Autor Wątek: Linienie ???  (Przeczytany 4210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ktosia0

  • Gość
Linienie ???
« dnia: Wrzesień 27, 2007, 19:12:23 pm »
witam, od kilku dni Tosia gubi bardzo duzo siersci, tzn przy ogonku czytalam o tym tutaj i jestem spokojniejsza, dzwonilam do weterynarza, mowil abym poszukała jakis witamin, lecz nie wiem nic konkretnie... moze wiecie cos na ten temat?? co mam jej dawać, ma sianko, wode, granulat z owocami (innego nie chce jesc :-( ) susze jej jablka, marchew, aronie kupuje suszonki dla krolików... co jeszcze moge zrobic?? :-( pomozcie mi Tosia ma rok ale w zeszłym roku nie liniała wcale!! z gory dziekuje pozdrawiam

m86

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2007, 00:13:57 am »
Mieliśmy podobny problem. Jeden nasz uchol się ciągle "zatyka"/wzdyma w okresie linienia. Włosów nieraz było tak dużo, że na brzegach i w okolicy klatki były całe kołtuny z sierści.

Jest taki probiotyk nazywa się ROBORAN H. Jest to podobno jeden z niewielu tego typu preparatów dedykowanych dla królików (m.in). Powinien pomóc. Dosypuj DOSŁOWNIE szczyptę (wet mi napisał "na czubek noża" do miseczki z jedzeniem, Królik nie musi wszystkiego zjeść, wystarczy że coś z tego "chapnie". Wet kazał dawać szczyptę raz dziennie do momentu poprawy jakości sierści i raz na dwa dni po poprawie (jako stały dodatek do diety). Ale myśle że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dawać Tosi tylko do momentu poprawy.

NIE WIEM JAK TEN PREPARAT MA SIE DO WIEKU TOSI. Nasze króliczki mają kilka lat.
Jeden nasz króliś dostał wczoraj biegunki, ale to raczej nie od tego - dostawał to już wcześniej i było ok. Drugi który to je częściej (ten co chorował), nie ma żadnych problemów. Ale najlepiej upewnij się czy możesz jej to dawać. Spytaj weta powinien to znać, albo lepiej przedzwoń do Oazy.

Z tego co jeszcze jestem w stanie dojrzeć o tej porze na opakowaniu to zawiera witaminy: A D3 K3 E B1B2 B6 B12.

Nie wiem czy to może szkodzić, ale tu jest napisane że zawiera 180g/kg wapnia. Chyba nie powinno. Zdaje się że to zależy od wieku (-> Uszata).

Linka

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2007, 09:47:24 am »
Linienie to normalna sprawa :)
Jest to zmiana sierści (teraz z letniej na zimową - ta staje się grubsza, gęstsza i krótsza od letniej)
Dobrze jest podawać szczyptę siemienia lnianego codziennie - u moich króli skutkuje (mają błyszczącą sierśc). Nie zmieniaj jej diety - to normalna sprawa więc cudów nie trzeba.

m86

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2007, 18:08:13 pm »
Ja radziłbym z siemiem uważać. Zwłaszcza w okresie linienia. Jesli się zdecydujesz Tosi je podawać, dawaj naprawdę szczyptę. Surowe siemie zawiera (podobno) jakąś toksyne i dodatkowo jest bardzi tłuste, co nie tylko jest dla królika niezdrowe, ale może doprowadzić do posklejania sierści w brzuszku i zatoru. Mój króliś wie to najlepiej (trochę za dużo dostawał). Nie mówię żeby w ogóle nie dawać, chociaż ja już nie będę, po prostu jeśli się zdecydujesz, to zacznij dawać powoli, ostrożnie i z umiarem.

Linka

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2007, 19:29:42 pm »
Tak.
Zawsze szczypta.
Z drugiej strony to zalezy tez od królika - jedne mają na prawdę delikatny ukl.pok.

