Autor Wątek: 1% na rzecz schroniska w Korabiewicach  (Przeczytany 5487 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kapi

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1432
    • http://www.kapiszonek.prv.pl
1% na rzecz schroniska w Korabiewicach
« dnia: Luty 17, 2005, 20:51:26 pm »
To juz 2 rok, kiedy można zdecydować o przeznaczeiu 1% swojego podatku dochodowego i "wyręczyć" ministra finansów w trudzie dystrybucji środków publicznych ;-)

Jako, że jestem związana z prywatnym schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Korabiewicach, zachęcam do przekazania 1% podatku właśnie na jego na rzecz. Jest to niezwykłe schronisko, w którym opieke znajduja nie tylko koty i psy (których jest tam ok. 500), ale także 4 niedźwiedzie, z których 3 kiedyś były zmuszane do pracy w cyrku, a jeden został wykupiony od kłucowników, którzy tresowali na nim psy do walk. Mieszkają tam też 4 krowy, 16 koni, część wykupiona i uratowana przed rzeźnią, 2 świnki wietnamskie, a także dwie wilczyce. Należę do fundacji, która pomaga temu schronisku sie utrzymać. Wy też możecie pomóc.

Schroniska prywatne tym się różnią od schronisk miejskich i gminnych, że nie otrzymują pieniędzy na swoje utrzymanie od samorządów, tylko muszą je zdobyć same. Teraz możesz im pomóc wpłacając na ich rzecz 1% swojego podatku zamiast oddawać te pieniądze fiskusowi.

Oto 3 podstawowe informacje dotyczące mozliwości odliczenia od podatku
1%:

1. Mechanizm 1% to nie to samo co darowizna. Darowiznę odlicza się od podstawy opodatkowania i pieniądze trzeba wpłacić przed końcem roku podatkowego. Odliczenie 1% dokonuje się od podatku, a wpłaty na konto organizacji należy dokonać pomiędzy 1 stycznia 2005, a dniem złożenia zeznania podatkowego. Jeśli wpłata dokonana zostanie po złożeniu PIT-u, to skorzystanie z odliczenia jest jeszcze mozliwe, ale pod warunkiem złożenia korekty zeznania podatkowego.  

2. Pieniądze przekazane organizacji odliczamy od podatku, a nie od podstawy opodatkowania - czyli przekazujemy wybranej organizacji pieniądze, które inaczej trafiłyby do fiskusa. Dzięki temu mechanizmowi każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi 1% podatku dochodowego, który należny jest państwu. Korzystając z tej możliwości, "wyręczamy" ministra finansów - co
prawda w niewielkim stopniu - w trudzie dystrybucji środków publicznych.      

3. Prawo do odpisu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego przysługuje "ryczałtowcom" (termin składania przez nich zeznań podatkowych, PIT-28, minął 31 stycznia 2005 roku) oraz podatnikom rozliczającym się na PIT-36 i PIT-37 (termin składania zeznań mija 2 maja 2005).

Więcej informacji znajdziecie na stronie schroniska: http://www.korabiewice.empatia.pl/str.php?dz=40

Wpłaty na rzecz Korabiewic należy dokonac na konto Fundacji Azyl pod Psim Aniołem, która jest organizacją pożytku publicznego (OPP). Nr.konta Fundacji Azyl pod Psim Aniołem: 57 1020 1042 0000 8202 0010 5577

Dokument wpłaty musi zawierać: imię, nazwisko i adres wpłacającego, kwotę dokonanej wpłaty, nazwę organizacji ("Fundacja Azyl pod Psim
Aniołem") oraz tytuł wpłaty (np."1% na rzecz schroniska w Korabiewicach"). Pokwitowanie dokonanej wpłaty należy przechowywać - podobnie jak inne dokumenty upoważniające do odliczeń podatkowych - przez okres 5 lat!  

Pozdr.serdecznie :)
Patrycja Kazała
Każdy ma takiego królika na jakiego sobie zasłużył ;-)  
spk@kroliki.net