Autor Wątek: Warzywa , owoce, ziola, itp..  (Przeczytany 590945 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1140 dnia: Luty 05, 2012, 22:12:19 pm »
Podobno nazywa sie to "nekrotyczna plamistość" naukowcy sami nie wiedza dokladnie skad sie to bierze ale podobno jest to niegrozne, zazwyczaj jest to na zewnetrznych lisciach :)


No na zewnętrznych jest najwięcej tego, w środkowych liściach są kropki nieliczne, więcej na brzegach liści jest...
Sama nazwa mnie przeraża.... Niby nie groźne, ale lepiej "dmuchać na zimne"?

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1141 dnia: Luty 06, 2012, 08:00:58 am »
O żesz...  :icon_eek Dobre :)
:hahaha  Ja tez sie usmialam na poczatku :) . Podobno nie jest to grozne, do dzis niewiadomo czy to jest kwestia przechowania, temperatury, gleby itp. Cykoria tez to ma tak jak pisze Monika wiec wydaje mi sie ze jak nie jest grozne to mozna podawac. Moje maluchy sie do dzisiaj nie pochorowaly :)

Offline chlup

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 657
  • Lokalizacja: wielkopolska
  • Moje króliki: Pimpol
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1142 dnia: Luty 07, 2012, 17:19:41 pm »
Naukowcy wszystko potrafią ładnie nazwać :) Brzmi groźnie :) Chyba zacznę się zastanawiać :)

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1143 dnia: Luty 07, 2012, 17:32:25 pm »
A ja mam pytanie. Gdzieś Eni pisała, że powinno się codziennie podawać łyżeczkę stołową siemienia. To prawda? Przyznam szczerze, że ja osobiście podaję to profilaktycznie.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline Branwen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1681
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1144 dnia: Luty 07, 2012, 17:47:05 pm »
Spotykam się z tym że na kapiscie sa takie malutie czarne kropeczki. Najczesciej na tych twardych czesciach, ale niekiedy także na lisciach samych. Co to moze być?

Ponoć te czarne kropeczki to norma i świadczą o tym, że na kapuście nie stosowano dużo chemii.
Potworki zapraszają do swojej galerii: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13287.0.html

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1145 dnia: Luty 07, 2012, 22:09:22 pm »
A ja mam pytanie. Gdzieś Eni pisała, że powinno się codziennie podawać łyżeczkę stołową siemienia. To prawda? Przyznam szczerze, że ja osobiście podaję to profilaktycznie.


Pozwolę sobie zacytować :) :
Siemię poza glikozydami cyjanogennymi (które są zawarte w nasionach i uaktywniając się powodują podtrucie, jak cyjanek) jest też tłuste jak masło.
Siemienia podaje się po 2-3 szczypty 2x dziennie (szczypta to tyle, co chwycisz między dwa palce ) W sumie około łyżeczki od herbaty na dobę. A dla ludzi poleca się jeść nie więcej niż 1-2 łyżki stołowe na dobę (przy czym po obróbce cieplnej - gorąca woda, pieczenie czy smażenie enzymy się nie uaktywniają, można jeść). Więcej o zawartości chemicznej nasion lnu np. tu http://rozanski.li/?p=1005




Spotykam się z tym że na kapiscie sa takie malutie czarne kropeczki. Najczesciej na tych twardych czesciach, ale niekiedy także na lisciach samych. Co to moze być?

Ponoć te czarne kropeczki to norma i świadczą o tym, że na kapuście nie stosowano dużo chemii.


Ooo, jesli to prawda to dobrze, że taka kapusta nie jest mocno chemizowana.

