Autor Wątek: Warzywa , owoce, ziola, itp..  (Przeczytany 582377 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1020 dnia: Listopad 14, 2011, 23:16:39 pm »
Dzięki Nuna  :bukiet

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1021 dnia: Listopad 15, 2011, 01:14:47 am »
Nuna, a jak  to jest w końcu z liśćmi gorczycy?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Nuna

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1022 dnia: Listopad 15, 2011, 12:10:26 pm »
Gorczyca jest trujaca, oczywiscie listek , dwa nie zaszkodzi. Kroliki raczej jej nie lubia ze wzgledu na ostry smak, ugryza na sprobowanie i koniec. Oczywiscie i posrod uszakow moze sie trafic amator .

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1023 dnia: Listopad 15, 2011, 14:50:19 pm »
Gorczyca jest trująca?? Przecież tym się karmi hodowlańce!!
Ja pisałam już wcześniej odnośnie listków gorczycy- Guni bardzo smakują :)

Nuna

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1024 dnia: Listopad 16, 2011, 11:07:29 am »
Hodowlance karmi sie pozywieniem jak najtanszym, a wiec wszystkim co sie znajduje na polu oraz zbozami i srutami, kartoflami z osypka itd. 
Z leksykonu roslin http://www.natur-lexikon.com/Texte/MZ/003/00285-Weisser-Senf/MZ00285-Weisser-Senf.html
" Wszystkie czesci rosliny, szczegolnie nasiona, sa slabo trujace. Po spozyciu wiekszej ilosci rosliny wystepuja nudnosci, wymioty oraz rozwolnienie.W ciezkich przypadkach dochodzi nawwet do paralizu, spiaczki i ustania oddechu, ale musza byc zjedzone duze ilosci rosliny.
Na skorze przy onieodpowiednim stosowaniu plastrow z gorczycy lub spirytusu z gorczycy moze dojsc do zapalenia badz uszkodzenia tkanki.
U zwierzat po spozyciu rosliny moze wystapic kolka, rozwolnienie i uszkodzenie nerek. Zjedzenie kilkaset gram zmielonych nasion u koni moze skonczyc sie smiercia dlatego nie wolno do pasz dodawac granulatu z gorczycy."

Z jednej strony gorczyca jest roslina lecznicza, ma pozytywny wplyw na trawienie, ma dzialanie antybakteryjne i przeciw rakowe z drugiej przedawkowanie moze sie bardzo zle skonczyc .

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1025 dnia: Listopad 16, 2011, 12:22:22 pm »
dziękuję Nuna  :bukiet

swoją drogą, tam gdzie zbieram zielsko (pola i  nieużytki) rosło cuś z żółtym kwieciem, ale nigdy nie nabyłam pewności czy to rzepak, gorczycznik czy gorczyca  :oh: jakoś akurat ta zagadka botaniczna mnie osłabia, zwłaszcza, że owe roślinki prawie na pewno występują na tym terenie wszystkie trzy, tylko w różnych miejscach i konfiguracjach  :icon_neutral

i mam jeszcze pytanie - czy Wasze zające też z nadejściem przymrozków straciły apetyt? Ja rozumiem, że  ziółka i trawka z owsa i pszenicy własnoręcznie zbierana przez prywatny dwunożny kombajn to fajny catering, ale nastała pora na warzywka sklepowe i suszki i mamy strajk  :nie_wiem tzn. zające nadal rzucają się na poranną porcję siemienia i suszonych korzonków (itp. sypkich różności), jedzą warzywa korzeniowe oraz reagują entuzjastycznie na smakusie, ale inne dania z menu niezbyt je interesują   :urazony:

(odchodzi nucąc "Adio pomidory"  placzek )
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1026 dnia: Listopad 16, 2011, 12:32:02 pm »
Co z nałogowymi wyjadaczami musztardy w takim razie, skoro gorczyca trująca?  :> Ciekawe ile trzeba zeżreć, by się przytruć
Co racja to racja, moje też straciły apetyt na rzeczy bardziej zielone od korzenia marchewki i pietruszki  :nie_wiem Preferują teraz susz i drobnice. Nawet wiecznie nienażarty Troll zaczął olewać np. brokuły.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1027 dnia: Listopad 16, 2011, 15:10:32 pm »
U mnie apetyt jaki był, taki jest. Dopisuje wszystkim.
Posłusznie wsuwają suszki, warzywa korzeniowe, ale i cykorię, sałatę, natkę, rzodkiewkę, pomidory. Zwłaszcza Zając cieszy się doskonałym apetytem  :lol Żaden z moich królików nie je tak pomidora, jak ona- jak Zając żuje, to aż słychać "ciam,ciam,ciam"  :diabelek
Zresztą przed nią to trzeba pilnować warzyw i chować- z szafki któregoś dnia wygrzebała takiego małego ziemniaka i go prawie całego objadła, zanim zauważyłam  :/ ziemniaki są teraz schowane w pudle plastikowym, to już kilka razy ciągała je zębami po domu. Cytrynę kiedyś złapała- i chodu!
Albo dorwała się do paczki suszków i całą objadła. Na raz.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1028 dnia: Listopad 16, 2011, 17:03:45 pm »
u mnie zawsze był strajk na zimowe menu, ale w tym roku żadne na pekińską nie chce nawet spojrzeć, jakiś dramat...

