Autor Wątek: Przygarnięty królik - zaropiałe oko i przerośnięte krzywe żółto czarne zęby ...  (Przeczytany 12459 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Brainfucker

  • Gość
witam !
Niedawno moi znajomi powiedzieli że ich sąsiedzi oddają samiczkę królika która ma 2 lata .
Jako że mój Franuś też ma 2 lata postanowiłem że ją wezmę .
Będąc na miejscu przeżyłem szok - królik mieszkał w klatce 50 / 35 / 30
Wziąłem go bo właściciel powiedział że jeśli do jutra go ktoś nie weźmie to go wypuści do lasu . (sic! temp we Wiedniu ostatio to -5 C)

Po dokładnym obejrzeniu w domu :

Ma prawe oko całe zaropiałe , dolne zęby przerośnięte - żółte z czarnymi końcami.
Na dodatek boi się wyjść poza klatke , chyba nie był nigdy wypuszczany ...
Ma problemy z jedzeniem , je tylko najcieńsze źdźbła siana i drobny suchy pokarm.
Marchewkę musiałem mu utrzeć bo całej nie umiał jeść :(


Wizyta u wet. kosztowała by mnie 60 euro + ok 50. za leczenie (110 euro = ok 450 zł) .
Niedługo będe w Polsce więc wezmę go do zaprzyjaźnionej kliniki weterynaryjnej ale co przez ten czas z nim zrobić ?

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Niestey tak je , bo ma przerośnięte zęby. Trzeba skorygowac ,jeśli nie chcesz tego robic tam gdzie mieszkasz to musisz mu utrzec marchewke , selerka i co lubi. Sianko jak je delikatne to mu dawaj. Oczka przemyj świetlikiem . Nie wiem czy tam jest , jesli nie ma to solą fizjologiczna .A jak byłeś u weta to co powiedział

kasiagio

  • Gość
Oczka przemywaj , tymczasem świetlikiem ( zrób napar z ziła świetlika )  

Ząbki powinny być podcinane , tymczasem ścieraj i krój drobno warzywa i owoce , tylko uważaj na kupki i obserwuj czy nie ma biegunki a najlepiej podawaj każdy rodzaj warzywa jeden na tydzień i potem wprowadzaj kolejny obserwując kupy ( czy nie ma biegunki lub wzdęcia )
Ale według mnie idź z nią do weta , bo nie wiadomo w jakim stanie jest naprawdę .

nuka

  • Gość
Czarne końcówki na zębach to może być widoczna miazga zebowa. Zęby zbyt długo nie podcinane jeżeli rosną do środka pyszczka mogą urosnąć tak długie, że uniemożliwią zjadanie nawet tartego pokarmu. Królik nie będzie mógł otworzyć pyszczka. Dlatego ważne jest żeby zwierzaka jak najszybciej zobaczył weterynarz. I niech sprawdzi zarówno siekacze jak i zęby trzonowe.

Brainfucker

  • Gość
tak wyglądają jej zęby :

1.

2.

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Jak można taką ślicznotkę doprowadzić do takiego stanu? Ludzie są niewidomi, czy co ? ;/

Idź z nią jak najszybciej do weta, niech jej pomoże...

Btw. Czemu ten u którego byłeś nie podciął ząbków?

Offline sayaha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Moje króliki: Choco, Lilo
  • Pozostałe zwierzaki: Bazyl
  • Za TM: Kula
Biedne uszka, oby szybko wróciły do zdrowia a ząbki do stanu normalności, bo się biedaczysko zagłodzi ;<
Skoro już tu o tym mowa, ile kosztuje podcięcie ząbków ?

