Autor Wątek: Wiek królika sprzadanego przez hodowcę do sklepu  (Przeczytany 6044 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Miiko.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 125
Wiek królika sprzadanego przez hodowcę do sklepu
« dnia: Kwiecień 19, 2010, 19:46:07 pm »
Jak powszechnie wiadomo, króliki są często oddawane do sklepów, gdy są na to za małe. Dziś widziałam dwa około 3-4tygodniowe maluchy w sklepie - karmione mieszanką i będące na jakichś 'trocinach' (nie wiem, czy to można tak nazwać?). Moje pytanie jest więc następujące: czy są jakieś ustawy, regulujące to w jakim wieku królik może być oddany do sklepu? A jeśli nie, czy jest możliwość przeforsowania tego pomysłu?

kasiagio

  • Gość
Wiek królika sprzadanego przez hodowcę do sklepu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2010, 18:13:46 pm »
podbijam :)

Tsunami

  • Gość
Wiek królika sprzadanego przez hodowcę do sklepu
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2010, 18:18:30 pm »
Czytałam gdzieś, że właśnie problem jest w tym, że nie ma takiego prawa, które by określało minimalny wiek królika, którego można zabrać od matki. Ale mogę się mylić.

Offline MiA__89

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 304
Wiek królika sprzadanego przez hodowcę do sklepu
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2010, 01:12:41 am »
podbijam

(*) Amonek 29.03.2010 (*) Kocham cię Perełko (*)
(*) Blaze`ik 09.09.2010 (*) Kocham cię Płomyczku (*)

Offline thunderbird

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wiek królika sprzadanego przez hodowcę do sklepu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2010, 17:24:37 pm »
Też ciekawi mnie ta kwestia, bo szkoda tych biednych króliczków. Gdy kupowałam w sklepie mojego, nie wiedziałam jeszcze wtedy niestety o adopcjach. Miał miesiąc i na starcie problemy zdrowotne, na szczęście udało się go uratować.

Ale co z innymi? Powinno to być regulowane.

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wiek królika sprzadanego przez hodowcę do sklepu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2010, 16:30:53 pm »
Nie ma przepisów regulujących wiek sprzedawanych zwierząt. To jest właśnie duży problem.

Jedyne, do czego się można odwoływać ewentualnie to enigmatyczne przepisy o znęcaniu się nad zwierzętami, z Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Nie ma żadnych rozporządzeń o zwierzętach domowych, a jeśli chodzi o zwierzeta gospodarskie - wsrod nich królik - także wiek sprzedaży nie jest podany.

Ustawę możecie przeczytać tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19971110724&type=3

Rozporządzenie jest tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101160778&min=1   jest ono nowe! Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej  (jest tu mowa o królikach). Warunki mają nieciekawe, co zobaczycie w rozporządzeniu: (strona 6 pliku pdf oraz strona 1 i 2 - przepisy ogóle, tez o królikach - np nakaz karmienia 2 razy dziennie oraz stałego dostępu do wody).

Rozporządzenie proponuję wydrukować osobom, które robią interwencje w sklepach zoologicznych czy hodowlach. Jest tu mowa o trzymaniu królików oddzielonych płciami, w wieku dorosłym oraz są podane wymiary klatek - małe, ale można się przyczepić w razie czego.



Artykuł z ustawy o ochronie zwierząt z kolei, który od biedy można zastosować to Art. 6, ale wszystko to jest niejasne i każdy może sobie to interpretować dowolnie. Jest on na stronie 2 pliku pdf ustawy.  http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19971110724&type=3

Za to w projekcie nowej ustawy, którą napisała Koalicja dla Zwierząt (do której i my należymy) www.koalicja.org.pl jest mowa wyraźnie o wieku i odzwierciedla się to w następujących propozycjach zapisów:

Art. 5
2. W przypadku hodowli ssaków domowych, zabronione jest trwałe oddzielanie młodych od matki przed upływem naturalnego okresu karmienia mlekiem matki oraz oddzielanie szczeniąt od matek i rodzeństwa przed ukończeniem 9 tygodnia życia.



Art. 6.

Zabronione jest takie postępowanie ze zwierzętami, które może narazić je, ich potomstwo lub ludzi i inne zwierzęta znajdujące się w ich otoczeniu na ból, cierpienie lub śmierć, w szczególności:

    1) dopuszczanie do zaginięcia zwierzęcia, w szczególności wypuszczanie psów poza posesję bez widocznego ich oznakowania zawierającego informację o sposobie kontaktu z właścicielem lub opiekunem;

     2) handel zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu, w szczególności na targowiskach;

     3) sprzedaż zwierząt osobom nieletnim lub pozostającym pod wpływem alkoholu;

    4) posiadanie lub prowadzenie obrotu wężami jadowitymi lub wymagającymi karmienia żywymi ssakami lub ptakami, z wyłączeniem ogrodów zoologicznych;

Jeszcze caly czas ustawa jest w trakcie tworzenia i modyfikowania.