Autor Wątek: Jaką płeć wybrać dla samiczki  (Przeczytany 3623 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasiawu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Moje króliki: Grace
Jaką płeć wybrać dla samiczki
« dnia: Listopad 05, 2016, 17:11:36 pm »
Witam, jestem świeżo upieczoną właścicielką króliczka samiczki. Nie jestem do końca pewna, jaka to rasa, ani w jakim jest wieku, ponieważ królik został odebrany z patologicznej rodziny. W każdym razie weterynarz mówi, że króliczek ma niecałe pół roku, więc nie myślałam jeszcze nad jej sterylizacją. Ponieważ dużo pracuję planuję zaadoptować drugiego do towarzystwa. Moje pytanie jest takie: jaka płeć dla samiczki będzie odpowiednia oraz którego króliczka ewentualnie wysterylizować/wykastrować (nie planuję małych). Chciałabym także wiedzieć, czy wielkość drugiego królika ma znaczenie (moja króliczka aktualnie waży 800 g ). Z góry dziękuję za pomoc :)

Offline Ko_meta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 939
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Truskawka, Grzybek i Ciastek vel Kudeł
  • Pozostałe zwierzaki: Kaja, Mika, Jinks
  • Za TM: Czaruś (03.10.2016)[*]
Odp: Jaką płeć wybrać dla samiczki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2016, 17:53:26 pm »
Do samiczki zdecydowanie samczyk. Druga opcja to dwa samczyki, zaprzyjaznianie dwóch samiczek jest bardzo trudne i zazwyczaj kończy się klęską, choć wiele zależy również od charakterów. Zanim przystąpisz do zapoznawania oba króliki muszą być wykastrowane z trzech powodów- dla zdrowia, komfortu życia królika i opiekuna i sukcesu w zapoznawaniu. Szczególnie ważne jest to dla samiczek, u których nawet w bardzo młodym wieku można wykryć ropomacicze, a sama ruja jest nieprzyjemna i męcząca zarówno dla królika jak i opiekuna. Jeżeli wykastrujesz tylko jedno z nich, to drugie niestety będzie  realizować swoje popędy kosztem pierwszego co uniemożliwi zaprzyjaźnianie. Nawet jeżeli nie będą wobec siebie agresywne, na dłuższą metę takie rozwiązanie po prostu się nie sprawdza. Polecam zaadoptowanie królika z fundacji, w których uszaki bardzo często są już po kastracji. Wielkość w zasadzie nie ma znaczenia, jednak w przypadku trudnych charakterów bałabym się, że 5kg królika zrobi krzywdę maleństwu 800g ;) Myślę, że z partnerem nawet dwa razy cięższym nie będzie problemu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2016, 18:00:48 pm wysłana przez Ko_meta »

Offline kasiawu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Moje króliki: Grace
Odp: Jaką płeć wybrać dla samiczki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 05, 2016, 19:02:02 pm »
Dziękuję bardzo za odpowiedź:) Już napisałam maila do fundacji, więc mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się przygarnąć jakieś maleństwo;)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Jaką płeć wybrać dla samiczki
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 05, 2016, 22:17:26 pm »
Podpisuję się pod tym, co napisała Ko_meta :) Powoli można też zacząć rozglądać się za odpowiednim wetem, by wykastrował dziewuszkę (choć standardowo weci kastrują powyżej 1 kg, nieliczni przy niższej wadze). Super, że napisałaś do fundacji :) I już w ogóle super, że zaopiekowałaś się królinką :przytul
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline kasiawu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Moje króliki: Grace
Odp: Jaką płeć wybrać dla samiczki
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 05, 2016, 23:34:20 pm »
Myślę, że wkrótce króliczek osiągnie odpowiednią wagę, ponieważ jeszcze miesiąc temu ważył 480 (miał całkowicie pusty cały przewód pokarmowy jak powiedział weterynarz i ciężko stwierdzić jak długo nie jadł). Ale już śmiga do góry, więc myślę, ze będzie ok:) Dzięki za pomoc:)

Offline estera24

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Lokalizacja: Płock
Odp: Jaką płeć wybrać dla samiczki
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 24, 2016, 09:12:44 am »
pusty przewód pokarmowy? u takiego słodziaka? jakim trzeba być bydlęciem... dobrze, że maluszek trafił na Ciebie...