Autor Wątek: Miękkie kupy...  (Przeczytany 27169 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gość

  • Gość
Miękkie kupy...
« dnia: Listopad 20, 2005, 18:01:24 pm »
Witam. Mam problem z moim królikiem. Mam go około 2-2,5 m-ca, kupiłam go gdy miał podobno 2 m-ce. Jakiś czas temu pojawił sie problem miekkich kupek. Z tego co wiem, to miękkie kupy powinien robić w nocy i je zjadać. Powinno tak byc a u mnie jest inaczej. Gdy wypuszczam królika z klatki w dzień około 11, to przez jakis czas robi miękkie kupy, nie zjada ich. Dzisiaj np wypuścilam go o 11:30 i jeszcze ok 14 robił miękkie kupki! :(  Wiem, że przyczyną tego jest najprawdopodobniej zła dieta. Królik dostaje granulat no i sianko, woda bez ograniczeń. Zrezygnowałam z mieszanek pełnowartościowych, bo podobno są niezdrowe, ale tak naprawdę, to królik kiedy dostawał te mieszanki miał twarde kupki. Jakiś czas temu (byl karmiony wtedy granulatem) pojawił się problem miękkich kupek, brudno pod ogonkiem itd, spróbowalam przejść na mieszanki i problem zniknął, teraz spowrotem przeszłam na granulat, bo mieszanki są jednak niezdrowe. No i znowu się zaczęło. Pewnie granulat nie jest dobry, w moim miescie w sklepach zoologicznych nie mogę znależc granulatu o prawidłowych ilościach białka, włókna i tłuszczu. Prawda jest taka, że co jedne to gorsze. Mój królik granulat lubi, teraz rośnie, je sporo. Jeszcze jedną rzecza jest, że królik nie chce jesć warzyw. Jest juz na tyle "dorosły", że powinien w diecie mieć ujęte warzywa, ale on ich nie chce jeść! :( Zaczełam od podawania natki pietruszk-- nie tknął nawet, póżniej korzenie marchew, pietrucha-nic :( Nie wiem jak mu pomóc. Te miękkie kupy to naprawde problem (również dla domowników, zapaszek trochę uciążliwy) Weterynarz u którego byłam powiedział, że to normalne!!! Skandal!! Słyszałam o tym, żeby takiemu królikowi zastosować diętę składającą się wyłącznie z sianka i wody aż do ustabilizowania kupek. Czy to prawda? Prosze o pomoc, radę.

P.S. Jak zachęcić go do jedzenia warzyw i czy w tej sytuacji warzywa to dobry pomysł? Czy warzywa z tzw. zieleniaka to dobry pomysł ? (w ogródku kończą się warzywa).

Pozdrawiam.

anUSZka

  • Gość
Miękkie kupy...
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2005, 19:51:20 pm »
Witaj. Jest wiele powodow, dla ktorych krolik moze miec miekkie kupki:
1. kokcydioza (to pasozyty ukladu pokarmowego - mozesz poprosic weterynarza o odrobaczenie kroliczka, ale poszukaj w miare mozliwosci weterynarza, ktory zna sie choc troche na krolikach).
2. dieta - zmniejsz moze ilosc podawanego granulatu o polowe (niech ma sianka do syta, to nie bedzie glodny), byc moze zmniejszenie ilosci podawanego granulatu pomoze...?
3. inna choroba, ale to musialby zbadac weterynarz.

Czy poza miekkimi kupkami kroliczek robi tez zwykle bobki?

Gość

  • Gość
Miękkie kupy...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2005, 19:58:21 pm »
Tak, królik robi też zwykłe bobki. Miękkie robi po prostu jakiś czas, po wypuszczeniu go po nocy z klatki, ostanio czas miękkich bobków przedłużył się. Np. teraz robi juz zwykłe bobki. Czasem zdarza się, że bobek jest jakby... w takim jasnym, czasem mlecznym śluzie... nie wiem, czy to ma cos wspólnego. Poza tym królik zachowuje się normalnie, biega, skacze, ma apetyt (tylko nie na warzywa) Bywają momety, że jest spokojniejszy, ale on tak ma, czasem po prostu ma spokojniejszy dzień.

anUSZka

  • Gość
Miękkie kupy...
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2005, 17:13:40 pm »
Sluz to nie jest najlepszy znak, choc dobrze, ze sa normalne bobki i ze te miekkie sa tylko sporadycznie. Poza tym, co napisalam wyzej, mozesz tez kupic probiotyk (Lactobacillus), w aptece, i podawac prewencyjnie...

Offline heartbeats_hurt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Kobieta
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2010, 18:34:36 pm »
Moja Kicusia ma 9 tygodni i również ma miękkie kupy, no i prócz tego normalne bobki. Co prawda zauważyłam miękkie kupki po wydarzeniach dnia Niej stresowych jak pierwsze wyjście z klatki oraz zmienienie pokoju [z powodu imprezy rodzinnej musiałam ją wynieść do innego pokoju ponieważ dzieci które nawiedziły mój dom nie dałyby jej żyć].

Sklep zoologicznym w którym Pancia została dla mnie zakupiona nie ma dobrej opinii więc całkiem możliwe że została ona bardzo wcześniej odłączona od matki. Mam nadzieję że to jest powód miękkich kupek.
Tylko czy u tak małego [niecałe 9 tygodni ] królika mogę wprowadzić dietę siano & woda?

Pani Misiowa

  • Gość
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 03, 2010, 15:32:23 pm »
dieta sianko + woda jest wskazana dla królisia w każdym wieku. Czy te miękkie kupy to cekotrofy? (sklejone ze sobą mniejsze kuleczki + charakterystyczny zapaszek). Jeśli to cekotrofy to króliś jest prawdopodobnie przekarmiony.

