Autor Wątek: Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych  (Przeczytany 9106 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« dnia: Kwiecień 22, 2010, 21:34:30 pm »
Zacznę od słowa- Witam  :DD
To mój pierwszy post na forum( zaraz pójdę przywitać się do odpowiedniego działu ;) )
Nigdy nie miałam królika, i nigdy nie chciałam mieć królika. Zajmuję się adopcją przede wszystkim kotów( okazyjnie psów- dosłownie był 3) Pierwszy( i jedyny) królik trafił do mnie dziś z przypadku i odzysku- został podobno znaleziony na dworze w centrum miasta i przyniesiony do TOZ.  stamtąd zabrałam go ja.

Axel to takie chyba królicze maleństwo- wielkości takiego 4 miesięcznego kociaka, z klapniętymi uszkami- czy to baran? To pewnie duuży będzie  :lol

Ale do meritum.
Axel ma: ( wypunktuję, lepiej będzie czytać ;) )
1. Zapalenie prącia- dostał na to antybiotyki( w sobotę jedziemy jeszcze raz)
2. Wadę zgryzu- dokładnie nie wiem na czym polega( wiecie może? )- ale weterynarz powiedziała, że trzeba będzie co 3-4 tygodnie przyjeżdżać i zęby obcinać. Czy to prawda, że nie będzie ścierał sobie zębów? I, że trzeba karmić tylko miękkim pokarmem? Bo np. marchewka i zwykły granulat będą powodować ból? Czy to prawda, że powinnam uśpić króla, bo go boli takie życie?  :(
3. Masakryczne zapchlenie- i to moje główne pytanie. Królikowi porobiły się od tego rany na grzbiecie- futerko już wyczesałam, ale jeszcze trzeba odpchlić. Czy dla królików są jakieś specjalna krople? A jeżeli nie, to jaką dawkę( mililitry) trzeba dać królikowi na skórę?
4. Um, biegunkę miał- bo tyłek brudny bardzo- muszę poobserwować, czy minęła. Czego się nie daje przy biegunce królikowi, a co się daje?
5. Podejrzenie grzybicy- na zeskrobiny będziemy brać próbkę w sobotę.

Jeso, ja nigdy nie miałam królika, ja boję się królików trochę( tak jak chomików, świnek morskich, myszy i szczurów)  :(
I wybaczcie jeżeli w złym miejscu zadałam moje pytania, i jezeli je pewnie dubluję  :bukiet
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać

kasiagio

  • Gość
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2010, 21:58:17 pm »
Iskra,  :bukiet  napiszę Ci tylko ,że na pewno pokochasz Astra-Pchełkę z całego serca i przestaniesz się go bać , zobaczysz jakie obcowanie z tymi zwierzętami jest emocjonujące  :*
Zdrówka życzę i witajcie na forum  :bukiet

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2010, 22:21:54 pm »
Ten biedak na pewno się Ciebie boi bardziej niż Ty jego, więc spokój przede wszystkim,aby się wyciszył , miłość i dobry wet :przytul  :przytul
SylwiaG

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2010, 22:29:05 pm »
Iskra, dobry weterynarz u nas to P Kasia. Przyjmuje na ul. krakowskiej, praktyka weterynaryjna Chmielewscy. Opiekuje sie moimi pannami i napewno nie zaproponuje uspienia z powodu zabkow. jak krzywe to trzeba przycinac

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2010, 22:51:57 pm »
Iskra, witaj na forum. Na pewno sie zaprzyjaznicie z klapouchem Axelem.
Widac, ze masz wielkie serducho dla zwierzat i na pewno wspolnie dacie sobie rade. Co do zabkow, to na forum jest sporo krolasow, ktore maja korygowane zabki regularnie i daja sobie rade. Jedza, psoca  i bobkuja  :diabelek
 Glaski dla Axelka :przytul

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2010, 18:04:15 pm »
aga.s Ale to nie chodzi o to, że wet mi mówił o uśpieniu, tylko ludzie, którzy mają do czynienia z królikami na co dzień( a w każdym razie mają większe doświadczenie ode mnie)  :(  Wet powiedział, że przycinanie zębów to jak przycinanie pazurów, tylko odrobinę mniej przyjemne, i wcale nie przeszkadza królikowi. Za to usłyszałam również wersję, że potem królik krwawi i że to bardzo go boli  :(
Wet jest ok, na królikach średnio się znam, ale na razie może być. :)


Powolutku idziemy do przodu, król jest bardzo fajny, chce łazić po mieszkaniu a ja się boję, żeby coś się nie stało  :(  Więc na razie nie wypuszczam z klatki.
Dostał mlecz, trawę, żarcie dla królików z królikiem na opakowaniu  :rotfl2  Wodę notorycznie rozlewa, ale pije.
Dzisiaj kąpiel  :diabelek  podejrzewam, że nie będzie mnie już tak bardzo lubił po niej. i po tym jak go wyczeszę.  :lol
[/b]
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2010, 20:20:20 pm »
Iskra,  po 1 królików nie wolno kąpać,chyba ze są brudne od kału. Sam się umyje-tylko wyczesz,chyba ze masz jakies polecenie od weta kąpieli.

