Autor Wątek: Co podawać, aby królik przytył?  (Przeczytany 117757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aga 1982

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #160 dnia: Lipiec 01, 2014, 20:14:05 pm »
daję mu piętki z chleba, żeby ząbki sobie starł , oczywiście w granicach rozsądku, nie dostaje ich codziennie a w małej ilości na pewno mu nie zaszkodzi
myślę,że masz niewielkie pojęcie na temat prawidłowego żywienia królików...Ja nie chcę swojego królika utuczyć, by go zjesć...rozumiem,że to był głupi zart.
Zwierzę dla swojego zdrowia powinno mieć odpowiednią wagę-nie może być przekarmione i utuczone ani wychudzone...I jesli zwierzęciu spada waga, w przypadku Megi po leczeniu- należy obrac taki kierunek diety, by przyprała swoje zagubione dkg i czuła się dobrze...

sztucznych witamienke nie podaję-jest pełnia sezonu, zwierze dostaje, swieże, czyste, jędrne i zdrowe warzywa , owoce(w mneijszych ilościach) i swieżą trawę, zioła i liście owocowe..

a chlebem i obierkami-no cóż,,zdrowia nie zapewnisz...szkoda,że już nie starcza by zamiast obierków dac całe warzywo lub owoc..

Offline Billie_Jean

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 10, 2015, 20:11:10 pm »
Wiem, że odkopuję stary temat, ale mamy teraz podobny problem, więc bez sensu zakładać nowy. Ale do rzeczy:
Fiona ma krzywe trzonowce, pierwsza korekta była miesiąc temu, wczoraj kolejna, pewnie ząbki trzeba będzie usunąć. Z racji tego, że niestety dosyć późno zostało wykryte, co się z króliczkiem dzieje, poleciało nam sporo z wagi. Fiona jest typową miniaturką, normalnie waży ok. 1,3 kg, po chorobie wychodziliśmy od 850 g... Na szczęście udało się dobić w ciągu 3 tyg. do 1,1 kg. Pozostaje jednak nadal ten sam problem- miękkie kupy. Są to niewykształcone cekotrofy, pojawiają się do ok. południa. Wiczorem, w nocy są normalne, suche bobki. Wiem, że będą się pojawiać, robimy to celowo, żeby osiągnąć bezpieczną wagę. Podajemy rodi care basic, w sytuacjach, kiedy nie chce jeść twardego karmę ratunkowa jr farm, 3 garście suszek dziennie+ sianko. Czasami dla zbudowania masy siemię lniane, słonecznik. Próbowałam wprowadzić warzywa (koperek, papryka, marchewka) niestety chyba po tym pupa była bardziej umazana i wróciliśmy do diety bez warzywek. Martwi mnie tylko postać tych kupek, są to takie maziste bobki, czasami większe, ale nie typowe ceko. Cała podłoga umazana, nie wspominając  już o króliku   >:( Teraz jesteśmy świeżo po zabiegu, do siana się jeszcze nie pali, bo pewnie buźka trochę obolała, ale po ostatniej korekcie siano znikało w dużych ilościach. Leczymy jeszcze nieżyt nosa, podaje probiotyk, zęby niby są okej, a te kupki nadal takie. Czy ktoś miałby jakieś pomysły, czego mogą być przyczyną, macie jakieś doświadczenie z podobnymi przypadkami? Badania na kokcydia były robione dwukrotnie- bobki czyste.
Bardzo prosiłabym o przemyślane rady , bo to, że go przekarmiam to doskonale wiem i zostawienie go na sianie i suszkach, które dosyć niechętnie je przez ząbki, nie wchodzi w grę.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2015, 20:26:43 pm wysłana przez Billie_Jean »

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #162 dnia: Marzec 10, 2015, 20:39:55 pm »
Jeśli korygujecie zęby w narkozie, to boby mogą być takie po lekach. Poza tym układ pokarmowy po znieczuleniu może nie działać jak należy.
Ja bym królika nie przekarmiała - jeśli leci bardzo z wagi, nie je, to dokarmiać należy jak najbardziej, ale przekarmianie nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Billie_Jean

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 10, 2015, 20:42:49 pm »
Jeśli korygujecie zęby w narkozie, to boby mogą być takie po lekach. Poza tym układ pokarmowy po znieczuleniu może nie działać jak należy.
Ja bym królika nie przekarmiała - jeśli leci bardzo z wagi, nie je, to dokarmiać należy jak najbardziej, ale przekarmianie nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem.

