Autor Wątek: Warzywa , owoce, ziola, itp..  (Przeczytany 582448 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tetriz

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #860 dnia: Lipiec 05, 2011, 12:13:39 pm »
należy ją obrać? bo ja zawsze to robię

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #861 dnia: Lipiec 05, 2011, 12:14:59 pm »
Ja nie obieram warzyw. Porzadnie je myje.

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #862 dnia: Lipiec 05, 2011, 12:22:41 pm »
Uwazaj z marchewka, np moja Toska dostaje biegunki jak zbyt duzo zje

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #863 dnia: Lipiec 05, 2011, 12:26:29 pm »
Najlepiej zaczac od dwoch, trzech plasterkow i obserwowac. Jak sie nic nie dzieje, to mozna dac wiecej. Moj Tosio w ogole nie tolerowal marchewki. Tak jak u agi.s mielismy biegunki, tylko, ze nawet po niewielkiej ilosci... :(

Offline Collin31

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 587
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #864 dnia: Lipiec 05, 2011, 17:19:44 pm »
Nie wiem, czy mojej Milce nie daję zbyt dużych porcji jedzenia. Jest strasznym głodomorem i co jej dam i ile to i tak zje. Nie chcę jednak, żeby miała potem jakąś nadwagę :(
Czytałam, że młode króliki muszą jeść dużo, ale dużo to znaczy ile :P

Na razie dostaje: rano i wieczorem półtorej łyżki stołowej Cuni Complete, na obiad: liść kapusty pekińskiej (dość duży bo tylko takie okazy mam w pobliskim warzzywniaku), pół średniej wielkości marchwi, pół pietruszki, seler (wielkości ćwiartki mniejszego jabłka) -korzeń + dwie łodygi zielone, 2 łodygi kopru, 2 liście świeżej mięty, i 2 liście świeżej bazylii. Dwa razy w tygodniu ćwiartka jabłka, łyżeczka siemienia lnianego, płatków owsianych. Na przekąskę 2 razy w tygodniu suszki babki lancetowatej i mniszka lekarskiego

Z góry dzięki za poradę, bo ciężko gdziekolwiek znaleźć informację o dawkowaniu

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #865 dnia: Lipiec 06, 2011, 10:41:45 am »
Młode króle muszą jeść dość sporo bo rosną. Króle w takim "systemie" jakim karmimy my zawszę są głodne. W naturze mogą cały czas podjadać trawkę, oczywiście król "zapycha się" sianem ale raczej woli gdyby cały czas była trawa czy inne smakołyki :) Jak gdzieś wyczytałam królik powinien dostawać np 3 duże posiłki i dwa małe. Ja daję tylko bardzo duże trzy a króle tylko wyglądają czy coś niosę smacznego. Zmieniaj także rodzaje warzyw, u królików tak jak u ludzi muszą być urozmaicone posiłki. Jeśli codziennie nie jest łatwe zmienianie warzyw to rodzaje zmieniał co najmniej raz w tygodniu(ja tak czasem robię). Podawaj dużo zieleninki. Kończę bo piszę i piszę.

Offline Collin31

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 587
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #866 dnia: Lipiec 06, 2011, 14:55:37 pm »
Dzięki wielkie za cenną radę :) Staram mu się wprowadzać nowości tj. brokuły, czy papryka. Trawkę, koniczynę i mlecze dostaje na przekąskę z ogródka:)

Offline widelko

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 561
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #867 dnia: Lipiec 06, 2011, 15:12:59 pm »
Trawa, koniczyna i mlecze jeżeli masz taką możliwość powinny być głównym składnikiem diety. Moje króliki w lecie jedzą tylko zieleninę i zioła, gałązki, kilka razy w tygodniu granulat i od czasu do czasu jakieś warzywa
.: zezwierzęconego nie boli człowieczeństwo :.
Galeria Sałatki i Gerarda - http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7100.0
Specyfika hodowli królików miniaturowych http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11209.new#new
http://widelko.500px.com/ - moja galeria zdjęć
Zapraszam wszystkich właścicieli psów i kotów z Żywca i okolic www.groomer-zywiec.cba.pl

Offline tygrysbiały

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
suszona malwa
« Odpowiedź #868 dnia: Lipiec 11, 2011, 22:33:21 pm »
witajcie czy taką malwe suszoną podaje się królikowi :bunny:


a pożeczka może być suszona ale czerwona
Moja pociecha Puszek

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: suszona malwa
« Odpowiedź #869 dnia: Lipiec 11, 2011, 22:47:31 pm »
Tutaj na tej stronie jest opisane co można podawać a co nie - bardzo dobra strona o królikach :)

http://miniaturkabeztajemnic.com/index.html

A malwę możemy podawać ale tylko jako przysmak oraz ma dużo wapnia.Porzeczkę owszem czerwoną - można podawać o owoce i liście.