Brainfucker

  • Gość
u weterynarza we Wiedniu u którego byłem zapłaciłbym ok. 450 zł ...
Poszukam tutaj czegoś tańszego lub w PL będe za ok 1,5 tyg to tam z nim pójdę

Offline dnorthern7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1816
  • Płeć: Kobieta
póki co zaopiekuj się kruszynką tak jak dziewczyny mówią a w PL mozesz pojsc do jakiegos fachowego weta od królów na taki ogolny przegląd. Poki co niech maluszek sie przyzwyczai do Ciebie i nowych warunków, nie ma go co stresować wizytami u weta skoro chcesz pojsc z nim tutaj. dobrze, ze masz go juz u siebie.
Naprawde az nudno juz komentowac zachowanie niektorych ludzi.. klatka 50x50.. 2 lata.. ehh
wazne, ze kroliczek mial szczescie :)

powodzenia w "wychowywaniu" bo za pewne w poprzednim mieszkaniu byl po prostu "ozdobą" na polce..
futerko ma chyba  ładne jak widze na zdjeciu, moze problem bedzie tylko z ząbkami.
poza tym jest bardzo urodziwy :lol
` deszczowy, zachmurzony czy słoneczny dzień.. jaki lubisz? `

Zapraszamy do naszej galerii : http://forum.kroliki.net/index.php?topic=5114.175

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Jak pojdziesz do weta to obowiazkowo rtg czaszki niech zrobia. Bedzie widac co sie dzieje z trzonowcami i czy korzenie nie przerastaja (a pewnie przerastaja, stad ropa z oka).
Ze tez ktos sie nie zajal wczesniej tymi zabkami. Przypuszczam, ze regularne podcinanie i korygowanie rozwiazaloby problem. A teraz to nie wiem czy te siekacze nie beda do usuniecia :/

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
ok 1,5 tyg to tam z nim pójdę

Za 1,5 tygodnia będzie za późno, już teraz zęby są długaśne i jak najbardziej kwalifikują się do mocnego podcięcia.

Tocha- mój Axel jak trafił do TOZ to miał jeszcze dłuższe zęby niż ta samiczka z fotki- i teraz po prostu jeździmy co 1-2 tygodnie na podcięcie zębów, bo tak szybko i krzywo rosną.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Jeżeli an cążki do obcinania psich pazurków to proponuje zrobić tak, wziąć ręcznik zawinąć małą w ręcznik tak żeby wystawała tylko główka (dość mocno żeby się nie wykopała z tego "kaftanika" ) wziąć cążki i zahaczyć i dolne ząbki tak na ok 0,5 cm nad dziąsłami to uciać. Radzę to zrobić szybko bo im dłużej za pierwszym razem się kombinuje tym trudniej to zrobić i denerwuje się i właściciel i królinka. Ja mojemu Kulkowi obcinam sama zęby już 3,5 roku i ten zabieg zajmuje mi może 30 s. Moze się polać troche krwi ale szybko się tamuje i nie ma strachu. Od razu jak obetniesz miej przygotowane coś smacznego dla malutkiej żeby długo nie była na Ciebie obrażona ;) Będzie dobrze ;)

Brainfucker

  • Gość
mika , tak zrobiłem - bardzo jest obrażona i narazie nie je .

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Od razu jeść nie będzie ale się przekona ;)

A jak wyglada sprawa z górnymi ząbkami?? Je prawdopodobnie też trzeba będzie przyciąć. W ten sam sposób tylko na górze jest o tyle gorzej ze trzeba uważać na dziąsełka te nad ząbkami górnymi.


scaliłam posty
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2011, 19:57:01 pm wysłana przez nuka »

Brainfucker

  • Gość
górnych nie widziałem , jak się trochę uspokoi to zobacze

Offline Apogeum

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Płeć: Kobieta
górnych nie widziałem , jak się trochę uspokoi to zobacze
  Obciales jej zabki?

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Braintere fereer i jak króliczka, zaczęła coś jeść.

Brainfucker

  • Gość
Je dalej suchą karme i utartą marchew.
Niestety nie mogę zobaczyć jak z górnymi ząbkami bo jak ją biore na ręce to zaczyna szybko oddychać , piszczeć i uciekać .

Bobki wyglądają normalnie , ma tylko sklejone futerko w okolicy ogona , ogon też ma posklejany.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
To futerko to mozesz sprobowac umyc woda, pozniej dobrze osuszyc np. recznikiem papierowym. Ona ma na pewno problem z umyciem futra wlasnie przez te zeby. Ewentualnie ostroznie mozna poodcinac posklejane futro. Ale to trzeba uwazac, zeby skory nie przeciac.

