Działania SPK > Dołącz do nas

SPK Lublin, czyli Króliczy Wolontariat i Króliczy Zakątek :)

(1/1)

rice_cookie:
Kochani!

Chciałabym wam zaprezentować działalność SPK w Lublinie.

Działamy tutaj pod sztandarem Króliczy Wolontariat SPK - Lubelskie. Jesteśmy grupą wolontariuszy i członków SPK, oraz osób które swój wolny czas poświęcają na pomoc uszakom z naszego regionu.

Swoją działalność zaczęliśmy w 2012 roku, od domu tymczasowego u mnie w domu, promowania się na FB oraz szukania chętnych do pracy.

Na FB można nas znaleźć tu www.facebook.com/KroliczyWolontariatLubelskie

Z czasem przybywało owych rąk, co umożliwiło nam pomoc większej ilości królików. W końcu mój dom stał się za mały i zrodził się pomysł stworzenia lubelskiego lokalu. Chcieliśmy by lokal był prawdziwym biurem SPK, gdzie można organizować spotkania z adoptującymi, trzymać sprzęt, gdzie wolontariusze będą mieli okazję się spotkać, porozmawiać i wspólnie pracować nad tworzeniem lepszej przyszłości dla uszatych oraz gdzie zawsze znajdzie się miejsce dla bezdomnego królika.
Od listopada 2013 roku jesteśmy posiadaczami lokalu w Lublinie przy ul. Hutniczej 10A. Lokal ma niecałe 60m2 - nie planowaliśmy tak dużego metrażu, jednak miasto nie dysponowało mniejszymi lokalami posiadającymi ogrzewanie. Lokal składa się z dwóch dużych pomieszczeń, łazienki z toaletą oraz dwóch zapleczy.
Pierwsze pomieszczenie do którego się wchodzi służy spotkaniom z adoptującymi, spotkaniom wolontariuszy. Drugie pomieszczenie jest mieszkaniem dla naszych podopiecznych. To tutaj czekają na swoje domy. Tutaj też znajdują się regały z wszystkim co potrzebne żeby zapewnić funkcjonowanie Zakątkowi - koce, ręczniki, karma, zioła, siano, apteczka, podkłady higieniczne itp. Jedno zaplecze służy przechowywaniu dokumentów, drugie składowaniu dużej ilości siana, ziół, żwirku oraz sprzętu - klatek, misek, kuwet itd.
Za lokal płacą wolontariusze zrzucając się między sobą oraz przeznaczamy na niego pieniądze z części darowizn. Czynsz za lokal wynosi niecałe 500zł miesięcznie. Do tego dochodzą opłaty za ogrzewanie, wodę, prąd oraz śmiecie - obowiązuje nas umowa śmieciowa. Największe opłaty są zimą, kiedy koszt ogrzewania dochodzi do 500zł (niestety jest to stary, parterowy budynek z nieszczelnymi oknami). Dlatego w miesiącach grzewczych całość utrzymania lokalu może osiągnąć poziom nawet 1200/1300zł miesięcznie. Bardzo ciężko nam utrzymać płynność finansową, jednakże staramy się jak możemy ;) Posiadanie lokalu jest dla nas bardzo ważne, ponieważ przez ostatnie pół roku, kiedy posiadamy Zakątek widzimy duże postępy w tym jak jesteśmy zorganizowani, o ile więcej możemy posiadając lokal i jak dobrze wpływa on na wolontariuszy i ich chęć do pracy.

Jeżeli zwolni się inny lokal, który stworzy nam warunki generowania mniejszych opłat, oczywiście będziemy zainteresowani. Jednak w tym momencie miasto nie dysponuje nadającymi się dla nas innymi lokalami.


Nasz lokal został okrzyknięty na forum "Króliczym Zakątkiem"
Zakątek obsługuje na bieżąco ok. 30 królików. Nie wszystkie króliki mieszkają w Zakątku. Staramy się szukać królikom jak największej ilości domów tymczasowych, ponieważ uważamy, że jest to lepsze dla królików niż pomieszkiwanie w biurze. Zawsze jest większa pewność, że DT szybciej zaobserwuje niepokojące objawy oraz zapewni królikowi lepszy kontakt z człowiekiem.

Króliczy Zakątek stanie się od maja tego roku ogólnopolską siedzibą SPK, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Króliczy Zakątek nie jest otwarty w konkretnych godzinach. Codziennie wyznaczane są dyżury, na które przychodzą wolontariusze - nakarmić naszych podopiecznych, posprzątać im oraz dać im rozprostować kości i spędzić z nimi czas. Można także umówić się na spotkanie z inspektorem adopcyjnym, lub z osobą odpowiedzialną za wolontariat. Umówić się na przekazanie darów, bądź odwiedzenie naszych podopiecznych.
Organizujemy spotkania okazjonalne dla wolontariuszy, aby lepiej się poznać i w szerszym gronie porozmawiać o naszej działalności, jej ukierunkowaniu i najbliższych celach.