A na takiego malucha trzeba szczególnie uważać.

Opisz dokładnie dietę króliczka a spróbujemy coś poradzić.

Offline heartbeats_hurt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Kobieta
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2010, 09:58:45 am »
Całkiem możliwe że przekarmiona! :-/ Za bardzo się wczułam bo gdzieś przeczytałam że w porach karmienia maluch powinny mieć nieograniczony dostęp do "suchej karmy".
dodam jeszcze że moja mała je średniej jakości karmę z zoologicznego. :-/
Dostałam króliczka na urodziny, chociaż zawsze chciałam go mieć i od jakiegoś czasu czytam na forum co i jak, ale jednak nie byłam przygotowana. :-(

Tak czy inaczej, moja Mała ma stały dostęp do sianka i wody [woda mineralna żywiec], dwa razy dziennie dostaje tą "suchą karmę" z zoologicznego. Daje jej do miseczki mniej więcej 2 do 3 łyżek...
Żadnych kolb i wapienków ;)
Oraz nauczyłam ją korzystania z kuwety, więc sianka z moczem nie zjada.

Jeśli chodzi o kupki to są to sklejone ze sobą mniejsze kuleczki jak winogronka, jeśli chodzi o zapach... Chyba nie rozumiem co to znaczy charakterystyczne... Ale pachą one inaczej niż inne twarde bobki które Pancia rozrzuca po klatce ^^ 

Pani Misiowa

  • Gość
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2010, 10:35:55 am »
Jednym słowem Pani Pańcię przekarmiła. Ale wszystko da się poprawić.

Karmę z zoologa przeznacz na straty. Kup cos lepszego. Najlepiej Cuni Complete (firmy Versele Laga) lub Grainless Complete (firmy JR Farm).
Z tym nieograniczonym dostępem to też nie tak do końca. Króliki to żarłoki i zjedzą tyle ile dasz do miseczki.

2 łyżki karmy (biorąc pod uwagę kaloryczność teo czym karmisz) rano i wieczorem wystarczą. Oczywiście takie racjonalne łyżki, nie kopiaste. Oprócz tego królik musi jeść dużo siana i suszków (mniszek lekarski, babka lancetowata itp). Z brzuszkiem u takiego malucha nie ma żartów. Sianko dawaj często ale mniejsze porcje. Króliki lubią mieć 'coś nowego' w paśniku.

Woda mineralna też nie jest dobra. Lepsza byłaby źródlana. Ja mojemu daje taką jaką sama piję czyli przefiltrowaną i przegotowaną. Po prostu jak robię sobie herbatę to robię szklankę więcej więc nie ma z tym kłopotów.

Offline heartbeats_hurt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Kobieta
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 05, 2010, 10:55:21 am »
czyli w tym momencie wystarczy tylko poprawić i zmniejszyć sposób jej żywienia i będzie lepiej? Miękkie kupki miną?

Co do wody źle się wyraziłam, to jest woda źródlana "żywiec zdrój".
Zawsze mylę wodę źródlaną z mineralną. Jakoś dla mnie to jest jedno i to samo xD

Pani Misiowa

  • Gość
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 05, 2010, 11:12:17 am »
dokładnie: poprawić i co nieco zmniejszyć.
I najważniejsze: dużo siana.

Polecane przez mnie granulaty bez problemu kupisz przez internet. Suszki też.

Offline heartbeats_hurt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Kobieta
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 05, 2010, 12:26:08 pm »
Już zamówiłam granulat i suszki... Ale dziś już jej nie będę dawała jedzenia prócz sianka i wody... To dobry pomysł?

Pani Misiowa

  • Gość
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 05, 2010, 12:28:19 pm »
bardzo dobry

pochwal się co i gdzie zamówiłaś. Skontrolujemy  (oczywiście żartuję  ]:-> )

głaski dla Pańci

Offline heartbeats_hurt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Kobieta
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 05, 2010, 12:38:34 pm »
w animalia.pl

a kupiłam:
-Versele Laga Cuni Complete pokarm dla królika
-Zuzala Babka lancetowata suszona
-Zuzala Mniszek lekarski (mlecz) suszony
-Zuzala Sianko miętowe
-Zuzala Sianko z ziołami

:-)

Uszata_panna

  • Gość
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 05, 2010, 13:26:32 pm »
To Raj na ziemi dla uszatka :)

Pani Misiowa

  • Gość
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 05, 2010, 13:27:09 pm »
pyszności. Pańca z pewnością będzie zadowolona  :bunny:

Pamiętaj tylko żeby nie zmieniać mieszanki na granulat gwałtownie. Mieszankę wycofuj stopniowo. Rano łyżka tego i łyżka tego. I nie zdziw się jak króliczek wybierze tylko słodkości z mieszanki a granulat zostawi. Jak się zorientuje że pani nie da więcej mieszanki to i granulat pięknie zje. Stopniowo dawaj CC coraz więcej aż króliczek przestawi się całkowicie.

Mówię z doświadczenia. Obecnie zmieniam CC na Grainless Complete. Początkowo też był opór. Ale teraz Frodek je bez problemu.

Jak przyjdzie paczka i zaczniecie testy to zdaj relację.

Offline heartbeats_hurt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Kobieta
Odp: Miękkie kupy...
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 05, 2010, 13:35:50 pm »
Wiem wiem że nie można gwałtownie zmieniać karmy w granulat ;) Pewnie przyjdzie w poniedziałek. Starałam się wybrać takie produkty żeby były w magazynach co by mi już jutro albo dziś wysłali ^^