Autor Wątek: Granulat  (Przeczytany 13645 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

chudy_1993

  • Gość
Granulat
« dnia: Styczeń 10, 2006, 18:14:20 pm »
Mój królik ma granulat cały czas w klatce. W książce którą czytałem jest napisane, że króliki sie nie przejedzą. tu piszecie że trzeba im po 0,5h zabrać pokarm i zostawić tylko wode i siano

margmiBOBEK

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2006, 23:31:02 pm »
Może się i nie przejedzą, ale mając do wyboru siano i granulat, prawdopodobnie wybiorą granulat. Na warzywa też mogą nie mieć ochoty. Poza tym królik mając taką karmę cały czas po prostu się utuczy...

u_megi

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2006, 08:44:29 am »
moje dostają  granulat dwa razy dziennie i jeżeli od razu nie zjedzą nie zabieram im go. Jeżeli o siano chodzi zdecydowanie wolą go od granulatu, za każdym razem kiedy daję im nową porcję rzucają siena nię jakby tydzień nie jadły  :diabel:  dodam, że sianko mają z własnej działki więc z dużą zawartością koniczyny, mlecza babki i innych pyszności.
Nie wyobrażam sobie natomiast co by było gdyby miały granulat cały czas - Tufka i bez tego jest grubiutka  ;-)

chudy_1993

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2006, 08:22:03 am »
Mój królik też woli siano od granulatu. Jak tylko je dostje  od razu sie rzuca!

Sysia :D

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2006, 15:03:32 pm »
Mój króliśma cały czas dostępny granulat i sianko. Nie zabieram mu jedzenia, ponieważ je tylko jak jest głodny. :)

Offline weraw85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 263
Granulat
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2006, 21:36:46 pm »
moj ma granulat caly dzien - tzn rano mu daje troszke i wieczorem... akurat tyle zeby zjadl nie przytyl... i jest w swietnej formie ten dran;)

Gosiek

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2006, 18:59:54 pm »
Ja Klopsikowi daję granulat trzy razy dziennie i zostawiam na godzinę w misce, bo on nie zjada dużych ilości na raz, lubi sobie pospacerować, pobrykać, coś przekąsić i znowu pobrykać :) Jeśli chcę zabrać miseczkę a widzę,że on wręcz ją przytrzymuję,to pozwalam mu jeszcze dojeść i zabieram dopiero jak od niej odejdzie.Na szczęście mały nie opycha się na siłę...a zresztą jest młodziutki,to może sobie troszkę podjeść

igasu

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 14, 2006, 18:02:11 pm »
Ja daje mojemu królisiowi garnulat firmy MEGAN, który strasznie lubi. Dlatego czasem dostaje mniej, czasem mu wyjme miske, bo jak juzmu zaostaje samo "nieciekawe" ziarno to ma zwyczaj je wywalać z miski i sie nia tłuc.
Według mnie, jest to najlepsze żarcie z dostepnych na rynku -  ma dużo róznych smakołyków, orzechów, pestek i róznych kolorowych, witaminizowanych grudek...
Przewarznie, jak nie jesteśmy w stanie mu kupic innego - na wyjeżdzie czy coś - to strasznie wybrzydza. Myśle, że to chyba nie źle, że królik ma ciągle taki sam granulat, który lubi :).

Daria

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2006, 12:31:26 pm »
igasu, królik nie powinien dostawać mieszanek. Lepiej dla króliczka by było jak byś go przestawił powoli na granulat.