Leczymy nasze króliki u:
Dr Doroty Różańskiej - chirurgia, ropnie, złamania, itd., przyjmującej w lecznicy REX oraz na UP Lublin w katedrze chirurgii,
Dr Jerzego Ziętka - przyjmującego na UP Lublin w katedrze chorób zakaźnych oraz jeden dzień w tygodniu w REXie.
Kastracje i sterylizacje wykonujemy u Dr Piotra Haducha - przyjmującego w lecznicy POLIWET.

Nie posiadamy kwarantanny, wszystkie chore króliki wysyłamy do DT.

Na Uniwersytecie posiadamy MINI Oddział Ratunkowy pod nadzorem dr Ziętka. W tym momencie mini oddział jest wyposażony tylko w jedną klatkę, ale w miarę możliwości finansowych oraz powierzchniowych (aktualnie kliniki weterynaryjne są w trakcie rozbudowy) będziemy go doposażać.
Mini oddział jest miejscem, gdzie w razie potrzeby mogą przebywać króliki SPK wymagające stałego nadzoru weterynaryjnego i izolacji - np w trakcie leczenia chorób zakaźnych. Klatkę udostępniamy także nagłym przypadkom zachorowań królików prywatnych - kiedy właściciel przychodzi do lecznicy w ciężkim stanie i konieczne jest aby królik został pod okiem weterynarza, dopóki stan jego zdrowia nie będzie stabilny.
Klatkę, jej wyposażenie, karmę zapewnia SPK
Miejsce zapewnia Uniwersytet Przyrodniczy - za darmo.
Obsługę królika zapewniają zaprzyjaźnieni z nami studenci weterynarii.

Inwestujemy czas i siły w widoczność na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, skąd wielu przyszłych weterynarzy zgłasza się do nas jako DT. Korzyść jest obopólna - oni zdobywają praktykę obserwując króliki oraz obserwując leczenie tych chorych, my zdobywamy DT oraz mamy nadzieję że ta praktyka w przyszłości przełoży się na wspaniałych weterynarzy.

W przyszłym roku akademickim mamy ciche plany aby stworzyć na Uniwersytecie koło naukowe o zajęczakach w tym o królikach, co mamy nadzieję zaowocuje większym zainteresowaniem studentów uszatymi. Uniwersytet w Lublinie ma dobrą renomę, kończyli go zarówno nasi weterynarze, jak i dr Baran z Krakowa oraz dr Krawczyk z Torunia. Liczymy że angażowanie się przez nas w popularyzację leczenia królików odniesie w przyszłości pozytywne skutki.

W tym roku pracujemy także nad tym abyśmy w naszym mieście byli bardziej znani wśród organizacji pozarządowych oraz dla naszego Urzędu Miasta. W tym celu angażujemy się w organizowanie II Kongresu Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin.

Regularnie także promujemy się wśród mieszkańców Lublina biorąc udział w wystawach zoologicznych. Mamy już za sobą wystawę zoologiczną ZOOPARK 2013, ZOOPARK 2014 oraz towarzyszyliśmy ze swoim stoiskiem na wystawie zoologicznej Zwierząt Egzotycznych w Gali w 2013 roku, i również pojawimy się na kolejnej edycji w maju 2014.

W zeszłym roku zorganizowaliśmy, wspólnie z dr Ziętkiem, wykład ABC Królika miniaturowego, na którym pojawili się studenci weterynarii, weterynarze oraz osoby zainteresowane tematyką królików oraz ich leczeniem - tą część prowadził dr Ziętek. Powtórzyliśmy wykład na wystawie ZOOPARK 2014, w wersji bez leczenia a z poszerzoną treścią odnośnie behawiorystki. Ciągle dopracowujemy treść naszego wykładu. Być może niedługo uda nam się go udostępnić dla internautów.Zachęcamy do kontaktowania się z nami na lublin@kroliki.net i zapisywania się do wolontariatu. Przychodzenia na dyżury do Króliczego Zakątka oraz ogólnej działalności w Króliczym Wolontariacie.

Wspierać nas można:
Wysyłając dary na mój adres prywatny:
Pycek Małgorzata ul. Sieroszewskiego 7/1 20-448 Lublin (w zakątku jest już skrzynka pocztowa, jednakże paczki lepiej jest odbierać pod adresem prywatnym - zazwyczaj w domu ktoś jest)

Lub przesyłając darowiznę pieniężną na konto:
14 2130 0004 2001 0516 7234 0007
Stowarzyszenie Pomocy Królikom
ul. Ringelbluma 3/21 01-410 Warszawa

Od środków jakimi dysponujemy zależy szerokość naszych działań edukacyjnych i promocyjnych oraz to na ilu podopiecznych się zdecydujemy.


rice_cookie:
P.S. W chwili wolnej dodam coś o naszych wolontariuszach  :bunny:

chomik:
Będzie rozliczenie każdego z osobna? Kto co i ile robi? :D

isfolket:
Mam nadzieję. :matrix

szyszka:

--- Cytat: isfolket w Kwiecień 25, 2014, 15:46:24 pm ---Mam nadzieję. :matrix

--- Koniec cytatu ---
O nie, bo to będzie wyglądać tak:
"Szyszka - kiedyś to czasem coś robiła, ale teraz to nas chyba olała :( " :P

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej