Autor Wątek: Co podawać, aby królik przytył?  (Przeczytany 117735 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

minimartini

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 19, 2011, 14:22:11 pm »
Słuchajcie ja mam takie pytanie. Jeśli minimartini wprowadziła uszakowi warzywka i owoce, po nich nie ma żadnych rewolucji itd- to dlaczego nie mogą one zostać w diecie uszatka?
Powinny zostac , jesli je wycofa to pozniej juz zadnej zieleniny nie wprowadzi bo tak sie zmieni flora bakteryjna, ze po plasterku marchewki krolik bedzie mial biegunke. Rob tak jak do tej pory + to co poradzila Jadwinia, jesli wszystko bedzie dobrze sprobuj wprowadzic swieze ziola. Swietne na zoladek sa wszystkie ziola kuchenne ( bazylia, koperek, mieta, kolendra, pietruszka, szalwia, majeranek).

Nuna - cieszę się, że to napisałaś, bo już myślałam, że jestem jednak szalona, chcąc podawać mu chociaż te małe kawałeczki... ;) Ziółka mamy świeżo wysiane w doniczkach :) Czekam aż podrosną.
Powiedzcie mi proszę tylko jeszcze coś więcej o tej herbatce koperkowej? Czy warto? Jeśli tak, w jakich ilościach?

Jadwinia - siemię lniane smakuje Tupsiakowi bardzo :) oj bardzo!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2011, 14:26:33 pm wysłana przez minimartini »

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 19, 2011, 18:17:51 pm »
Słuchajcie ja mam takie pytanie. Jeśli minimartini wprowadziła uszakowi warzywka i owoce, po nich nie ma żadnych rewolucji itd- to dlaczego nie mogą one zostać w diecie uszatka?

Bo są obciążające dla przewodu pokarmowego. Czemu ludzie z chorobą wrzodową nie jedzą surowych warzyw czy pieczonego? Przecież od razu nie mieliby kłopotów żołądkowych? A królik ma znacznie dłuższe jelita i wrażliwszy układ pokarmowy niż człowiek...
Powinny zostac , jesli je wycofa to pozniej juz zadnej zieleniny nie wprowadzi bo tak sie zmieni flora bakteryjna, ze po plasterku marchewki krolik bedzie mial biegunke. Rob tak jak do tej pory + to co poradzila Jadwinia, jesli wszystko bedzie dobrze sprobuj wprowadzic swieze ziola. Swietne na zoladek sa wszystkie ziola kuchenne ( bazylia, koperek, mieta, kolendra, pietruszka, szalwia, majeranek).

Flora się nie zmieni, jesli będzie dostawał suszone zioła i warzywa. Poza tym, można ją później przestawić, tak jak na granulat np. Dieta na samym sianku jest najlżejsza i najbardziej polecana przy chorobach układu trawiennego - lepiej doleczyć, jak potem płakać nad chorym zwierzakiem, ale jak ktoś jest mądrzejszy od weterynarza, to trudno. A np. bazylia ma właściwości wiatropędne...
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

minimartini

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 19, 2011, 19:59:21 pm »


Flora się nie zmieni, jesli będzie dostawał suszone zioła i warzywa. Poza tym, można ją później przestawić, tak jak na granulat np. Dieta na samym sianku jest najlżejsza i najbardziej polecana przy chorobach układu trawiennego - lepiej doleczyć, jak potem płakać nad chorym zwierzakiem, ale jak ktoś jest mądrzejszy od weterynarza, to trudno. A np. bazylia ma właściwości wiatropędne...

Eni nie pisz proszę w ten sposób: "jak ktoś jest mądrzejszy"...
U Tuptusia tu nie chodzi o "doleczyć". On miał te problemy zawsze. Tylko teraz paskudnie się nasiliły. Kiedy blisko dwa tygodnie był na samym sianie - przelewał się przez ręce.

Nie sprawdziła się zatem dieta o samym sianie, ziołach i wodzie - gdyż niedrożność nastąpiła właśnie podczas tej diety...
Literatura zagraniczna oraz info. w necie są sprzeczne na ten temat. Tak naprawdę do każdego zwierzaka trzeba mieć indywidualne podejście. Staram się, przy Waszej pomocy, znaleźć jak najlepsze dla niego rozwiązanie - o ile właściwie istnieje.
Mam nadzieję, że uda mi się wreszcie dostać do dr Krawczyka - i może on coś zaradzi.