Gosiek

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2006, 13:48:49 pm »
Znaczy wiesz igasu,właśnie te wszystkie dodatki-smakołyki są niezdrowe.Po pierwsze są kaloryczne,często tylko smaczne,nie wprowadzające żadnych potrzebnych składników organicznych,a np łupinki od słonecznika mogą kaleczyć dziąsła i powodować później stany zapalne.No a poza tym właśnie to mniej ciekawe ziarno, to zazwczyj jest to zdrowe,więc sama widzisz...Twój króliczek zamiast jeść zdrowo je wyłącznie smacznie.No i dodatkowo te mieszanki często są "przedobrzone", tj np przewitaminizowane,mogą mieć za dużo wapnia itd
Szczególnie jeśli króliczek jest już w sarszym wieku, to wydaje mi się,że powinien jeść jak najzdroweszą karmę,czyli czysty granulat (też oczywiście nieobojętnie jakiej firmy,ale o tym jest już kilka tematów na forum)

igasu

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2006, 17:13:49 pm »
Granulat??? Przecierz to jest jakieś zmielone trawsko. :| To on ma to w sianie przecierz (a siana dużo je i takie lepsze, bo ze wsi :P).
Podam skład tej mieszanki którą jada...chmm wkazdym razie oprocz  królika z gryzoni mam jeszcze myszoskoczki które również spożywaja ten pokarm.Tak wiec przy ewnetualnym podzieleniu karmy na karme dla myszorów i dla króla musiałabym prosić o wiecej kasy co jest neizykle trodne ponieważ moi rodzice niechetnie daja fundusze na ich potrzeby..a innego dopływu gotówki w tej chwili nie posiadam. :(
Tak wiec:skład jeczmień,chleb świętojańśki,owies,gnieciony groszek,płatki zbożowe,nasiona słonecznika(ktorego jest niewiele w porownaniu do tego jak widziałam np w pokarmie vitapol czy innych),orzeszki ziemne,nasiona dyni,marchew,przenica,kukurydza
analiza białko 13,5% tłuszcze 5,2%,włókna 6,06%,popiół 0,16 % wilgotność 12,9%

Króliś jak juz chyba wspomniałam kończy w tym roku 8 latek tak wiec juz jest to wiek sedziwy.Musze powiedziec ze na oko nie wyglada na swoj wiek nie jest ani za gruby ani za chudy,w żywiołowośći tez bardzo sie niezmienił choć cześćiej niz kiedys sypia pod łóżkiem gdzie ma wyścilone na czas kiedy biega.To co niepokoi nnas od kiklu lat to jego kupa.Czesto sa to bobki jakby złączone w grona (winogronka) które maja nieprzyjemny zapach,lub nie okrągłe bardziej podłuzne smierdziochy.Czy może byc to spowodowane nieregularnymi porami podawania np mieszanki i dodatkow takich jak warzywa owoce czy suchy chleb??? W chwili kiedy nabyłam kroliczka maiałam 9 lat,kupiłam ksiażke ale szczerze mowiąc nie nauczyłam kroliczka utrzymawania czystości poza klatką,w tym czasie to zalezy jednego dnia jest grzeczny jesli chodzi o te sprawy na drugi zasika mi łozko i dywan,jakos 3 miesiące kupiłam kuwete ktora ma w klatce poniewaz chciałam wymienianie nieczystości  przemienić w nieco wygodniejesze,załatwia sie w jednym rogu klatki w ktorym cały czas osadzała sie gruba wartswa kamienia.No i rzeczywiście sie tam załatwia ale to nie ozwiazuje problemu załatwiania sie poza klatką.:/ Te kuwetki z tego co zauważyłam pojawiły sie w sklepach jakos dwa lata temu wczesniej takich nie było.Pozatym cokolwiek jak juz wpsominałam zwiazane z wydatkami jesli sie tyczy zwierzat oprocz psa którego finansuje moja siostra jest oparte na cigłym nudzeniu mojej mamy, o ojcu wole nie wspominac lub wydawniu nie wielkich sum ktore przypadaja na okazje typu swieta czy urodziny.. :/
Od jakiegos czasu zaobserwowałysmy ze kości zrobiły mu sie bardzie wystajace a ciałko jakies bardziej miekkie. No wiec tyle jesli chodzi odnosnie żywienia,moze troche wyjechałam poza temat miałam jeszce dodac ale to winnych bardziej sie tyczacych problemow o korych musze poczytac w innych tematach.