Offline Aga803

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1146 dnia: Luty 12, 2012, 19:06:24 pm »
kochani, Moja Daisy juz nie jest taka mała, 2 lata  z hakiem ma i ogolnei ma sie dobrze. od jakiegos czasu cos jej jedzenie nie słuzy.ostatnio zauwazyłam  miękkie kupki, posklejane, czasem kuberek ma pobrudzony, nierazs yboegajac z klatki odrywa jej się kupka poskejana.domyslam sie ze to od diety,obecnia ma podawane granulat vl kupowany luzem w zoologicznym.woda i siano w standardzie-wiadomo. chciałabym sporbowac granukatu paczkonego,prosze podajcie mi nazwe najlpeszego dla niej granulatu..tyle sie naczytałam o roznyc ze nie wiem sama. na stronei miniaturki pisza ze granulaty nie sa za dobre.. wiec jak to jest? pomyslalam ze lepeiej to wyregulowac granulatem bo same warzywa i owoce ja jeszcze bardziej przecczyszcza. a, dodoam, dostaje porcje jedzenie o 7ej rano, popracy garstke jej dosypuje i siano caly czas ma.prosze o porady. z gory dziekuje!
początki...:)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1147 dnia: Luty 12, 2012, 19:18:45 pm »
tyle sie naczytałam o roznyc ze nie wiem sama.
Na tym forum jest temat o polecanych granulatach i jak ja czytałam, to są tam 3 najbardziej polecane: Cuni Complet, Cuni Pro i Grainless Complet - więc nie tak wiele...
na stronei miniaturki pisza ze granulaty nie sa za dobre.. wiec jak to jest?
Bo nie jest - zawsze to sztucznie przetworzone jedzenie. W naturze króliki granulatu nie jadają i żyją :) Granulat w zależnosci od firmy może też zawierać szkodliwe składniki albo niewłaściwe proporcje (patrz watek o granulatach).
pomyslalam ze lepeiej to wyregulowac granulatem bo same warzywa i owoce ja jeszcze bardziej przecczyszcza.
To "niesłużące jej jedzenie" to zbyt duża kaloryczność, bo lepkie kupki to cekotrofy, czyli kał witaminowy, który królik powinien zjeść. Najlepiej ureguluje się to dietą siankowo - ziołową. A potem można wprowadzać warzywa po trochu, wg wskazówek na Miniaturce, lub granulat. Warto pamiętać, ze granulat też zawiera warzywa, więc podając i granulat i warzywa coś tzreba ograniczać, żeby jedzonko nie było zbyt kaloryczne - bo się królika utuczy, spowoduje mniejsze spożywanie siana (co moze prowadzić nawet do zatkania) no i do brudnej pupy od ceko.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Aga803

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1148 dnia: Luty 12, 2012, 19:24:49 pm »
Eni, dziekuje za info! poprostu chce byc pewna ze daje jej to c o nallepsze. w tygodniu poijde kupic granulat. czy ten który mam w zapasie zuuzyc czy lepeiej juz jej nie podawac? a ta dieta ziółkowo siankowa czy to znaczy ze nie podawac jej wtedy w ogole granulatu?
a jesli zrobiłabym jej 2 dniowa diete z samym sianem myslisz ze to cos pomoze??bede  wdzieczna za info..
początki...:)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1149 dnia: Luty 12, 2012, 19:36:00 pm »
Dieta oznacza rezygnację z dodatków (zero granulatu, warzyw, owoców - świeżych i suszonych a także kolb czy innych cudów, których króliki - jak wiemy jeść nie powinny) samo siano i zioła (firm Zuzala, HP, JR Farm, HF), jak nie masz ziół, to choćby z HP kup podstawowe i uzupełniające albo jakieś sianko z ziołami i tylko to podawaj. To jak najbardziej wystarczy króliczkowi i pomoże odzyskać równowagę jelitową oraz polepszy samopoczucie. Siano i zioła zawierają wszystkie !! potrzebne do życia składniki pokarmowe, dodatkowo pomagają usprawniać pracę jelit, ścierać ząbki.
Przy układzie pokarmowym królika dieta siankowa powinna trwać min. tydzień, żeby było widać jakieś efekty (to dłuuugie jelita do czyszczenia :P).
Resztkę granulatu możesz podać, po skończeniu diety, ale mieszając go po trochu z nowym. Zwróć uwagę na ilość podawanego granulatu - dla dorosłego króliczka, o wadze 1,5 - 1,8 kg starczy łyżka rano i wieczorem, a po południu porcja warzyw. Jak wolisz dietę bez granulatu, szczególnie warta polecenia w sezonie, to powoli zrezygnuj z granulatu w ogóle, a podawaj porcje warzyw. Tylko wprowadzaj powoli nowe warzywa, bo układ pokarmowy królika (jak np. psa) musi się przyzwyczajać do trawienia nowości - inaczej ceko albo biegunki, a w najlepszym razie złe samopoczucie zwierzątka.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Aga803

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1150 dnia: Luty 12, 2012, 19:58:34 pm »
Eni bardzo dziękuje za kmonstruktywne wskazowki, od jutra dieta:)
początki...:)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1151 dnia: Luty 12, 2012, 23:04:02 pm »
A ja dodam tylko że jak już cos ograniczac to zawsze granulat, nie warzywa :)

Offline Aga803

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1152 dnia: Luty 13, 2012, 12:16:56 pm »
dzięki za podpowiedz Madzia;) dzis 1szy dzien. dostaal tylko łyzke granulatu i duzo siana. mine miaą lekko zdzowiona patrzac na ilosc granulatu ale coz..mam nadziejej ze sie przyzwyczai szybko...  milego dnia!
początki...:)