Offline kasiagio

  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 1861
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Maki
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #83 dnia: Lipiec 19, 2011, 21:23:24 pm »
Ja bym  zrobiła tak jak napisała Nuna , nie odstawiała żadnych warzyw , nie podawałabym owoców , bo cukier  w nich może powodować rozwój bakterii i przewodzie pokarmowym i wzdęcia , siemie lniane i słonecznik  jak najbardziej zobaczysz jakie ma wspaniałe właściwości ;) 
Maki po wzdęciu był przez jakiś czas na diecie bez warzyw na sianku i potem musiałam wprowadzać wszystko od nowa stopniowo , bo miał miękkie kupy :/    i aż się bałam ,żeby nie było biegunki, nie podawaj żadnych warzyw powodujących wzdęcia  kapusty, brokuła czy kalarepy a myślę ,że wszystko będzie dobrze :) 



Nie ma Zwycięzców ani Wygranych są tylko cierpiące  potrzebujące pomocy zwierzęta !!

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #84 dnia: Lipiec 19, 2011, 22:16:22 pm »
Słuchajcie ja mam takie pytanie. Jeśli minimartini wprowadziła uszakowi warzywka i owoce, po nich nie ma żadnych rewolucji itd- to dlaczego nie mogą one zostać w diecie uszatka?

Bo są obciążające dla przewodu pokarmowego. A królik ma znacznie dłuższe jelita i wrażliwszy układ pokarmowy niż człowiek...



No dobrze królik ma wrażliwszy ukł. pokarmowy. Ale jeśli wprowadzone warzywo już zostało i po nim nie ma ŻADNYCH wzdęć, miękkich kupek itd?
To chyba oznacza, że przewód pokarmowy nie ma problemów z danym warzywem i sobie z tym radzi.
Więc nie rozumiem, jak tu warzywa mogą być problemem, skoro po danym warzywku problem nie występuje.


minimartini

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 19, 2011, 22:18:03 pm »
Ja bym  zrobiła tak jak napisała Nuna , nie odstawiała żadnych warzyw , nie podawałabym owoców , bo cukier  w nich może powodować rozwój bakterii i przewodzie pokarmowym i wzdęcia , siemie lniane i słonecznik  jak najbardziej zobaczysz jakie ma wspaniałe właściwości ;)  
Maki po wzdęciu był przez jakiś czas na diecie bez warzyw na sianku i potem musiałam wprowadzać wszystko od nowa stopniowo , bo miał miękkie kupy :/    i aż się bałam ,żeby nie było biegunki, nie podawaj żadnych warzyw powodujących wzdęcia  kapusty, brokuła czy kalarepy a myślę ,że wszystko będzie dobrze :)  

Tak właśnie zrobię :)
Tuptuś jest Wam zdecydowanie wdzięczny za polecenie s. lnianego i słonecznika. Podejrzewam, że ostropest też mu zasmakuje ;)
Jabłko wykluczyliśmy. Z warzyw  podawane ma tylko: burak, marchew, cykorię, seler naciowy (wszystko w naprawdę małych ilościach). Jakie jeszcze warzywa mogę bezpiecznie podawać (tzn. listę warzyw znam na pamięć ;) ) chodzi mi o wskazanie z Waszego doświadczenia, jakie są bezpieczne przy naszych problemach trawiennych.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc i poświęcony czas! :D



Offline kasiagio

  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 1861
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Maki
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 19, 2011, 22:22:16 pm »
Możesz spokojnie podawać , koperek , natkę pietruszki( jako przysmak 2-3 razy w tyg. po gałązce ), i może jak masz dostęp do świeżej trawy ( zacznij od malutkich porcji )  i świeżych liści orzecha laskowego , wierzby , liści truskawek , malin .  

Wprowadzaj powolutku a nie powinien mieć żadnych nowości z brzuszkiem , my życzymy z Makim ( królikim wolnym od granulatu :D)  powodzenia :)  no i przesyłamy głask :przytul



Nie ma Zwycięzców ani Wygranych są tylko cierpiące  potrzebujące pomocy zwierzęta !!

minimartini

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 19, 2011, 22:29:41 pm »
Super - większość z tej listy mamy w babcinym ogródku :) także wolne od jakiś niepożądanych chemikaliów ;)
Pozdrawiamy i także przesyłamy głaski! :)


Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 19, 2011, 23:11:15 pm »
trzymamy kciuki, żeby nowa dieta przyjęła się już bez niespodzianek. :)
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 19, 2011, 23:23:29 pm »
mięta, cykoria, liście porzeczki...może topinambur?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #90 dnia: Lipiec 20, 2011, 11:01:29 am »
Odpowiedź usunięta
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2011, 14:25:07 pm wysłana przez Króliczara »

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #91 dnia: Lipiec 20, 2011, 13:47:34 pm »
Króliczara, już było mówione raz, a Ty uparcie swoje... Nie podajemy papki, jeśli królik je sam. A gerberki to zupełna ostateczność, kiedy wszystko inne zawodzi.
I nie, u królików nie jest jak u ludzi... :icon_rolleyes
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

minimartini

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 28, 2011, 13:31:12 pm »
Jako, że kilka dni minęło - możemy poinformować, że nowa dieta sprawdza się znakomicie :)
Żeberka i kręgosłup Tupsiaka powoli przestają być widoczne :)
Siemię, ostropest i słonecznik okazały się zbawienne - DZIĘKUJĘ WAM!
Moja radość  :hura: z bobków w kuwecie jest ogromna  :icon_lol

Warzywa podawane są praktycznie jako przysmak - ok. 10-20 g dziennie.
Granulat został ograniczony do 4-5 granulek (co drugi dzień).
Podstawa (to tak jak dawniej) siana i zioła i inne suszki.

