Autor Wątek: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?  (Przeczytany 46027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline niuniusia90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Kobieta
Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« dnia: Luty 13, 2010, 20:40:40 pm »
Ostatnio kupilam dla swojej kroliczki 4 miesiecznej karme Versele-Laga Cuni Junior Nature tylko nie wiem czy jest dobra karma?
Bardzo prosze o odpowiedz
Z gory dziekuje
,

Krysia&Mały Bobinek

Daguchna

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2010, 20:59:42 pm »
Nie jestem do końca jestem zorientowana, ale to mi wygląda na mieszankę, także nie do końca chyba...
Co wy na to?

lenka_44

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2010, 21:03:15 pm »
Ta karma to mieszanka. Mieszanek króliczkom nie podajemy, podajemy granulat ( najlepsze versale laga cuni complete/ pro )
Następnym razem nie zakładaj nowego tematu, bo jest mnóstwo wątków o tym (możesz skorzystać z szukajki) :)

MrsKrolisia

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2010, 18:04:36 pm »
Daje po 20g rano i wieczorem granulatu CUNI COMPLETE firmy Versele Laga.
Ma cały czas siano.
Nie daje wapienek, kolb ani dropsów !
Co 2-3 dni dostaje marchewkę ok. godziny 14.00
Dodatkowo dostaje inne warzywa i owoce.
Rano i wieczorem dodatkowo dostaje zioła (Zuzala, Herbal-Pets), oraz po plasterkususzonych bananów.
Ma również wodę.
W kuli smakuli ma jakieś warzywka.

Offline MałaRosie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 798
  • Płeć: Kobieta
  • Czytając. To. Głos. W. Mej. Głowie. Się. Zacina.
    • Królicze Gadżety
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2010, 18:12:09 pm »
Suszonych bananów powinien dostwać mniej, bo maja dużo cukru.

Zalezy jakie warzywa. Powinny być podawane codzinnie w przypadku dorosłego królika.

Owoce powinny być podawane jako przysmak.


Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2010, 20:00:48 pm »
Wejdz na www.miniaturkabeztajemnic.com albo na usztą poczytaj dział dieta  - i będzie super :) Dowiesz się jakich warzyw unikać a jakie podawać .
SylwiaG

bubiii

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2010, 20:43:19 pm »
jak mam karmić 5 tygodniowego malucha ?

* mieszkanka dla juniorów?
* sam granulat
* a może jeszcze mleko ?

co robić ?

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2010, 21:51:24 pm »
W sklepach najczęściej można spotkać maleńkie kuleczki,
wyglądają bardzo bezbronnie
i trudno im sie oprzeć.
W rzeczywistosci te maluchy
są najczęściej za młode,
by być zabrane od matki z gniazda!
Takie króliczki bardzo często chorują
i umierają.
Mają 3-6 tygodni, powinny być w gnieżdzie 8 tygodni, ich układ pokarmowy i immunologiczny nie jest dostosowany do samodzielnego życia.

Nie kupujcie takich króliczków!
Pytajcie o wiek, jeśli maluch mieści się w dłoni, jest za mały,
by być w sklepie.
Trudno jest ulec chęci "ratowania" takiego malucha, ale pamiętaj, że jeśli go kupisz, w sklepie pojawi się następny taki maluch!

Podziękuj w sklepie, powiedz,
że niemowląt nie kupujesz i poszukaj takiego sklepu, hodowcy, który zaoferuje Ci królika przynajmniej
8 tygodniowego!
Lub zaadoptuj dorosłego królika.  

To z uszatej, a Dieta niżej .

Jakie ilości jedzenia powinno się dawać"dzieciom" i "nastolatkom"?

    * od urodzenia do 3 tyg. tylko mleko matki,
    * 3-4 tydzień - może podgryzać siano i granulki, ale w bardzo małych ilościach,
    * 4-7 tygodni - może mieć dostęp do siana i granulek,
    * od 8 tygodni do 8 miesięcy króliki są w wieku "dziecięcym" i "nastoletnim", rosną i dieta powinna wspomagać ich rozwój;
      przez cały ten czas powinny mieć nieograniczony dostęp do granulek (w czasie posiłków do syta, co nie oznacza, że miska z granulatem ma stać cały dzień - to wytwarza złe nawyki) i nieograniczony dostęp do siana (cały czas, w małych porcjach wielokrotnie podawanych w ciągu dnia);
      dopiero od 12 tygodnia można powoli wprowadzać do diety warzywa, po jednym na raz i w małych ilościach, choć zdrowe, silne króliki mogą dobrze tolerowac zielenine już wcześniej. Jeśli królik pochodzi ze sklepu, należy odczekać kilka tygodni, aby upewnić się, że jest zdrowy, z wprowadzaniem zieleniny.

