Autor Wątek: Jadłospisy - pomysły i pytania.  (Przeczytany 177170 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nika527

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 103
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sałatki dla naszych uszaków :)
« Odpowiedź #100 dnia: Kwiecień 14, 2011, 13:30:28 pm »
Tak :)
i w moim przypadku jeszcze jednej świnki :)
Ratując jednego królika, nie zmienimy świata...ale świat zmieni się dla tego jednego królika.

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Sałatki dla naszych uszaków :)
« Odpowiedź #101 dnia: Kwiecień 15, 2011, 19:47:23 pm »
Pyszne sałatki ;)

anna2404

  • Gość
Proszę o sprawdzenie diety :)
« Odpowiedź #102 dnia: Maj 23, 2011, 13:30:13 pm »
Witam serdecznie

Zwracam się z gorącą prośbą o sprawdzenie "menu", które ma serwowane mój Bugs:

1 marchewka
1 pietruszka
plaster selera korzeniowego
2 różyczki brokuła lub łodyga selera naciowego (na zmianę)
2 liście sałaty rzymskiej (z własnego ogródka)
2 liście rzodkiewki (z własnego ogródka)
trochę natki pietruszki
trochę koperku

Dostaje jeszcze gałązki dębu z liśćmi (świeżo zerwane, ostatnio często)

To wszystko dzielę na 2 części, na śniadanko i na kolację, bez granulatu.
Sianko cały czas dostępne.

Nadmienię, że mój uszaty pije strasznie mało wody. Ma cały czas w poidełku, zmieniam mu co 2 dni, ale tam praktycznie nic nie ubywa.
Ostatnio zaczęłam się zastanawiać, czy to nie wina diety jaką stosuję. Nie wiem czy martwić się tym, że nie pije wody. Dlatego moja prośba o sprawdzenie jadłospisu Bugsa.
Dostaje parę razy w tygodniu smakołyki (kawałek jabłka, banana, winogrono lub rodzynki).
Przeglądałam tematy na forum i już sama nie wiem czy dobrze karmię mojego łobuza.
P.S. Dodam, że nie widzę nic niepokojącego w jego zachowaniu czy samopoczuciu, rozrabia tak jak zawsze. Zastanawiam się tylko czy dobrze jest karmiony ze względu na jego zdrowie, żeby się to nie odbiło na nim za jakiś czas i o brak ochoty na picie wody.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o sprawdzenie diety :)
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 23, 2011, 14:04:01 pm »
Witam serdecznie

Zwracam się z gorącą prośbą o sprawdzenie "menu", które ma serwowane mój Bugs:

1 marchewka
1 pietruszka
plaster selera korzeniowego
2 różyczki brokuła lub łodyga selera naciowego (na zmianę)
2 liście sałaty rzymskiej (z własnego ogródka)
2 liście rzodkiewki (z własnego ogródka)
trochę natki pietruszki
trochę koperku

Dostaje jeszcze gałązki dębu z liśćmi (świeżo zerwane, ostatnio często)

To wszystko dzielę na 2 części, na śniadanko i na kolację, bez granulatu.
Sianko cały czas dostępne.


wybierz inne gałązki dla uszatego - akurat dąb nie jest wskazany.

według mnie dostaje za dużo warzyw korzeniowych (kaloryczne) a za mało zieleniny, która obok siana, powinna stanowić podstawę diety (zwłaszcza w sezonie wiosenno-jesiennym, kiedy jest jej pod dostatkiem). dodam, że im bardziej urozmaicony pokarm, tym lepiej.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline nellciaa

  • Administrator
  • *****
  • Zarząd SPK
  • *****
  • Wiadomości: 1422
  • Płeć: Kobieta
  • ZARZĄD SPK // GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Sopockie Uszakowo
  • Lokalizacja: Trójmiasto
  • Moje króliki: Tadzia, Leon, Karol
  • Na DT: Tio
  • Pozostałe zwierzaki: Biszkopt, Kafka
  • Za TM: Kazik, Krakers
Odp: Proszę o sprawdzenie diety :)
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 23, 2011, 14:06:43 pm »
Z jadlospisem nie ma problemu - pamietaj ze warzywka i zieleninka rowniez uszakow dostarczaja wody do organizmu :)

rzeczywiscie lepiej podawac galazki brzozy lub jabloni. Ja sadze ze jesli nie masz skad wziac wiecej zieleniny z pewnego zrodla (pamietajmy ze zielenina moze byc napchana pestycydami) to dieta jest ok :)

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Proszę o sprawdzenie diety :)
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 23, 2011, 14:14:18 pm »
Anna2404, dobrze, że dajesz uszakowi warzywa i nie dajesz granulatu. Marchewki podawaj maksymalnie jedną na tydzień - ma bardzo dużo cukru. Jednak na moje oko w tej diecie całkowicie brakuje najwazniejszego - ziół i zieleniny. Warzywa są ok, ale to nie jest podstawa diety. Teraz, jak jest wiosna, warto korzystać z tego, że są świeże zioła, trawa, mlecz, babka itd. A na zime trzeba podawac suszone.