:)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #870 dnia: Lipiec 13, 2011, 17:48:50 pm »
Nuna pisała jakiś czas temu o podawaniu wrotycza jako naturalnego antyrobala... Nuno, jeżeli to czytasz - te dwa listki to mają być te malutkie "piórka" czy chodziło Ci o cały "pióropusz" x2 ?  ??? jak często te listki można dawać?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Andzia54495

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice/Bath, UK
  • Moje króliki: Karmel
  • Pozostałe zwierzaki: Szczęściarz
  • Za TM: Migotka i Gunia
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #871 dnia: Lipiec 13, 2011, 22:44:02 pm »
jak często można podawać suszone liście truskawki?

właśnie Karmel przebiegł po laptopie i mi sknocił mozille ;(

http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11992.0 Zapraszam do zwariowanego świata zwierzaków :)

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #872 dnia: Lipiec 13, 2011, 23:12:34 pm »
właśnie wróciłam z chwastobrania i potrzebuję jedynie potwierdzenia, że robię wszystko, jak trzeba. bo wzięłam się w końcu za robienie zapasów na zimę, a to nasza pierwsza jesień razem, więc jeszcze nie mam doświadczenia, jeśli chodzi o suszenie. :)
to tak: zebrałam sporo babki zwyczajnej, liście i parę kwiatów (można kwiaty podawać?). jeszcze więcej liści malin, ale że nie chciało mi się bawić, to cięłam całe gałązki, na niektórych są owoce dojrzałe i niedojrzałe- mogę tak suszyć i później spokojnie dawać taką całą gałązkę z owocami? czy lepiej poodcinać teraz? mam też kilka gałązek porzeczki czerwonej, również z owocami i tu to samo pytanie, co przy malinach. no i pełno rumianku, ale to się domyślam, że oczywiście można suszyć. ususzyłam też na próbę gałązkę pokrzywy, ale świeżej Lunka spróbowała listek i później już nie chciała jeść- po ususzeniu przestanie parzyć, króle chętniej jedzą wtedy?
przepraszam, pewnie już były wszystkie te rośliny wymieniane, ale będę szczera- nie chce mi się szukać po tylu stronach. jeśli ktoś będzie tak miły i potwierdzi, że tak może być, albo powie, co mam zmienić, to będę wdzięczna. :)
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #873 dnia: Lipiec 14, 2011, 11:43:30 am »
Można kwiaty podawać, ale nie wszystkie- co zresztą wiesz :)
Co do malin i porzeczek to ja bladego pojęcia nie mam, ale ja bym zrobila tak ze wyrzuciła owoce niedojrzałe. Dojrzałe odłączyła i suszyła osobno na przysmaki.
Oczywiście rumianek można suszyć.
Pokrzywa nie przestaje parzyć po ususzeniu, ale z tego co wiem, to te "parzenie" królika nie rusza.
Ale jeśli uszak jest baaardzo wybredny i jednak to parzenie jakoś mu przeszkadza to pokrzywę przed suszeniem przelać wrzątkiem.

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #874 dnia: Lipiec 14, 2011, 13:05:21 pm »
Kwiaty to miałam na myśli kwiaty babki- te takie pałki śmieszne. :P Chyba, że to nie kwiaty, to przepraszam za wprowadzanie w błąd. :)
Luna zjadła kiedyś listek pokrzywy, jednak od razu potem zaczęła tak dziwnie pyszczek wycierać, widać było, że ją parzy. Potem próbowała ugryźć jeszcze jeden listek, ale co wzięła do buzi, to wypluwała. Skończyło się na obtupaniu pokrzywy. :P Idę ją w takim razie szybko zalać wrzątkiem, zanim jeszcze nie wyschła.
No i zabieram się za suszenie porzeczek i malin. Też tak można poukładać jak inne rośliny? Czy może można przyspieszyć i do piekarnika wrzucić na trochę? :P
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #875 dnia: Lipiec 14, 2011, 16:43:46 pm »
Ja te pałki , babki szerokolistnej daję i królik bardzo je lubi . Pokrzywe nie trzeba  przelewac niczym , po wysuszeniu nie parzy.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #876 dnia: Lipiec 14, 2011, 17:23:37 pm »
dori a to dziwne, bo mnie pokrzywa parzy nawet po ususzeniu...

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #877 dnia: Lipiec 14, 2011, 17:44:13 pm »
Madzia7, jak wiesz suszy się przeważnie pokrzywy w maju , te z delikatnymi listkami  mające najwyżej 10 cm wysokości, przed wykwitnięciem . Może zależy jaka pokrzywa , może są różne rodzaje. Te , które ususzyłam nie parzą .

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #878 dnia: Lipiec 14, 2011, 17:47:30 pm »
Ja suszyłam jakoś maj/czerwiec no ale są parzące. Jak ktoś teraz suszy i parzą to przelanie wrzątkiem sprawdza się rewelacyjnie.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #879 dnia: Lipiec 14, 2011, 17:52:33 pm »
Super rada