[ Dodano: Pią Kwi 09, 2010 9:52 pm ]
Glanulki - DObrej jakości granulat,zadne mieszanki. Granulat znajdziesz na www.swiatkrolika.eu  Np Cuni complete.
SylwiaG

Offline magdam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 708
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2010, 21:52:45 pm »
granulat bez ograniczeń i sianko oczywiście:)
P.S. Czy Tunia jest wykastrowana?
sylwiaG, mnie wyprzedziła :lol  podpisuję się pod tym co napisała.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 09, 2010, 21:55:53 pm »
Aha jesli masz 2 kroliki, to na razie trzymaj je osobno.Maluszek przez jakiś czas musi się oswoić z otoczeniem,poza tym myślę,ze starszy królik mógłby małemu zrobic krzywdę.
SylwiaG

bubiii

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 09, 2010, 21:58:54 pm »
jeszcze nie bo vet powiedział że mam poczekać jeszcze miesiąc ... co do kupowania takich maluchów to teraz wiem że nie jest to odpowiednie :(( ale już go mam i muszę zrobić wszystko by maluszek był zdrów

* karma junior ???
* woda mineralna ???

Offline la_nouvelle_vie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 09, 2010, 22:07:21 pm »
Woda źródlana niegazowana lub przegotowana woda z kranu. Albo przefiltrowana.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 09, 2010, 22:17:37 pm »
bubiii,  Cuni complete napisalam wyzej.
SylwiaG

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 09, 2010, 22:44:01 pm »
dzisiaj widziałam z zoologicznym małego króliczka (na pewno niemiał 8tyg). Był tak słodziutki że wzroku nie mogłam od niego oderwać!!! Zastanawia mnie tylko to że matki w "klatce" niebyło, był zupełnie sam
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 09, 2010, 23:37:51 pm »
Ale to jest mały królik. Takie maleństwa znacznie lepiej się odchowują na karmie typowo dla juniorów, cuni complete owszem, ale później. Na tą chwilę stanowczo lepiej sprawdza się cuni junior nature z versele. Cuni complete i inne wysokowłókniste granulaty odradzam na razie.
Masz karmę, którą jadł w sklepie? Jeśli tak, to niezależnie od jej jakości, zmieniaj mu ją powoli, przez minimum dwa, trzy dni, idealny byłby tydzień.
Jeśli nie masz- trudno podawaj mu nową, ale zdecyduj się na jedną.
Możesz go dokarmiać mlekiem kocim, ale skoro był już w sklepie to znaczy że musiał sobie radzić sam, więc nie widzę takiej potrzeby.
Jak minie mu stres adaptacyjny, będzie już jadł nową karmę i nie zauważysz żadnych niepokojących zmian, możesz mu w małych ilościach- ale naprawdę minimalnych wprowadzić paszę objętościową soczystą. Załóżmy że od dziś będzie to za jakieś półtora do dwóch tygodni. ( Jeśli chcecie pisać, że ma czekać do trzeciego miesiąca, to to sensownie uzasadnijcie). Jeżeli po pierwszej próbie pojawi się biegunka, wzdęcie, albo jakieś inne niepokojące objawy, natychmiast odstaw i spróbuj za parę dni.
Podstawowa zasada- rób wszystko powoli, a wtedy  nie powinno być problemów :)
I druga- jeśli nie wiesz czy coś już kiedyś jadł zakładasz, że to nowość  i też wprowadzasz powoli - mówię też o ziółkach, sianku z bajerami ( typu marchew, jabłko, zioła, rumianek) itp. (Jeśli podajesz zioła sprawdź najpierw ich działanie, bo niektórych nie powinien teraz dostawać za dużo.)
P.S. Jeżeli masz możliwość to zapytaj się jak długo królik przebywał w sklepie, czym go karmili, i czym był karmiony w poprzednim miejscu. Pewnie Ci nie powiedzą czy któryś królik z tej dostawy padł i z jakimi objawami, ale spróbuj, pytania może wydają się głupie, ale warto wiedzieć żeby móc szybko zareagować w razie czego.
A, młodemu możesz też podać listki malin do skubania i echinaceę do poidełka :)

