Autor Wątek: Problem z kręgosłupem.  (Przeczytany 24771 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

izabela2011

  • Gość
Problem z kręgosłupem.
« dnia: Sierpień 07, 2011, 16:58:09 pm »
Witam.
Mój królik ma 12 lat. Pięć lat temu zaczął utykać na jedną przednią łapkę. Po wykonaniu zdjęcia rtg weterynarz stwierdził osteoporozę. Królikowi został podany zastrzyk Depo Medrone - steryd. Po tym zastrzyku królik miał problemy z serduszkiem tzn. kładł się i miał tak jakby czkawkę. Trwało niedługo. Problemy z łapą się skończyły na rok. W następnym roku problem się powtórzył. Królik miał podany Dexafort i Baytril. Po miesiącu miał podany Baytril i znowu Depo Medrone. Królik miał znowu niewielkie problemy z serduszkiem, co również szybko ustąpiło. Za rok znowu było to samo ale zmieniłam weterynarza i królik miał podany Eurobioflox i Dexemethason. Królik miał także cystę na sutku, która po dwukrotnym wyciśnięciu znikła oraz stwierdzonego guza. Jednak weterynarz stwierdził że królik jest za stary, aby coś z tym zrobić. Guz po jakimś czasie zmalał i teraz jest praktycznie niewyczuwalny. Po tych lekach problemy z chodzeniem nie powtórzyły się przez dwa lata. No i w tym roku królik zaczął utykać na tylne nogi. Do tego weterynarz stwierdził bardzo dużego guza na jelitach, który jednakże nie zaburza jedzenia i wydalania. Weterynarz przepisał krople Pervivet oraz Karsivan (2x 1/8 tab.). Minęło 9 dni i stan królika się pogorszył, coś mu strzyknęło i przestał w ogóle chodzić na tylne łapki.Nie ma porażonego tyłu bo na dotyk normalnie reaguje i jak na razie robi kupę i sika pod siebie. Oprócz tego królik zachowuje się normalnie, ma apetyt, podstawia łepek do głaskania.Zdarzyło się to wczoraj. Pojechaliśmy do weterynarza, który stwierdził że nie ma żadnego złamania ani przerwania rdzenia, a jest to wpływ zmian w kościach i kręgosłupie a co za tym idzie jego wpływ na rdzeń kręgowy.Lekarz stwierdził, że w tym stanie i wieku królika jedyne co można zrobić to podać zastrzyk sterydowy, jednak nie wiem czy ryzykować w związku z problemami z serduszkiem po każdym takim zastrzyku. Nie wiem kompletnie co robić bo serce mi się kraje jak patrzę na moją królinkę. Nie wiem też jak opiekować się takim królikiem. Na razie lekarz doradził żeby dogrzewać go lampą. Pożyczyłam już tą lampę i od wczoraj grzeję mu ten tylni odcinek kręgosłupa. A jutro muszę zdecydować czy podać sterydy czy nie a jeśli nie to co zrobić. Dodam że w moim mieście byłam u wielu weterynarzy- trzech z nich potwierdziło że to są zmiany w kościach, lecz nie są oni wyspecjalizowani w leczeniu królików, a każda wizyta kończy się stwierdzeniem że królik jest już stary i trzeba się szykować na najgorsze. Nie ma także weterynarzy o specjalizacjach typu kardiolog itd. Podróż z królikiem odpada ponieważ nawet przejechanie do weterynarza jest dla niego bardzo stresujące i myślę że takiej podróży do innego miasta by nie przeżył, nigdy dużo nie jeździł i to oraz choroba są dla niego już teraz dużym stresem. Czy ktoś mógłby coś doradzić???????? Albo chociaż  podpowiedzieć jak ulżyć króliczkowi i sprawić żeby czuł się komfortowo?? I aby dalej wydalał - czy robić jakieś masaże? I co z odleżynami, ponieważ królik tyłem leży na jednym boku- na przednich łapkach stoi ale z nimi też miał wcześniej problemy więc boję się żeby w końcu i one nie przestały funkcjonować :(

