Autor Wątek: Sterylizacja- zalety i wady?  (Przeczytany 11734 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kitty

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
    • facebook
Sterylizacja- zalety i wady?
« dnia: Sierpień 24, 2009, 14:50:19 pm »
Hej od dawna mnie zastanawia czy nie wykastrować mojej Zuzi ale za nim za nim podejme tą decyzję. chce się zapytać co was skłoniło do tego zabiegu,czy któryś z podopiecznych zachorował na choroby które pojawiają się jeśli się nie wysterylizuje króliczki. Wszyscy piszą jakie ma ona dobre skutki a czy ktoś spotkał się ze złymi skutkami ubocznymi. Już się zdążyłam zapytac u mnie w w gabinecie weterynaryjnym który uważam za dobry. Z reszta jego opinia jest najlepsza przeprowadzają tam róznego rodzaju operacje. Chodze tam ze wszystkimi zwierzakami i nie narzekam. Ostatnio sie wystraszyłam że Zuza ma wzdęty brzuszek to zrobiliśmy jej usg brzuszka na szczęście nic jej nie ma.Czytałam że podczas zabiegu króliczka nie może byc w rui jak to rozpoznać że wogóle jest w rui.Czytałam o ruzne fora i artykuły ale one nie zastąpią mi osób które się zdecydowały na to co ja chce się zdecydować.Np. przeczytałam ten opis:
http://www.lecznica-oaza.strefa.pl/biblioteka/przypadki/kroliki/wodomacicze.htm

Proszę o wasze zdanie w tym temacie, jak wasze uszole przeszły. Wszyscy mówią o  zaletach ale czy są też te wady??

Proszę was koleżanki i koledzy o pomoc

PS: Dziś ide do weta w sprawie jej brzuszka-trzymajcie kciuki:)

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2009, 15:25:24 pm »
Kitty,  my jesteśmy 'świeżo' po sterylizacji.  Zdecydowałam się, gdyż mój Susek miała bardzo bardzo częste ruje a co za tym idzie nabrzmiałe sutki   goły brzuszek i olbrzymi stres, ponadto regularnie gwałcila mojego Tolka. To dla kroliczka nieprzyjemne i stresujące. P. Wet powiedziala, że wycięte jajniczki były brzydkie i mogłoby dojść w niedługim czasie i tak do choroby.  Po zabiegu Susek czuła się bardzo źle, ale na sczęście to już za nami. Ja polecam , jak na pewno większość tutaj użytkowników, z resztą weterynarze(dobrzy) też są takiego zdania.  Wady? Nie znam wad jeśli zabieg wykonujesz u dobrego specjalisty, który musi znać się na królikach bo sterylizacja to bardziej skąplikowany zabieg niż kastracja, no i narkoza - powierz króliczka znanemu specjaliście z polecanych wetów.
Ps. Co do brzuszka moja wet poleciła espumisan w kropelkach i zrobienie badania bobków.
SylwiaG

megana88

  • Gość
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2009, 15:30:45 pm »
Ja wysterylizowałam Karolcię ponieważ zachodziło podejrzenie ropomacicza (chodziłam do weterynarza od kotów i psów, a tu na forum dostałam namiar na osobę znającą się na króliczkach). Po pierwszej wizycie okazało się, że to żadne ropomacicze, a zapalenie pęcherza, ale królinka została wysterylizowana. Łzy mi leciały jak ją zobaczyłam. Taka bezbronna, przelewała się przez ręce, oczka zaspane, jak ją położyli tak leżała. Podróż zniosła dobrze, bo cały czas spała. Pierwsza noc to był koszmar. Nie wiedziałąm czego się spodziewać. Jeść nie chciała, jak wstawała to zaraz padała. Bałam się, że rozerwie sobie szwy. Zawinęłam ją bandażem i tak przeczuwałam całą noc. Miałąm potem mnóstwo wątpliwości czy abym dobrze zrobiła, ale dziś jest już dobrze. Futerko odrosło, doszła do siebie, nie ma żadnych powikłań. Ale czy zdecydowałabym się gdyby nie było tego podejrzenia? Chyba raczej nie...