Natomiast jeśli chodzi o gałązki to dąb nie jest najlepszym wyborem. Lepiej podawaj wierzbę, brzozę, jabłoń lub gruszę. Dąb bardzo rzadko.

Moim zdaniem równiez częstotliwośc podawania przysmaków jest za duża. Nie podawaj tak często banana, winogron czy rodzynek. Jabłko jest ok, natomiast banan, winogrona są bardzo tuczące i mają bardzo dużo cukru. Rodzynek w ogóle bym nie podawała.

Jeśli uszak mało pije, to znaczy, że spożywa dużo soczystego pożywienia i zapotrzebowanie na wodę ma mniejsze. To naturalne.

Więcej informacji o żywieniu na www.miniaturkabeztajemnic.com
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o sprawdzenie diety :)
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 23, 2011, 14:54:54 pm »
Witam serdecznie

Zwracam się z gorącą prośbą o sprawdzenie "menu", które ma serwowane mój Bugs:

1 marchewka
1 pietruszka
plaster selera korzeniowego
2 różyczki brokuła lub łodyga selera naciowego (na zmianę)
2 liście sałaty rzymskiej (z własnego ogródka)
2 liście rzodkiewki (z własnego ogródka)
trochę natki pietruszki
trochę koperku

Ja bym wprowadziła więcej zieleniny liściowej- cykoria, pekinka, sałata lodowa. Wtedy będziesz miała np codziennie inny zestaw warzyw.
Na jeden posiłek zamiast warzyw możesz dać świeżej trawy, mleczów, babki itd.
Marchewka, seler, pietrucha jak najbardziej tak. Koper częściej, natka pietruszki rzadziej- dużo wapnia. Doserwować możesz także natkę marchwi.

Możesz również bardziej dietę urozmaicić w ten sposób, że na śniadanie serwujesz co innego, na kolacje co innego. Na drugi dzień również różnorodność.

Z reguły owoce podajemy bardzo rzadko. 3-4 razy w tygodniu po kawałku owocka jest ok. Rodzynki podajemy również baaardzo rzadko.

Gałązki dębu- jak zostało wspomniane- to nie najlepszy wybór. Należy zmienić.

Samo to, że granulatu nie podajesz to bardzo dobrze wpływa na zdrowie uszaka. Co również dobrze rokuje na przyszłość.

anna2404

  • Gość
Odp: Proszę o sprawdzenie diety :)
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 25, 2011, 12:31:07 pm »
Dziękuję wam za porady. Mały już dostaje więcej zieleniny, mniej korzennych warzyw i zmieniłam mu gałązki.

Serdecznie dziękuje za podpowiedzi

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o sprawdzenie diety :)
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 25, 2011, 14:46:43 pm »
anna2404 ale pamiętaj, iż nowe warzywka się wprowadza powoli, po małym kawałeczku- jak nie będzie rewolucji (kupka miękka, wzdęcia etc) to z dnia na dzień możesz zwiększyć ilości :)

Offline LeryMosa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 622
Odp: Sałatki dla naszych uszaków :)
« Odpowiedź #109 dnia: Czerwiec 08, 2011, 17:16:32 pm »
Macie jakieś przepisy jeszcze? Najlepiej dla dwóch uszu.

Offline kinia098

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 162
Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #110 dnia: Czerwiec 11, 2011, 13:10:00 pm »
Witajcie !  :D

Jestem posiadaczką 2 królików- Loli: około 8-9 lat i Białasa: wiek nieznany  :lol: Chociaż 4 lata na pewno ma ;)

Lolka, to w ogóle moje pierwsze zwierzątko ;) U poprzedniego właściciela skończyłaby pewnie, jako obiad...
Z Białasem byłoby zapewne to samo... Służył u babci tylko jako tatuś... Więc jego czas też już był policzony... Ale powiedziałam, że go zabiorę no i tak jest już ze mną jakieś 4 lata ;)  :lajkonik:
 
Co prawda moje króliki nie mieszkają ze mną w domu, tylko w klatce, ale mają zawsze jedzenie i wodę, opiekę weterynarza ( czasami atakuje nas świerzb uszny  :bejzbol :bejzbol :bejzbol: ), a jeśli pogoda dopisuje, to wypuszczam je na dwór :)

I chciałabym dowiedzieć się trochę więcej na temat karmienia królików, tzn. czy dobrze je karmię.

