Autor Wątek: Co podawać, aby królik przytył?  (Przeczytany 117746 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kulka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Płeć: Kobieta
    • Moje uszaki:
Odp: Co podawać, aby królik przytył?
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 15, 2011, 17:05:20 pm »
Moje na szczęście mają. Czasem jak wrzucę im warzywa to od razu wszystko zjadają, a czasem coś tam skubną, pobiegają po pokoju, znów skubną, poleżą i wreszcie skończą warzywka :) Także jedzą tyle, na ile w danej chwili mają ochotę.
"Here I am, a rabbit hearted girl."

Moje uszaki: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9902.0

minimartini

  • Gość
Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 18, 2011, 20:08:36 pm »
Drodzy Forumowicze,
Na początku pragnę Wam ogromnie podziękować, bo gdyby nie Wy, Wasza wiedza i doświadczenie, byłoby mi znacznie trudniej walczyć o życie ukochanego Futrzaka.
Ostatnie dwa miesiące były dla nas bardzo ciężkie - (ciągłe wizyty u weta, serie zastrzyków, masaże, nocne czuwania z termoforem). Stwierdzona niedrożność jelit. Następnie stany zapalne... Nawracające zaparcia i wzdęcia.
Obecnie jest dużo lepiej, jednak Tuptuś bardzo schudł (waży 1,2 kg). Ma ogromny apetyt, jednak niestety nie mogę podawać mu "normalnych porcji", gdyż zaraz kończy się to zatrzymaniem kału. Podstawę jego diety stanowią siana i zioła (Zuzala i Herbal Pets). Ze świeżych warzyw i owoców do diety po chorobie wprowadzono: seler naciowy, cykorię, marchew - nać i korzeń, jabłko, buraczki. Raz dziennie króliś dostaje również 5-8 granulek CC.
Jutro wprowadzam mu do diety banany (jako, że kaloryczne) i płatki owsiane.
Pomóżcie proszę ułożyć dietę dla mojej chudzinki, pamiętając jednak o jego problemach trawiennych.
 :bunny:

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 18, 2011, 20:30:16 pm »
banany i wszelkie owoce przy tendencji do wzdęć to kiepski pomysł  :/
ja bym Ci raczej polecała nasiona ostropestu i siemię lniane - pierwsze zbawienne dla wątroby i nerek (jeśli królik jest intensywnie leczony, to leki obciążają wątrobę), drugie polecane przy zaparciach, oba to nasiona oleiste, więc bogate w kalorie i bardzo odżywcze  :lol ja podaję po łyżeczce dziennie i tego i tego. polecam też mieszankę korzeni Herbal Pets'a - producent deklaruje na etykietce, że ułatwiają trawienie i regulują fermentację jelitową. Są przy tym bardzo aromatyczne  :lol

Uszaczkowi życzę zdrowia.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 18, 2011, 21:00:17 pm »
Mój króliczek dochodzi do siebie po kokcydiach i specjalista od królików polecił jej trzymać dietę, żeby jelitka spokojnie doszły do siebie.
Oto zalecenia:
dobrej jakości siano,
łagodne zioła (babka, mlecz, rumianek, krwawnik)
suszona marchew - zawiera wartościowy rodzaj włókna
woda
2x dziennie po szczypcie ziaren siemienia lnianego
2x dziennie 1/4 wafla ryżowego bez dodatków i konserwantów

żadnej zieleniny, żadnych świeżych warzyw, żadnych owoców, żadnych rodzynków (a już wcale konserwowanych siarką!!!) żadnych orzeszków czy innych przysmaków. Również bez granulatu!

Może to się wydawać nam dietą "o chlebie i wodzie" ale tak naprawdę królik dostaje wszystko, czego potrzebuje - zioła i suszona trawa zawierają białko, witaminy i węglowodany, pektyny i kwasy omega są w siemieniu. Nie tyje ani nie chudnie. Pięknie bobczy, wcina sianko i rozrabia jak małolat (we wrześniu skończy 8 lat).

Królików się nie tuczy, więc po co obciążać mu układ trawienny bananem i płatkami owsianymi? Powoli odzyska wagę.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 18, 2011, 21:08:36 pm »
Eni, bardzo sensowna dieta.

