Autor Wątek: Grypa ?  (Przeczytany 6550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« dnia: Grudzień 26, 2009, 11:21:21 am »
Witam,

Czy jest możliwe, że królik zachorował na grypę ?
Jest osowiały, ma "katar" i ciężko mu oddychać. W ogóle jest strasznie słaby; nie biega, nawet jeżeli go wypuszczę to siedzi w klatce ewentualnie jak się poruszy to cały się trzęsie. Na dodatek nie może jeść, ponieważ wypadł mu ząbek(ale to już się nie tyczy objaw). Chciałbym, żebyście dali mi jakieś rady co robić, ponieważ jest 2 Dzień Świąt i w Białymstoku nie ma otwartej żadnej Weterynarii.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Grypa ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:26:20 am »
Cytat: "xowadis"
Na dodatek nie może jeść, ponieważ wypadł mu ząbek(ale to już się nie tyczy objaw)

A co je krolik, od czasu utraty zeba? Pije?
Jak dlugo ma katar? Robi boki i siku?

kasiagio

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:28:01 am »
xowadis,  trudno jest napisać co jest małemu , najlepiej według mnie zacznij wydzwaniać po wetach i może jednak któryś się zlituje i otworzy , bo do jutra maleństwo może nawet umrzeć  :(  Powodzenia i pisz nam na bieżąco co się dzieje  :przytul

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:28:25 am »
Królik wczoraj zjadł troszkę karmy, a tak to w ogóle nie chce jeść. Jeszcze wczoraj było nie tak tragicznie troszkę z rana pobiegał, ale od 23:00 to było już masakrycznie! Ten katar od wczoraj, ale dziwne jego zachowanie już zauważyłem z 2 dni temu. Bobki zrobił siuku wczoraj ok. 22 (nalał mi na pościel ). A można dać mu jakąś mięte do picia lub kawałek jakieś etopiryny czy jakiegoś lekarstwa ?

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Grypa ?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:28:40 am »
xowadis,  nawet jeśli jest wszystko nieczynne, to zadzwon do weterynarza, króliczego, czy niemógł by wam poświęcić chwili dzisiaj , bo Twój królik ma poważne objawy i trzeba by go było zbadać. Są specjaliści, którzy znajdą chwilę i się poświęcą, tylko musisz próbować zadzwonić na numery  interwencyjne, czy komórki weterynarzy. Podsón królikowi koperku, jeśli nie chce nic jeść , po całym dniu musisz go nakarmić i napoić przez strzykawkę. Papka z granulatu i wody po pysia.
SylwiaG

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Grypa ?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:30:28 am »
Inhalacje np.zagotuj w wodzie rumianek,tymianek lub wkrop do gorącej wody parę kropel olejku eterycznego,garnek postaw przy klatce z królikiem,nakryj kocem klatkę i garnek i przytrzymaj tak ok. z 10 min,kilka razy dziennie.Królik jak nie je,to karm go na siłę strzykawką(bez igły oczywiście) lub łyżeczką rozmoczonym granulatem do pysia,bo królik nie może nie jeść.I oczywiście do wet,kiedy będzie czynny.

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:31:15 am »
Próbowałem dzwonić, ale wszystkie numery są domowe i nie ma nikogo. Zara popróbuję jeszcze raz.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Grypa ?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:33:10 am »
Zaparz ziolek np rumianku i dopajaj krolika strzykawka bez igly. Jesli karmisz granulatem to sprobuj namoczyc granulat i dac taki miekki.
Przy duzym katarze niektorzy probowali wyciagac sluz za pomoca gruszki. Na jakis czas ulatwialo to oddychanie uszakowi.
Jesli ma dreszcze to postaw mu np. pojemnik z ciepla woda lub butelke owiniete w reczniczek, moze bedzie chcial sie ugrzac.
Czy zalatwia sie normalnie? jaki ma brzuszek, miekki czy twardy?
Katar moze byc z przeziebienia, ale moze tez byc np. od jakiegos stanu zapalnego dziasel lub zebow (od ropnia).

Nuna

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:35:14 am »
Tak, mogl sie zarazic lub dostal zapalenia pluc. Na katar mozesz mu robic inhalacje, tu sa przepisy http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zapaleniepluc.html
i musisz go dokarmiac na sile strzykawka (bez igly) np. rozmoczonym granulatem, krolik nie moze nie jesc, grozi to powaznymi zmianami w ukl. pokarmowym. Mozesz mu tez zetrzec marchew, pietruszke i jablko( lub inne warzywa) na tarce moze zechce zjesc.

nuka

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:42:13 am »
Zrób małemu inhalację, na siłę dokarmiaj i dopajaj, poszukaj jednak jakiegoś weta, do poniedziałku może być za późno.