anUSZka

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2006, 22:37:09 pm »
Cytat: "igasu"
To co niepokoi nnas od kiklu lat to jego kupa.Czesto sa to bobki jakby złączone w grona (winogronka) które maja nieprzyjemny zapach,lub nie okrągłe bardziej podłuzne smierdziochy.Czy może byc to spowodowane nieregularnymi porami podawania np mieszanki i dodatkow takich jak warzywa owoce czy suchy chleb???

Wbrew temu, co sadzisz, granulat jest najlepszym rodzajem gotowej karmy (choc niekoniecznie te dostepne w Polsce), gdyz zapewnia taki sam zawsze sklad, mieszanki sa z natury zbyt bogate dla kroliczkow. Dobrze, ze Twoj je duzo siana, to prawdopodobnie pomagalo mu zawsze byc zdrowym.
Jesli chodzi o te gronka: nie podawaj chleba (b. niezdrowy wypelniacz brzucha!) ani owocow (lub minimalne ilosci owocow tylko).  Gronka swiadcza o tym, ze kroliczem ma za bogata diete - powinien je zjadac, bo to juz czesciowo strawiony, najlepszy jego wlasny pokarm, pewlen witamin. Postaraj sie podawac regularniej karme. wielkich zmian w diecie nie ma co robic - to juz nie jest mlody krolik.

Cytat: "igasu"
Od jakiegos czasu zaobserwowałysmy ze kości zrobiły mu sie bardzie wystajace a ciałko jakies bardziej miekkie.

To troszke moze byc problem. Starsze kroliczki czasami maja gorszy metabolizm i moga tracic na wadze, slabnac miesnie. Powinnas dostosowac do tego diete, ale tylko tymi skladnikami, ktore dobrze trawi (regularne, wieksze porcje karmy moze?). Oczywiscie chleb i owoce nie pomoga, moga zaszkodzic, skoro jest juz bardziej wrazliwy.
Kiedy ostatnio byl u weta?

Anula_1960

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 25, 2006, 20:52:35 pm »
Ja mam wrażenie, że Pyza gdyby miała dostępny cały czas garnulat, to chociaż bardzo kocha sianko i je go naprawdę bardzo dużo, to jadła by garnulat bez opamiętania. Dlatego dostaje dwa razy dziennie po ok łyżce i zjada go od razu,

Mandragora

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 02, 2006, 23:02:48 pm »
Moja Kinia dostaje granulat 3 razy dziennie po jednej łyżeczce, do tego dodaję trcohę płatków owsianych. Aktualnie choduję mu świeże kiełki na moim oknie, zjada też marchewkę od czasu do czasu. Siano ma 24h na dobe, czasem ze sklepu, czasem od znajomego gospodarza i zawsze jak mu dosypuję torzuca się na nie i zostawia granulat w spokoju :)

Mya

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 03, 2006, 22:14:45 pm »
Morris ma w klatce caly czas sianko i granulat, takze w kazdej chwili moze wskoczyc na male am. Ale to jeszcze mlody krolik (ma trzy miesiace). Gdy juz podrosnie, bedzie dostawal swoje racje zywieniowe dwa-trzy razy na dzien. Co wazne, wbrew pozorom urwis nie siedzi non stop przy misce z granulatem, raczej pogryza co czas jakis.

