Autor Wątek: Granulat z lucerny Vitapol  (Przeczytany 23565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Magda

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« dnia: Grudzień 01, 2005, 11:55:16 am »
Witam!!!

 Wczoraj kupiłam królikowi nowy granulat- z lucerny. Kupiłam go, ponieważ jego skłąd był najbliższy zalecanym. Białko 17%, tłuszcz 3,3%, włókno 24%. Niestety królisiowi jakoś nie podszedł :( Wczoraj sypnęłam mu troche razem z poprzednim garnulatem i... dzisiaj patrzę miekkie kupki wali :( Chyba będę musiała wrócić do poprzedniego granulatu, mimo, że jego skład nie jest zachwycający. Może ktoś więcej wie o tym granulacie z lucerny z Vitapolu? Co innego polecacie 5-ciomiesięcznemu króliczkowi? Ten mój nadwrażliwy króliś  :oh: Ale ja się nie łamie, bo... kochaniutki jest :)

delta

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2005, 13:38:06 pm »
Mój króliczek bardzo lubi granulat z lucerny, ale ostatnio wyczytałam,że lucerna szkodzi królikom. Sama już nie wiem.... Oprócz tego granulatu to najchetniej je pokarm Animals'a

Offline gaber

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 350
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2005, 17:08:07 pm »
Cytat: "delta"
Mój króliczek bardzo lubi granulat z lucerny, ale ostatnio wyczytałam,że lucerna szkodzi królikom. Sama już nie wiem.... Oprócz tego granulatu to najchetniej je pokarm Animals'a


Który Animals? Frykas może i nazywany granulatem powienien podawany byc tylko jako przysmak (nie patrząc już na to, że zawiera mączkę zwierzęcą). Ziarna są w ogóle nie zdorwe i tuczące.



W momencie kiedy poprzedniemu królowi podawał produkty VITAPOLA czasami zdarzyło mi się kupić granulat z Lucerną, ale podawałam go tylko jako przysmak. Sama dobrze wiem co to jest mieć królika z wrażliwym żołądkiem  :oh:
"Żyje się tylko raz, ale jeżeli żyje się dobrze - ten raz wystarczy"

                                              Benjamin Franklin

Magda

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2005, 18:12:22 pm »
Może polecisz coś królikowi z wrażliwym żołądkiem? Mój w ogóle jakiś wybredny jest- jak narazie je wyłącznie suszona pietruchę  :roll:

Magda

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2005, 18:13:34 pm »
Może polecisz coś królikowi z wrażliwym żołądkiem? Mój w ogóle jakiś wybredny jest- jak narazie je wyłącznie suszona pietruchę  :roll:

anUSZka

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2005, 16:50:05 pm »
Magdo, wroc do tego granulatu, ktory dotad jadl Twoj krolis (to byl granulat, nie mieszanka, prawda?). Zanim kupki znow nie zrobia sie normalne, dawaj troszke mniejsze ilosci niz wczesniej i upewnij sie, ze krolis je dosc sianka.

Jest jeszcze ponoc dobry granulat DuoCuni (gdybys znalazla, to pamietaj mieszac stoponiowo ze swoim granulatem, zeby stopniowo go przestawiac).

Offline gaber

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 350
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2005, 18:56:50 pm »
Cytat: "Magda"
Może polecisz coś królikowi z wrażliwym żołądkiem? Mój w ogóle jakiś wybredny jest- jak narazie je wyłącznie suszona pietruchę  :roll:


Tu będzie problem. Próbowałam za życia Kajtusia chyba wszytskich możliwych granulatów  :hehehe: , począwszy od Vitapola, a na wpsomnianym Duo Cuni zakończywszy. W moim przypadku nie było rady - trzeba było bardzo uważać na jakiekolwiek zmiany diety. Do cykorii przyzwyczajałam go prawie 3 tygodnie :oh: . Maksowi wystarcza 5 dni na dodanie czegokolwiek do diety (do tej pory nigdy nie miał biegunki). Kajtusiowi biegunka zdarzała się średnio raz w tygodniu...  :(
"Żyje się tylko raz, ale jeżeli żyje się dobrze - ten raz wystarczy"

