Autor Wątek: zapalenie skóry podeszwy  (Przeczytany 9060 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aneczka2939

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 526
  • Płeć: Kobieta
zapalenie skóry podeszwy
« dnia: Czerwiec 16, 2011, 10:46:27 am »
Dzis rano zobaczyłam  u Trusia zaczerwienione podeszwy tylnych łap . . od razu poszliśmy do weterynarza przepisał nam maść . . SYNERGAL LC
Czy ta maść jest odpowiednia do stosowania na tego typu zapalenia dla królika ?
Płotka, Kłębuszka. <33
Robinson
  • ,  Truś

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2011, 13:01:11 pm »
Aneczka, temat dotyczący skoków masz tutaj :)

http://forum.kroliki.net/index.php?topic=3239.0
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Offline Asieńka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1265
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mielec
  • Za TM: Kochany Pimpuś (09.2010 - 10.12.2014) Kochane Słoneczko (05.2009 - 09.10.2016)
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2011, 17:19:33 pm »
Aneczka, królik którego adoptowałam z SPK trafił do mnie właśnie z zapaleniem skóry podeszw. Miał wcześniej zapisaną maść Diprogenta, 4%-towy roztwór do przemywania ran o nazwie Chlorexydern oraz dodatkowo przemywanie srebrem koloidalnym i mycie łapek w chłodnej wodzie z mydlinami (z szarego mydła). Leczenie trawało kilka tygodni i teraz już wszystko jest ok., rany się zagoiły i łapki porastają sierścią.
Bardzo ważne jest, aby Twój uszak miał teraz miękkie podłoże w klatce/zagrodzie, najlepiej podkłady nieprzemakalne lub ręczniki papierowe, tak samo w kuwecie, bo w przeciwnym razie (przy żwirku, dywanikach itp) łapki ciągle będą podrażniane.

Na temat zapalenia skóry podeszw polecam Ci ten link: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/podeszwy.html Mnie osobiście bardzo pomógł.

O maści Synergal znalazłam tu informacje: http://www.scanvet.pl/products/product/product_id/92
Wygląda na to, że jest antybiotykiem stosowanym m.in. " (...) u psów i kotów zakażenia układu oddechowego, moczowego, skóry oraz tkanek miękkich (jak np. zapalenie dziąseł, zapalenie gruczołów okołoodbytowych, ropne zapalenie skóry). Jako uzupełnienie terapii preparatem w formie zawiesiny do wstrzykiwań u psów i kotów można zastosować preparat Synergal w formie tabletek. Produkt działa bakteriobójczo (...)

Jest więc też na zapalenie skóry. Spróbój tą maść, jeśli nie da rezultatów, to po prostu idź do innego weta i zapytaj o maść Diprogenta. To jest steryd, więc nie można go nadużywać, jednak szybko i skutecznie leczy, a zapalenie podeszw jest niestety długotrwałą dolegliwością u królików.

Trzymam kciuki za uszaka!  :papatki

Offline aneczka2939

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 526
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2011, 11:03:47 am »
No , maść nie pomagała byliśmy we wtorek na wizycie i króliczek na antybiotyku ; ( Jakieś zalecenia podczas stosowania antybiotyku ?
Płotka, Kłębuszka. <33
Robinson
  • ,  Truś

Offline Asieńka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1265
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mielec
  • Za TM: Kochany Pimpuś (09.2010 - 10.12.2014) Kochane Słoneczko (05.2009 - 09.10.2016)
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2011, 11:19:09 am »
No , maść nie pomagała byliśmy we wtorek na wizycie i króliczek na antybiotyku ; ( Jakieś zalecenia podczas stosowania antybiotyku ?


A ten antybiotyk jest w formie maści? Jaka nazwa?
Co do zaleceń, to podtrzymuję moje powyższe dot.: przede wszystkim miękkiego podłoża, przemywania łapek chłodną wodą z mydlinami, może też srebrem koloidalnym itd. Na pewno to nie zaszkodzi a pomoże. 

Offline aneczka2939

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 526
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2011, 20:45:38 pm »
yhym . . królik dostaje zastrzyki i pryska jakimś sprayem  Enrofil , Rapiolexon , fungderm . . jeśli dobrze przepisałam to wszystko ok ; )
A jeśli chodzi o to miękkie podłoże to co zrobić gdy królik gryzie i rozrzuca wszędzie papier z kuwety a ręcznik odgarnia na bok i dalej śpi na tym twardym podłożu . .  ?
dzięki Asieńka ; )
Płotka, Kłębuszka. <33
Robinson
  • ,  Truś

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 23, 2011, 21:19:55 pm »
Można ubrać mu skarpetki dziecięce, moje króliki tak chodziły. ( uwaga do forum: nie śmiać się! a z reguł wszyscy reagują jak o tym mówię  :buu )
Proponuję położyć wpasowany w kuwetę klatki dywanik lub wykładzinę, na to szmatę( też pasującą kształtem) i na to ręcznik.
A zalecenia to powinien dawać weterynarz przecież.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Asieńka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1265
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mielec
  • Za TM: Kochany Pimpuś (09.2010 - 10.12.2014) Kochane Słoneczko (05.2009 - 09.10.2016)
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2011, 22:28:56 pm »
Można ubrać mu skarpetki dziecięce, moje króliki tak chodziły.

Skarpetki to dobry pomysł, tylko myślę, że w przypadku zapalenia skóry podeszw raczej nie powinno się ran zasłaniać, zaklejać itd., żeby był dostęp powietrza, bo wtedy się szybciej goją. Tak przynajmniej twierdzi wet z Gdańska, gdzie moje adoptowane Słoneczko było w DT. Dobre rezultaty w gojeniu takich ran daje założenie uszakowi kołnierza (można go samemu zrobć) -Słoneczko miała go przez pewnien czas, bo ciagle lizała rany nie dając im się zagoić. 

Offline aneczka2939

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 526
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 14, 2011, 11:26:54 am »
Antybiotyki i maść mało pomogły a widzę że królika boli . . już nie mam pomysłów . .
Płotka, Kłębuszka. <33
Robinson
  • ,  Truś

Offline kasiagio

  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 1861
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Maki
Odp: zapalenie skóry podeszwy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 14, 2011, 11:46:23 am »
Ja na żwirek w kuwecie daję i ręczniki papierowe i sianko , Maki też miał odciśnięte stopki , teraz już jest ok .
I tak jak pisze Iskra załóż mu skarpetki na skoki na czas smarowania maścią , wtedy efekt będzie lepszy .



Nie ma Zwycięzców ani Wygranych są tylko cierpiące  potrzebujące pomocy zwierzęta !!