Hania

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 04, 2006, 12:00:09 pm »
moj Pudzianek ma ok 4 miesiecy i daje mu granulat jakies 2-3 razy dziennie.  oczywiscie woli sianko, szczegolnie gdy mu doloze swieze. porzera to
zielsko w ogromnych ilosciach.

ania12

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 15, 2006, 17:00:43 pm »
Ja już nic nie rozumiem... w innym temacie pisali że króliki nie mogą mnieć za dużo granulatu a tutaj że granulat jest zdrowszy od mieszanki. Ja daję Tusi granulat i mieszankę w której też jest trochę granulatu. To może wymienię skład tej mieszanki i ktoś mi powie czy mogę go zostawić czy przestać dawać go Tusi.
Skład: zboże, groch, kukurydza, małe ilości granulatu, słonecznik w skorupce i jeszcze jakieś chrupki ale wydaje mi się że farbowane, bo są różowe i zielone :oh: ( Tusia ich nielubi więc jej to wyjmuję). Czy taka mieszanka jest dobra czy przestawić się na granulat?

Offline weraw85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 263
Granulat
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 15, 2006, 21:09:52 pm »
ania12, krolisie nie powinny dostawac mieszanek... sadze, ze wypowiedz iz krolaski nie powinny dostawac zbyt duzo granulatu dotyczyla raczej ilosci porcji dziennej... zeby nie przytyly, natomiast jesli chodzi o granulat jako granulat to, wlasnie to powinno byc pokarmem suchym (mozna powiedziec, ze glownym) krolika... tak wiec moja propozycja brzmi tak - odstaw granulat, bo to niezdrowe i niech krolasek zjada sam czysty granulat no i warzywka i sianko:)

ania12

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 16, 2006, 09:54:56 am »
Cytat: "weraw85"
odstaw granulat, bo to niezdrowe i niech krolasek zjada sam czysty granulat no i warzywka i sianko:)


Chodziło Ci żebym odstawiła mieszankę, tak?
Dzięki za radę, mam Tusię od niedawna (ok.półtora miesiąca) i staram się zdobywać jak najwięcej informacji o tych futrzakach:)

Goga

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 16, 2006, 12:09:14 pm »
To ja napisze tak dla jasności, Ania12 dawaj królikowi wyłącznie granulat te mieszanki odstaw zupełnie (jeśli królas lubi coś z nich może daj mu od czasu do czasu jako smakołyk)
Jeżeli twój króliczek jest maluszkiem powinien mieć dostęp do granulatu i sianka non-stop, jeśli nie to w 2-3 porcjacjach (moje królasy (ok 1,5 kg) dostają łyżkę stołową na dzień wieczorem, ale dostają pozatym dużo zielska pisze to tak apropo podawanych ilości) Przeczytaj też artykuł o żywieniu, jest dobry http://www.lecznica-oaza.prv.pl/ (musisz wejść biblioteka/króliki/żywienie)

Offline weraw85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 263
Granulat
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 16, 2006, 15:29:34 pm »
ania12,  :crazy: sorki za pomylke;) oczywiscie chodzilo o odstawienie mieszanki a nie granulatu.... :crazy:

toosia

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 21, 2006, 07:45:52 am »
Moja małpka zaczyna szaleć jak się tylko zbliżam do szafki gdzie trzymam granulat :D dostaje go trzy razy dziennie i zawsze wszystko znikało z miseczki. Urosła już sporo więc zwiększyłam porcje o połowę i teraz zawsze troszkę w misce zostawia na później. Co wieczór dostaje dużą porcję sianka, żeby miała na noc i zawsze w ciągu dnia jej dosypuję a ona chrupie i chrupie. Chyba jednak woli sianko. Mieszanek jeszcze nie próbowałyśmy. Dałam jej kilka razy kolbę z ziarenek ale i tak woli sianko i granulat.
Za półtora tygodnia przeprowadzamy się z mieszkania do domku, gdzie będzie duży trawniko-ogród. Ale się będzie uszata cieszyła ze świeżutkiej trawy :) Już się doczekac nie może :)

Jak tak czytam wasze posty to dochodzę do wniosku, że moja Mała to sraszny żarłok. Do tej pory dostawała trzy razy dziennie po łyżce granulatu a teraz dostaje po półtorej łyżki i zjada wszystko :O Chyba niedługo będzie trzeba się odchudzać :P