Offline Kitty

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
    • facebook
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2009, 19:10:23 pm »
No właśnie ja też dalej nie moge się zdecydować. Okazało się że Zuza ma zakażenie jesli dobrze pamiętam to dróg rodnych. Dostała pierwsze dwa zaszczyki jeszcze czekają ją jakieś 5 sesji,do tego mam jej przemywać tam Vagosanem 2 razy dziennie. A co mnie na to naprowadziło jak czyściłam futerko to jak ma odbyt to po boku ma takie dziurki i za nic na świecie nie wiedziałam co to.Była tam żółta wydzielina i nieprzyjemnie zaczeła Zuzia pachnieć.Czekam na resztę waszych zdań

megana88

  • Gość
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2009, 19:20:16 pm »
U mnie z zapachem było tak samo, wiedziałam, że jest blisko po smrodzie. Wysterylizowałam i chociaż w tym jednym mam pewność, że nie zachoruje.

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2009, 01:08:56 am »
Czyli króliczyce sterylizuje się tylko jak są podejrzane jakieś choroby?


Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2009, 01:15:59 am »
ppx lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli lepiej wykastrować zanim pojawi się choroba. Bo choroba zawsze wiąże się z większym ryzykiem



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Nuna

  • Gość
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2009, 08:15:09 am »
Cytat: "Kitty"
. A co mnie na to naprowadziło jak czyściłam futerko to jak ma odbyt to po boku ma takie dziurki i za nic na świecie nie wiedziałam co to.Była tam żółta wydzielina i nieprzyjemnie zaczeła Zuzia pachnieć.Czekam na resztę waszych zdań

Te dziurki to gruczoly okoloodbytowe, krolik perfumuje nimi swoje bobki zeby byly atrakcyjniejsze dla plci przeciwnej. Normalnie uszak sam powinien dbac o ich czystosc, ale czasami moga sie zatkac. W ruji wydzielina ta pachnie bardziej intensywniej. Niektorzy po tym zapachu poznaja czy samiczka ma ruje czy nie :)

nuka

  • Gość
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 25, 2009, 22:10:05 pm »
Nuka już niedługo idzie pod nóż, niestety ma bardzo często urojenia ciążowe i kastracja będzie dla jej zdrowia.
Moje chłopaczki są już po zabiegu i ja zauważam wady tego zabiegu:
1. są mniej ruchliwe, a co za tym idzie mniej psocą a takie różne dziwne niespodzianki w ich wykonaniu bardzo lubiłam,
2. Maluszek zaczyna rzucać się na jedzenie jakbym go głodziła i nabiera ciałka

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
STERYLIZACJA
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2009, 10:40:04 am »
Nuna!
 Napisz  więcej. Ja  też oglądając Kicusię i wycinając jej kudełki ( angora) zauważylam ,,kieszonki" okołoodbytowe , ale myślałam ,że tak jest zbudowana d....ka krółiczki . Kurcze niemota jestem czy co?Żeby takich rzeczy nie wiedzieć!
Ale  tam jak odchyliłam leciutko było cos ciemnego, a nie żółtego. CZy krółik sobie tam wyliże , wątpię , chociaż zwija się w kulkę i sobie czyści . Zajrzę dzisiaj i zaobserwuję .;
 A jak ma tam brudne to co , trzeba jej wyczyścić  i jak i czym  to robić.
Odnośnie sterylizacji to mój wet powiedział ,że  samiczki nie muszą być sterylizowane ,w przeciwieństwie do samców. Prawdopodobieństwo zachorowania samiczki jest znikome. (Cytuję   wet)
Tez myślę  nad sterylizacją , ale poczekam aż będzie chłodniej i jak się jeszcze bardziej do nas przyzwyczai. Pozdrowienia dla wszystkich króliczków.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 26, 2009, 10:46:30 am »
Cytuj
Odnośnie sterylizacji to mój wet powiedział ,że samiczki nie muszą być sterylizowane ,w przeciwieństwie do samców. Prawdopodobieństwo zachorowania samiczki jest znikome. (Cytuję wet)


