one uszeregowane od „najlepszego” do „najgorszego”.


Miało być krótko, a wyszło jak zawsze:).

Ps. przytaczam głównie wypowiedzi kata_strofy, dlatego że ma najwiecej watpliwości, z mojej strony nie ma żdnych uprzedzeń.

kasica

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1668 dnia: Czerwiec 29, 2010, 23:29:21 pm »
nie popadajmy w paranoje. tak samo, jakbysmy lecialy do piekarni na drugi koniec miast po chleb dla nas, bo ten z pobliskiej ma zly sklad, polepszacze i jesc go nie bedziemy, bo sie potrujemy... albo nie jedzmy fast foodow, bo sa niezdrowe i tucza... no ludzie... nie przesadzajmy, troszczmy sie o nasz kroliki, starajmy sie zywic je jak najlepiej, ale nie popadajmy w paranoje z karmieniem... to jest tak, jakbysmy wybierali przy kupnie jakiegos warzywa-czy jezdzicie do obcego miasta/wioski kupowac niepryskane, czy pojdziecie do pobliskiego warzywniaka i wybierzecie ladne warzywo...? albo po prostu odpuscicie jego kupna zdajac sobie sprawe ze szkodliwosci...?

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1669 dnia: Czerwiec 30, 2010, 05:29:22 am »
to jest tak, jakbysmy wybierali przy kupnie jakiegos warzywa-czy jezdzicie do obcego miasta/wioski kupowac niepryskane, czy pojdziecie do pobliskiego warzywniaka i wybierzecie ladne warzywo...? albo po prostu odpuscicie jego kupna zdajac sobie sprawe ze szkodliwosci...?
ja pojade do innego miasta jesli wiem ze maja niepryskane bo po pryska´nych biegunka..

kasiagio

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1670 dnia: Czerwiec 30, 2010, 07:49:11 am »
Ja też jeżdżę na targ tylko na jedno stoisko , bo wiem ,że mają tam bardzo dobre warzywa , płacę drożej , ale dla mojego wariata to i wiele innych rzeczy  a przy okazji kupuję warzywa i owoce dla nas i wiem że się zdrowo odżywiamy  ;)  a teraz zastanawiamy sie z mężem czy nie znaleźć sobie takiego wiejskiego dostawcy  bo strach się bać to co teraz jemy i to czym są pryskane warzywa i owoce  :(

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1671 dnia: Czerwiec 30, 2010, 07:52:00 am »
Ludzie, nie przesadzajmy, mam pełną świadomość, że najlepiej jest karmić królika to co oni jedzą w naturze. Ale nie mam takiej możliwości, ponieważ nie mam ani własnej działki ani nie ma w poblizu czystego terenu, gdzie bym mogła z czystym sumieniem zrywać rośliny. A w sklepach same pryskane warzywa. Warzywa, zieleniny mają jedną wadę - musza być szybko zjedzone póki są świeże, a ja jak wspomniałam mam ograniczone mozliwości, jeśli chodzi o zdobycie zieleniny na dworze, po drugie nie zawsze mam czas codziennie chodzić do warzywniaka kupować świeże. Moja dieta też nie jest w pełni ekologiczna czy zdrowa, choć bardzo się staram, ale w dzisiejszych czasach nie jest to takie proste. Na moim ogrodku rosną tylko mlecze, nawet sąsiadka pozwoliła mi zrywać z jej ogródka piękne, duże mlecze. Wszystko dla dobra moich uszu, ale to i tak mało, bo flora jest u nas uboga, brak babki, koniczyny itd.
Żeby było sprawiedliwie to tak samo powinnam postępować z moim kotem, zamiast kupować gotowce, royala czy whiskasa to powinnam do domu przynosić żywą mysz, bo przecież w naturze koty na myszy polują.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2010, 08:08:52 am wysłana przez Kitty27 »

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1672 dnia: Czerwiec 30, 2010, 08:28:28 am »
Kitty27 bardzo mi się podoba Twoje zdroworozsądkowe podejście.
zabir - powiedzmy sobie wprost - podzieliliście granulaty na te z jedną trupią czaszką, dwiema i trzema. Jak widzisz już wywołuje to reakcje pt. "Ale czym ja mam karmić królika, jak zieleniną i warzywami nie mogę". Ja zdaje sobie sprawę, że z miniaturki korzystają również dzieciaki, którym trzeba wykładać kawę na ławę, ale są też użytkownicy, którzy bardzo świadomie podchodzą do żywienia swoich zwierzaków - tych właśnie ten ranking dotyka.