Królików się nie tuczy, więc po co obciążać mu układ trawienny bananem i płatkami owsianymi?

co do zasady się nie tuczy, ale jeśli zwierzak w wyniku choroby lub podeszłego wieku nagle dużo traci na wadze, to spotkałam się z zaleceniami, żeby jednak udostępniać  mu więcej treściwego pokarmu...oczywiście w granicach rozsądku. Acz też uważam, że banan i zboża to nie to. Dlatego polecam nasiona oleiste - dostarczają nie tylko kalorii, ale i wielu cennych substancji odżywczych.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 18, 2011, 21:18:33 pm »
Królikowi ze zdrowymi jelitami, to bym jeszcze podawała coś bardziej kalorycznego, ale w tym przypadku to może mijać się z celem - odbudujesz wagę, a załatwisz znów jelita. Trochę jak z ludźmi - jak miałam stan zapalny żołądka to nie mogłam patrzeć na ryż i gotowane warzywa, no i schudłam, ale jak się zbyt wcześnie brałam za coś "konkretnego" do jedzenia, to brzuch znów nawalał i dietę trzeba było zaczynać od nowa :(

Ewentualnie, jak jest bardzo wychudzony, to bym dodała trochę suszonych warzyw (burak, pietruszka) i suszone ziele owsa, ale nic co by malucha zatkało czy wzdęło.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

minimartini

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 18, 2011, 22:52:48 pm »
Dziękuję za odpowiedzi :)
Z tymi warzywami i owocami sama nie byłam przekonana, ale... od momentu, gdy Tups je dostaje - widoczna jest poprawa.
Nie napisałam w poprzednim poście - a na pewno jest to istotne - że Tuptuś do momentu choroby i rekonwalescencji NIGDY (w grudniu skończy 3 latka) nie miał zieleniny w pyszczku. Nie myślcie sobie, że "wredna ja" po prostu mu jej nie podawałam. On po prostu nigdy nie chciał nawet chrupnąć kawałka świeżego ziółka, czy natki. Nawet słodkiego jabłka. Od marchewki po prostu uciekał ;)
Z suszonych ziół, warzyw i owoców podawane miał zawsze i ma nadal: babkę szerokolistną i lancetowatą (świetnie rozkurcza), liście brzozy (w zwiększonych ilościach zwłaszcza teraz po antybiotykach), liście malin, liście truskawki, suszone maliny i truskawki, skrzyp, cykorie, suszone jabłka, marchewkę, pietruszkę, buraczki + gałązki jabłoni i korę wierzby, a także zioła uzupełniające dla królików HP. Siano - z ziołami, melisowe i miętowe Zuzali.
Zawsze miał skłonności do zaparć i wzdęć.
Teraz po chorobie, gdy oprócz siana nie jadł nic, był naprawdę w fatalnym stanie, wet poleciła podawać jabłko i wprowadzać stopniowo warzywa.
W żadnym razie nie będę TUCZYĆ królika... nigdy tego nie robiłam.
Boję się podawać mu zieleninę, ale i z drugiej strony boję się ją odstawić...

Jadwinia - dziękujemy :) - jutro śmigam po siemię lniane.
Eni - dziękuję!



« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2011, 23:03:06 pm wysłana przez minimartini »

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 18, 2011, 23:11:07 pm »
Aby króliczek trochę przytył możesz zrobić coś takiego :

Kupić jedzenie ze słoiczka Gerber owocowy lub warzywny
i dodać do niego :

- Kilka pałeczek zmielonego granulatu CC
- Odrobine lakcidu
- Odrobine espumisanu
- Odrobine siemienia linianego
- Trochę sianka zmielonego
- Troszkę płatków owsianych
- Troszkę słonecznika

Potem to wszystko wymieszać i podawać raz na jakiś czas ;)

Po takim jedzonku możesz mu brzuszek masować i robić ciepłe okłady
żeby lepiej strawił jedzenie i go brzuszek nie bolał ;)

Możesz jeszcze dawać do picia w poidełku herbatke koperkową ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2011, 23:48:31 pm wysłana przez Króliczara »

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 18, 2011, 23:18:38 pm »
Króliczaro, uszak je samodzielnie, nie trzeba mu robić papki. A gerberki zazwyczaj bardziej szkodzą niż pomagają.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 18, 2011, 23:50:42 pm »
Mi chodziło o to że raz dziennie podawać królikowi jedną łyżkę papki

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 18, 2011, 23:58:09 pm »
Mi chodziło o to że raz dziennie podawać królikowi jedną łyżkę papki

Jeśli królik je samodzielnie to po co bawić się w papki, które nota bene nie wiadomo właściwie z czego są i jak królik na nie zareaguje?
Jak już Jadwinia napisała: bardziej szkodzą niż pomagają te gerbery.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 19, 2011, 00:00:12 am »
Słonecznik i jeszcze raz słonecznik.Kilka ziarenek dziennie i powoli waga królisia będzie szła w górę :)

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 19, 2011, 01:20:17 am »
- Kilka pałeczek zmielonego granulatu CC
- Odrobine lakcidu
- Odrobine espumisanu
- Odrobine siemienia linianego
- Trochę sianka zmielonego
- Troszkę płatków owsianych
- Troszkę słonecznika

