Autor Wątek: Co podawać, aby królik przytył?  (Przeczytany 117789 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marciula

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1923
  • Płeć: Kobieta
    • dolnośląskie domy tymczasowe
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 25, 2011, 18:31:15 pm »
Według tabeli Shiva powinna ważyć 7kg jako olbrzym belgijski w wieku 8 miesięcy - a zapewne to jej rasa jeśli jest rasowa lub któryś z jej rodziców był belgiem.
Po wizycie u weterynarza podejmę decyzję co będzie dokładnie jadła.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 25, 2011, 18:33:48 pm »
Gdybym przyjęła, że Zając jest królikiem hodowlanym rasy "zajęczak" to w wieku 5-6 miesięcy powinna ważyć 2,5-2,9 kg. Zając waży już 3,6 kg czyli... tyle ile powinien ważyć dorosły osobnik oczko
Dla zainteresowanych, rozważamy wg tej tej stronki http://srokacz.pl/245.html
Ale na pewno ma 6 miesięcy albo mniej? To akurat łatwo sprawdzić po ząbkach. Nawet jakby była po rasowych rodzicach, to zawsze może być niewymiarowa - dlatego są wzorce, osobniki niepasujące nie są rozmnażane.

A Shiva powinna ważyć od 6-8 kg żeby być wysoko punktowanym belgiem, ale nawet na wystawach:
"Dopuszcza się u samców niższą wzorcową masę ciała o 10 % niż podana w powyższej tabeli.Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 6 kg.Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli."

A skoro nie jest tatuowana na uszach, to rasowa nie jest.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #122 dnia: Listopad 25, 2011, 18:35:18 pm »
To akurat łatwo sprawdzić po ząbkach.


Po ząbkach u królika?  :DD
Na pewno ma tyle miesięcy :) Bo jak trafiła do Radomia to była ok 8 tygodniową okruszynką.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline marciula

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1923
  • Płeć: Kobieta
    • dolnośląskie domy tymczasowe
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #123 dnia: Listopad 25, 2011, 18:36:42 pm »
Belgijski Olbrzym Szynszylowaty (BOSl)
Ma około 9-10 miesięcy.

A tu spooooory belg xD Shivie chyba 4kg wystarczy...
http://zikanen.wordpress.com/2009/01/19/bestia-krolik-olbrzym/
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2011, 18:48:02 pm wysłana przez marciula »

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #124 dnia: Listopad 25, 2011, 18:37:53 pm »
Po ząbkach u królika?

Wyobraź sobie, że tak. Siekacze królika zrastają się dopiero po 6 miesiącu.

Po wizycie u weterynarza podejmę decyzję co będzie dokładnie jadła.

Jak ja chodzę do weterynarza to króliczki są za każdym razem dokładnie badane - kręgosłup, żebra, masa mięśniowa ew. tkanka tłuszczowa są przez weta obmacane i mi mówi, jak się sprawy mają. Nawet jak na oko rzucał, że Miśka jest pulpet, to po oględzinach mówi, że masę ma dobrą, a mięśnie bardzo dobrze rozbudowane (atletka ;) ) Jak już pisałam, absolutnie nie pozwala tuczyć, jest za powolnym, naturalnym nabieraniu ciałka (podkreślam, że mówimy o regularnie odrobaczanym, zdrowym króliku).

Więc nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Shivii porządnych oględzin i żeby się Pańcia nie musiała już martić jej wagą :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2011, 18:55:29 pm wysłana przez Eni »
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 06, 2012, 23:00:36 pm »
A ja znowu wrócę do tematu.
Co jeszcze podawać królikowi, aby przytył? Zaznaczę- nie stopniowo, przez miesiąc czy dwa, ale szybko.
Tym razem chodzi o Axela :/ Mały musi nabrać masy- jakiejkolwiek masy, bo obecnie nie ma ani grama tłuszczu. Na szczęście apetyt ma, ale coś jest nie tak, bo pomimo, że dużo je, nadal traci na masie :icon_sad
Aktualnie- od soboty- Ax dostaje już głównie Cuni Nature- jako kaloryczną mieszankę, wymieszaną z otrębami, słonecznikiem, w dużych ilościach dziennie. Do tego- starkowaną marchewkę i pietruszkę, natkę pietruszki, pokrojoną lodową i cykorię. Dostaje również babkę lancetowatą. Jednocześnie dostaje witaminy oraz probiotyk.
Czy coś jeszcze mogę podać? Dlaczego on tak schudł, skoro w zasadzie nie ma żadnych kliniznych przyczyn? Przez wiek? Ostatnio sobie uświadomiłam, że on już nie jest za młodyk królikiem :icon_sad
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 06, 2012, 23:11:02 pm »
Przez wiek? Ostatnio sobie uświadomiłam, że on już nie jest za młodyk królikiem

Miśka skończyła we wrześniu 8 lat i wagę trzyma.

Kaloryczne są kiełki i świeże ziele owsa (białko), siemię lniane (tłuszcz) i płatki owsiane, żytnie, jęczmienne, nie wiem jak zarodki pszenne. Na podratowanie wychudłego zwierza dobre są też aminokwasy zewnątrz-pochodne - np. żółtko jajka kurzego oraz olej lniany - to tak po parę kropel na dobę.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 07, 2012, 00:28:14 am »
Iskra zrób koniecznie badania pod kątem zaniku mięśni- to by tłumaczyło tą utratę masy - u nas tak było mimo że snickers jadł płatki owsiane, duzo oleistych ziaren, ogrom marchwi, migdały, jabłko itd tracił ciągle na wadze
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Juwenta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #128 dnia: Kwiecień 02, 2012, 23:59:35 pm »
A czy chory, wychudzony króliś ma szansę nabrac trochę masy? Obecnie waży 1,2kg. suchego nie może zbyt dużo jeść, bo go 'przytyka', do tego  bardzo mało pije.