Jeśli chodzi o ankiety mógłby to być szereg pytań pt. czy twój królik miał w ciągu roku zator, biegunkę, zapalenie jelit, wzdęcia? Jaki granulat je? Ile go je? czy choroba układu trawiennego była przyczną śmierci królika? itd. Nie musimy od razu badać narządów wewnętrznych. Ale zdaję sobie sprawę, że to już byłby bardzo poważny research, wymagający niebotycznych nakładów pracy i zaangażowania użytkowników strony i tego forum.
Mimo moich obiekcji cieszę się, ze angażujecie się w miniaturkę i poświęcacie na to swój czas. Postaram się już na temat zestawienia nie wypowiadać ;) Pozdrawiam Was serdecznie!


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1673 dnia: Czerwiec 30, 2010, 12:46:32 pm »
Ankieta to dobry pomysl, przyznam, ze od dluzszego czasu nad tym myslalam, gorzej z realizacja.
Dlaczego granulaty nie sa odpowiednie dla kroliczego zoladka opisalam w dziale "zywienie"-granulaty. Przy odrobinie zaangazowania mozna sztuczny pokarm zastapic warzywami i zielenina. Trzeba tylko chciec.
Tu odpowiedz na pytanie o suszonych owocach, o to truskawki suszone ekologicznie http://hasenhaus-im-odenwald.de/gambio/images/product_images/info_images/264_0.png
a tu truskawki JR farm http://www.swiatkrolika.eu/images/jrfarm/truskawki.png
czerwony kolor az bije po oczach.
Firmy produkujace pokarm dla zwierzat nie maja obowiazku pisac czy i jakie konserwanty stosuja w swoich produktach, srodki bakterio, grzybo i owadobojcze sa ukrywane.
Co do Zuzali mysle, ze to uczciwa firma.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1674 dnia: Czerwiec 30, 2010, 12:52:50 pm »
Tak, owoce z Zuzali miałam parę razy i widać, że suszą je naturalnie. Są pomarszczone, mają wyblakły kolor - króle na szczęście na wygląd nie patrzą, wcinały aż im się uszy trzęsły ;) I myslę, że to zdrowa przekąska.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1675 dnia: Czerwiec 30, 2010, 21:09:39 pm »
Żeby było sprawiedliwie to tak samo powinnam postępować z moim kotem, zamiast kupować gotowce, royala czy whiskasa to powinnam do domu przynosić żywą mysz, bo przecież w naturze koty na myszy polują.
Odpowiednikiem diety abezgranulatowej u zwierząt mięsożernych jest dieta BARF i wiele osób ją stosuje nie uważając za przesadę :P
tych właśnie ten ranking dotyka.
Nie rozumiem tego oburzenia i stwierdzenia "dotyka". Ludzie z miniaturki piszą szczerą prawdę. Ja np. nie wyobrażam sobie ponownie podawać granulat dziewczyną, a jeżeli byłabym do tego zmuszona to ten ranking jest świetnym wyznacznikiem co jest najmniej szkodliwe dla królików.
Niestety Truffel umarł właśnie przez to że był źle żywiony całe swoje życie i dla mnie jest to zbyt bolesne doświadczenie, żeby je powtarzać - tym razem z własnej głupoty.

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1676 dnia: Czerwiec 30, 2010, 23:42:23 pm »
No dobra, no to widzę, że ja nie mam innego wyjścia jak dawać królom granulat. Niedługo będę zamawiała porcję Cuni i wezmę na próbę granulat z JR Farm. Jak się uda, to pewnie przestawię uszy, mała zmiana jadłospisu pójdzie im na dobre :)



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

zabir

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1677 dnia: Lipiec 01, 2010, 16:05:44 pm »
Cytuj
Ja zdaje sobie sprawę, że z miniaturki korzystają również dzieciaki, którym trzeba wykładać kawę na ławę, ale są też użytkownicy, którzy bardzo świadomie podchodzą do żywienia swoich zwierzaków - tych właśnie ten ranking dotyka.