W lato głównym posiłkiem jest trawa; mleczyk, koniczyna. Dostają także trochę suchego chleba, suchą karmę AS dla królików i jakieś jabłko, liść kapusty, marchewkę, żeby miały urozmaicone to jedzonko ;)

W zimę natomiast jest podobnie: głównie marchewka, jabłuszka i płatki kukurydziane lub sucha karma. Dostają też kapustę pekińską, białą i suchy chleb.

Siano dostają bardzo rzadko.

I mam jeszcze pytanie co do suchych karm: czy one różnią się jakością, tak jak np. karmy dla kotów i psów ? Jeśli tak, to bardzo prosiłabym o linki do tych lepszych karm :D

Kapustę daję im w małych ilościach, bo słyszałam, że nie wolno podawać za dużo ? Tak samo z suchym chlebem- kanapka co drugi dzień. Czy to jednak też za dużo ?

Czekam na Wasze rady: czego podawać więcej, a czego mniej albo w ogóle wyeliminować z diety ;)
Mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowana, jeśli robię coś nie tak  :oops:

EDIT:

A to bohaterowie wątku ;)

Białas


Lola


Proszę używać opcji "modyfikuj" i zapoznać się z regulaminem forum. Posty scalam. Mysza
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2011, 15:06:28 pm wysłana przez mysza »
Zawsze mam do adopcji przeróżne koty :) Więc pisz śmiało :)
Białas ; Lola ['] -> http://forum.kroliki.net/index.php?topic=12098.new#new

Offline Asieńka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1265
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mielec
  • Za TM: Kochany Pimpuś (09.2010 - 10.12.2014) Kochane Słoneczko (05.2009 - 09.10.2016)
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #111 dnia: Czerwiec 11, 2011, 13:24:14 pm »
Kinia, witamy na forum!

Informacje na temat żywienia uszaków (i wszystkich innych tematów) znajdziesz np. tutaj: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html
Ale już teraz powinnaś wyrzucić z diety chleb, płatki itp. Podstawa to sianko, woda + świeże warzywa + suszki + czasem jakiś owoc (nie za dużo, np. 2x w tygodniu). Co do granulatu (sucha karma) to polecam Cuni Complete firmy Versele Laga.

Pozdrawiam!  :papatki

A na naszym forum temat Diety jest na: http://forum.kroliki.net/index.php?board=20.0
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2011, 13:27:42 pm wysłana przez Asieńka »

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #112 dnia: Czerwiec 11, 2011, 13:27:59 pm »
Odrazu napiszę że siano powinno być podawane bardzo często a suchy chleb i płatki kukurydziane powinny być wyeliminowane z diety Twoich królików.
Możesz poczytać na temat diety tutaj :

http://miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

oraz tutaj:

http://miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

Bardzo mi się Lola podoba,śliczna królisia  :zakochany: Białas też jest ślicznym dużym królikiem  :zakochany: Wygłaskaj te ślicznoty  :przytul: :przytul:


EDIT: Za późno napisałam ale wyszło to samo :)

Offline Kamulka84

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4093
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Moje króliki: Natka
  • Za TM: Niuguś, Chrumek, Zgodzia, Niuchenek vel Heniek
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #113 dnia: Czerwiec 11, 2011, 15:12:32 pm »
Kinia, tak jak dziewczyny wczesniej napisały - wiec ja już się nie bede dopisywac. Natomiast witam Cie na forum jako prawie że moją karajnką  :P I zakładaj koniecznie wątek swoich uszu!!
Zgodzia była z nami 5 lat 8 miesięcy 2 tygodnie i 6 dni
Heniu był z nami 7 lat 3 miesiące 2 tygodnie i 2 dni
[/url]

Zapraszamy http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11135.new#new

Offline sayaha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Moje króliki: Choco, Lilo
  • Pozostałe zwierzaki: Bazyl
  • Za TM: Kula
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #114 dnia: Czerwiec 11, 2011, 15:45:29 pm »
Powiem jeszcze, że kapustę najlepiej w ogóle unikać, za każdym razem jak próbowałam wprowadzić kapustę do diety uszu kończyło się to problemami z bobieniem.
No i mieszanka (karma), nie jest najlepsza dla uszu. Zamiast karmy wcale nie musisz dawać drogiego granulatu a na przykład suszki (znajdziesz je w niemal każdym lepszym internetowym sklepie zoologicznym takim jak np, swiatkrolika.eu ) a latem sama możesz suszyć zioła i robić zapasy na zimę :D

Pozdrawiam, wygłaskaj swoje cztery uszy :D

Offline kinia098

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #115 dnia: Czerwiec 11, 2011, 16:23:02 pm »
O matko, to całą dietę muszę im chyba zmienić  :lol:

Bo świeże jabłka dostają jednak dość często.
Postaram się ograniczyć kapustę i suchy chleb.