Podjedż do weta np tutaj, dziś pracują, powinni pomóc:
http://www.klinikabialostoczek.pl/

albo, ul. Zwycięstwa 26b, ale tylko do 12-tej

albo na ul. Wesołą, nie znam numeru posesji


Inhalacja: zioła suszone (tymianek, rumianek, bazylia) albo amol, olejek pichtowy, eukaliptusowy, cukierki halls.
Suche zioła zagotuj, garnek ustaw blisko klatki tylko nie w środku, zeby uszol się nie poparzył, całośc nakryj kocem albo dużym ręcznikiem.
Amol, olejki - daj kilka kropli do wrzątku, ustaw naczynie blisko klatki i nakryj kocem albo ręcznikiem
Hallsy - wrzyć do wrzątku, naczynie blisko klatki -tą nakryj kocem albo ręcznikiem

Powtarzaj nawet co godzinę - to ułatwi oddychanie.

Dokarmianie:
rozmocz granulat w letniej wodzie, podawaj taką papkę strzykawką do pysia
Zamiast granulatu możesz użyć np ugotowanych na kisiel paltków owsianych czy siemienia lnianego (płatki trzeba przetrzeć przez sitko, inaczej nie nabierzesz do strzykawki). To podajesz wystudzone!
Dla poprawienia smaku możesz dodać trochę warzywnego gerberka albo jakiegoś soczku dla dzieci.

Jedż z uszakiem po powrocie pisz co się dzieje

Sorki za powtórzenie porad, troszke trwało zanim ustaliłam, że jednak weci dziś przyjmują .

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:53:59 am »
Dałem mu 1/4 Etopiryny zaczą się myć, troszkę się poprawił. Zaraz spróbuję zrobić inhalację. Dzięki wszystkim za pomoc. Co do tych weterynarzy, próbowałem skontaktować się (Przed 12) i nic.

nuka

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:56:57 am »
Cytat: "xowadis"
Co do tych weterynarzy, próbowałem skontaktować się (Przed 12) i nic.
no widzisz, a ja sie dodzwoniłam i stąd wiem, że dziś pracują.

xowadis, nie podawaj leków na własną rękę!!!! Szczególnie tych ludzkich, do tego bez recepty!!!
Idź do weta, masz dwa adresy - pewne, że zostaniecie przyjęci. Inhalacje, dokarmianie zrobisz jak już wrócicie. Teraz najważniejsze to przebadanie uszaka, ustalenie co złego sie dzieje i ustawienie PRAWIDŁOWEGO leczenia, a nie na chybił trafił.

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 26, 2009, 12:03:23 pm »
Mógłbyś podać mi numer telefonu do weterynarii na Wesołej ? Ja korzystałem z tego : 085 742 38 00

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Grypa ?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2009, 12:12:17 pm »
nie podawaj Etopiryny!!!
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

nuka

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 26, 2009, 12:12:54 pm »
Dzwoniłam do weta na ul. Białostoczek, od niego dowiedziałam się, że dyżur jest też na ul. Wesołej. Wybacz, ale wszystkiego za Ciebie nie ustalę. Zadzwoń ok godz. 13-tej pod ten nr tel. stacjonarnego 74-82-082 - to lecznica przy ul. Białostoczek. Jak zadzwonisz bardzo miła pani wet powie Ci na która godz. możesz z uszakiem podjechać. Nawet jeśli Wesoła - to bliżej miejsca Twojego zamieszkania, to moim zdaniem dla ratowania życia malucha warto podjechać wszędzie gdzie to jest możliwe.

ETOPIRYNA NIE JEST LEKIEM DLA KRÓLIKÓW, WIECEJ JEJ NIE PODAWAJ!!!

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:46:16 pm »
Jeszcze( nie wiem czy ma to znaczenie) 2 dni temu zaczynał przechylać głowę na bok. Teraz jak leży to do brzucha jest przechylony.

kasiagio

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:48:52 pm »
xowadis,  na pewno ma , prawdopodobnie to nie żadna grypa , tylko pasożyt E . Cuniculi albo zapalenie ucha , i jak dodzwoniłeś się do weta ??

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:57:03 pm »
Nie, nie dodzwoniłem się. Jutro spróbuję podjechać do weterynarza lub zadzwonimy.

kasiagio

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 26, 2009, 15:02:43 pm »
xowadis,  poczytaj Tutaj może znajdziesz jeszcze inne objawy ,że to jednak nie grypa

http://www.miniaturkabeztajemnic.com/cuniculi.html

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Grypa ?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 26, 2009, 15:03:00 pm »
A tam gdzie dodzwonila sie nuka?