To ciekawe, bo raczej jesli samiczka ma czeste rujki i ciąże to prawdopodobieństwo jest duże, Susek ma dopiero niecałe 2 lata a jej jajniczki były brzydkie , wet stwierdziłą że wysiązała by się z tego choroba.
SylwiaG

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
sterylizacja
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 26, 2009, 11:19:36 am »
Nie ubliżając nikomu .Bo to chyba taki wet jest. Szanuję go bardzo, ale...
  Nie wiem czy śledziłas posty , ale  u Kicusi wet z Zielonej  Góry stwierdziła kokcydia w kupkach. Poszłam do wet i dał Baycox  i kazał przez 3 dni dawać 0,5 ml leku. Dobrze że zapytałam innych , którzy sie zetknęli z tą choroba  jak oni  to leczą . Okazałó się ,że się stosuje BaycoX przez 10 dni i mojemu królikowi trzeba dawać 0,7 ml  bo waży 1,80.  Czyli stosuje się prze 10 dni i w trakcie  bada kał , jak są kokcydia to dalej przez10 dni , jeśli niema to  zdrowy , jeśli są ,ąaż do skutku. Osłonnie Lakcid. Więc wyobraź sobie ,że zalecenie mojego wet , ( trzyt dni) dotyczy KUR.  A moje szczęście  drobiem nie jest , bo kica , O Lakcid... ( odmianów nie znam) nie wspomniano, badać kał miałam po dwóch  tygodniach  po podaniu leku. I bądź ty człówieku zdrowy. Chyba pójdę do psycho ( mam blisko szpital psychiatryczny ) bo chyba mam nerwicę . Kto ich zrozumie i wybierze najlepsze rozwiązanie.
 O powyższym dowiedziałam się od Metodiw   i dr Wojtyś  napisała mi maila.
 Chyba pośle jej kwiaty , za jej cierpliwość w odpisywaniu do mnie, a często wpadam w panikę

Offline Kitty

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
    • facebook
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 27, 2009, 13:47:58 pm »
Cytat: "sylwiaG"
Cytuj
Odnośnie sterylizacji to mój wet powiedział ,że samiczki nie muszą być sterylizowane ,w przeciwieństwie do samców. Prawdopodobieństwo zachorowania samiczki jest znikome. (Cytuję wet)


To ciekawe, bo raczej jesli samiczka ma czeste rujki i ciąże to prawdopodobieństwo jest duże, Susek ma dopiero niecałe 2 lata a jej jajniczki były brzydkie , wet stwierdziłą że wysiązała by się z tego choroba.



Byłam u kilku wetów u mnie i tak powiedzieli mi podobnie jak   sylwiaG   że są znikome szanse że króliczka zachoruje, ale dodał że jeśli nie ma urojonych ciąży, ani częstych rui. Dla pewności spytałam się kilku weterynarzy i każdy mi tak odpowiedział moja Zuza jest spokojna nie zauważyłam u niej nic co mogło by mnie na razie zachęcić do sterylizacji, chodź tego nie wykluczam. Spytałam się o te choroby jak królik nie jest wysterylizowany to odpowiedzieli mi że występują one ale nie koniecznie każdy musi to mieć. Ja chodzę  z Zuzikiem do weta przynajmniej z 5-6 razy w roku do wet  z różnych przyczyn ale także na kompleksowe badanie sprawdzające czy wszystko jest w porządku. Teraz wyszło że ma zapalenie tych dróg rodnych i dostaje antybiotyk. Wczoraj nie zdążyłam do jednego lekarza to musiałam gnać do drugiego i tak czekałam ponad 1.5 godziny na przyjęcie. Chwała Bogu dali jej kolejną dawkę leku i tak przyjechałam jak było jasno a wyjechałam jak była ciemnia na drodze(rowerem).

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2009, 14:16:10 pm »
Kitty,  no tak, ale weź pod uwagę , że im króliczek starszy tym bardziej niewskazana operacja.  A sterylizacja nie zaszkodzi tym bardziej , że mała ma zapalenie dróg rodnych .. ? Nie sądzisz ?  Masz weta polecanego, znającego się na królach ??
SylwiaG

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 27, 2009, 14:37:01 pm »
Pasuje zrobić jakiś ranking króliczych wetów...


