Autor Wątek: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji  (Przeczytany 6615 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zielpy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Kobieta
  • Uszki, uszki, gdzie jesteście?
    • Zieloności blog
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Ptyś Uborewicz
  • Za TM: Nanek, Banek i Dunka
Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« dnia: Luty 11, 2015, 12:16:16 pm »
Zaczynam przygotowywać się na nowego uszatego mieszkańca. Mam kompletną szajbę na punkcie ekologicznych rozwiązań, a że przy okazji od dwóch dni jestem inżynierem rolnictwa ( :DD) postanowiłam przygotować się naprawdę fachowo. Chciałabym wysiewać trawę na siano dla królika. Znalazłam odpowiednią mieszankę traw (życica trwała + koniczyna biała rulez!), umiem się tym zająć. Wygospodaruję kawałek ziemi na wsi, żeby gromadzić większe zapasy, ale też mam zamiar uprawiać trochę trawy w domu, w doniczkach, żeby uszak miał dostęp do świeżej trawki każdego dnia (brzmi to jakoś nie tak, jak powinno...^^). Ponadto marzy mi się jakiś ziołowy ogródek jako uzupełnienie diety trawowo-koniczynowej. Celem jest osiągnięcie możliwie dużej samowystarczalności w kwestii żywienia królika.

Żeby to zaplanować i umieć ocenić, czy będę musiała dokupować karmę i ile, muszę znać mniej-więcej roczne zapotrzebowanie królika na siano. Możecie mi pomóc? Potraficie określić w jakiejś rozsądnej mierze - w kilogramach, litrach, workach z sianem danej firmy, ile królik rocznie (czy miesięcznie, oszacuję sobie na tej podstawie), potrafi zjeść sianka? Mam tu na myśli oczywiście sytuację, w której siano stanowi podstawę diety, jak królicza mądrość nakazuje.

Informacji szukam również na stronach dla hodowców, ale tam trudno jest ocenić to, na ile króliki jedzą siano, a ile paszę pod produkcję mięsną, co mnie oczywiście nie interesuje (znalazłam paszę dla hodowców, pełno w niej soi pod szybkie przyrosty mięsa, a to nie będzie zdrowe dla królika, który ma przeżyć w dobrym zdrowiu dłużej niż do uboju). Oczywiście swoje poszukiwania tutaj opiszę, ale przede wszystkim jestem ciekawa Waszego zdania.

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2015, 12:49:52 pm »
Jak będziesz miała królika, to się wtedy przekonasz jakie są jego możliwości i gusta żywieniowe. Jednego roku naprodukujesz za dużo, to w następnym roku mniej i na odwrót. Mam dwa króliki - jeden mały a drugi 4 kg i zrobiłam im zapas 15 kg siana (3 wory) składającego się prawie z samych ziół i one go mają generalnie pod omyczkiem. Natomiast inne króliki dały by sobie za to samo sianko odgryźć omyki.Inne siano też jednym ząbkiem gryzą.Obu babek, mleczyka i innych ziółek to nigdy nie jest za dużo.Moje jak nie wszamią, to dzielę się z innymi.
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline Zielpy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Kobieta
  • Uszki, uszki, gdzie jesteście?
    • Zieloności blog
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Ptyś Uborewicz
  • Za TM: Nanek, Banek i Dunka
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2015, 12:54:38 pm »
Wiem, że każdy królik ma swoje indywidualne zapotrzebowanie, ale chcę się możliwie dobrze przygotować, zanim się nauczę tego konkretnego osobnika. Dlatego kilka orientacyjnych wartości będzie bardzo pomocne :)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2015, 13:07:42 pm wysłana przez Zielpy »