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Grypa ?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 26, 2009, 15:50:06 pm »
Zresztą infekcja mogła spowodować uaktywnienie się E.Cuniculi.Helenka też miała najpierw zdiagnozowane zapalenie oskrzeli,a wieczorem wystąpiły objawy EC,tylko,że nie przesiadywałam przed komputerem (jeszcze żaden ekran nie uzdrowił),a wieczorem jechałam do weta.A tu 2 dni i się przygłądają.Czy raczej rodziców tego 13-latka nie należałoby leczyć na znieczulicę wobec cierpień zwierzaka?]
PS.A sam chciałabyś,aby w razie Twojej choroby wypychano się świętowaniem?.Ja nie mieszkam w mieście wojewódzkim,ale jak była potrzeba to autobusem z transporterem jechałam,byle tylko zwierzęciu pomóc.

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 26, 2009, 16:00:40 pm »
Tak, tyle że weź pod uwagę to, że są święta. Weterynarz nie jest non-stop, a wszyscy są zabiegani( to do sklepu to ugotować coś).

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Grypa ?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 26, 2009, 16:04:06 pm »
xowadis, ale w koncu dodzwoniles sie tam gdzie nuka sie dodzwonila?

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Grypa ?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 26, 2009, 16:06:48 pm »
xowadis, do jasnej anielki , wasz królik cierpi, a Wy nie reagujecie ?
Nuka dzwoniłą do weta i jakos przyjmuje  z tego co czytałam więc jak to jest ??
I dlaczego podajesz leki na własną ręke, skoro piszą Ci tutaj,ze masz zrobić inhalację, no jak grochem o ścianę. Królik może za niedługo umrzeć,więc zadzwon do tego weta i tam jedz !!
SylwiaG

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Grypa ?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 26, 2009, 16:11:50 pm »
Rozumiem, ze moze ciezko sie dostac do weta, ale sa dyzury.
Natomiast to, ze wszyscy zabiegani to nie argument. Do weta nie musza jechac wszyscy, tylko wystarczy jedna dorosla osoba.
I znowu to napisze. gdyby chorowalo dziecko to juz by jechali taksowka na pogotowie. A ze to 'tylko krolik' to moze zaczekac az wszyscy spedza swieta w spokoju.

A nie mozesz sam jechac taksowka?

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 26, 2009, 16:47:43 pm »
Robię inhalację co godzinę. A powiedzcie co ja poradze jak moja mama się uprze i daje mu te leki ?!

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Grypa ?
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 26, 2009, 16:56:19 pm »
xowadis, etopiryna niejednego czlowieka moze otruc a co dopiero krolika...  :/
Kota mozna zabic aspiryna czy jakims apapem... krolik to delikatne zwierze. Skoro nie wiadomo co mu jest to skad wiadomo jakie leki dawac? Wytlumacz mamie, ze to nie jest dobry pomysl. Tym bardziej, ze nawet nie wie jakie dawki stosowac.

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 26, 2009, 17:05:15 pm »
D niej nic nie przemawia. Ale powiem jej na drugi raz jak będzie chciała dawać etopiryne czy coś o tym co ty tu wspomniałeś.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Grypa ?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 26, 2009, 17:10:28 pm »
xowadis, ludzkie leki dzialaja inaczej na zwierzeta. Niektore moga silnie zatruc. Krolika mozna otruc nawet lekami stosowanymi u psow. Wiec trzeba ostroznie. czasem nawet weci maja problem, bo sie nie znaja.
jesli jest chory to lepiej juz nie pogarszac. takie proszki zle dzialaja na watrobe. Wytlumacz spokojnie, ze krolikowi jest potrzebny antybiotyk dobrany przez lekarza, a takie domowe medykamenty nic nie dadza a nawet moga zaszkodzic.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Grypa ?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 26, 2009, 18:11:01 pm »
Niektórzy rodzice pozjadali wzystkie rozumy.. az nie ból ogarnia kiedy tocztam ..

[ Dodano: Sob Gru 26, 2009 6:11 pm ]
Niektórzy rodzice pozjadali wszystkie rozumy.. az nie ból ogarnia kiedy tocztam ..
SylwiaG

xowadis

  • Gość
Grypa ?
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 27, 2009, 13:20:22 pm »
Królik dostał Antybiotyk i jakieś witaminy. Tylko co wróciłem od weta. Narazie brak poprawy jutro jadę znowu.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Grypa ?
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 27, 2009, 13:24:37 pm »
Jakie badania zrobił wet ??
SylwiaG