Wczoraj byłam w sklepie w którym ją kupiłam i taki samiec, którego chciałam na początku kupić zamiast Małej nadal tam był. Tyle, że teraz zajął by mi pół klatki. Chyba za dużo mu jedzonka dają w sklepie. Taki spaślaczek się zrobił :D Zawsze jak tam jestem to królisie mają pełne michy granulatu (mówię serio MICHY jak dla dużego psa). To chyba niezdrowo.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Granulat
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 21, 2006, 11:43:08 am »
DOBRZE ODDZYWIASZ  SWOJEGO KROLICZKA(GRANULAT,SIANKO )MIESZANKI I KOLBY NIE SA DLA KROLIKOW,JAK KROLICZEK ROŚNIE TO MISECZKĘ Z JEDZENIEM MOŻE MIEĆ W KLATCE CAŁY CZAS,
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Bastila

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 21, 2006, 22:21:24 pm »
Ja widziałam taki granulat sprzedawany w opakowaniach chyba 3-kilowych, czy nawet 4-kilowych pewnej firmy. Nazywa się ona chyba Del Nature, czy jakoś tak, no i opakowanie tego granulatu jest takie czerwon-czarne. Akurat jest to worek w niektórych miejsach przezroczysty, no i chciałam się zapytać, czy może ktoś z Was widział ten granulat i podawał go króliczkowi, no i zna skład. Bo jak patrzyłam w sklepie to na nalepce, gdzie był tekst po polsku, nie było składu podanego, a doczytac się nie mogłam. Może jak ktoś zna ten granulat to mogłby cos napisać? Byłabym bardzo wdzięczna :)

Hania

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 23, 2006, 12:40:00 pm »
mi niestety ta nazwa nic nie mowi. ja podaje Vitapoola,chociaz nie jest najzdrowszy. ale w zoologikach nie ma innego :(

Martulkaa

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 23, 2006, 16:23:21 pm »
Ja podaje ten Deli Nature...moim króliczkom smakuje. Skład ma nawet niezły chyba gdzieś na forum już kiedyś podawałam.

toosia

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 23, 2006, 16:26:26 pm »
Chciałam zapytać czy Was czy wiecie coś o granulacie Excel - suppa rabbit. Ja w UK chyba mam dostep do innych granulatów niz te w Polsce... Chciałam się dowiedziec czy moze ktos z Was karmił tym królisia i czy ma dobry skład... :/

Bastila

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 27, 2006, 08:35:59 am »
A ja mam takie pytanie, czy granulat Alex jest lepszy od granulatu Duo Cuni? Wynika że w Alexie tłuszcz wynosi 2,6%, a w Duo Cuni wynosi 3,5%. Białka w Alexie jest 16%, a w Duo Cuni 18%. Z tego wynika, że jest o wiele mniej energetyczny niż Duo Cuni, bo przecież białko też jest trawione, a w Alexie jest do o 2% mniej... Szkoda tylko, że włókna w Alexie jest mniej... Mam pytanie, czy ktoś wie z jakich roślin Alex jest robiony? W sklepie mi powiedzieli, że z lucerny, ale ta obsługa sklepowa jakoś mało kompetentna jest, no i tak pytam, bo nigdzie nie znalazłm informacji, z czegóż ten granulat jest robiony....

