Autor Wątek: Łzawienie  (Przeczytany 18486 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Induszek

  • Gość
Łzawienie
« dnia: Październik 13, 2011, 22:21:34 pm »
Od dwóch dni jestem posiadaczką królika rasy Teddy, jest on bardzo puszysty i jest to mój pierwszy królik o tak długiej sierści i pojawiają się pewne obawy, oraz obserwacja 24h na dobę królika :) Zauważyłam że trochę łzami, że sierść pod oczami bywa lekko sklejona, nie 'łzawi' intensywnie, natomiast martwi mnie to, ponieważ moje poprzednie uszaty tak nie miały. Liczę, że ktoś mi napiszę, że jestem przewrażliwiona i to jest normalne, aczkolwiek kto pyta nie błądzi, więc postanowiłam napisać :) Nie wiem, może powinnam mu przemywać czymś oczka, a może to kwestia strasznie długiej grzywki? Dzisiaj miał podciętą i będę dalej go, a raczej ją, obserwować :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2011, 22:25:19 pm »
Może być kilka przyczyn.... Albo sierść mu włazi w oczka, ma je podrażnione, lub to od ząbków.
Powiedz od razu jakie królas ma podłoże w klatce i kuwecie.

Jeśli chodzi o przemywanie to zakup w aptece ziele świetlika- herbatkę.
Zrób napar, wystudź i przemywaj delikatnie oczka :)

Induszek

  • Gość
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2011, 22:32:32 pm »
Ma wiórki, sianko i w rogu żwirek.
A rumiankiem nie mogłabym tego przemywać? :)

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2011, 22:52:39 pm »
Jak nie masz świetlika, to możesz zaparzyć czarną herbatę ( bez cukru ) wystudzić i zmyć mu to co wycieka z oczek - bardzo delikatnie. Możesz to zrobić też zwykłą wodą przegotowaną.
Ale jutro powinnaś zasięgnąć rady weta, bo jak zęby, to trzeba reagować, a jak nie, to będziesz wiedziła co robić dalej.
Pozdrawiam i zdrówka uszatkowi :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2011, 22:54:25 pm »
Rumiankiem nie. Wysusza oczko i może je uszkodzić. Najlepiej właśnie herbatką z ziela świetlika. Bo jeśli oczko jest podrażnione to bardzo pomoże i ukoi :)

Wiórki wywal- bo właśnie mogą podrażniać oczka. Żwirek do kuwetki by pyłek się nie walał. Sianko do paśnika- tak samo może być z pyłem z niego, że podrażnia oczka.

Induszek

  • Gość
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2011, 22:58:38 pm »
Dziękuję bardzo za porady, a do weterynarza już się na jutro zapisałam, także mam nadzieję, że wszystko będzie okej :)
I zaraz się biorę za przemeblowanie klatki.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 13, 2011, 23:02:12 pm »
Sprawdź wetów polecanych na forum, by wiedzieć do kogo się udać w razie czego :)
Trzymamy kciuki żeby było wszystko dobrze. I czekamy na wieści.


Aaaaa i koniecznie załóż uszatkowi galerię w dziale "Nasze króliki", bo po awatarze widać że to istne cudo :D

Induszek

  • Gość
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2011, 23:07:19 pm »
Ja mam sprawdzonego i znajomego weta pod domem :)

Cudo jest, dzisiaj był u fryzjera, bo nie było widać nawet uszu, po prostu ogromna kulka, a teraz widać nieco uszki i oczka, no i skrócona o połowę sierść, aczkolwiek dalej jest kulką, wygląda jak szczeniaczek :D

Jak tylko zrobię więcej zdjęć, to założę! ;)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2011, 23:09:32 pm »
Koniecznie, już się nie mogę doczekać jego wątku :)

Jak sprawdzony i dobry wet to rewelacja.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2011, 09:28:25 am »
Postaraj się  wystrzyc sierść wokół oczków najkrócej jak się da. . Grzywaczkę także lub jak wolisz  wiąż mu palemkę na czubku łebka , tylko w miarę luźno , nie naciągaj mu skóry z sierścią , bo spowodujesz uszkodzenie oczków , gdy królik  nie będzie mógł ich  zamykać. Ja czeszę codziennie moją samiczkę ( nie wiem jaka to rasa , ale jest także caaaała puchata )  zgrzebełkiem , trymerem . Spradza sie  również okrągła szczotka z włosia naturalnego , taka do modelowania włosów , z dłuższym włosiem . Wokół oczków zaczesuję korzystając ze szczoteczki  do zębów , w taki sposób ,żeby odslónić maksymalnie oczka i nic sie nie kleiło do galki ocznej . Czasami pomoczę szczoteczkę . Jeśli po takich zabiegach królik będzie  łzawił , to wtedy idź do weta.  Ja obcinam sierść najkrócej jak sie da  na całym króliczku