Te gorne zabki moga sie podwijac pod spod. U mojego Ignaca gorne zeby chowaja sie za dolnymi i jak sa za dlugie to sie tak rozwidlaja. Zeby podciac musze miec cazki takie jak do wycinania skorek. I tne najpierw z jednaj strony dwa siekacze i potem z drugiej strony. 

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Sorry za off, ale...

ich to nie boli? takie obcinanie ząbków na żywca?
Pytam, bo wydawało mi się zawsze, że zęby są bardziej unerwione niż np. pazurki i sobie po prostu tego nie wyobrażam...

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Boli jak sie obetnie zbyt blisko dziasla i miazga zeba bedzie na wierzchu. A jak sie obcina prawidlowo, to jest nieprzyjemnie, to fakt, ale reakcja jest taka jak przy obcinaniu pazurkow. No i jeszcze stres zwiazany z manewrami w pyszczku. Jak trzeba to trzeba... Inaczej by przestaly jesc.

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Ok, dzięki :)
Ja po prostu swojej nawet pazurków nie obcinam sama bo się boję że jej krzywdę zrobię - tak się wyrywa. Dlatego tak niewyobrażalne wydaje mi się przycinanie ząbków. Ale racja - jak mus to mus, żeby z głodu nie umarło maleństwo :)
No i chyba mimo wszystko gorsze takie wielkie ząbki jak u Amandy niż zabieg przycięcia...

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Pewnie przekarmiłeś kroliczke  i zostawiła ceko , a potem siadla w tym . Czasami się to zdarza

tokra

  • Gość
Dlaczego vet chciał tak dużo za przycięcie zębów? ;( Ja muszę chodzić na korektę z moim królem co tydzień (sic!) i płacę 10 zł,albo wogóle nic. Co do oka,to spróbuj kupić w aptece Gentamycynę (u nas jest na receptę, ale zazwyczaj znajoma aptakarka sprzedaje,warto spróbować) i zakraplać kilka razy dziennie,wszystko pięknie się wygoi.

nuka

  • Gość
Tokra, opiekun króliczki nie mieszka w Polsce, stąd taka wysoka cena wizyty (czytaj post pierwszy).
Po drugie, gentamycyna to jednak antybiotyk, nie należy do super bezpiecznych leków, między innymi dlatego jest dostępna wyłacznie na receptę lub bezpośrednio w gabinecie wet.
Zdecydowanie jestem przeciwnikiem stosowania antybiotyków "z polecenia forumowiczów", to musi przepisać lekarz, który widzi problem. Być może w przypadku Amandy korekta zębów spowoduje cofnięcie objawów ocznych i żadem lek nie będzie potrzebny. Ale o tym musi zadecydować weterynarz.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Kwota za leczenie jest na pewno tak wysoka, bo niektore gabinety biora od razu kase za wizyte ( u mnie tak jest tylko w nocy i w weekendy, ale jednak, ze na dzien dobry placi sie ok 100£ za to, ze wet nas przyjal) plus za wyonane zabiegi. Po drugie samo podciecie siekaczy to nie wszystko. Za to by wzieli pewnie kilka, kilkanascie euro. Ja place 8,5£ (czyli tak jakby 8,5zl :P ;) )
Tu bedzie potrzebne rtg  i byc moze korekta zebow nawet pod narkoza. Oczko lzawi bo na 99% jest problem z trzonowcami. Gentamycyna uspokoi rope na kilka dni i potem dalej oczko zacznie ropiec :(
Tak to wyglada, ze w innych krajach weci sie bardzo cenia. Ale z drugiej strony sie nie dziwie. U mnie 'na wsi' przychodnia jest tak wyposazona, ze niejedna miejska przychodnia w PL moglaby pozazdroscic. Poczawszy od aparatury do narkozy wziewnej do badan krwi wyonywanych na miescju skonczywszy. Taki jest standard i za to sie placi ciezka kase... W przeliczeniu na zl wychodza kosmiczne pienadze czasami.