Blanka8

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1153 dnia: Luty 16, 2012, 09:58:05 am »
A mój królik jest taki wybredny. Jak je liście sałaty to te białe "żyły" zostawia, natki pietruszki też już nie chce jeść. Od marchewki ma biegunki. Wszystko mu daje co jem sama, ale on niczego nie je. Teraz je jabłka i pietruszkę, czasami sałatę. Kapusty żadnej nie spróbuje. Jest okropny. Rodzynki suszone lubi, ale to tylko czasami w nagrodę dostaje. Siana nie je żadnego. Porażka. Dziwie się, że króliki mogą jeść tyle rzeczy, a mój nic nie chce.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1154 dnia: Luty 16, 2012, 10:59:46 am »
Blanka a jak wygląda całodzienna dieta Twojego uszaka? Bo jak zapewne wiesz, królik MUSI jeść siano... Spis warzyw masz na miniaturce bez tajemnic- więc prowadzaj coś uszkowi do diety.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1155 dnia: Luty 16, 2012, 22:54:17 pm »
Czy twój królik ma wadę zgryzu?


Jeżeli nie chce jeść siana- ogranicz granulat, albo dawaj go tylko raz dziennie- przykładowo w południe.
Próbowałaś podawanie kiełków? Mają dużą zawartość włókna, są dosyć dobrym zamiennikiem siana.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1156 dnia: Luty 16, 2012, 23:21:22 pm »
A jak jest z kalorycznoscia pekinki, ogorka, pomidora I selera naciowego? Bo to jest podstawa diety Groszka (oczywiscie dostaje tez inne warzywka ale cos z tego jest codziennie) ale mam wrazenie jakby na tym przytyl..

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1157 dnia: Luty 17, 2012, 02:21:54 am »
Czy twój królik ma wadę zgryzu?


Jeżeli nie chce jeść siana- ogranicz granulat, albo dawaj go tylko raz dziennie- przykładowo w południe.
Próbowałaś podawanie kiełków? Mają dużą zawartość włókna, są dosyć dobrym zamiennikiem siana.

poprosze o blizsze informacje odnosnie kiełków o ktorych piszesz
z gory dziekuje
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Blanka8

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1158 dnia: Luty 17, 2012, 09:14:19 am »
Mój królik ma bardzo ładne zęby, tak weterynarz powiedział. Jak był mały jadł siano, ale może jak ma lepsze rzeczy to nie je. On w ogóle je mało. Kiełków nie dawałam, raz dałam rzeżuchę, ale nie jadł. Ja mu cały czas coś daje, ale on nic nie chce jeść. Myślałam, że króliki jedzą wszystko. Brokuła, kalafiora, pomidora, ogórka, pomarańcza nawet nie tknie. W pekince czasami ogryzie zielone do o koła. Jabłka je ostatnio i korzeń pietruszki. Kupiłam mu mieszankę suszonych ziół wczoraj, podłubał trochę i zostawił. Weterynarz mówił,że niektóre  króliki nie jedzą siana. Już rok go nie je, a ma dwa lata. Przez to czasami robi luźne bobki, więc boję się dawać mu warzywa. Granulatu dam 3 łyżki rano to zostawi, wieczorem mu dosypię 3 łyżki a z rana dalej ma, więc wyrzucam. Znajomi mają królika trochę większego, ale je jak odkurzacz, wszystko. Ostatnio z ręki mu dawałam siano to mi je wyciągał i rzucał na podłogę, ot taka nowa zabawa :-(

Offline Alice

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1092
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1159 dnia: Luty 17, 2012, 10:05:41 am »
Jeśli w Twoim avatarze jest Twój króliczek, to wygląda na małego i 3 łyżki granulatu rano i wieczorem to dla niego za dużo. W zupełności wystarczy mu łyżka dziennie (możesz początkowo dawać łyżkę rano i wieczorem, a potem powoli zmniejszać). Granulat jest kaloryczny, jak ograniczysz jego ilość jest nadzieja, że weźmie się za inne smakołyki. 
Spróbuj podawać mu dużo suszonych ziół, natkę pietruszki, cykorię, seler naciowy, bo mają dużo włókna. Co do siana, pewnie, że królik musi je jeść, tylko jak mu to wytłumaczyć ;). Nasz poprzedni królik - Saszka (*) też nie chciał jeść siana, choć próbowaliśmy chyba wszystkich sposobów na przekonanie go, ale miał też spore kłopoty z trzonowcami. A Twój wet sprawdzał trzonowce, czy tylko siekacze? Bo jeśli królik ogólnie mało je, to to może być właśnie przyczyną. Nie ma innych objawów - np. ślinienia się, łzawienia lub wytrzeszczu oczu?
Zdarza się też, że niektóre króliki po prostu nie chcą jeść siana i koniec, ale skoro piszesz, że kiedyś je jadł, to moim zdaniem jest szansa, że znowu się do niego przekona. Pamiętaj, że jedne siano może królik zajadać ze smakiem, a na inne już kręcić nosem. Próbowałaś może różnych rodzajów?