I skoro karma też nie jest za dobra, to będę podawać ją rzadko, tak tylko dla wymiany ;)

A zboże; owies i pszenica ?

No to czas na sianokosy :D Zaraz kogoś tutaj zwerbuję, bo ja nie potrafię się obsługiwać kosą  :lol: :icon_redface

I lecę poczytać stronkę ;)

Co do wątku, to się zastanowię :P Bo nie wiem, czy będzie czas na prowadzenie go i co tam pisać w ogóle? ; > Bo ja to z zamiłowania bardziej kociara jestem :D ( można się zgłaszać po koty :P mam ich pod dostatkiem ;) )


EDIT:

A w ogóle to dziękuję za tak szybką reakcję ! usmiech2

Kolejny raz przypominam o używaniu opcji "modyfikuj" (edytuj). Zapoznaj się z regulaminem forum. Posty scalam. Mysza

No to się podporządkuję :D
Chciałam jeszcze tylko napisać, że na razie rzuciłam okiem na stronkę, a już widzę np. warzywa, o których nawet nie wiedziałam, że można podawać królikom :D Bardzo ciekawa lektura :) Postaram się dziś przeczytać chociaż część :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2011, 16:35:24 pm wysłana przez kinia098 »
Zawsze mam do adopcji przeróżne koty :) Więc pisz śmiało :)
Białas ; Lola ['] -> http://forum.kroliki.net/index.php?topic=12098.new#new

Offline sayaha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Moje króliki: Choco, Lilo
  • Pozostałe zwierzaki: Bazyl
  • Za TM: Kula
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #116 dnia: Czerwiec 11, 2011, 17:20:42 pm »
Postaram się ograniczyć kapustę i suchy chleb.I skoro karma też nie jest za dobra, to będę podawać ją rzadko, tak tylko dla wymiany
Chleb i karmę odrzucić całkiem

zborze jest bardzo kaloryczne, ja unikam

Offline kinia098

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #117 dnia: Czerwiec 11, 2011, 21:21:57 pm »
No to już wiem, dlaczego Lolka ma taki tłuszczyk pod brodą, że aż mi ciężko szelki zapiąć  :oops:
Ja myślałam, że robię dobrze kupując im suchą karmę, a tu proszę, na odwrót :)
Czyli wszystkie mieszanki, dopsiki, kolby też odpadają wnioskując ze stronki. Dobrze, że w końcu zebrałam się i założyłam wątek, bo miałam zamiar im tego nakupować  :nie_powiem:

Ale czegoś nie rozumiem  :oops: Piszą, że egoztycznych owoców lepiej nie podawać, a w tabelce jest mandarynka, papaja. Chyba, że to nie egotyczne  ?? :icon_redface:
Zawsze mam do adopcji przeróżne koty :) Więc pisz śmiało :)
Białas ; Lola ['] -> http://forum.kroliki.net/index.php?topic=12098.new#new

Offline Asieńka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1265
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mielec
  • Za TM: Kochany Pimpuś (09.2010 - 10.12.2014) Kochane Słoneczko (05.2009 - 09.10.2016)
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #118 dnia: Czerwiec 11, 2011, 21:32:47 pm »
Kinia, szystkie mieszanki, dropsy, kolby, wapienko, kostki solne itp. - do kosza.
Co do owoców egzotycznych to mogą być trujące, ale takie jak ananas, papaja czy kiwi są wskazane ze względu na to, że rozpuszczają sierść uszaków, którą one połykają podczas mycia się, szczególnie w okresie linienia. To chroni przed zatorami. Mój Pimpek ma długą sierć i teraz podaję mu codziennie plasterek kiwi, do tego ziarenka siemienia lnianego a co drugi dzień dodatkowo pastę przeciw kulom włosowym i bardzo dużo tej sierści wydala w bobkach.

I nie martw się, że wcześniej nie wiedziałaś o prawidłowych zasadach żywienia - każdy kiedyś zaczynał.

A uszaki masz śliczne!  :zakochany:
Pozdrawiam!  :heej

Offline kinia098

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Czy dobrze karmię ?
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwiec 11, 2011, 23:43:23 pm »
Okej, to nie będę tego kupować :)

Nigdy bym się nie spodziewała, że kiwi, czy papaję można podawać królikom :)
Fakt, ja jestem nauczona, że królikom się daje zboże, jabłka, marchew, suchy chleb. Tak właśnie karmiła babcia i króliki zawsze były ładne, zadbane i tłuściutkie. A jednak niezbyt im to służy ;)

Dziękuję za wszystkie rady :)  :przytul
Zawsze mam do adopcji przeróżne koty :) Więc pisz śmiało :)
Białas ; Lola ['] -> http://forum.kroliki.net/index.php?topic=12098.new#new