Induszek

  • Gość
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2011, 16:15:00 pm »
No mój właśnie jest teddy, także ma takiej samej długości sierść na całym ciele, więc oczy ma całe zarośnięte, a raczej miała, bo wczoraj byliśmy w fryzjera i wszystko ładnie miała wycięte i dzisiaj już jest o wiele lepiej, a dalej wygląda ślicznie i jest mięciutka jak poduszka ;) też ją też czeszę, i sierść jej się nie kołtuni, tyko właśnie te oczka jej łzawiły, no ale dzisiaj nie łzawi, więc to chyba było od grzywki. Chociaż i tak idziemy dzisiaj do weterynarza, nigdy nie zaszkodzi, a mamy blisko, więc też nie będę jej daleko ciągnąć.

EDIT:

oj, tam miało być też ją codziennie czeszę *


Aby edytować posty nalezy kliknąć w "modyfikuj". Post pod postem można napisać dopiero po upływie 6 godzin. mysza
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2011, 20:03:49 pm wysłana przez mysza »

topka84

  • Gość
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 15, 2011, 17:13:36 pm »
hej!ja również mam problem z okiem mojego krolika.Bylam z nim u weta 2 razy. Łzawi tylko z jednego oka ma  krótką siersc a pani doktor powiedziala ze nie wie co mu jest dostal allergan 1% a potem marbocyl 1% dodatkowo kupilam augen-pflege do przecierania oczka i nic nie pomaga ma coraz bardziej posklejane futerko.
Krolik zachowuje sie normalnie je pije i biega.Cały dzien jest poza klatka a w klatce ma kalimate zamiast trocin czy siana bo zalatwia sie do kuwety na zewnątrz.
Czy jeśli ma przerost korzenia czy jak to tam to czy wtedy kroliki lzawia z jednego czy z dwóch oczu (pewnie tam gdzie jest ząb) ale gdyby to miał to by go bolało i zgrzytałby zębami a ja nic takiego nie zauważyłam!
Ile kosztuje taki zabieg       Z gory dzieki
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2011, 17:32:44 pm wysłana przez topka84 »

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 15, 2011, 17:48:10 pm »
Siano królik musi mieć dostępne- np w paśniku.
Przerost korzeni zębowych może być jedno i obustronny. Podstawą jest tu RTG i obejrzenie zębów wziernikiem.
Przy przeroście korzeni królik może normalnie jeść, nie zgrzyta ząbkami.
Na razie o zabiegu nie myśl bo koniecznie najpierw trzeba zajrzeć do pysia i zrobić RTG.

Napisz skąd jesteś bo Twoja Pani doktor chyba niewiele wie nt. królików.

topka84

  • Gość
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 15, 2011, 19:55:04 pm »
ja mieszkam w Irlandii Limerick.Wet powiedziala ze moze mnie umowic z innym wetem ktory ma lepszy sprzet i specjalizuję sie w oczach! Narazie dokoncze ten antybiotyk a potem chyba pójdę do tego drugiego.Babka powiedziala jeszcze ze oko wyglada normalnie tylko ropka mu leci ledwo mętna nie ma nic zielonego czy cos i zauważyłam ze jak spi i oko ma zamkniete to futerko wysycha.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 16, 2011, 00:25:53 am »
Antybiotykow bez wczesniejszych badan sie nie podaje ot tak bo moga zaszkodzic.. Mozecie tez wykonac wymaz z oczka. Ale koniecznie na poczatek rtg czaszki.

topka84

  • Gość
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 17, 2011, 02:52:08 am »
dzisiaj zauważyłam ze zaczyna lzawic 2 oko
oj z tym moim synkiem to same zmartwienia ;-(

Induszek

  • Gość
Odp: Łzawienie
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 17, 2011, 16:59:53 pm »
A moja mała przestała łzawić od kiedy ładnie przystrzygliśmy jej grzywkę :)