                                              Benjamin Franklin

Martulkaa

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 06, 2005, 23:12:51 pm »
Co do lucerynowego granulatu - nie jest zly ale ja bym go nie dawała krolikowi
jako taki główny skladnik diety.  Jako smakolyk -owszem :)

Moim królikom zbytnio nie przeszkadza to że co jakis czas zmieni im się granulat.
Nigdy nie miały zadnych sensacji itp.
Zwykle dostają Deli nature (niemiecki) a niekiedy zdarzy mi się nie kupić akurat tego i jedza cuni duo.

Magda

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 07, 2005, 12:45:00 pm »
Martulkaa tylko pozazdrościć takiego okazu zdrowia :) :brawo: Mój kochany nadwrażliwiec (dzisiaj znowu zostawia miękkie kupy :oops: ) mimo tych wszystkich problemów jest najcudowniejszy na świecie. Jest najwspanialszym króliczym urwiskiem pod słońcem :proca:  :hehehe:  Co nie zmienia faktu, że liczę na to, że w końcu uda mi się ustabilizować jego  :hm: wydalanie.
 Jaki błąd występuje w diecie, jeżeli królik nie zjada nocnych kupek :????:

anUSZka

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 07, 2005, 16:21:06 pm »
Prawdopodobnie dieta jest za bogata w bialko, tluszce, cukry (jedno z tych lub wszystkie na raz). duzo dajesz granulatu?

acha - i jeszcze jakie sianko jada i ile?

Istnieje tez mozliwosc, ze krolik ma robaki, czy zawsze mial takie problemy? Czy zostawia tylko cekotrofy ladnie ufromowane, czy ma brzydkie, nierowne, smierdzace bobki?

Martulkaa

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 07, 2005, 22:47:46 pm »
A wiecie że teraz mi się cos przypomniało.
Kiedy wzięłam Tufika do domu (drugiego króliczka)  mały miał straszne problemy z bobkami.
radziłam się chyba wszystkich po kolei ... Dr. Lidii, ciebie zreszta chyba tez AnuSzko, Kapi :)
A nic praktycznie nie pomagało bo próbowałam mu zmienic diete na wszystkie możliwe sposoby z mieszanki na granulat. Dodatkowo wprowadzałam mu warzywa.

I wniosek taki : wszystko zmieniło się o 360 stopni po kastracji.
nie wiem czy to ma jakiś związek ale od tamtej pory Tufi biegunki juz nie miał :)

Magda

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 07, 2005, 23:06:20 pm »
Miękkie kupy pojawiły się (przynajmniej zwróciłam na nie uwagę) jakieś 2 m-ce temu. Królik ma ok. pół roku. Cekotrofy są formowane w takie nazwijmy to "szyszki"- kilka połączonych ze sobą małych kuleczek. Chociaż zdarzają się też pojedyńcze. Zdarza się, że są śmierdzące (ostry zapach), ale nie zawsze. Królik ma powiedzmy pewne okresy, kiedy pojawiają się te miękkie kupy. Teraz pojawiły się po granulacie lucernowym- odstawiłam go. Jednak dzisiaj znowu robił te bobki (śmierdzące), nie wiem czy wpływ ma na to fakt, że dostał ostatnio suszony mlecz.
 Daje mu sianko Zuzala i Animals, mnieszek Zuzala. Dostęp do niego ma cały czas. Zauważyłam, że w ciągu dnia nie je zbyt dużo sianka, muszę go do tego zachęcać (jest zaabsorbowany bieganiem, skokami, psotami itp., praktycznie cały dzień jest na wolności) W nocy je więcej sianka (pewnie z nudów) Jak dam mu na noc do klatki sianko, to rano prawie wszystko jest zjedzone. Granulatu nie daje zbyt dużo, ostatnio staram się, żeby jadł więcej sianka, więc granulatu daję mniej.
Oprócz tego królisiowi daję suszoną pietruszkę i odrobinkę suszonej marchewki (nie przepada za nią), tylko suszone warzywa chce jeść. Woda oczywiście bez ograniczeń.
 Podam składy granulatów, które stosuję w diecie królika. Oto one:
Vitapol pełnowartościowy granulat dla gryzoni
  proteiny 16,9%
  tłuszcze 2,6%
  włókna 6,1%
  popiół 5,4%