Po 2  nie słuchaj ludzi, którzy mówią o uśpieniu - to bzdury

Po 3  wypuść królika,nie bój się, on nic sobie nie zrobi,patrz na niego,jak będzie w pobliżu kabli,moze sie za nie zabrać,ale poza tym ok 5 h dziennie go wypuszczaj,musi miec ruch.

Po 4 granulat - chyba juz dziewczyny dały Ci stronę pomocną, na której pisze ze mieszankami się nie karmi króliczków - przeczytaj :)

Po 5 ostrożnie z zieleniną - powoli wprowadzaj,bo moze powodować kłopoty z jelitami (Np jeden mlecz na dzien)

[ Dodano: Pią Kwi 23, 2010 8:22 pm ]
Ps nie wiem czy juz go wykąpałaś, pewnie tak,więc  jak napisałam wczensiej królikow nie wolno kąpać,ale jesli musisz , to musi byc to letnia  woda(uwazaj moze wyskoczyc z wanny) zaden szampon bron boze , pozniej w reczniczek i jakos powycierac,musi byc w cieplym az wyschnie, bo króliki łatwo przeziębić.
SylwiaG

kasiagio

  • Gość
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2010, 21:28:11 pm »
sylwiaG, Iskra kąpała małego chyba dlatego że miła tez pchły no i tą biegunkę także to chyba był niezbędny zabieg ;)  
Po kąpieli wysusz dobrze maluszka , zero przeciągów i niech leży w ciepełku  :)

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2010, 21:36:43 pm »
kasiagio,  no tak być może :):) Dlatego napisałam - brudne od kału bądź z polecenia weterynarza :P
SylwiaG

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2010, 21:41:55 pm »
Nie, nie kąpałam jeszcze małego- uznałam, że:
a. Królik tak się zestresuje, że szkoda zachodu
b. Podobno on nie może być kąpany w czymś co pozostawi na nim zapach... a nie znam takiego szamponu

On się sam myje pod dupką, po biegunkowym zabrudzeniu nie ma prawie już ślad. Ten królik myje się ciągle, dosłownie  :hmmm
A na pchły postawię na preparat do zniszczenia pcheł. Kotów nie kąpię bez powodu, to i królika wolę nie.

Wypuściłam go na moment( pól godziny). Wiem, że to prawie nic, ale na pierwszy raz dla moich nerwów to dużo  przeciera_oczy  Jutro wypuszczę go na dłużej- na godzinę- i tak po trochu dojdziemy do tych 4-5 godzin dziennie. Powoli, bo ja naprawdę się dalej boję  :oh:
Axel pobrykał( po podłodze, u mnie nie ma dywanów), wszystkim się interesował, co chwila wracał do klatki, aby sprawdzić, czy na pewno jest otwarta.
Chyba się zmęczył( zestresował?) po padł jak trup i śpi  :lol
A wcześniej jeszcze przeżył niezły wstrząs, jak mu lakcid do pychola podałam, miał minę, która wyrażała prawie, że to ->   :co_jest
Jutro do weta jedziemy na kontrolę( i zastrzyki)

Wybaczcie, ale mnie się zawsze wydawało, że króli  jedzą pokarm z namalowanym królikiem na przodzie i trawę oraz mlecze, więc trudno mi się tak nagle przestawić  :oh:  Axel dostanie coś "lepsiejszego" i bardziej odpowiedniego na bank( o koty dbam, to i królik dostanie)
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Katka

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 506
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2010, 22:13:14 pm »
Nie wiem jak bardzo króliczego weta, ale pamiętaj, że na odpchlenie u królików nie wolno używać Frontlina.
Życzymy z Alaską udanego poznawania króliczego świata  :bukiet

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 25, 2010, 09:50:52 am »
Axel dostał dzisiaj biegunki  :oh:  Za dużo zieleniny chyba. Przechodzimy na dietę- mniej zielonego, więcej specjalnego pokarmu dla królików. Czytałam, o gałązkach wierzbowych i dębowych- czy wszystkie odmiany wierzby? Także takie ogrodowe, ozdobne?
Jak wyglądają siki królika?  :crazy:  Tzn. są normalne- żółte- czy może mają inny odcień? Pytam się, bo Axel takimi beżowymi sika, i się martwię  :dookola:

Czym można wyłożyć klatkę? Trocinami czytałam, że nie. Czy w takim razie siankiem, gazetami, wykładziną dywanową, a może niczym?

Dzisiaj Axel dostanie większą klatkę( po króliku hodowlanym na mięso)- można normalnie mu wstawić kuwetę, może zrobić jakiś domek, żeby w nim spał? Cy takie cuda są potrzebne królikowi?
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

nuka

  • Gość
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 25, 2010, 10:53:24 am »
Jak biegunka to tak jak proponujesz - samo suche jedzenie, czyli sianko, granulki, suszki, woda. Może być herbatka rumiankowa, koperkowa, nagietkowa. Podaj lakcid (do kupienia w aptece bez recepty)

Gałążki dębu to tylko suszone powinno sie podawać, wierzbę można świeżą, ale też nie każdego dnia

Królicze siku jest w różnych kolorach, w zależności od tego co zjadł, jeśli nie są mętne to jest ok.