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 07, 2011, 18:34:15 pm »
Pierwsze co to nie gódź się na żadne sterydy bo one nie leczą a jedynie ukrywają pewne objawy- jest to tymczasowe.
Skąd w ogóle jesteś? W tym przypadku potrzebny jest króliczy wet.
Uwierz, że podróż do takiego może być dla królika ratunkiem, grunt to odpowiednie przygotowanie do podróży.
Co z odleżynami- zmieniać królikowi delikatnie pozycje- innej opcji nie widzę. I koniecznie niech uszak leży na miękkim z podkładami higienicznymi pod sobą.

izabela2011

  • Gość
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2011, 19:52:18 pm »
Teraz to wiem, że sterydy nie są rozwiązaniem. Nie wiem jak mogłam być tak ślepa i nie pojechać z królikiem do jakiegoś króliczego weterynarza na początku choroby, ale po prostu zaufałam weterynarzowi i myślałam że jest to dobre rozwiązanie. Choroba niestety jest w takim stadium że nie wiem co innego mogłoby pomóc. Ja jestem z Kielc. Niestety nie wyobrażam sobie podróży z królikiem do Krakowa. Jestem w 8 miesiącu ciąży strasznie to wszystko przeżywam, a mój mąż w życiu się nie zgodzi mnie tam zawieźć. Ja sama także nie mogę obecnie podróżować, nie mam osoby z którą bym mogła królisia wysłać :(

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2011, 20:01:12 pm »
Ja moge pomoc
jestem ze starachowic, tylko musiałabyś pokryć koszty.. mogę jechać do radomia, tam jest króliczy wet

EDIT
Po głębszym namyśle moge też jechać do Krakowa, tylko daj znać, ew do Kielc mogę dojechać na własny koszt :) 10zł to nie jest wielki wydatek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2011, 20:17:09 pm wysłana przez Jltt »

izabela2011

  • Gość
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2011, 20:29:57 pm »
Dziękuję Ci bardzo za ofertę pomocy. Koszty nie grają roli. Ale jakoś trudno by mi było wysłać go z obcą osobą. On naprawdę jest bardzo przywiązany do mnie i boi się obcych i boję się że po prostu jego serce by nie wytrzymało. A dasz mi namiary na tego weterynarza? Czy dobry jest ten weterynarz? Bo u nas też jest jeden weterynarz niby od królików, ale jak 3 lata temu u niego byłam to stwierdził że nie da się łapy prześwietlić bez usypiania. Czy da się tam umówić na godzinę np.bardzo rano żeby być pierwszą? Rozmawiałam z mężem może da się przekonać jak usłyszał że Radom. Myślę że jednak jeszcze jutro pojedziemy do innego weterynarza tutaj i zobaczymy co powie.

A czy mogłabyś poradzić jak zabezpieczyć królika w takim transporcie. Bo nigdzie z nim dalej nie jeździliśmy. Ma transporterek ale jak jedziemy do weterynarza to zawsze i tak chce na ręce.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2011, 20:36:24 pm wysłana przez izabela2011 »

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2011, 20:39:27 pm »
zaraz poszukam, a wet jest polecany na forum, niestety osobiście nigdy nie byłam

Edit:
http://www.pankracy.radom.pl/pankracyweb/
to jest strona lecznicy, pytaj o doktora Chłopeckiego

A co do zabezpieczenia, to nie wiem co Ci poradzić, nie miałam nigdy takich problemów..
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2011, 20:45:15 pm wysłana przez Jltt »

izabela2011

  • Gość
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2011, 20:45:13 pm »
A może mogłabyś mi kogoś w Kielcach polecić???