Vitapol puff-rolls
  proteiny 11%
  tłuszcze 2,5%
  włókna 3%
  popiół 3,5%

Vitapol granulat z lucerny
  białko 17%
  tłuszcz 3,3%
  włókno 24%
  popiół 8,4%

Wiem, skład tych granulatow deilkatnie mówiąc nie jest zachwycający. Niestety w sklepach zoologicznych w moim mieście znalazłam tylko takie granulaty, jest jeszcze jeden, ale dla seniora a reszta to mieszanki :( :/ Myślałam, że ten granulat z lucerny będzie ok. Ucieszyłam się, kiedy zobaczyłam jego skład. Ale sporo osób twierdzi, że lucerna nie jest dobra dla królisia. No i pojawiły się te miękkie kupy...
 czekam na jakieś rady... Z góry serdecznie dziękuję.

anUSZka

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 08, 2005, 16:55:42 pm »
Te dwa pierwsze granulaty to sie w ogole nie nadaja... ale maja mniej tluszczu, wiec mozliwe, ze macie problem z tluszczem w lucernowym granulacie. To nie jest tak, ze granulat z lucerny jest zly - nie jest idealny, nie powinien byc stosowany u krolikow z problemami z kamieniami, ale poza tym mozna stosowac - byle nie za duzo.
Cokolwiek teraz dajesz - zmniejsz o polowe (z wyjatkiem siana, oczywiscie). Mlecz moze powodowac powazne klopoty z miekkimi kupami, wiec na razie nie podawaj. Siano dostepne w Polsce jst mieszanka (nie czysta tymotka), wiec tez jest bardziej "odzywcze" niz czysta tymotka, trzeba wziac na to poprawke i dawac mniej stalych karm.
Teraz musisz tak zmniejszyc ilosc podawanych stalych karm i warzyw korzeniowych (te suszone tez moga byc problemem), zeby kupy wrocily do normy. Sama musisz zbalansowac to jednak, tego sie nie da zrobic na odleglosc. to zajmnie na pewno wiecej niz tydzien.

Magda

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 08, 2005, 17:25:32 pm »
Dzisiaj Hektorek nie zrobił w dzień ani jednej miękkiej kupy, zobaczymy jak będzie jutro. Ciężko jest rozgryźć jaka jest przyczyna tych miękkich kupek- pojawiają się nagle ale i tak samo znikają... :hmmm:  :nie_wiem:
 Dziwi mnie, że miękkie kupy pojawiają się jedynie po wypuszczeniu królika z klatki po raz pierwszy danego dnia. Robi je przez jakiś czas (raz dłużej, raz krócej) a później robi już normalne bobki. Czasem między miękkimi zdarza się też zwykły bobek. Do tej pory nie było jeszcze tak, żeby królik np. przez cały dzień robił na miękko... :nie_wiem:
 Anuszko pisałaś też coś o opcji z robakami...  Czy po tym co napisałam nadal twierdzisz, że to robaki??

anUSZka

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 08, 2005, 18:54:53 pm »
Trudnio zgadnac. Mozna zrobic badania kalu, ale nie zawsze wychodzi, ze robaki sa, a sa. Mozesz sprobowac poprosic weterynarza o odrobaczenie (moze Ci ktos podpowie, czym sie w Polsce odrobacza i jaka jest procedura, o ile pamietam to sie powtarza odrobaczanie).