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #129 dnia: Kwiecień 03, 2012, 08:32:30 am »
ja bym mu dawała wiecej oleistych nasion (słonecznik, siemie, dynia) , o ile nie dostaje wzdec po owocach dodawaj mu codziennie po kawalku jablka, ciut banana, topinanbur, pasternak, pomidory
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline withinbacardi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwiec 12, 2012, 19:45:49 pm »
 Hej wszystkim!

Czy moze ktos z Was poratowac Critical Care/Herbi care plus, lub wie skad mozna to zdobyc? W necie raczej slabo, albo ja nie umiem szukac..
Moje Slonko ostatnio przeszlo zatrucie pokarmowe i od tamtego czasu bardzo malo je.. schudla juz okolo 200 gram :( Przy jej niewielkich rozmiarach to na prawde sporo. Mozna jej kregi liczyc...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2012, 20:01:38 pm wysłana przez withinbacardi »

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwiec 12, 2012, 23:12:16 pm »
W sklepie internetowym "świat4łap" jest RodiCare instant-karma zastępcza.Tam towar wysyłają szybko.
Ewentualnie w przychodni wet."Zwierzyniec"we Wrocławiu prowadzą sprzedaż wysyłkową (Critical Care,Herbi Care),ale ze "świata4łap"wyślą szybciej.

Offline withinbacardi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwiec 16, 2012, 06:15:49 am »
Dziękuję za odpowiedź. Jak wczoraj wieczorem wróciłam do domu okazało się, że sytuacja jest dużo gorsza niż myślałam..

Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #133 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:31:55 pm »
Hejo,


mojej Toli po chorobie brzuszka się mocno schudło. Próbujemy teraz wrócić do poprzedniej wagi ale ma mocno zapadnięte boki, w ogóle wszystko jej odstaje :(
I tu pytanie: przez ile mniej - więcej powinna wrócić do normalnej wagi przy podawaniu roślin oleistych, jabłkach, bananach, siemieniu, ogólnie tym wszystkim co króliki tuczy? Myślałam nawet o tak radykalnych rozwiązaniach jak suchy chleb (ale tu mam bardzo poważne wątpliwości, czy to oprócz tego że kaloryczne nie jest szkodliwe) czy mieszanka :/
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline shoti1910

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1099
  • Płeć: Kobieta
    • SPŚM
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Shila i Siggy
  • Pozostałe zwierzaki: średniej wielkości zoo ;)
  • Za TM: Benio
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:35:46 pm »
Chleb z tego co wiem to zakwasza mocz, owoce z kolei mają dużo cukru więc też bym nie przesadzała. Na tycie musisz dać trochę czasu, jeśli ma być to zdrowe tycie, dawaj warzywa korzeniowe, może troszkę więcej granulatu, dawaj koperek bo pobudza apetyt. Pozostaje czekać :)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #135 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:37:57 pm »
Wg mnie nie powinnaś jej tuczyć na siłę - przy racjonalnym, zdrowym żywieniu, wróci do swojej wagi, skoro została usunięta przyczyna chudnięcia. Dowalisz jej bananami, jabłkami i olejami, to jej zaszkodzisz na układ trawienny.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #136 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:41:13 pm »
Chleb z tego co wiem to zakwasza mocz,
Tak myślałam że to coś więcej :) Dzięki

owoce z kolei mają dużo cukru
Tak, to też wiem, ale Tola dostaje codziennie po dwa plastry jabłka i banana, myślę, że to nie za dużo - Skalar dostaje połowę mniej co drugi dzień :) Apetyt ma... I wiem, że powinnam być cierpliwa, ale normalnie serce ściska i chciałabym żeby była już "normalna", teraz, zaraz :/ :P Szczególnie że od kiedy tak schudła ciągle wygląda jakby nie miała siły, w ogóle już tka nie świruje, dużo leży... No ale nic, nie chcę jej zaszkodzić jeszcze bardziej.

Wg mnie nie powinnaś jej tuczyć na siłę - przy racjonalnym, zdrowym żywieniu, wróci do swojej wagi, skoro została usunięta przyczyna chudnięcia. Dowalisz jej bananami, jabłkami i olejami, to jej zaszkodzisz na układ trawienny.
Nie podaję nagle jej dużo wszystkiego, wprowadzam to stopniowo, i dostaje niewiele ale różnych rzeczy - jak pisałam wyżej nie chciałabym czekać miesiąca czy dwóch aż przytyje, bo zwyczajnie się o nią martwię :(
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline shoti1910

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1099
  • Płeć: Kobieta
    • SPŚM
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Shila i Siggy
  • Pozostałe zwierzaki: średniej wielkości zoo ;)
  • Za TM: Benio
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #137 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:43:26 pm »
Myślę, że musisz poczekać nawet więcej niż dwa miesiące ;) Ja w drugą mańkę, odchudzam króle i też chciałabym, żeby JUŻ były normalne, ale tak się niestety nie da ;)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #138 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:46:07 pm »
Tak podkarmianie, jak i odchudzanie wymagają czasu i cierpliwości. Dieta sianowo-suszkowo-warzywno-zieleninowa, o ile królik je chętnie i wszystko, co dostaje, zadziała. Tylko nie natychmiast. Możesz jej dodawać do tego troszkę płatków owsianych, ale troszkę, a nie michę ;)

PS
Dla mnie banan codziennie jest przesadny, ale ja jestem żywieniowo ortodoksyjna.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #139 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:47:49 pm »
ale troszkę, a nie michę oczko
To to ja wiem :P

No dobra, dzięki wielkie za rady, pomyślimy i poczekamy, Tolson dziękuje i pozdrawia :D
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)