Autor Wątek: Granulat, proporcje żywienia  (Przeczytany 7219 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Griffe

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« dnia: Styczeń 17, 2010, 13:13:14 pm »
Chciałabym zasięgnąć Waszej opinii na temat ważności granulatu w diecie.
Wiem że wiele osób na forum ma zdanie, iż granulat leżący ciągle w misce wytrwarza złe nawyki z cyklu 'nie jem siana'. U mnie mimo że granulat stał i stoi non stop to widzę że Toszysko zupełnie przestaje się nim interesować. Od samego początku ona jest wielką amatorką siana, ale teraz przerabia je tonami i domaga się tylko świeżych warzyw.
W pierwszej chwili zmartwiłam się że może coś z zębami, ale wcina marchewkę, brokuły, buraczki i inne twarde warzywa bez problemu, i czasem mi sie wydaje że skubnie parę peletek granulatu...
ALE czy nie powinna go jeść więcej? W końcu to zbilansowany pokarm i nie wiem czy samym sianem i warzywami daję jej wsyzstkie potrzebne składniki diety??
Co o tym myślicie?

Nuna

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2010, 13:52:41 pm »
W sumie wszystko to co jest w granulacie mozesz podac w postaci swiezej i oczywiscie bez zadnych smieci typu "produkty pochodzenia roslinnego" czy luski z soi, maczka ze slonecznika itd. czy cukier w roznych zawoalowanych postaciach.

Zamiast podajesz siano, suszki- ich wlokno nie jest zmielone, jest dlugofazowe dlatego pomaga w scieraniu zebow i przesuwaniu pokarmow, wymiataniu resztek zaleglych w ukl. pokarmowym.
 Wlokno znajdujace sie w granulkach jest kilkakrotnie zmielone i w takiej postaci tak na prawde do niczego nie sluzy :(
Warzywa swieze zaspakajaja zapotrzebowania krolika na witaminy, w granulacie sa witaminy, ale sztuczne i czesto jest ich za duze lub sa juz zwietrzale.
Galazki dbaja o dziasla i zabki krolika. Od czasu do czasu mozesz podac pestki dyni lub slonecznika, suszone warzywa czy owoce- i krolikowi na prawde nic wiecej do zycia nie potrzeba :)
Tak zywie moje krole od dluzszego czasu, nie maja zadnych problemow zdrowotnych, a jest ich trojka tfu, tfu przez lewe ramie bo zaraz sciagne na siebie cos  :nie_powiem

kasiagio

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2010, 13:59:14 pm »
Nuna,  ja zaczynam przyzwyczajać Makiego , do Twojej diety "bezgranulatowej ", niestety nie mogę całkowicie jeszcze przejść tylko na sianko , świeże warzywa , ponieważ nie mam suszonych ziół w kwietniu jadę do Polski i mam zamiar zakupić bardzo dużo i Maki stanie się królikiem wolnym od granulatu  :jupi  , Maki otrzymuje granulat tylko raz dziennie łyżę na noc a cały dzień ma sianko i świeże warzywa i widzę ,że jest ok z suszkami będzie łatwiej bo będzie tego o wiele więcej i będę mogła całkowicie zrezygnować z granulatu .
Dziękuje Ci za Twoje rady  :bukiet

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2010, 14:05:43 pm »
no to Nuna zrobiłaś kawał dobrej roboty  :przytul  Widzę, ze coraz więcej osób przekonuje się do diety bezgranulatowej ;) tak trzymać

kasiagio

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2010, 14:22:45 pm »
Ja mam nadzieję ,ze dzięki Takiej właśnie diecie Maki będzie zdrowy jak najdłużej i nie będzie miał problemów z zębami .

Griffe

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2010, 14:54:03 pm »
No to ja się cieszę że ona sama wybiera zdrową dietę :) Szkoda że ja nie mam takich skłonności  :P

Mam tylko nadzieję że nie ma to organicznej przyczyny tfu tfu
Ale ja sie zawsze martwie na zapas... :oh:

Shaiya

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2010, 15:57:53 pm »
Ja wogóle granulatu nie daję od początku. Co prawda na początku przez miesiąc wykorzystałam jadną paczkę w okresie przyzwyczajania, ale teraz zero :) I cieszę się - naturalnie i zdrowo.

keram

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 17, 2010, 21:44:44 pm »
To ja już nic nie rozumiem były tematy gdzie ciągle polecali granulaty, a tu jest odwrotnie. kupiłem Tosi granulaty i jej smakują... Jeżeli są złe to... Jakie mogę mieszanki zdrowej żywności robić??

kasiagio

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 17, 2010, 21:47:39 pm »
Cytuj
To ja już nic nie rozumiem były tematy gdzie ciągle polecali granulaty, a tu jest odwrotnie. kupiłem Tosi granulaty i jej smakują... Jeżeli są złe to... Jakie mogę mieszanki zdrowej żywności robić??
Nie każdy zgadza się z dietą Nuny i nie każdy uważa że granulat szkodzi i nie każdy ma możliwość i dostęp do tylu świeżych i suszonych warzyw i ziół ja mam i dla mnie granulat jest zbędny  a o tym co poczytałam to wolę żeby był przysmakiem dla Makiego niż pożywieniem samym w sobie , także wolę go odstawić ..... no ale każdy ma inne zdanie i może robić jak chce .