pytanie do Nuny i forumowiczek zorientowanych w niekonwencjonalnym żywieniu zajęcy bezgranulatowych:

będę zamawiać ostropest na Allegro i u jednego z użytkowników znalazłam takie oto nasionka :
nasiona traw: http://allegro.pl/nasiona-traw-dla-ptakow-1-kg-i1925550782.html
wyka : http://allegro.pl/wyka-brazowa-dodatek-dla-ptakow-2-80zl-kg-i1917862076.html
krokosz barwierski: http://allegro.pl/cardi-krokosz-barwierski-1-kg-i1917862075.html

wypatrzyłam też nasiona rzepiku, które chyba gdzieś mi mignęły w którejś mieszance Herbal Pets...a rzepik ponoc to prawie to samo, co rzepak  ??? o którym pisałyście, że nie jest polecany dla zajęcy...

dorzucić do zamówienia? będą wartościowym dodatkiem do diety? bo zamiast granulatu sporządzam autorską mieszankę i szukam zdrowych składników do niej  :PP
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1029 dnia: Listopad 19, 2011, 18:14:34 pm »
halo, nikt nie doradzi?  :icon_frown
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1030 dnia: Listopad 21, 2011, 12:09:50 pm »
Cytrynę kiedyś złapała

A u mnie mandarynki np w niewielkiej ilości są jedzone.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1031 dnia: Listopad 21, 2011, 14:17:33 pm »
A u mnie mandarynki np w niewielkiej ilości są jedzone.


Mandarynki u nas to norma u królika. Groszku je uwielbia.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1032 dnia: Listopad 22, 2011, 14:54:15 pm »
Pytanie mam, może dziwne, ale prosze ze mnie się nie śmiać  :>
Czy królik może tyć od siana, moi drodzy?
Bo Troll mi znowu grubnie, a tylko siano wpiernicza w ogromnych ilościach (3 dokładki do paśnika na dobę) po korekcie zęboli. Reszta bez zmian, mniej zieleniny dostaje, bo już nie ma wielu letnich smakołyków.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1033 dnia: Listopad 22, 2011, 15:29:00 pm »
Od samego siana raczej nie utyje. Ale na zimę sporo królików robi się nieco większych/cięższych :) Jeśli Trollowi przybyło parę deko, nie martwiłabym się :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1034 dnia: Listopad 22, 2011, 15:39:14 pm »
Odnawiają jej się wole pod brodą i to mnie niepokoi. Jak przybyła do mnie to miała te wole bardzo brzydkie, nieregularne, potem pięknie schudła w ciągu 4 miesięcy i wole zniknęły (została luźna skóra), a teraz widzę, że znów obrasta w tłuszczyk. Nie chcę jej fundować efektu jojo  :> Dla niej jak mówił doc Krawczyk optymalna waga to jakieś 2.10-2.20, ostatnio ważyła już 2,35 i widzę, że niestety ciągle przybiera  :/ Ona ma też stare zwyrodnienie stawie biodrowym, im jest cięższa, tym gorzej będzie z tym sobie radzić  :/ Muszę przemyśleć jej dietę, ale przecież siana nie będę jej odmawiać.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Aguś:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1035 dnia: Listopad 23, 2011, 12:59:10 pm »
Hej mam pytanie bo zaczynam mojemu króliczkowi wprowadzać inne warzywka z listy z forum, ale nie wiem czy jeśli chodzi o np paprykę to znaczy że mam podawać cała( wydrążoną z pestek i bez trzonka) czy jeśli mowa o papryce to mam podawać tylko sam trzonek papryki a może to i to?Tak samo jeśli chodzi o ananasy to mam dawać owoc czy liście? czy mogę mu podawać i to i to tak jakby i owoc i liście?Bo nie jestem pewna:)

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1036 dnia: Listopad 23, 2011, 13:16:15 pm »
Aguś:), ja podaje papryke bez ogonka (zawiera solanine) i bez gniazda nasiennego. Polecam >>liste warzyw na miniaturce<<. Skarbnica wiedzy.

Offline Aguś:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1037 dnia: Listopad 23, 2011, 13:25:06 pm »
Dziękuję Ci właśnie tą tabelkę wydrukowałam sobie ale mam jeszcze pytanko co do rzodkiewki- czy liście mogę podawać?

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1038 dnia: Listopad 23, 2011, 13:43:36 pm »
Liście rzodkiewki jak najbardziej możesz podawać, korzenia się raczej nie podaje, ponieważ drażni przełyk.

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1039 dnia: Listopad 23, 2011, 13:58:29 pm »
, korzenia się raczej nie podaje, ponieważ drażni przełyk.

Ja czasem dam ale rzadko i nic królom nie jest Wręcz przeciwnie, zajadają :)