karolina86

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 10, 2010, 12:40:33 pm »
Witam mam problem , mam króliczka dosłownie 3 dzień ma on niespełna 2 miesiące bo urodzony 15.03.2010r i mam problem dałam mu sianko , dostaję raz dziennie świeżej trawki, ma suchą karmę i wodę oczywiście zagotowaną i tu moje pytanie czy można częściej podawać mu świeżą trawkę ?? Czy mogłabym dawać mu coś jeszcze do jedzonka niż tylko to suche np: kiedy można dać mu suchego chleba , marchewkę , jabłuszko ,i takie tam co można po prostu dawać dwu miesięcznemu Króliczkowi a czego nie bardzo będę wdzięczna za każdą poradę, ponieważ słyszałam dużo opinii na ten temat to nie wiem co mam myśleć, czytałam ,że nie którzy to dają już  marchewkę , jabłka , kapustę a ja nie chciałabym aby stało się coś mojemu pupilkowi więc proszę o radę. Pozdrawiam

Offline magdam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 708
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 10, 2010, 12:58:45 pm »
chleba ani świeżego ani suchego podawać nie wolno! Najlepiej o diecie poczytaj tu: http://www.uszata.com/eksplorer/dieta/dieta.html#wiek jak będziesz wprowadzała nowe jedzonko, to pamiętaj żeby robić to powoli i małe ilości i obserwować czy króliś nie dostał biegunki ;)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 10, 2010, 13:29:22 pm »
Z jablkiem to ostroznie. U wielu krolikow (nawet doroslych) powoduje biegunke. Marchewke tez nalezy potraktowac jako przysmak, bo jest kaloryczna.
Jezeli je swieza trawke i nie zostawia po niej cekotrfofow, to mysle, ze spokojnie mozesz wprowadzac koperek, natke pietruszki, natke marchewki (nie wiem czy juz jest). Kapusty zwyklej nie podajemy w ogole, bo wywoluje wzdecia. Bezpieczna jest kapusta pekinska. To samo z salata. Zwyklej, maslowej nie podajemy. Mozna dawac salate rzymska, lollo rosso, cykorie(nie wiem czy sie zalicza do salat ;) ). Mozna podawac swieze ziola: bazylie, miete itd.
Tak jak napisala magdam najlepiej wprowadzac jedna rzecz na raz. Np. galazke koperku. I potem obserwowac bobki. Czy sa suche. I tak przez tydzien. Potem mozna wprowadzac kolejna rzecz.
http://www.medirabbit.com/PL/GI_diseases/Food/feeding_pl.pdf Tu tez znajdziesz przydatne info.

Dwumiesieczny kroliczek powinien teoretycznie jesc wszystko to, co dorosly. Ale nie wiemy czy byl do konca wykarmiony przez matke i czy byl przez nia nauczony, przyzwyczajony do jedzenia innych rzeczy niz sianko i granulat. Nie wiadomo czym karmiona byla matka, aby przy niej dzieci nauczyly sie jesc swieze warzywa i nie mialy po tym sensacji zoladkowych. Dlatego przy krolisiach z niewiadomego zrodla stosuje sie wlasnie takie srodki ostroznosci o ktorych pisalysmy. Czasem z podawaniem swiezych warzyw i zieleniny czeka sie do 3 miesiaca.

Na wszelki wypadek radze ci zaopatrzyc sie w Lakcid (w aptece bez recepty). Podaje sie go w razie biegunek, odpukac! Ale lepiej miec w domu, zeby potem nie ganiac po nocnych aptekach.

karolina86

  • Gość
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 10, 2010, 14:56:17 pm »
Hej dziękuje za odpowiedz a powiedz mi jeszcze ile dawać tego leku na biegunkę ?? No i mam problem dałam mu gałązkę koperku i tak mu posmakowała ,że zaczął mnie poszturchiwać głową( czego wcześniej nie robił ) to chyba znak ,że mu smakowało i ,że chciał by jeszcze :) mam nadzieję ,że się nie rozchoruje. Pozdrawiam

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Czy to dobra karma dla 4 miesiecznego kroliczka?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 10, 2010, 23:28:46 pm »
karolina86, Lakcid podajemy pol ampulki dwa razy dziennie. Ale ja podawalam wiecej i nie zaszkodzilo nigdy. Jak moj krolas mial biegunke to dawalam nawet trzy ampulki dziennie. Oczywiscie podawalam w takiej duzej dawce jeden dwa dni. Profilaktycznie podaje sie tez przy kuracji antybiotykiem, ale to tak na przyszlosc ewentualnie ;)
Koperek lubi wiekszosc krolikow. Ale na razie obserwuj te bobki. Bo one apetyty maja spore i same nie wiedza ile zjesc zeby im nie zaszkodzilo. Sa jak dzieci :) Ty musisz mu dawkowac i pilnowac.