keram

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2010, 21:51:01 pm »
ja robię tak że mieszam mu jedzonko z ziołami... Znajduje się tam: mięta, pokrzywa, i coś tam jeszcze... A mogę dawać Tosi zwykłe słoneczniki jako codziennie jedzonko?? Dajcie jakieś propozycje mieszanek zdrowego jedzonka. Czyli wiecie co z czym mieszać. Tak jak Wy robicie!!

kasiagio

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2010, 21:53:23 pm »
keram, broń Boże codziennie słonecznik to ją tylko utuczy a jak już podajesz to tylko łuskany ,żeby łuski nie raniły jej przypadkiem dziąseł a o żywieniu tutaj

http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2010, 22:01:00 pm »
Cytat: "keram"
To ja już nic nie rozumiem były tematy gdzie ciągle polecali granulaty, a tu jest odwrotnie. kupiłem Tosi granulaty i jej smakują... Jeżeli są złe to... Jakie mogę mieszanki zdrowej żywności robić??


chyba nie zrozumiałeś dobrze - chodzi o to, ze co niektórzy nie karmią królika ANI mieszankami, ANI granulatem tylko warzywami, suszkami i sianem. Jeśli już ktoś kupuje karmę w sklepie to oczywiście powinien to być granulat a nie mieszanka.

keram

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2010, 22:06:47 pm »
Dobra jutro jak wrócę ze szkoły idę po banana, kiwi i jabłko. Zerwę do tego trochę trawy z podwórka i podam do jedzenia. Może być??

nuka

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 17, 2010, 22:10:01 pm »
Trawa? zmrożona? Wykluczone. Banan, kiwi, jabłko - jako przysmak bo słodkie,podawaj w maleńkich ilościach.
Lepiej kup cykorię, kapustę pekińską, fenkuł, może jakąś paprykę i wprowadzaj nie wszystko na raz ale po troszeczku, jedno warzywko na 3-4 dni.

kasiagio

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 17, 2010, 22:10:21 pm »
Cytat: "keram"
Dobra jutro jak wrócę ze szkoły idę po banana, kiwi i jabłko
to są owoce i podaje się je jako przysmak , zamiast tych wszystkich dropsów , kolb i reszty świństwa .
Cytuj
Zerwę do tego trochę trawy z podwórka i podam do jedzenia. Może być??
musi być to czysta trawa , nie z terenów gdzie może być zanieczyszczona przez spaliny samochodów lub odchody innych zwierząt .
A tak na marginesie gdzie teraz w Polsce jest trawa ?? przecież jest zima i pada śnieg ?? Czy nie wszędzie ??

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 17, 2010, 22:10:44 pm »
owoce codziennie? nie za slodko? ja podaje co pare dni kawaleczek.

keram

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2010, 22:25:46 pm »
no to jak nie owoce bo za słodkie to co mam zrobić by teraz miał zdrową diete??

kasiagio

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 17, 2010, 22:27:13 pm »
Cytat: "keram"
no to jak nie owoce bo za słodkie to co mam zrobić by teraz miał zdrową diete??
podałam Ci linka na stronę , czytałeś wszystko poklei ??
Powinien jeść sianko zioła suszone i zioła świeże owoce jako przysmak i tyle nic więcej .

Griffe

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2010, 22:50:34 pm »
Keram, to o czy rozmawiamy tutaj to są niuanse w ramach zdrowej diety dla królika. Może to dla troszkę bardziej 'wprawionych' królikowiczów, bo wiadomo że prawidłowe żywienie królika nie jest prostą sprawą.
Niemniej jednak podstawowe zasady - piramida żywienia królików, obowiązują i nie możesz nagle jej odwracać dając uszatkowi nagle kiwi, banany i co tam jeszcze.
Dla przypomnienia:

Shaiya

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 18, 2010, 09:47:17 am »
Ja z owoców daje okazjonalnie banana i jabłko. Na co dzień to po listku kapusty pekińskiej, dwie ćwiarteczki buraczka, pół pietruszki i ćwierć marchewki. Od czasu do czasu jeszcze selerka i własnie uaktywniam domowy ogrodek ;] Jakie ziólka posadzic i po ilu od kielkowania podawać?

Offline widelko

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 561
  • Płeć: Kobieta
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 18, 2010, 09:55:13 am »
Ziół raczej się nie kiełkuje. Podaje się jak już wyrosną. Skiełkować to możesz zboża. Ja właśnie urządzam Sałatce i Gerardowi mini ogródek w misce. :D
.: zezwierzęconego nie boli człowieczeństwo :.
Galeria Sałatki i Gerarda - http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7100.0
Specyfika hodowli królików miniaturowych http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11209.new#new
http://widelko.500px.com/ - moja galeria zdjęć
Zapraszam wszystkich właścicieli psów i kotów z Żywca i okolic www.groomer-zywiec.cba.pl

Griffe

  • Gość
Granulat, proporcje żywienia
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 18, 2010, 12:52:00 pm »
Ja lubie ziarna siać i jak trawa wyrośnie to podawać. Ostatnio kupiłam taka zwykła mieszanke Vitapolu za 3zl i powybierałam ziarenka owsa i pszenice. Wysiałam na wilgotnej ligninie i jak wyrosło na 10cm to scinałam po trochu. Super wyżerka ;)
Można też ziarna kupić na Allegro czy w sklepach ze zdrową żywnością.
Nawet myślałam żeby zasiać w tym tygodniu, ale jest tak ciemno że nie wiem czy mi wyrosną...
Z kiełkami nie próbowałam.