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2011, 20:46:06 pm »
niestety nie znam nikogo w Kielcach, w poprzednim poście podałam namiary lecznicy

izabela2011

  • Gość
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2011, 21:31:13 pm »
Dziękuję Ci bardzo za pomoc zadzwonię jutro i do Krakowa i do Radomia. Właśnie myłam mojego króliczka bo się zesikał i nie mogę patrzyć jak on się męczy. Żeby chociaż dupkę trzymał w pionie i sikał pod siebie na podłoże, ale on leży cały czas na tej bezwładnej nodze i obsikuje całego siebie. Trzeba go całego dokładnie powycierać między nóżkami a potem wysuszyć a on się nawet temu już poddaje, ale widać że z wielką rezygnacją. Już myślałam żeby mu jakąś pieluszkę włożyć. Może jutro coś wymyślęjak pójdę do apteki po podkłady higieniczne.

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 07, 2011, 21:42:06 pm »
Dziękuję Ci bardzo za pomoc zadzwonię jutro i do Krakowa i do Radomia. Właśnie myłam mojego króliczka bo się zesikał i nie mogę patrzyć jak on się męczy. Żeby chociaż dupkę trzymał w pionie i sikał pod siebie na podłoże, ale on leży cały czas na tej bezwładnej nodze i obsikuje całego siebie. Trzeba go całego dokładnie powycierać między nóżkami a potem wysuszyć a on się nawet temu już poddaje, ale widać że z wielką rezygnacją. Już myślałam żeby mu jakąś pieluszkę włożyć. Może jutro coś wymyślęjak pójdę do apteki po podkłady higieniczne.

Może faktycznie spróbuj z twoim pomysłem z tymi pieluszkami bo po co go
co chwile myć i męczyć :(

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 07, 2011, 21:46:38 pm »
Izabela 2011 -jeżeli to problemy z kośćmi to niewiele się da zrobić, nawet zawiezienie królika na drugi koniec polski niekoniecznie może mu pomóc.W twoim przypadku trzeba brać poprawkę na to że króliczek ma już 12 lat, ma problemy z nóżkami i guza na jelitach.
Umiejscowienie , jak sama pisałaś dużego guza, może powodować uciskanie nerwów lub kręgów i to też może być przyczyna paraliżu. Operacja królika w tym wieku to bardzo duże ryzyko ....
Wiem,że to co napiszę jest okropne, ale może warto rozważyć eutanazję króliczka ? Guz - nieoperacyjny ze względu na wiek uszatka  , który prawdopodobniej cały czas rośnie uciskając narządy wewnętrzne i do tego paraliż nóżek.

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 07, 2011, 21:48:50 pm »
Izabela 2011 -jeżeli to problemy z kośćmi to niewiele się da zrobić, nawet zawiezienie królika na drugi koniec polski niekoniecznie może mu pomóc.W twoim przypadku trzeba brać poprawkę na to że króliczek ma już 12 lat, ma problemy z nóżkami i guza na jelitach.
Umiejscowienie , jak sama pisałaś dużego guza, może powodować uciskanie nerwów lub kręgów i to też może być przyczyna paraliżu. Operacja królika w tym wieku to bardzo duże ryzyko ....
Wiem,że to co napiszę jest okropne, ale może warto rozważyć eutanazję króliczka ? Guz - nieoperacyjny ze względu na wiek uszatka  , który prawdopodobniej cały czas rośnie uciskając narządy wewnętrzne i do tego paraliż nóżek.


Azi a po co Izabela2011 ma rozważać eutanazje króliczka?
Może ma chęci do życia i walki z chorobą?

Ale z drugiej strony jednak warto pomyśleć nad uśpieniem uszaka
bo on się tylko męczy i cierpi :(

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 07, 2011, 22:18:47 pm »
Mogę w razie potrzeby pojechać z maluchem, tylko pisz w razie potrzeby, sądzę, że warto zawieźć go chociaż na konsultację do profesjonalisty. możliwa jest też warszawa, bo i tak muszę jechać i złożyć papiery na uczelnie o akademik

izabela2011

  • Gość
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 08, 2011, 07:51:02 am »
O Eutanazji dopóki królik je, załatwia się i funkcjonują mu przednie łapki nie ma mowy. Chyba że będę widzieć że bardzo cierpi. Na razie przekonałam męża nawet i na ten Kraków, będę tam dzisiaj dzwonić.