Offline Kitty

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
    • facebook
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 28, 2009, 08:05:22 am »
sylwiaG, Jest jedna bardzo dobra klinika i oni mi powiedzieli że nie ma sensu sterylizować jeśli nic jej nie jest(agresywna, nie ma czestych rui,lub innych chorób). Sterylizacja nie za szkodzi no nie wiem czy można powiedzieć tak o wszystkich zabiegach zawsze są wyjątki którym zaszkodziła. A po za tym jeśli się zdecyduje to najpierw musze ją wyleczyć. do tego może być problem z narkozą jak każdy  tym wie każda operacja wiąże się z ryzykiem. I nikt mi gwarancji nie da że będzie bezpieczna. Jak pisałam zastanawiam się i chce uszłyszeć wszystkie za i przeciw nie wieże że nie ma żadnych efektów ubocznych, nie każdy królik musi je mieć oczywiście.

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 28, 2009, 10:50:41 am »
Hmmm wg mnie punktem przeciw starylizacji byłby na pewno niedoświadczony wet. No i mylę, że wiek tak samo mógłby być, ale to już zależy właśnie od weta.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Kitty

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
    • facebook
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 03, 2009, 10:11:14 am »
jpuasz, na pewno masz racje z tym wetem. Ale jak wspomniałam dalej się zastanawiam. Zuzia jeszcze dziś tylko dostanie tabletkę ostatnią, a w poniedziałek idę na kontrole i się okaże co i jak. Jak nie będzę dobrze to dostane skierowanie na drugie usg. Więc trzymcie kciuki żeby było ok

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 03, 2009, 11:00:11 am »
Kitty,  A jakie są przeciwwskazania wg tego weta ? Uważa po prostu to za zbędne tak ? a Może on nie umie sterylizować? W koncu to trudny zabieg.   Tak nie ma konieczności ale jak w wieku 3 lat królica 'zacznie wariować' to może byc za późno na taki zabieg.
SylwiaG

Offline Kitty

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
    • facebook
Sterylizacja- zalety i wady?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 03, 2009, 13:19:22 pm »
sylwiaG, Byłam u kilku wetów i każdy z nich powiedział mi że moge wysterylizować tak jak pisałam wcześniej. Np. jeśli jest agresywna, zbyt częste ruje ma lub wskazania dot. choroby. Powiedzieli mi też że po sterylizacji też mogą wystąpić różnego rodzaju choroby. Jakieś tam choroby zaczeli mi wymieniać ale nie wymienie bo za pomniałam. Po prostu są za i przeciw. U mnie w klinice sterylizowali już króliki. Mówili mi też o problemie z narkozą i że nikt mi gwarancji nie da że przeżyje to zuza.I na tyle co ja chodze do weta znaczy się często i robię usg wicie takie kontrolne badania co roku. Ja nie mówię że sterylizacja jest zła. Tylko nie chce narażać moją Zuze na niepotrzebny stres i pfu wypluć to słowo śmierć. Jestem pesymistką i jak żadna operacja nie musi być wykonana bo jeśli nie to śmierć to jestem za,ale jeśli jest wybór to trzeba to przemyśleć. Wiem że wszyscy sterylizują i kastrują króliki ale są też króliki które nie są ani wysterylizowane ani wykastrowane i na pewno żyją. Ja potrzebuje więcej informacji nie tylko tych że jest to najlepszy sposób i takie tam. Zawsze są argumenty za i przeciw. Nie chce wyjść na wroga jakiegoś ale to równie dobrze możemy powiedzieć że skoro każda kobieta może zachorować na raka piersi to niech każda sobie odetnie piersi a tym bardziej te której w rodzinie rak juz występował. Argument bo lepiej wysterylizować mniej problemów  to  żaden argument. Jak dla mnie.

Cytat: "sylwiaG"
Kitty,  Tak nie ma konieczności ale jak w wieku 3 lat królica 'zacznie wariować' to może byc za późno na taki zabieg.


Jeśli zacznie a nikt przyszłości nie zna więc nie trzeba krakać.

PS: NADAL SIĘ ZASTANAWIAM ŻEBY NIE BYŁO