Ale jeżeli ktos świadomie podchodzi do tematu, to dlaczego ten ranking ma dotykać, jeżeli dotyka to chyba az tak świadoma nie jest.

Cytuj
Jeśli chodzi o ankiety mógłby to być szereg pytań pt. czy twój królik miał w ciągu roku zator, biegunkę, zapalenie jelit, wzdęcia? Jaki granulat je? Ile go je? czy choroba układu trawiennego była przyczną śmierci królika? itd. Nie musimy od razu badać narządów wewnętrznych.

Jak znasz się tak na wszelkiego rodzaju badań, ankietach itp, to pewnie też wiesz że takie przeprowadzenie ankiety jest niemal niemozliwe (w warunkach domowych), bo na jakiej podstawie możesz określić, że zapalenie jelita wystapiło z powodu granulatu, a nie np suszonej truskawki z dodatkiem konserwantów? Lub zator jest spowodowany granulatem, a nie mykotoksynami, które miały zalążem od spleśniałego siana sprzed 5 miesięcy? Albo wreszcie zaczynają sie problemy z przewodem pokarmowym nie przez granulat, ale przez warzywo, które królik nienajlepiej toleruje.

Taka ankieta przeprowadzona w warunkach domowych była by tylko wprowadzaniem w błąd, bo jak my mielibyśmy ocenić czy na dane objawy chorobowe miał wpływ granulat, a nie coś innego?

W moim odczuciu spis granulatów jest tylko informacja dla opiekunów, co z nią zrobią zalezy już od indywidualnych upodobań.
Nigdzie nie jest napisane, że karmiąc granulatem "x" zabijasz królika, a podział jest taki a nie inny, nie bo chcemy straszyć "czaszkami", poprostu my nie pochwalamy takiego sposobu karmienia, jak byśmy polecali jakis granulat, to by wyszło że jesteśmy niekonsekwentni, co nie zmienia faktu zę "granulat spowalnia cały mechanizm trawienny królika". Jedne jakoś dają radę inne reagują gorzej, tak jak u człowieka...

Cytuj
Mimo moich obiekcji cieszę się, ze angażujecie się w miniaturkę i poświęcacie na to swój czas. Postaram się już na temat zestawienia nie wypowiadać  Pozdrawiam Was serdecznie!

A ja się cieszę że masz obiekcje, bo to też pokazuje że w pewien sposób jesteś zaangażowana, a w/w piszę dlatego, aby wyjaśnić dlaczego spis granulatów wygląda tak, a nie inaczej.
Ten spis ma tylko uświadamiać (skład) co podajemy królikowi, bo w polskich sklepach cieżko jest uświadczyć pełnego składu, przed zakupem granulatu, a to czy ktoś karmi królika Alexem, czy Grainless Complete to już nie mi oceniać.

Ps. Tak nawiasem, ciekawe czy któś by zwrócił uwagę że niektóre granulaty mają konserwanty rakotwórcze, jeżeli ktoś to zrobił po przeczytaniu naszego spisu, to uważam że ten spis jest zrobiony dobrze i spełnił swoje zadanie uświadamiające, a nie zastraszające.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1678 dnia: Lipiec 02, 2010, 22:04:48 pm »
ile paleczek jr farm ma krolik dostawac na jeden posilek?

Akte_Angel

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1679 dnia: Lipiec 03, 2010, 06:44:08 am »
Mi osobiście ten ranking granulatów pomógł i to bardzo właśnie zamówiłam inny granulat JR Farm wcześniej dawałam CC i byłam święcie przekonana że to jeden z najlepszych na rynku. Toffi jest moim 2 króliczkiem, przy Miśku - 1 uszolku - popełniam wszystkie możliwe grzechy żywieniowe i błędy - tym razem staram się robić wszystko co tylko w mojej mocy żeby ten króliś zdrowo się chował.....dlatego bardzo dziękuję za ten niezwykle pomocny dla mnie ranking. Pozdrawiam :)