Na szczescie miekkich kupek nie ma za duzo :D

Offline weraw85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 263
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 14, 2005, 19:31:31 pm »
ja ostatnio poszlam na olbrzymie zakupy do sklepu Anna Zoo i po przejrzeniu niemalze wszystkich dostepnych pokarmow znalazlam granulat zbożowy firmy Dako Art. Mojemu Kickowi calkiem on smakuje, do tej pory dostawal mieszanki, bo nie moglam nigdzie dostac czystego granulatu.... a jak juz kupilam sam granulat to mialam wyrzuty sumienia i kupilam mu rowniez rodzynki;) niestety Moj krolis nie lubi ani marchewki (tylko suszona, ktora mial w mieszance) ani jablek (tak jak z marchewka).... za to uwielbia banany, ale z wiadomych powodow malo ich dostaje....
natomiast jesli chodzi o bobki - to mam podobna sytuacje - zazwyczaj po wypuszczeniu z klatki, albo narobi mi na cale lozko zwyklych twardych bobkow, albo zrobi kilka sztuk "szyszkowatych".... przez ostatnie dni nic mu nowego nie wprowadzalam do pozywienia wiec skad sa te szyszkowate kupy?? jesli chodzi o sianko to ma do niego caly czas dostep i aktualnie je sianko Vitapol "Nadnoteckie siano"....
jesli chodzi o sklad nowego pokarmu to jest dokladnie taki:
białko 13,5%
tłuszcz 3,7%
włókno 11,5%
popiół 6,3%
nie zachwycajacy ten sklad, no ale na lepsze jeszcze nie trafilam...
w ogole to jak go kupilam co mialo miejsce 2 miesiace temu to przez ok miesiac w ogole nie jadl granulatu to go zywilam musli Vitalis, albo zwykłymi płatkami kukurydzianymi.... az w koncu pewnego pieknego dnia nauczyl sie jesc granulat i bylam normalnie w 7 niebie... tak mysle, ze on wtedy byl po prostu za mlody, zwlaszcza, ze wode tez chcial pic, ale tylko ciepla (letnia), a jak bylam z nim u weta to okreslili jego wiek na ok 5 tygodni (a bylo to w nast. tyg po kupieniu go)... czemu w ogole sprzedaja takie malenkie kroliczki?? :( balam sie, ze cos pojdzie nie tak i ze go strace... ale na szczescie wyszlismy na prosta i juz sie do siebie tak przyzwyczailismy, ze ten maly wariat stwierdzil, ze jestem jego wlasnoscia i dzis mi narobil na wlosy:| :P
pozdrawiam

anUSZka

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 06, 2006, 21:33:47 pm »
Cytat: "weraw85"
[...] i juz sie do siebie tak przyzwyczailismy, ze ten maly wariat stwierdzil, ze jestem jego wlasnoscia i dzis mi narobil na wlosy:| :P
pozdrawiam


 :diabel:


Troche "tuczacy" ten granulat, co go kupujesz. Wszystko w porzadku z bobkami?

Offline weraw85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 263
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 07, 2006, 07:02:38 am »
Z bobkami wszystko ok... duze okragle.... i moj pies je zjada:|.. jezu... dom wariatow.... czasami jak go rano wypuszczam to robi jedna szyszke i tyle.....

anUSZka

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 08, 2006, 19:09:08 pm »
Jabky byl problem z "szyszeczkami", to po prostu dawaj troche mniej granulatu. Super, ze maluszek zdrowy :D

Gosiek

  • Gość
Granulat z lucerny Vitapol
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 09, 2006, 13:59:47 pm »
anUSZka mam do Ciebie pytanie:
Magda w jednym ze swoich postów podała trzy pokarmy dla królików oferowane przez firmę Vitapol,a Ty napisałaś,że pierwsze dwa odpadają.Czemu?Ja mam właśnie ten pierwszy "Pełnowartościowy granulat dla gryzoni" i myślałam,że jest dobry,bo jak przezuciłam na niego Klopsa (dość gwałtownie) to zniknęły p0roblemy z miękkimi kupami.A teraz dowiaduję się,że jest niedobry...  :(
I co z tym granulatem z lucerny - powinnam na niego teraz przestawić Klopsa?Czy może na coś innego... :????: