Autor Wątek: Jadłospisy - pomysły i pytania.  (Przeczytany 177130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odmierzanie porcji posiłków i pory karmienia dla królików
« Odpowiedź #160 dnia: Sierpień 16, 2011, 22:14:10 pm »
Owoce podajemy bardzo rzadko- jako przysmak, czyli po małych kawałeczkach.
Ważne też jest, czy uszak będzie dostawał granulat. Jeśli nie- to dwie, trzy porcje świeżych warzyw/zieleniny dziennie jest wystarczające.
Oczywiście pamiętaj o wprowadzaniu nowości powoli- jeśli ich nie jadł do tej pory. Więc nie od razu na "hura" całą michę trawy, tylko stopniowo zaczynając od kilku źdźbeł. I siano musi być dostępne 24h, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku :)

Offline chlup

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 657
  • Lokalizacja: wielkopolska
  • Moje króliki: Pimpol
Odp: Odmierzanie porcji posiłków i pory karmienia dla królików
« Odpowiedź #161 dnia: Sierpień 20, 2011, 23:16:59 pm »
Ja szykuję wieczorem śniadanie Pimpolowi i już wtedy wrzucam do michy plaster marchewki. I tak  on sobie leży do rana kiedy to dostaje miskę ze śniadaniem. I nic mu nie jest (ani marchewce ani królikowi). Reszta marchewy leży w lodówce. Nie mogę dać mu rano "świeżej" z lodówki, bo byłaby za zimna.
Jak królik będzie miał w misce cały czas granulat to nie ruszy siana. Mój ma na noc tylko sianko i wodę. W dzień ma trzy porcje innych rzeczy i zawsze zjada całą miskę. Wagę ma idealną.

Harribel

  • Gość
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #162 dnia: Sierpień 21, 2011, 00:02:13 am »
przedstawiam jedzenie mojego 10 tygodniowego diabła:
sianko dostępne 24/7 tak jak i świeża woda
garść granulatu rano (ok 6.00)
garść granulatu (15.00)
3-4 gałązki naci marchwi (16.30)
5-6 'ciasteczek' http://www.petsathome.com/shop/woodlands-carrot-patch-crunchies-treats-200gm-15758
na noc - duża garść granulatu, kilka plastrów marchewki/kilka gałązek zieleniny

jakieś sugestie/uwagi?

kroliczova

  • Gość
Odp: Odmierzanie porcji posiłków i pory karmienia dla królików
« Odpowiedź #163 dnia: Sierpień 21, 2011, 10:59:52 am »
Ja muszę się dzisiaj pochwalić, bo przedwczoraj zakupiłam dwa króliki - Alana i Candy. To lwy miniatury. Alana ma około 3 miesięcy, Candy ma około 2 miesięcy. Szczerze to o takich marzyłam, to są moje wyśnione króliki.
Najbardziej ze wszystkiego kochają granulat - jeśli tylko mają w klatce, to nie zjedzą niczego innego. Ciągle mają siano ze wsi, pod niedostatkiem granulatu jedzą siano. Od czasu do czasu trawę. Dostają również codziennie różne warzywa i owoce, ale nie palą się doń.

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Odp: Odmierzanie porcji posiłków i pory karmienia dla królików
« Odpowiedź #164 dnia: Sierpień 21, 2011, 11:29:54 am »
A czym tu się chwalić? Tym że dałaś zarobić sklepom? Nie lepiej było króliki adoptować żeby pomóc bezdomnym uszakom?   :hmmm
A jeśli chodzi o dietę. To są jeszcze maluchy ale powinnaś dawać im zdecydowanie więcej trawy i zieleniny, pomału zmniejszając ilość granulatu.
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odmierzanie porcji posiłków i pory karmienia dla królików
« Odpowiedź #165 dnia: Sierpień 21, 2011, 14:41:26 pm »
Nadmieniając że wszystkie warzywa i owoce wprowadzaj powoli jak nie chcesz rewolucji z kupkami, wzdęciami itd.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #166 dnia: Sierpień 21, 2011, 14:47:20 pm »
A te ciasteczka to z czego są?
Jak mają jakieś produkty piekarnicze itd to nie dawaj ich.