Domek tekturowy jest wskazany ale raczej poza klatkę, żeby przestrzeni maluchowi nie ograniczać. Do klatki daj raczej rolkę po papierze toaletowym albo ręczniku kuchennym

Dno klatki możesz pozostawić gołe albo dac ręcznik, kocyk, dywanik, w ulubionym rogu ustaw kuwetę ze zwirkiem

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2010, 11:00:31 am »
Cytat: "nuka"
Podaj lakcid (do kupienia w aptece bez recepty)

Lakcid mu już podaję, od wczoraj, więc z tym nie będzie problemu ;)

A jak dam mu ręcznik, to czy on go nie zje? A jeżeli zje, to czym może grozić zjedzenie ręcznika?
Chyba dawanie miękkiego( bardzo miękkiego) na dno nie jest dobrym pomysłem... dzisiaj już "spodobała" mu się kołdra i na nią nasikał  :diabelek
Rolkę po papierze toaletowym dostał- na razie brak zrozumienia, do czego to służy
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

nuka

  • Gość
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 25, 2010, 11:05:05 am »
:) fajny uszak z tego co opisujesz

Recznika nie zje, może go przekopywać, drapać, tarmosić, nasika na niego...  większośc forumowych uszu ma gołe dno klatki, a jak zrobi sie zupełnie ciepło to jest to nawet wskazane

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 25, 2010, 11:47:44 am »
Ok, czyli może pozostawię mu od razu gołe dno klatki- mam nadzieję, że nie zmarznie.
Co to jest ten "paśnik"- przeczytałam gdzieś tutaj na forum,  że królik powinien mieć takowe coś, ale co to jest? Jakiś karton na.. paszę? ale jaką paszę? Czy chodzi tutaj o miskę na jedzenie dla króla?  :DD
Ja mam jeszcze jedno pytanie- czy to prawda, że króliki panicznie boją się kotów? Moja koleżanka tak twierdzi( ma królika) i mówi, że pod żadnym pozorem mam nie poznawać zwierząt, bo królik się baardzo zestresuje  :(  Nie myślę o poznaniu moich kotów z królikiem już teraz, tylko za jakiś czas( może za miesiąc), ale jeżeli to jest jakiś instynkt u królików( że się boją) to wolała bym nie fundować stresu Axelowi.

Ile musi mieć królik, aby go kastrować? Czy tak jako kota ponad 4 miesiące? A jak się poznaje wiek u królika? Weci nie potrafią określić wieku Axela, dałam mu pi razy oko 4 miesiące, bo jest wielkości kota mnw. w tym wieku  :nie_powiem

I chyba powinnam zadawać te pytanie w innym dziale, bo ten nosi tytuł "Choroby"  :oh:
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 25, 2010, 12:08:13 pm »
Pasnik to taka drabinka na siano, zakladana na pretach klatki. Ale siano mozna dawac rowniez w jakims pudeleczku lub koszyczku. Nie musisz sobie robic dodatkowego wydatku. Chodzi o to, zeby siano do zjadania nie lezalo na ziemi, bo krolasy czesto je obsikuja.

Co do kotow, to bywa, ze sie ich boja. Ale na forum sa przypadki, kiedy krolik dominuje nad kotkiem lub sytuacje w ktorych pozostaje obojetnosc. Mysle, ze z czasem zorientujesz sie jakie intencje maja koty w stosunku do Axela :)

Co do kastracji, to sa rozne opinie. Mozna kastrowac mlodziutkie kroliki jesli lekarz zdecyduje. Najczesciej zalezy to od tego czy zstapily juz jaderka. Czesto u krolikow sa one dlugo ukryte ;) Tak wiec jak uporacie sie z dotychczasowymi dolegliwosciami to mozesz o tym myslec. Wiek krolika powinien mniej wiecej rozpoznac weterynarz. Ale nie zawsze tak jest. Ja tez przyjelam bardzo ogolnie, ze moja Jozia ma teraz ok. 2-3lata. Naprawde nie wiem ile ma. Axel moze byc nawet starszy niz 4 miesiace. Moze sprobuj go zwazyc to sobie wyobrazimy jakiej jest mniej wiecej wielkosci. To zwislouchy jest, tak?

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 25, 2010, 12:17:00 pm »
Jest zwisłouchy, waży 1 kg na razie
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Co dobrego na.. pchły. I parę innych dolegliwości skórnych
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 25, 2010, 12:24:36 pm »
No to drobny kroliczek. Prawdopodobnie mlodziutki jest :) Czyli tak jak myslalas. Dorosle baranki to juz zazwyczaj maja ponad kg (sa wyjatki oczywiscie). Ale to fajnie, ze jest mlodziutki :)
A wypuszczasz go juz na dluzej, zeby pobrykal?