Goga

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 27, 2006, 17:54:29 pm »
- Białko jest przerabiane na kalorie dopiero po tłuszczach i cukrze, więc więcej nie koniecznie oznacza bardziej kalorycznie (aminokwasy są wykorzystywane jako budulec przede wszystkim)
- Duo ma więcej włókna 21% które zapewnia prawidłową perystaltykę więc jest dobre i 10% popiołu, w Aleksie na to miejsce co masz??? 2% włókna a resztę masy stanowi popiół
- tłuszcu jest rzeczywiście więcej
- niestety Duo ma aż 1,5% wapnia
- 0,65 fosforu
Nie jest to ideał dlatego ja z granulatem nie przesadzam i daje swoim dużą łyżkę na dzień

Bastila

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 27, 2006, 19:31:38 pm »
Tylko zastanawia mnie jedna rzecz... co to za cukier w tym Duo Cuni? Czy dali Tam sacharozę czy co?
A jako pierwsze, to z tego co pamiętam, chyba trawione są węglowodany, potem tłuszcz, a na końcu białko...
Tak czy inaczej dobrego graunlatu nie ma.
Ja podaję mojej Miście Duo Cuni i Alexa. Alexa, bo ma małą wartość energetyczną, a Duo, bo ma dużo włókna. Chyba tak jest najlepiej jeśli mam jej podawać tylko granulat dostępny na polskim rynku, a sklepy zoologiczne jakoś nie kwapią się do importowania większej ilości granulatu, żeby było w czym wybierać, więc trzeba sie cieszyć, że chociaż to jest.
Pamiętam, jeszcze jakieś 8-9 lat temu, to żadnego granulatu porzadnego nie było, tylko jakiś badziew  :icon_rolleyes

bonnie_blue

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 27, 2006, 21:01:21 pm »
Ja tam nie wydziwiam z granulatem. Daje alexa, bo Bobek dostaje tak sladowe ilosci granulatu, ze nie wiem czy ma znaczenie, ze podaje mu ten z 18% zawartosci wlokna zamiast ten z 21%. Co innego gdyby granulat byl podstawa diety. A jesli ma byc tylko dodatkiem, to moze byc ten z 18 % wlokna.

Bastila

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 27, 2006, 21:56:14 pm »
Cytat: "bonnie_blue"
Ja tam nie wydziwiam z granulatem. Daje alexa, bo Bobek dostaje tak sladowe ilosci granulatu, ze nie wiem czy ma znaczenie, ze podaje mu ten z 18% zawartosci wlokna zamiast ten z 21%. Co innego gdyby granulat byl podstawa diety. A jesli ma byc tylko dodatkiem, to moze byc ten z 18 % wlokna.


Masz rację. Granu;lat jesli nie jest podstawą diety, to te kilka % nie robi różnicy :)
Moja Miśka i tak woli sianko ;)

naomi19

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 29, 2006, 11:57:39 am »
Eee tam, moja wstręciula dużo tego granulatu wcina, ale jeszcze rośnie więc nie mam wyjścia. Sianka też dużo wcina. W ogóle wszystkiego...
Bonnie_blue! Nie mam już Alexa :D Wszystko ten potwór już zjadł :) Wczoraj kupiłam jej Vitacraft granulat w postaci kółeczek z lucerną, bo nigdzie nie znalazłam niczego lepszego (ale cena mnie trochę dobiła muszę przyznać). Chcę, żeby Vitacraft miała jako dodatek, raz na kilka dni (bo za dużo lucerny źle), a na codzień chcę Alexa  :lol  Niestety nie mam gdzie go kupić, więc jestes moją ostatnią nadzieją :D

bonnie_blue

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 29, 2006, 12:33:15 pm »
Odpisalam na PW :)

igasu

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 29, 2006, 19:39:30 pm »
Cytat: "anUSZka"
Postaraj sie podawac regularniej karme. wielkich zmian w diecie nie ma co robic - to juz nie jest mlody krolik.