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 08, 2011, 10:20:41 am »
Izabela2011 -
Możesz swojemu królikowi umyć te miejsca co sobie posikał
Delikatnym szamponem lub mydełkiem dla niemowląt
np. Baby johnson , Bambi , Bambino , Bobini , ...
Żeby królikowi nie sklejała się sierść od siuśków i
żeby królik nie śmierdział.

Już myślałam żeby mu jakąś pieluszkę włożyć. Może jutro coś wymyślę jak pójdę do apteki po podkłady higieniczne.

I koniecznie kup podkłady higieniczne i tak jak wyżej napisałaś to
możesz spróbować z pieluchom lub pampersem :)

PS.Jak chcesz mu kupić pieluchy lub pampersy to kup te najmniejsze dla niemowląt
a jak te najmniejsze będą za małe to możesz kupić takie :
http://allegro.pl/baby-born-pieluszki-pieluchy-rozowe-zapf-i1737924961.html

@ EDIT @
Nie ma też sensu męczyć króliczka częstym myciem :)

Pozdrawiam :)
Miłego dnia :)
Mam nadzieje że pomogłam :)
A jak coś jest źle to mnie poprawcie :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2011, 10:33:26 am wysłana przez Króliczara »

izabela2011

  • Gość
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:01:41 am »
Dzisiaj rano kupiłam mu te podkłady, zsikał się już dwa razy ale one nie wchłaniają za bardzo wilgoci. Miałam też w domu próbki pieluszek właśnie takich dla noworodków ale niestety nie ma jak mu założyć tej pieluszki, a próbowałam wszelkimi sposobami. Królik jest malutki. A jak próbowałam mu założyć wkładkę to weszła i nawet się trzymała jak obwiązałam ją bandażem, ale królik bardzo się denerwuje. Nie ma siły ale jednak stara się ją zdjąć, więc zaniechałam tego pomysłu, bo tylko gorzej się męczył i teraz leży tylko na tym podkładzie. Nie mogę się dodzwonić do Krakowa do Oazy. Ale zaczynam myśleć że to nie jest dobry pomysł bo widzę że królik jest coraz słabszy i w coraz gorszym stanie. Nie wiem czy jest sens męczyć go takim wyjazdem jak w jego wieku to już są małe szanse na przedłużenie mu życia o dłużej niż parę miesięcy może tygodni:( Ja na szczęście jestem cały czas w domu i mogę mu zapewnić opiekę. Zobaczymy co dzisiaj powie jeszcze weterynarz do którego mamy jechać po południu.

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:27:36 am »
Iza czego byś nie zrobiła, zawsze będzie jakieś ale i myśli ,że mogłaś postąpić inaczej.
Możesz jeszcze zadzwonić do arki do dr Barana 12/658 83 65 - ale musisz brać poprawkę ,że żaden wet Ci nie zdiagnozuje królika na odległość, nie widząc rtg ani wyników badań.

izabela2011

  • Gość
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:38:04 am »
Już znalazłam że w oaza dzisiaj otwarta dop od 12 więc będę dzwonić

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:48:01 am »
Żeby chociaż trochę ulżyć uszakowi
przed pójściem do weterynarza możesz :

- Nagrzewać mu kręgosłup lampą
- Robić ciepłe okłady na kręgosłup
- Masować kręgosłup

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problem z kręgosłupem.
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 08, 2011, 13:44:11 pm »
przed wizytą możesz mu dać bazylię, dziurawiec, lawendę, melisę, bo mają działanie uspokajające, więc uszak nie będzie się aż tak stresował