To brzmi jak przepis na papkę dla chorego uszaka, który sam nie jest w stanie jeść. A przecież chodziło tylko o pomysł na dietę...
Jak już dziewczyny pisały- nasiona oleiste. :) Tylko pilnuj wagi, żeby za daleko nie poleciała. A potem może właśnie ta dieta, o której pisała Eni? Zminimalizowałaby ryzyko kolejnych problemów, a uszak trzymałby prawidłową wagę. :)
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 19, 2011, 09:08:31 am »
Jadwiniu, a skąd wziąć nasiona ostropestu? Czy on tylko w necie jest dostępny czy jakoś w sklepach zielarskich czy aptekach też dostane?
Moją króliczkę doprowadzałam do prawidłowej wagi po chorobach siemieniem lnianym, słonecznikiem (kupowałam polski, ekologiczny), odrobiną (dosłownie ćwierć łyżeczki dziennie) płatków owsianych, suszonymi korzeniami i warzywami. Tylko, że my nie musieliśmy rezygnować z zieleniny i świeżych warzyw, gdyż Mierzwa nie ma z trawieniem najmniejszych problemów (jeszcze nigdy nie miała wzdęcia, biegunki czy zatoru - odpukać).
Wbrew zaleceniom weta, nie podawaj jabłka - fermentuje i może prowadzić własnie do wzdęć.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

minimartini

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 19, 2011, 10:34:50 am »
Słonecznik i siemię zakupione - zobaczymy, jak mu będą smakowały ;) Za ostropestem muszę się rozejrzeć.
Odstawiam w takim razie owoce i warzywa... Chociaż z ciężkim serduchem, patrząc na to, jak z apetytem wcinał chociażby ten kawałeczek jabłka...
Wrócę do naszych poprzednich nawyków żywieniowych (z tym, że dodam n. oleiste) - czyli dieta niemalże identyczna, jak u Eni.
Boję się tylko, żeby znowu nie skończyło się to zapchaniem :( Skoro będąc na takiej diecie i tak miewał dni "bezbobkowe".
Może jakieś wspomaganie farmakolog.?
W razie potrzeby podaję mu espumisan w kropelkach. Dostaje też pastę Provita.

Dziękuję Wam za pomoc!
 


 

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #75 dnia: Lipiec 19, 2011, 10:48:35 am »
Warzyw raczej też nie odważyłabym się odstawić tak nagle, z dnia na dzień. Wszystkie zmiany w króliczej diecie powinny być rozłożone w czasie. Oczywiście zależy jak mu te warzywa podawałaś. Dopiero zaczęliście i i tak było mało, czy już większe ilości? Jeśli większe, to jednak teraz przydałoby się stopniowo wycofywać.
Wspomaganiem jest na przykład siemię. Na razie nie warto pakować w uszaka jeszcze więcej chemii, spróbuj z tym siemieniem, może akurat pomoże? :)
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

minimartini

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #76 dnia: Lipiec 19, 2011, 11:01:34 am »
Małe ilości warzyw (około 30-50 g dziennie) i mały kawałek jabłuszka... Dlatego właśnie nie mam sumienia mu tego odstawiać i martwię się, że bardziej mu tym odstawieniem zaszkodzę niż polepszę... :hmmm

Oczywiste, że jeżeli nie miałby zaprać na diecie bez warzyw i owoców - nie kombinowałabym z ich wprowadzaniem, ale w sytuacji, gdy ten problem się pojawiał pomimo że ich nie dostawał... Ehhh. Nie wiem już sama jak to rozwiązać.


Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 19, 2011, 11:14:34 am »
Słuchajcie ja mam takie pytanie. Jeśli minimartini wprowadziła uszakowi warzywka i owoce, po nich nie ma żadnych rewolucji itd- to dlaczego nie mogą one zostać w diecie uszatka?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 19, 2011, 13:34:18 pm »
Jadwiniu, a skąd wziąć nasiona ostropestu?

w zielarskich powinien być. ja znalazłam w sklepie ze zdrową żywnością.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Nuna

  • Gość
Odp: Dieta dla chudego króliczka ze skłonnością do wzdęć i zaparć
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 19, 2011, 14:14:36 pm »
Słuchajcie ja mam takie pytanie. Jeśli minimartini wprowadziła uszakowi warzywka i owoce, po nich nie ma żadnych rewolucji itd- to dlaczego nie mogą one zostać w diecie uszatka?
Powinny zostac , jesli je wycofa to pozniej juz zadnej zieleniny nie wprowadzi bo tak sie zmieni flora bakteryjna, ze po plasterku marchewki krolik bedzie mial biegunke. Rob tak jak do tej pory + to co poradzila Jadwinia, jesli wszystko bedzie dobrze sprobuj wprowadzic swieze ziola. Swietne na zoladek sa wszystkie ziola kuchenne ( bazylia, koperek, mieta, kolendra, pietruszka, szalwia, majeranek).