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Linienie ???
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2007, 22:40:57 pm »
ktosia0, Twoj kroliczek w zeszłym roku nie liniał tak bo był jeszcze za młody :P . Linienie to normalka na jesieni, teraz wszystkie krolisie linieja. W tym czasie powinnismy uwazac co mu dajemy do jedzenia, bo moze dojsc do zatkania sie sierscia, musi jesc duzo włokna-sianka, pic duzo wody. Wyczesuj go codziennie. Moja wetka mowiła mi ze w czasie bardzo intensywnej zmiany futerka mozna krolkom podawac witaminki, zeby przyspieszyc ten proces, zeby futerko ładne rosło, organizm w czasie linienia jest osłabiony przeciez. Jesli zauwazysz u niego bobki posklejane z włosami w duzych ilosciach mozesz mu podac sok z ananasa, ale z drugiej strony trzeba go wtedy obserwowac, bo sok to cukry, moga wywołac biegunke czy wzdecia, wetka mi mowiła ze zdarza sie to rzadko ale lepiej dmuchac na zimne.Wiadomo na jedno pomaga, na drugie moze zaszkodzic, ehh... Sok ma własciwosci rozpuszczajace włosy, zawiera jakis enzym.
Moj Szarus własnie przeszedł wzdecie, nie wiadomo dokładnie czy cos zjadł, bo lubił podgryzac tapicerke od drzwi ostatnio łobuz :/ , czy do tego doszła jeszcze ta siersc. Brał mnostwo zastrzkow, antybiotyk :( ... Znowu sie nacierpiał ;(  Teraz dostaje 2 razy dziennie sok z ananasa bo robił bobki posklejane z włoskami,  dobrze go toleruje i troche pomaga :P
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

ktosia0

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 28, 2007, 22:56:28 pm »
dziekuje bardzo za odpowiedzi, dziś bylam w zoologicznym kupilam witaminy w granulkach oraz w kroplach mam podawac po odrobinie granulek i kilku kroplach na przemian, dzis futerko jest ladniejsze nie wypadlo tak duzo a to krotkie wygrada jak pokarbowane... ogolnie Tosia jest wesola, biega, skacze i gdy ja troche "oskubalam" byla jeszcze szczęsliwsza :) ja rowniez, a tego "oskubanego" futerka wystarczyloby na nowego krolika ;) i to takiego 2 razy wiekszego. jak narazie ja obserwuje, jest ok i oby tak dalej. dziekuje za pomoc pozdrawiam :*

a, w zoologicznym widzialam dzis kroliczki, 2 mialy duzo miejsca, ale malo sianka i siedzialy w golym akwarium... wzielam jednego do reki (pani pozwolila - nie moglam sie oprzec) byl tak przerazliwie chudy... sama skora i kosci malenstwo ledwo trzymalo sie na nozkach... :(  pytam ile one maja ze sa dopuszczone do sprzedazy a ona ze ponad 2 miesiace... nie wydaje mi sie, mialam go na rece a on nie byl dluzszy od moich palcy, uszki wielkosci nie wiele dluzszej od paznokcia kciuka :( zrobilo mi sie przykro bardzo ale niestety moje warunki nie pozwalaja na wiecej niz 1  kroliczka... niestety bo bym kupila te okruszki :( mam nadzieje tylko ze znajda odpowiedzialnych i kochajacych opiekunów...

m86

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2007, 20:46:54 pm »
Trzeba byc strasznym człowiekiem, żeby tak traktować zwierzęta... :((((((

Marcia

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 10, 2007, 19:31:22 pm »
Moja Frycia też od jakiegoś czasu gubi tyle sierści że ledwo ją wezme a już pełno sierści lata w powietrzu ;/  Czy te witaminy pomogą? I czy są dostępne w sklepie zoologicznym?

Linka

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 11, 2007, 14:29:34 pm »
To normalne. Choć powinno większe linienie się już zakończyć. Dużo siana na przepychanie, u mnie bardzo dobrą "witaminką" jest siemie lniane :)

naomi19

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2007, 10:44:23 am »
Cytat: "Linka"
Choć powinno większe linienie się już zakończyć.

Niektóre króliki traca sierść w dużych ilościach przez cały rok :/

Marcia

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 12, 2007, 13:06:53 pm »
Kupilam witaminy w granulacie i zmieszałam z karma wiec zobaczymy. Tzn ona wczesniej nie miala takich problemow i bylo wszystko ok. Najwazniejsze ze szaleje, ma humor i apetyt :)

Linka

  • Gość
Linienie ???
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 12, 2007, 15:48:22 pm »
Cytat: "naomi19"
Cytat: "Linka"
Choć powinno większe linienie się już zakończyć.

Niektóre króliki traca sierść w dużych ilościach przez cały rok :/

O?

U  mnie jedna panna jeszcze linieje bardzo mocno :/