Autor Wątek: uszy królika baranka  (Przeczytany 21883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pusia123

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
uszy królika baranka
« dnia: Sierpień 04, 2012, 15:35:00 pm »
Witam, niedawno dołączyłam do tego forum ze względu na mojego króliczka. Szukałam podobnego tematu na temat uszu baranków i nic nie znalazłam (może coś umknęło w mojej uwadze), więc zakładam swój wątek  ;-)Mam pytanie na temat uszu mojej  Pusi (królika baranka), ponieważ słyszałam że u baranków powinny kłaść się uszy, a u mojego w ogóle się nie kładą. I teraz się pytam czy to zależy od wieku czy może ma jakieś dolegliwości z uszami ?? Królik ma jakiś rok i 8 miesięcy,a nabyłam go w ubiegłym roku.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 04, 2012, 15:56:36 pm »
Baranki, to króliki o klapniętych uszach - to oznacza, że uszka takiego królika nie stoją, jak u zajączka czy stojącouchych, a są skierowane ku dołowi (jak u spenieli :P). Są to zwykle masywniejsze króliczki, o zwartej budowie ciała.

I teraz się pytam czy to zależy od wieku czy może ma jakieś dolegliwości z uszami
Widocznie kupiłaś królika, który barankiem nie jest - albo to zwykła miniaturka albo półbaranek i akurat uszka jej się nie położyły (zwykle uszka opadają przed 8 tygodniem, ale zdarzają się "helikopterki" - czyli króliki okresowo unoszące jedno z uszek a nawet króliki, które rozpoczęciu dojrzewania uniosły uszy i tak zostały). Baranki i angory to króliczki osiągające wyższe ceny niż "zwykłe" miniatury, stąd niektórzy sprzedawcy wciskają kupującym maleńkie, puchate kuleczki jako angory lub stojącouche miniatury, jako baranki. Jeśli roczny królik nie ma klepniętych uszu, to barankiem nie jest.

Co nie zmienia faktu, że z króliczkiem od czasu do czasu trzeba chodzić do weterynarza na kontrole i prosić o obejrzenie zarówno uszek (u baranków częściej, ze względu na budowę utrudniającą samodzielne oczyszczanie uszek) jak i wnętrza pyszczka (że o szczepieniach nie wspomnę).

Baranek Szpilka - do adopcji


Kłapcia i Habibi - do adopcji




A tu mały Pumpernikiel, którego uszy się nie zdecydowały, czy idzie w ślady mamy czy taty :P
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2012, 15:59:50 pm wysłana przez Eni »
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Pusia123

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 04, 2012, 16:08:02 pm »
A to ciekawe bo w zoologicznym powiedzieli mi że to branek i że niedługo na pewno opadną mu uszy, a ja z niewiedzy uwierzyłam i go kupiłam. A jest taka możliwość że to może być jakiś mieszaniec???

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2012, 16:29:28 pm »
W Pl nie ma dobrych hodowli rasowych królików miniatur, więc każdy kupujący w sklepie zoologicznym ma jakiegoś mieszańca :P Ale jak mówię, królik w wieku 6-8 tygodni (czyli taki legalnie dopuszczony do sprzedaży w Polsce - młodsze są zbyt wcześnie odebrane od matki) ma klapnięte uszka, a królik w sklepie może nie mieć, bo tam sprzedają często i 3 tyg. maleństwa. Jeśli Twoja królinka ma zwartą budowę, długie i szerokie uszka i wagę ponad 2 kg to wśród przodków pewnie ma baranki, jak nie ma takich cech, to jednak bym uznała, że ktoś Cię wprowadził w błąd.

Ale znam osobę, która kupiła takiego baranka z klapniętymi uszkami - miał umaszczenie Twojej - i jak zaczął dojrzewać, uszka mu się podniosły i nijak na baranka na wyrósł :)

Yorki "po rasowych rodzicach" też czasem wyrastają na kudłate jamniki ;) Urok kupowania z niewiadomego źródła.

Tu masz fotki maleńkich baranków i ich unoszenie uszek - to króliczki z interwencji w Świerklańcu, mają już domek (mama łaciata baraninka, tatuś prawdopodobnie stojącouchy, czarny samczyk).
http://www.garnek.pl/charme/a/?p=11
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2012, 16:37:08 pm wysłana przez Eni »
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Pusia123

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2012, 17:03:44 pm »
Jeśli Twoja królinka ma zwartą budowę, długie i szerokie uszka i wagę ponad 2 kg to wśród przodków
Zwartą budowę ma, uszy i szerokie i długie, waga to ma na pewno powyżej 2 kg (trochę się boję że ma nadwagę :icon_frown),także dzięki Twojej pomocy już wiadomo że prawdopodobnie miał tam gdzieś przodków baranków i też pewnie dlatego sprzedali go jako baranka.
Dziękuję za odpowiedź ;) :)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2012, 18:18:26 pm »
trochę się boję że ma nadwagę

Tutaj masz wskazówki, jak poznać, czy królik nie jest otyły. http://www.miniaturkabeztajemnic.com/otyly.html Ale i tak polecam wizytę kontrolną u weterynarza i zaszczepienie maleństwa.

Tak na marginesie - duże uszka i spore gabaryty to mają jeszcze króliczki hodowlane - np. olbrzym srokacz. A wszystkie miniatury pochodzą od królików hodowlanych i są z nimi spokrewnione, więc zdarza się, że taki hodowca krzyżuje swoje miniatury z ładnie umaszczonym hodowlańcem, gdy chce wymieszać pulę genów :)

Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Pusia123

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 12, 2012, 19:53:02 pm »
polecam wizytę kontrolną u weterynarza
Właśnie byłam na wizycie kontrolnej i wszystko w porządku uszy okay, tylko z ząbkami muszę iść jeszcze raz bo teraz to wet tam przyciął jej troszeczkę ząbki i we wrześniu znów idziemy, a szczepić to raczej nie będę bo jak rozmawiałam z panem z zoologicznego to powiedział że tam ktoś kupował królika i zaszczepił to zdechł bo podobno nieodpowiednia dawka była tej szczepionki i kupował drugiego, a ja nie chcę ryzykować, więc na razie nie mam takiego zamiaru, ale w każdym bądź razie jest zdrowa, biega, skacze chodzi za mną,,tylko właśnie wagi nie patrzyłam, więc dzięki za link  ;) :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 12, 2012, 22:10:24 pm »
Ludzi z zoologow sie nie sluchaj bo nie maja wiedzy nawet. Wciskaja bzdury i karmy byle jakie jak vitapol czy vitakraft np.
Krolika sie szczepi. Na myxomatoze i pomor. Dawke sie dostosowuje do wagi krolika. I szczepienie wg mnie jest obowiazkowe, uwiez ze myxo to nie jest ciekawa choroba.

Offline aGusiaH

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żychlin
  • Moje króliki: Lili, Tupek
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 19, 2015, 23:49:42 pm »
Witam. Mam królika od 4 dni. Kupiłam jako baranka z jednym oklapniętym uszkiem a dziś mu cały czas uszole sterczą. Czy to jest baranek czy jednak nie?




Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 20, 2015, 13:24:28 pm »
W hakim jest wieku?
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline aGusiaH

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żychlin
  • Moje króliki: Lili, Tupek
Odp: uszy królika baranka
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 20, 2015, 13:49:45 pm »
W sklepie dokładnie nie wiedzą ale około 3 miesiące. Waży 800g :)