Ja mam sugestię i radę. Granulat tylko rano i na noc mała garstka (albo najlepiej wycofywać granulat całkiem :) ).
Po południu serwowana porcja różnorodnych warzyw (musisz powprowadzać mu jakieś nowe smakowite warzywka). Jako obiad.

Siano plus woda zaspokoją resztę :)

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #167 dnia: Sierpień 21, 2011, 16:32:48 pm »
Harri, wprowadzaj mu do diety powoli inne warzywa i zielone. nie samą marchewką krolik zyje ;-) i wez mu nie dawaj tyle tych ciasteczek, jak juz to 3-4 tygodniowo, bo i tak juz duzo marchwi dostaje. Marchew dla nich jest slodyczem tak jak dla nas czekolada. zawiera w sobie mega duze ilosci cukru. lepiej podawaj lisciaste rosliny i nie dawaj za duzo naci od marchwi, bo ma duzo wapnia w sobie
ja nie rezygnowalabym z granulatu, jesli nie jestes w stanie zapewnic krolikowi maxymalnie urozmaiconej diety warzywno-zielono-owocowej


edit: wlasnie przeczytalam sklad tych ciasteczek.... nie dawaj krolikowi ich - to jest szajs jak te wszystkie kolby i inne herbatniki dla krolikow, ktorych trzeba sie wystrzegac... to są smaczne zapychacze, ktore moga wiecej szkody niz pozytku zrobic. pszenica i kukurydza nie są najlepszym pokarmem dla krolika .. do tego olej... . lepiej kup mu jakies suszone zioła - bardziej mu to na zdrowie wyjdzie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2011, 16:40:25 pm wysłana przez Amy »

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Harribel

  • Gość
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #168 dnia: Sierpień 22, 2011, 00:02:42 am »
co do marchwi to daje mu nać a nie warzywo bo po warzywie ma biegunki.
co do warzyw to lekarz powiedział że jest za młody żeby jeść warzywa więc tylko odrobine a reszta to siano woda i troche granulatu.
co do ciasteczek to szkoda że to szajz bo mały je uwielbia.
co do suszonek spędziłam 25 min w PetsAtHome na dziele małych zwierzaków i tam są raptem 3 suszone zioła do wyboru w małych opakowaniach nie dość że drogie to jeszcze jedno to są owoce i ziarna (a czytałam że to nie zdrowo) drugie to suszone konieczyny a trzecie to poprostu sianko smakowe :/ chyba muszę mu suszki z ebaya zamówić, tylko doradźcie które najlepsze.
poza tym szukałam sianka z melisą nic takiego u nas w PAH nie znalazłam ;/

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #169 dnia: Sierpień 22, 2011, 10:51:15 am »
Suszki konkretnej firmy nie polece bo dobre suszki ma zuzala, herbal pets.
Jesli chodzi o same suszki to mleczyk i babke obowiazkowo. Do tego mozesz jakies warzywne i jeszcze jakies galazki. Musisz sprawdzac co mu smakowac bedzie.

Co do warzyw. Ja swojego malucha uczylam jesc warzywa jak tylko go wzielam.
A sama wiesz w jakim wieku sa maluchy w zoologicznym.

szyszula

  • Gość
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #170 dnia: Sierpień 22, 2011, 12:20:26 pm »
mój skończył dzisiaj 9 tygodni i ma tak:
(sianko i świeża woda 24h na dobę)
ok. 9 rano- łyżka granulatu, pół łyżki suszonego pasternaku.
ok. 14-15- mała marchewka lub 1/2 dużej lub 1/3 ogórka, lub kawałek jakiegoś innego warzywka.
ok. 16- spacer po ogródku, czyli koniczynka, mleczyk i trawka, jeżeli brzydka pogoda- nać marchwi/pietruszki, a jeżeli za zimno na spacer- trawa, koniczyna, krwawnik, mleczyk.
ok. 19- gryzaczek melisowy, łyżka granulatu, pół łyżki suszonego pasternaku.
na noc marchewka i zielenina :)
jakieś uwagi, sugestie? ;)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #171 dnia: Sierpień 22, 2011, 13:12:13 pm »
chyba żadnych :)