Ząbki robimy na głupim jasiu. Też brałam to pod uwagę, ale takie bobki pojawiają się nawet prawie miesiąc po zabiegu, więc nie sądzę, że to dlatego. I nie przekarmiamy już w takim stopniu jak wcześniej, waga jest już bezpieczniejsza, więc stopniowo wychodzimy z tego.

Offline czarno-biali

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Białka i Czarek
  • Za TM: Niunia
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #164 dnia: Czerwiec 10, 2016, 21:25:51 pm »
Hej, odkopuję temat z prośbą o pomoc i rady jak zwiększyć wagę mojego królika. Krótka historia. Moja białka ma 10 lat, jakieś 3 tyg temu któregs dnia zauwazylam ze jest cala zabrudzona kupa, pojechalam z nia od razu do lekarza, zostala na noc na kroplowke, wyczuli cos w brzuchu, plastyczna mase. nastepnego dnia bylo troche lepiej, masa w brzuchu sie zmniejszala ale Białka zostawała w lecznicy przez kolejne 7 dni na codzienne kroplówki. miała apetyt, dostala kontrast, ten przemieszla sie jale bardzo powoli. stan sie nie pogarszal. bylo troche lepiej  ale bez rewelacji, pila, sikala i robila male bobki. po tygodniu zapadla decyzja o gastrotomii. poniewaz jets to stary krolik, nie byl osowialy, mial apetyt itp bardzo wahalam sie z odeciem decyzji o operacji. kolejengo dnia poechalismy na operacje, okazlo sie ze stan sie polepszyl, operacja odlozona. niestety po 2 dniach znowu podjeli decyzje o operacji i wykonali ja. bialka wrocila do normy, ja a takiego starego krolika dzielnie sobie radzi natomiast bardzo spadla na wadze.  gdy byla w srednim wieku wazyla ponad 2 kilo, przed operacja 1190g natomiast w tydzien po operacji wazy 890g. potrzebuje rady jak ją dokarmic. jest slaba, ma apetyt, je proszkowana karme herbicare plus,suszki, owoce, warzywa, siano, natmiast niestety przy gwaltowniejszych ruchach potrafi sie wywalic i ma problemy zeby sie podniesc. lekarz mowi ze opada z sil.
kupilam dzis suszone banany, jablka, mieszanke warzyw, mniszek lekarski, starlam jablko i marchewke, dalam jej porcje proszkowanej karmy z gerberkiem marchewkowym dla dzieci. kupilam tez pestki slonecznika i dyni, bo cyztalam ze dajecie to krolikom, ale nie wiem ile im dawac. czytalam tez o siemieniu, ale nie wiem w jakiej postaci i ile im tego dawac? proszkowane, ziarenka czy zalewane wodą z takim sluzem?

jesli ktos ma jakies pomysly jak wzmocnic krolika bede wdzieczna za pomoc. dzieki!

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #165 dnia: Czerwiec 10, 2016, 22:14:06 pm »
Witaj, siemię można podawać normalnie w ziarenkach, ale lepiej nie za dużo - wg mnie góra płaską łyżeczkę dziennie, bo może mieć biegunkę.
Bardzo kaloryczny jest granulat Beaphar Care (ten niebieski), króliki chętnie go jedzą. Daj jej też płatków owsianych. Trzymam kciuki za dzielną pacjentkę :przytul
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #166 dnia: Czerwiec 11, 2016, 08:45:17 am »
A jakie ona ma wyniki badañ krwi?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline monikacicha90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #167 dnia: Czerwiec 24, 2016, 16:41:52 pm »
Też kiedyś usłyszałam, że można podawać siemię lniane;) Polecam też wybieranie pełnowartościowych karm, najlepiej znanych i sprawdzonych marek. Nie ma co oszczędzać na zdrowiu naszych podopiecznych. Ja dodatkowo mogę polecić ci preparat witaminowy Beaphar, który zamawiam  z https://www.naszezoo.pl/pl/c/Male-ssaki/335, trawienie mojego króliczka zdecydowanie się po nim poprawiło:) Możesz też próbować z innymi ziołami - mniszkiem, babką, albo chipsami z pasternaku:)

Offline marina

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Lokalizacja: Królikowo
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #168 dnia: Wrzesień 15, 2016, 11:40:37 am »
Też mam problem z moim Maleństwem :( Ostatnio ma mniejszy apetyt niż zwykle i trochę schudł, ale nie wygląda na chorego. Myślicie, że to kwestia diety? Co mu podawać, żeby poprawić apetycik?

