Autor Wątek: Składnik - Bentonite  (Przeczytany 3383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Składnik - Bentonite
« dnia: Sierpień 02, 2006, 02:53:43 am »
Chciałam dla mojej Zuzi zamówić jeden produkt, ale w jego składzie widnieje: "Sun Dried Timothy Hay and Bentonite (A Clay Binder)". Oczywiście chodzi mi o "Bentonite" - zdaje się, że to pochodne glinki. Czy to aby nie zaszkodzi króliczkowi?
Mógłby ktoś coś więcej napisać na temat tego składnika? Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje.

Goga

  • Gość
Składnik - Bentonite
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2006, 11:52:00 am »
Jest to kopalniana glinka zawierająca Al2O3 + 4SiO2 + H2O, może też zawierać żelazo, wapń i magnez. Jest używana przez przemysł farmaceutyczny międzyinnymi do produkcjii tabletek (czyli nie jest niebezpieczna po podaniu doustnym). Ona nie rozpuszcza się w wodzie tylko pęcznieje, prawdopodobnie w karmie wykorzystuje się ja jako wypełniacz jelit.

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Składnik - Bentonite
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2006, 22:34:11 pm »
Goga - dzięki za informacje :)
Czyli rozumiem, że można to podać króliczkowi? Nie zapcha mu to jelit?
Ten produkt to tzw. "Hay Cakes". Nie ukrywam, że trochę zdziwił mnie ten składnik dodany do siana.


Goga

  • Gość
Składnik - Bentonite
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2006, 23:30:02 pm »
Mogli tego urzyć jako spoiwa dla tych brykietów. Natomiast jeśli masz wybór dawaj normalne siano niesprasowane, a to jako uzupełnienie. Trudno powiedzieć jak zareagują jelita krolika na dużą ilość tego związku.

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Składnik - Bentonite
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 03, 2006, 00:00:42 am »
Dzięki za radę. W takim razie, chyba sobie daruję ;-)
W tych brykietach zachęciła mnie duża zawartość włókna - aż do 30%, siano z tymotki oraz forma kostek (co zmuszałoby królika do gryzienia), ale nie będę ryzykować ze względu na tą glinkę. Oczywiście myślałam tylko o uzupełnieniu diety. Jako podstawę Zuźka dostaje sianko "Zuzali" :lol
Już kiedyś mój poprzedni króliczek dostawał "Hay Cakes", ale innej firmy (Oxbow) i w składzie znajdowało się wyłącznie siano z tymotki, żadnych "dziwnych wynalazków" - jednak tym razem nie mam możliwości zamówienia tego produktu. Więc po tym co napisałaś o tej glince, wolę nie eksperymentować (boję się, że zapcha jelitka).  
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.