U nas jest tak:
Siano+woda 24/ dobę
Teraz jak ma ulubionego siana pod dostatkiem to wcina je na potęgę :)

godzina 10 mała garstka granulatu
godz. 16-17 warzywa: seler naciowy, ogórek, salata, marcheweczka, buraczek co jakiś czas, do tego natka marchwii/ pietruszki/ koperek- zależy co jak urośnie. Wszystko poza selerem jest z własnego chowu pod domem lub z działki.
Oczywiście do tego suszki typu mleczyk, pokrzywa, babka szerokolistna no i gałązki jabłonki i niekiedy trawa.
godzina 22-23 garstka granulatu i idziemy spać :D

Harribel

  • Gość
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #172 dnia: Sierpień 22, 2011, 16:49:48 pm »
ogórek szklarniowy da radę? bo tu nie ma gruntowych... i co np z warzywami mrożonymi bo różne są zdania - raz że ok o ile dobrze rozmrożone, raz że nie można ...
i co myślicie o zrobieniu 'sałatki' ? zy nie za dużo nowości dla młodego?

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #173 dnia: Sierpień 22, 2011, 19:49:42 pm »
Takie salatki mozesz robic tylko wczesniej musisz uszaka przyzwyczaic do warzyw ktore bys chciala do tego uzyc. Mysle ze ogorki kazde beda ok o ile nie sa chemizowane i pochodza ze znanego nam zrodla.
Warzywa mrozone sa ok ale wiekszosc warzyw po rozmrozeniu bedzie papka.

szyszula

  • Gość
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #174 dnia: Sierpień 22, 2011, 20:10:44 pm »
a dzisiaj o 15 uszak dostał miseczkę posiekanego pomidorka (2 plasterki pomidora pokrojone w kostki) i o 20 zostały już 4 kosteczki :D trzeba będzie to dodać do jadłospisu :D

Harribel

  • Gość
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #175 dnia: Sierpień 22, 2011, 20:19:42 pm »
brokuł mrożony? kwiat?

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odmierzanie porcji posiłków i pory karmienia dla królików
« Odpowiedź #176 dnia: Sierpień 22, 2011, 22:24:58 pm »
A czym tu się chwalić? Tym że dałaś zarobić sklepom? Nie lepiej było króliki adoptować żeby pomóc bezdomnym uszakom?   :hmmm

Ja bym tak ostro nie oceniała kroliczovy. Nie każdy ma "dar" do niesienia pomocy zwierzętom potrzebującym pomocy; nie każdy też o tym wie, że są adopcje królików.

Ja również kupiłam królika i tej decyzji nie żałuję.
Moja koleżanka zaadoptowała kotka (jak się później dowiedziała.. chorego) i już od paru miesięcy jeździ z nim regularnie do weterynarza. Okazało się, że zwierzątko miało świerzba, a teraz ma grzybicę. Nie każdy ma tyle pieniędzy i cierpliwości żeby pomagać takim zwierzątkom.

A wracając do tematu diety... jestem coraz bardziej przekonana o tym, że istnieje związek pomiędzy wydzielaniem królikom porcji jedzenia tylko w dzień, a zatorami.
Czas żerowania królików, to noc. Jeżeli w tym czasie nie dostają one jedzenia, a nadrabiają to w dzień - kiedy są senne i odpoczywają, to zastanawiam się jakim cudem i kiedy mają "spalić" to jedzenie?
Mój królik najwięcej je w środku nocy.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #177 dnia: Sierpień 22, 2011, 22:26:33 pm »
szyszula jak na króliczy "obiad" to pomidor to o wiele za mało....

Harribel- możesz popróbować zamrozić coś i potem rozmrozić. Wtedy zobaczysz co i jak wygląda. Ja nie mroziłam i się nie znam na tym zbytnio.

Harribel

  • Gość
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #178 dnia: Sierpień 22, 2011, 22:36:46 pm »
dziś zrobiłam sałatkę posiekany plaster papryki, posiekany kawałek marchwi, kilka łodyżek naci marchwi podartych na drobne kawałki, dwa plasty ogórka posiekane. Młody wylizał miskę.

szyszula

  • Gość
Odp: Jadłospisy - pomysły i pytania.
« Odpowiedź #179 dnia: Sierpień 22, 2011, 22:39:54 pm »
tylko on jest malutki i na razie dla niego to dużo. dodatkowo dostał jeszcze całą marchewkę.
jutro w warzywniaku kupię parę warzyw i zrobię mu jakąś sałatkę :)