Offline karyboo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Bunia
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2015, 14:29:38 pm »
bardzo fajny pomysł :)
może coś podpowiem na przykładzie mojego uszaka - nieco ponad roczny baranek miniaturka (ale taka spora miniaturka, bardziej pod 3 kilo, niż 2 :)), dieta w 90% oparta na sianie ("najlepsze siano dla królików", nie będę tu robić kryptoreklamy, ale zakróliczeni wiedza o jakie siano chodzi :)), które jest pochłaniane w każdej ilości. Paczka 3kg wystarczyła mi ostatnio na 1,5 miesiąca. królewna nie je z paśnika, ma siano podawane luzem w spodzie od klatki (jest bezklatkowa).
oprócz tego je zioła, zieleninę i od czasu do czasu warzywa korzeniowe lub owoce, karmy juz jej nie daję, ale mam w zapasie Versele Laga ReBalance, ktorą daję jej jako przysmak (paczka zdaje się 700g wystarcza mi spokojnie na 4 miesiące).

Offline Zielpy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Kobieta
  • Uszki, uszki, gdzie jesteście?
    • Zieloności blog
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Ptyś Uborewicz
  • Za TM: Nanek, Banek i Dunka
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2015, 15:21:26 pm »
Dziękuję Ci pięknie, na tej podstawie już mogę snuć wyobrażenia :)

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2015, 15:37:45 pm »
Moje sianożerne króliki zjadają około 60 kg siana rocznie ;)

Offline Zielpy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Kobieta
  • Uszki, uszki, gdzie jesteście?
    • Zieloności blog
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Ptyś Uborewicz
  • Za TM: Nanek, Banek i Dunka
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2015, 16:12:40 pm »
ellessa, liczysz dwa króliki? Jaką mają dietę poza tym, taki dzienny jadłospis?

Offline Kejt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3330
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Tofcia
  • Pozostałe zwierzaki: kot Milka
  • Za TM: Tuptuś, Aboszek i Amorek
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2015, 16:52:00 pm »
Na moje 2 króliki (jeden sianożerca, drugi baaardzo wybredny, więc to jakby na półtora królika :P) schodzi około 40kg rocznie. Właśnie sprawdziłam, że robiłam zamówienie u Pana Roberta w połowie listopada (10kg) i niewiele już zostało.

Dodatkowo miałam ponad 5kg suszko-sianka od Eli z forum, które zniknęło po prostu od razu :mhihi plus zamawiam naprawdę duże ilości suszek, które żreją jak świnki.

Dodatkowo dostają zieleninę, seler naciowy, brokuła, cykorię, trochę marchewki i pietruszki, bo z korzeni tylko to lubią w sumie.. no i czasami trochę granulatu jak sobie przypomnę, że leży w szafie :P
Wątek mojej najwspanialszej księżniczki Tosławy - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15125.0.html

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 11, 2015, 16:57:40 pm »
Jak tak policzyłam to na moje 3 króliki schodzi ok 90kg siana rocznie, średnio 15kg na 2 miesiące.
2 króliki poza tym dostają rano porcję suszu, wieczorem porcję warzyw - granulatu brak
1 królik nie dostaje prawie w ogóle warzyw (raz w tygodniu jako przysmak) dieta składa się z siana i suszu + łyżka granulatu rano i wieczorem.



Offline Zielpy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Kobieta
  • Uszki, uszki, gdzie jesteście?
    • Zieloności blog
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Ptyś Uborewicz
  • Za TM: Nanek, Banek i Dunka
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 11, 2015, 18:04:19 pm »
Dzięki, dziewczyny! Przez ostatni rok z kawałkiem żywienie mojego królika wyglądało bardzo niestandardowo i trudno mi to ocenić, a wcześniej nigdy nie przyglądałam się ilości. Suszki z ziół też chciałabym produkować we własnym zakresie, chyba od nich zacznę, póki zima :)

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Planowanie żywienia dla królika - siano własnej produkcji
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 11, 2015, 18:18:54 pm »
Moje króliki dostają tylko siano + suszone zioła. Granulatu ok 4 pałeczki na dobe, jako przysmak ;)