Dziękuję :) w imieniu swoim i siedzącego obok Tupsa ;)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 28, 2011, 13:47:10 pm »
Takie dobre wieści zawsze nas cieszą :)
Rewelacyjnie, że dieta się sprawdziła i uszatek przybiera ładnie na wadze :)

Życzymy mu dużo zdrówka i przesyłamy głaseczki :D

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #94 dnia: Lipiec 28, 2011, 14:57:05 pm »
Gratulujemy! I oby piękne boby nadal cieszyły Twoje oczy. :D
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #95 dnia: Lipiec 28, 2011, 16:06:11 pm »
Super! Ja dietę Boniaka na przybranie masy też wzbogacam słonecznikiem i dynią. Ale u nas jest dużo łatwiej, bo Boniak bardzo dobrze radzi sobie z warzywami i je praktycznie wszystkie bez problemów.

A czy takie siemie w ziarnach też pomaga na jelitka? W sensie czy działa częściowo tak jak gluty z siemienia?

Co do uwag Eni - np. mojego królika się tuczy. Ma chroniczne problemy z utrzymaniem wagi. W związku z chorymi zębami i złymi warunkami życia (jest z interwencji) po prostu cały czas jest na granicy prawidłowej wagi i ma mocne wahania w dół. Niestety cały czas muszę balansować, żeby utrzymać albo zwiększyć jego wagę, a jednocześnie nie otłuścić wątroby czy nie podawać rzeczy, które na dłuższą metę mu zaszkodzą. Nie może przytyć mimo zwiększonej porcji warzyw, granulatu, suszonych ziół oraz ziarnom dyni i słonecznika. Nie wiem jak to inaczej nazwać jak nie tuczenie.

Płatków owsianych bym się bała, ale tak samo bałabym się wafli ryżowych. Generalnie jestem zdania, że preparowane "ludzkie" jedzenie nie nadaje się dla uszaków.

Nie wierzyłabym też ślepo weterynarzowi, bo jak wiemy każdy lekarz ma swoją opinię i nie zawsze są one zgodne. Dwóch specjalistów od królików może podać dwa zupełnie różne rozwiązania. I to niekoniecznie znaczy, że któreś jest z gruntu złe.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:21:56 pm »
Tak, siemię lniane właśnie tak działa. :) Sporo osób podaje profilaktycznie, oczywiście co jakiś czas, bo tuczy. :)
Ale to ja nie rozumiem... W pewnym sensie musisz go tuczyć, bo inaczej chudnie za bardzo. A jednocześnie nie może się otłuścić. Czyli zostaje Ci tylko ładowanie w niego wielkich ilości warzyw, granulatu, itd? Dobrze zrozumiałam? Bo jakbyś dawała dużo ziaren, jak robi to minimartini, to jednak będą mu narządy obrastały w tłuszcz.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 30, 2011, 18:40:15 pm »
Dokładnie tak :( Przy czym boję się też ładować w niego dużo granulatu, ale chyba lepsze to niż mnóstwo ziaren i innych tuczących przysmaków? Bezpośrednio po korekcji zębów rozmaczam mu granulat. Potem ma okres kiedy je dużo i przybiera na wadze. Pod koniec miesiąca je mniej, bo zaczynają mu zęby przerastać i znów waga spada. Co 4 tygodnie jeździmy na korekcję i tak w kółko. To trwa dopiero kilka miesięcy i dopiero testuję różne warianty diety. :/ Nie mogę mu dawać za dużo warzyw korzeniowych, suszek i innych, bo zaczyna zostawiać ceko. Wtedy wiem, że przesadziłam.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #98 dnia: Lipiec 30, 2011, 20:40:58 pm »
No ja się za bardzo nie znam, więc choćbym chciała, to pomóc nie umiem. Ale też mi się wydaje, że ziarna są zbyt tuczące i z dwojga złego granulat lepszy... Pod względem tycia. Bo z kolei przecież w granulacie pełno chemii i innych paskudztw. Ciężki wybór. Biedny maluch... Będę trzymać za Was kciuki, żeby w końcu wymyślić jakąś złotą dietę. :)
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline kapuszek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 01, 2011, 06:28:52 am »
dla podtuczenia królika zdrowym jedzonkiem polecam podawania lucerny (ale nie w formie granulatu, tylko suszonej sieczki) i suszonego zielonego owsa. Zielony owies można wręcz podawac zamiast siana :) Polecam ten: http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/przysmaki_witaminy_gryzoni/karma_roslinna/jr_farm/31216