Autor Wątek: owoce pestkowe - kroliki i gryzonie  (Przeczytany 4355 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
owoce pestkowe - kroliki i gryzonie
« dnia: Sierpień 01, 2006, 16:44:10 pm »
Jak to w koncu jest z tymi pestkami? Co mam rozumieć przez "owoce pestkowe"?  czy owoce pestkowe mozna podawac po wyjeciu pestki? czy w ogole owocow pestkowych nie wolno? ale jablko ma pestki a wolno..  :roll:

Ami

  • Gość
owoce pestkowe - kroliki i gryzonie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2006, 23:42:16 pm »
O ile mi wiadomo generalnie jest tak:
Cytat: "tusiatko_1987"
czy w ogole owocow pestkowych nie wolno? ale jablko ma pestki a wolno..

heheh, każdy owoc ma pestki bo w końcu taki ich cel w przyrodzie :D
Nie wolno dawać królikom owoców tzw. wielkopestkowych, tzn. takich,które posiadają jedną dużą pestkę,np. brzoskwinie, morele,wiśnie,itp.
Można dawać owoce mające więcej niż jedną pestkę tak jak właśnie np. jabłko :)
Nie wiem czy napewno dobrze mówię,ale tak gdzieś słyszałam.
Z owoców wielkopestkowych nie można królikom dawać też gałązek do gryzienia,liści,itp. W sumie to nie wiem dlaczego, ale tak ponoć jest  :)

Goga

  • Gość
owoce pestkowe - kroliki i gryzonie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2006, 12:19:53 pm »
Pestki owoców gruszy, śliwy, jabłoni, wiśni, czereśni, moreli, brzoskwini, nektarynki (chyba wszystkie są z rodziny Rosaceae) zawieraja zw. cjanowe z których pod wpływem trawienia może sie uwalniać cjanowodór. Jest to trucizna blokująca proces oddychania komórkowego. Uwalnia sie on z pestek po ich uszkodzeniu. Organizm może bronić się przed zatruciem ponieważ odtrutką są naturalnie występujące w organiźmie cysteina i glutation. Dopiero po wykorzystaniu zapasów tych substancji następuje zatrucie. Zwiazki te są też nie tylko charakterystyczne dla pestek owoców Rosaceae, ale także wystepują w niektórych gatunkach koniczyny, korze i liściach bzu czarnego, gorzkich migdałach, niektórych rodzajach groszku. Ryzykowne jest także podawanie liści tych roslin w dużych ilościach (wprawdzie znalazłam dane, że tylko liscie niektórych gatunków śliw moga zawierać te zwiazki, jednak badania moga byc niekompletne). Oczywiscie owoce można podawać po wyjęciu pestki. Jesli chodzi o podawanie kory, owszem u niektórych gatunków zw. cjanowe są w niej zawarte, natomiast nie wyczytałam że jest to kora jabłoni czy śliwy.
W przypadku tego zatrucia wszystko zależy od ilości podanych zw. cjanowych i puli naturalnych odtrutek (chce przez to powiedzieć, że małe ilosci cjanków nie spowoduja śmierci).