Offline Milena78

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
    • Rostil
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Dyzio i Sarna
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #169 dnia: Październik 03, 2016, 12:54:57 pm »
Jeden z moich królików nie jest zainteresowany w ogóle jedzeniem.
Je tylko tarte warzywa, a to zdecydowanie za mało. No nic, znowu do weterynarza...
Uwielbiam króliki. Posiadam dwa. Zapraszam na swoją www o Rostil

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #170 dnia: Październik 03, 2016, 13:21:48 pm »
A do kogo chodzisz ? Bo w 3M jest tylko jedna lecznica polecana http://www.altervet.pl/ Może warto się tam udać.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #171 dnia: Październik 03, 2016, 14:00:03 pm »
Jeden z moich królików nie jest zainteresowany w ogóle jedzeniem.
Je tylko tarte warzywa, a to zdecydowanie za mało. No nic, znowu do weterynarza...
Pytanie dlaczego je tarte? Ma problemy z gryzieniem?
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Andrzejj

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Warzywa
  • Lokalizacja: Sulejówek
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #172 dnia: Styczeń 09, 2017, 14:17:33 pm »
Króliki najszybciej tyją od pasz treściwych, jak zboża, ziemniaki i buraki cukrowe itp.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #173 dnia: Styczeń 09, 2017, 14:37:29 pm »
Andrzejj naszym królikom nie podajemy zbóż i ziemniaków. Nie jest to pokarm odpowiedni dla królików i negatywnie wpływa na ich zdrowie. Takie pasze stosują hodowcy którym nie zależy na długim życiu królika a na szybkim przyroście wagi. To forum zrzesza ludzi dla których zdrowie ich uszatych przyjaciół jest najważniejsze więc szybkie i niezdrowe tuczenie nie wchodzi w grę.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline kat_von_d

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #174 dnia: Styczeń 12, 2017, 01:41:43 am »
Ja kiedy tuczyłam królika podawałam mu granulat zbożowy. Uważam, że nie ma lepszego sposobu na przybranie na wadze, oprócz oczywiście typowo ratunkowych karm, np. Rodi Care. I nie chodzi tutaj bynajmniej o podawanie zbóż królikom zdrowym, tym bardziej podawanie ich w nadmiernych ilościach. Ale zauważyłam taki trend, że robi się tragedię z powodu p\królikom nawet znikomej ilości zboża, które tak naprawdę nie jest szkodliwe.
Sensej ...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2017, 11:32:19 am wysłana przez Solvieg »

Offline frau magda

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 617
  • Płeć: Kobieta
  • evil prevails when good men fail to act
  • Lokalizacja: za Odrą
  • Moje króliki: Doha i Olaf
  • Na DT: Edward
  • Za TM: Mysza
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 12, 2017, 09:42:25 am »
kat_von_d a skąd masz informacje o tym co "tak naprawdę" jest szkodliwe? Prywatnych opinii nie powinno się wygłaszać jak uniwersalnych prawd. Króliki mojej koleżanki dostawały zboża i nie dość, że były dwukrotnie cięższe niż powinny to jeszcze miały non stop biegunkę. Proszę nie polecać czegoś co może zaszkodzić zdrowiu.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #176 dnia: Styczeń 12, 2017, 09:51:48 am »
Nie ma po co podawać królikom zboża, bo przytyje również i na innej diecie. Jeśli już faktycznie się chce królika podtuczyć, to można mu podać granulat bezzbożowy typu grainless complete czy beaphar nature.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 12, 2017, 09:58:45 am »
Króliki pasione zbożami to głównie króliki hodowlane, które mają szybko urosnąć i utyć... Im to faktycznie nie zaszkodzi, ponieważ żyją krótko...
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)