Autor Wątek: Kichanie  (Przeczytany 5002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

muchaaa

  • Gość
Kichanie
« dnia: Wrzesień 06, 2010, 12:11:19 pm »
Witajcie. Jestem nową właścicielką 3miesięcznego baranka Evilka :)
jest u mnie w domu dopiero od dwóch dni. Króliczek dostaje i je wszystko, co potrzebne; rano sobie żywo kicał  :zakochany: ale zauważyłam, że zdarza mu się dużo kichać. Przepraszam, jeśli już gdzieś podobny temat był, ale niestety nie poznałam tego forum jeszcze dosyć dobrze.
Czy wiecie może co to może być? Czytałam wcześniej, że być może to od trocin (miał wyłożoną nimi klatkę u poprzednich osób), jednak teraz ma podłoże pinio. Czy może to od zimna, przeziębił się? (czekam z niercierpliwośćią na sezon grzewczy, bo sama marznę, a co dopiero taki kicajek) ;)
Czy mam od razu jechać z nim do weterynarza? (nie chcę go narażać na kolejny stres związany z przewozem, jednak jeśli będzie to konieczne to oczywiście pojedziemy).
Proszę o pomoc. Mam go od niedawna i bardzo się o niego martwię... :( Czuję się jak świeżo upieczona mamusia  :krzywy2
Marta

Offline Gosia/Closter

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 756
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2010, 12:21:03 pm »
1. wstaw mu kuwetkę i tylko tam żwir
2. dalej w klatce jak możesz daj jakiś kocyk
3. ja bym na dniach i tak przejechała się do weta upewnić, czy królik na 100 % jest zdrowy
4. mój królik nie kicha chociaż teraz w bloku też mamy chłodno, więc Twój może być przeziębiony albo ma uczulenie

nuka

  • Gość
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2010, 12:27:05 pm »
Kichanie to objaw choroby a nie sama choroba. Dżekula kichał bardzo jak miał problemy z zębami trzonowymi. To można sprawdzic wyłacznie u weta.  Warto też pobrac wymaz z noska do badania.
Temperatuta w mieszkaniu nie powinna byc przyczyna kichania, uszaki maja ciepłe futerko i inaczej reagują na chłód w pomieszczeniach niż my - są żwawsze jak jest chłodniej, co innego przeciąg - ten może byc przyczyna przeziebienia.


muchaaa

  • Gość
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2010, 12:33:39 pm »
kocyk wstawiłam :) a jakie króliczek może jeszcze mieć podłoże poza pinio i trocinami? Evil zrobił się trochę osowiały, chyba ze to po prostu odpoczynek po brykaniu :) ale siedzi tak już od jakiegoś czasu... mam nadzieję, że wkrótce się ożywi... i co chwila zdarza mu się psiknąć.. ale nie był wystawiony na przeciąg więc już nie wiem... chyba faktycznie odwiedzę jakiegoś weterynarza.

Offline Gosia/Closter

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 756
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2010, 13:31:18 pm »
pinio najlepsze, nie rozsypuje się, super wchłania i pochłania zapaszek. Tylko do kuwetki, nie ma potrzeby rozsypywać po całości bo króliki na ogół szybko uczą się załatwiania do kuwety :)

muchaaa

  • Gość
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2010, 13:52:10 pm »
To co może być podłożem do reszty klatki?

Offline Gosia/Closter

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 756
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 06, 2010, 14:01:33 pm »
1. w lecie nic
2 zimą można wstawić jakiś kocyk (na to często jednak mój zajcew kupcia)
3. ja mam kawałek wykładziny podłogowej tzw linoleum i na to chodniczek ikeowski

Mucha przejrzyj wątek- nasze klatki i zobaczysz fajne pomysły

muchaaa

  • Gość
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 06, 2010, 14:14:50 pm »
Dzięki wielkie za porady! :) zajrzę tam na pewno! :)

muchaaa

  • Gość
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2010, 15:49:59 pm »
Byliśmy z Evilem już parę dni temu u weterynarza, który zauważył, że Evil ma też katarek :( ale poleciła mi usunąć sianko i pinio, żeby sprawdzić czy to go przypadkiem nie uczula. Przez jakiś czas nie podawałam mu sianka, ale wciąż kichał, choć może nieco mniej, więc uznałam, że to nie to. I postanowiłam wczoraj podać mu mniejszą porcję sianka dla ścierania ząbków. Zauważyłam jednak, że znowu kicha nieco częściej, więc to chyba faktycznie to siano :(
co mu mogę w zamian w takim razie podawać? Czy może zmienić sianko?

Offline Zuza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 12, 2010, 15:56:39 pm »
muchaaa spróbuj zmienic siano, ja kupiłam Rogerowi raz sianko melisowe i tez kichał, okazało sie,ze ma uczulenie na melise. Zwroc uwage jakie ziola ma to sianko czy nie jest np. z dodatkiem miety lub melisy.

muchaaa

  • Gość
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2010, 16:24:27 pm »
Okej. Na sianie, które mam obecnie nie ma żadnej informacji na ten temat. Jedyny skład podany to: siano łąkowe. Ale przejde sie jutro do sklepu i wypytam o dostępne rodzaje.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 12, 2010, 16:33:21 pm »
Przed podaniem mozna sianko 'wytrzepac', zeby pozbyc sie tego pylu. Bo to on glownie jest przyczyna kichania. Mozna tez siano zwilzac woda. Ale wtedy trzeba podawac czesto male porcje i wymieniac, zeby nie zaczely gnic czy plesniec.
Czy lekarz sprawdzil wszystkie zeby? Jak z nosa jest wydzielina to warto ja zbadac jak pisal ktos wyzej. Lekarze czesto celuja w siano i podloze, ale z drugiej strony krolik musi miec siano. Trzeba ustalic dokladnie przyczyne kichania, im szybciej tym lepiej.

Jesli kichanie byloby przeziebieniowe, to warto podawac przez jakis czas Scanomune lub nakraplac warzywa Vibomilem lub innymi witaminkami.

muchaaa

  • Gość
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2010, 16:37:10 pm »
Wydzielina nie została zbadana, ale teraz nie widzę, żeby Evil miał jeszcze katar, chociaż kiedy leży i oddycha to słyszę jakby świszczenie, więc może ten katar jednak jeszcze ma.. zęby były sprawdzane, lekarz zapewnił mnie, że wszystko z nimi w porządku... faktycznie spróbuję zmienić sposób podawania sianka. Dzięki :)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Kichanie
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 12, 2010, 16:57:17 pm »
Czy byly sprawdzone wszystkie zabki (nie tylko siekacze)? To wazne, bo najwiecej chorob bierze sie wlasnie od nieprawidlowo rosnacych zabkow. Czesto lekarze bladza miesiacami robiac badania itd, a przyczyna lezy wlasnie w przerastajacych korzeniach.
Jesli kichanie nie ustepuje, oddech jest swiszczacy to warto zrobic rtg czaszki, chocby po to by wykluczyc zmiany chorobowe.