Własnie..to nie wiem w końcu czy mam go przestawiac na ten granulat czy juz dac sobie spokOj.Jesli sie tyczy mojej nowej królisi to mysle ze dobrze by bylo ja przestawic.Ja slyszałam ze granulat z lucerna jest tez dosc  mocno tuczący więc juz nie wiem...  :(
Cytat: "anUSZka"
nie podawaj chleba (b. niezdrowy wypelniacz brzucha!)

 
to co mu w takiim razie podawac zamiast zeby ścierał zeby..te kolby to wedlug mnie sa troche nie zdrowe..pozatym nie kazde zwierze to lubi..tak samo jesli sie tyczy gałązek moje krole nie lubią ich gryść..... :/  wogole w tej ksiązce ktora chyba nadal jes w sprzedazy mówią ze to jest dobry sposób zeby krolik sobie na nim zeby ścierał..no ale coż nauka widocznie idzie naprzód... :|
 
Cytat: "anUSZka"
Kiedy ostatnio byl u weta?


Uweta  (teraz Ci odpowiadam po 6 miesiacch od tamtego postu :P) w tym roku byl w kwietniu chyba...top byla syutuacja awaryjna....nie było mnie w domu i siostra ktora zarzerała sie żelkami dala mu chyba jedna bo Smakus sie na starosc zrobil straszny lakomczuch choc raczej tycie mu niezagraza...ale jak wrocilam na nastepny dzien czuje ze smierdzi u nas w pokoju bardziej niz zwykle(no coz:P).. no i patrze a tam smakus w klatce taka kuleczka przmkniete oczka,nie wyskakuje z klatki i usrany po pachy ze sie tak wyrarze w zadkiej kupie.. :/ ale zrobilam  awanture,serio na maksa sie przestraszylam...wogole moja siostra ma 16 lat a jest poldebilem..jak krolik ocos prosi to ta mu daje.. :[ no wiec pobieglysmy na gwalt do weta..dostal tam jakis antybiotyk no i  chyba na nastepny dzien przyszlysmy na kontrole i sie wyleczyl...choc nie jest calkiem zdrowy..podejrzewam ze ma problemy z zebami i kanalikiem lzowym..z tym drugi  to od lat chyba,ale tego mu nigdy wterynarze(podbno najlepsi w Krakowie) nie zbadali... :? chociaz ostatnio sie postarali bo wycieli guza myszoskoczkowi z brzucha ktory mial tylko 10 % szans ze ten zabieg przezyje...ico i zyje sobie  teraz,,goji mu sie ta ranka  :) no ale wybieram sie do weta w tym tygodniu z nim...mam nadzieje ze jest zdrow a ten smrodek z mordki to tylko taki smrodek starszego krolika...  :icon_curve

naomi19

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 30, 2006, 09:56:08 am »
Siankiem niech sobie ściera zęby. A co do gałązek to jakie dawałaś? Niektóre smakują, niektóre nie. Może spróbuj jabłoń?

Goga

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 30, 2006, 10:44:23 am »
Nie wiem, jaką książkę masz ale ja bym z tą literaturą nie przesadzała (bo to rzaden autorytet). Książki piszą ludzie, którzy często sami opierają się na innych książkach. Dużo z nich do tej pory opierało sie na danych pozyskanych z chodowli królików mięsnych (a one sie jednak różnią). Wiadomości jakie podaje Anuszka potwierdzają inni fachowcy od królików miniatórowych.
Chleb jest trawiony do cukrów prostych jest więc bardzo kaloryczny i ma mało innych substancji odżywczych. Poza otyłością może doprowadzac do zmian we florze bakteryjnej czego efektem są biegunki.
Jeśli chodzi o ścieranie ząbków ja bym popróbowała z różnymi gałązkami drzew liściastych.  Może któreś jednak przypadną mu do gustu.

igasu

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 31, 2006, 18:53:48 pm »
Dzieki wszystkim za rade :)
Ta książka to "Królik miniaturowy" Andrea Dieker i Jutta Steinkamp tam przed spisem tresci zamiscili info ze nib  uwzglednia sie w niej najnowesze osiagniecvia nauki itp i ze rady te zostaly dokladnie sprawdzone al pisze ze rowniez nauka w tym zakresie postepuje wiec trzeba swojja wiedze na ten temat poszerzac i takie tam pierdoly... :/


To bede probowac z tymi galazkami..:P