Autor Wątek: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??  (Przeczytany 5071 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sensualpassion

  • Gość
ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« dnia: Sierpień 09, 2010, 14:34:39 pm »
tak, jak w tytule. :icon_rolleyes
ILE? ??? mam królika 3 dni, ma cały czas wode, siano, marchewki 2 małe zjada, 1 pietruszke małą lub dwie, ok 2 łyżki granulatu i ok 2 łyżek pszenicy. ( no wiadomo,ze troche zostawia w misce) Czy to mało czy dużo?  :krolik

biega wiekszosc dnia poza klatka ( jeszcze mu nie ufam, wczoraj chcial jesc dywan  ;| )

Offline Niuń

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 62
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2010, 14:37:31 pm »
Ja się wprawdzie nie znam ale sama instynktownie zapewniałam młodziutkiemu królasowi pożywienie w nadmiarze żeby miał nieograniczony dostęp.Oczywiście wcale nie musi to być dobrze, piszę a propos...;)
Niuń jest tylko jeden.

sensualpassion

  • Gość
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2010, 14:48:42 pm »
raz czytalam, zeby jadl duuuzo warzywek i owocow, a innym razem ze krolik bedzie instynktownie jadl, jadl nie znajac umiaru co zaszkodzi.
PANI W ZOOLOGIKU POWIEDZIALA,ZE JEJ ZDANIEM KROLIKI NAJCZESACIEJ UMIERAJA PRZEZ ZAWAL SERCA- BO JEDZA ZA DUZO, MAJA ZA MALO RUCHU, W KONSEKWENCJI OBTŁUSZCZONE SERCE.

Czy moge zatem dawac mu wiecej jedzenia jesli królik biega duuuzo ?

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2010, 14:49:59 pm »
Musisz mu stopnioiwo wprowadzać warzywa - po jednym i w małych ilościach. I nie jestem pewna czy taki dwumiesięczny maluch już może jeść zielone. Poczytaj w odpowiednich działach - na pewno jest o tym info.

I pszenica też chyba nie jest odpowiednia dla królika.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2010, 14:50:25 pm »
tak, jak w tytule. :icon_rolleyes
ILE? ??? mam królika 3 dni, ma cały czas wode, siano, marchewki 2 małe zjada, 1 pietruszke małą lub dwie, ok 2 łyżki granulatu i ok 2 łyżek pszenicy. ( no wiadomo,ze troche zostawia w misce) Czy to mało czy dużo?  :krolik

biega wiekszosc dnia poza klatka ( jeszcze mu nie ufam, wczoraj chcial jesc dywan  ;| )
A czemu dajesz mu pszenicę? Pewnie w zoologicznym polecali ;) Ale jak można poczytać na forum - króliczkom nie są potrzebne ziarna zbóż. Polecam inne wątki - np. "Dieta bez granulatu". Jak Twój mały wcina tyle warzyw, to nawet granulat nie jest potrzebny.
Ale zanim się zdecydujesz na jego odstawienie, to poczytaj jak to zrobić. Nie każdy królik może od razu przejść na same warzywa.

Dla maluśkich królików w zasadzie nie słyszałam o stosowaniu ograniczeń w ilości pokarmu. W końcu rośnie.
Do zdaje się 8-go miesiąca może jeść dowoli.

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 09, 2010, 14:54:30 pm »
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2010, 14:58:03 pm »
Sianko i woda bez ograniczeń, z marchewka i pietruszką (korzeniem) trzeba uważać bo zawierają bardzo dużo wapnia który odkłada się w nerkach w postaci kamieni (można podawać ale w małych ilościach i sporadycznie). Jakiś dobry granulat 2x dziennie po łyżce stołowej np. Grainless complete. Przenicy i ziarenek zbóż nie dajemy wogóle, mogą maluszkowi zaszkodzić i są tłuczące. Zielenine podajemy w ilościach "tyle ile zje"-a potrafi zjeść sporo (jeśli jest przyzwyczajony), dawaj gałazki np jabłonki albo gruszy do obgryzania :) Lepiej nie przekarmiać królika frykasami typu przekąski (słodkie owoce i warzywa) bo może przestać jeść sianko a to bardzo niebezpieczne.

http://miniaturkabeztajemnic.com/   tam znajdziesz wszystko czego potrzebujesz :) Bardzo kompetentna strona.
I bez stresu :) POWODZENIA z królinkiem :) To bardzo pocieszne zwierzaki :)
Moje małe zoo :)

Offline dominek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Springbank& Frędzel
  • Za TM: Kubiś, Sparky, Misia, Lenka
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2010, 14:59:50 pm »
do 7-8 mca dobrej jakości granulat bez ograniczeń - wiek wzrostu. :) Warzywka z tego co ja się orientuje wprowadza się od 3 mca powoli jedno warzywo tygodniowo.

Hmm chyba nie ma statystyk co do rodzajów śmierci królika, ale ja bym raczej wśród najczęstszych powodów śmierci stawiala na biegunki , zatory itp ( czyli złe żywienie) szczególnie w pierwszym okresie życia , w późniejszym- ropnie i u niewysterylizowanych samic powyżej 5 roku - guzy narządów rodnych. Oprócz tego jest szereg innych chorób bo króliczki to naprawde bardzo delikatne stworzonka.

Radziłabym Ci poczytać dobrze strony które polecane są tu na forum, bo naprawdę królik potrafi odejść w 12-24 godziny jak wcześnie nie zareagujesz.

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2010, 15:01:50 pm »
Dominek nie strasz chorobami :)
Moje małe zoo :)

Offline dominek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Springbank& Frędzel
  • Za TM: Kubiś, Sparky, Misia, Lenka
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2010, 15:12:06 pm »
Dominek nie strasz chorobami :)


:) napisałam to tak a propos tego zawalu powyżej, o którym mówiła Pani w sklepie zoologicznym


A tak w ogóle to uważam, że warto mieć świadomość tego ze to tak kruche istotki, :) dbać o nie, i podchodzić dojrzale do sprawy :). Już spotkalam się z takimi przypadkami ze szkoda gadać  :>, łacznie z tym że królik byl pojony piwem bo podobno lubił  :>

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2010, 15:26:14 pm »
raz czytalam, zeby jadl duuuzo warzywek i owocow, a innym razem ze krolik bedzie instynktownie jadl, jadl nie znajac umiaru co zaszkodzi.
PANI W ZOOLOGIKU POWIEDZIALA,ZE JEJ ZDANIEM KROLIKI NAJCZESACIEJ UMIERAJA PRZEZ ZAWAL SERCA- BO JEDZA ZA DUZO, MAJA ZA MALO RUCHU, W KONSEKWENCJI OBTŁUSZCZONE SERCE.

Czy moge zatem dawac mu wiecej jedzenia jesli królik biega duuuzo ?

z tym, że siano i zielenina nie tuczą. królik powinien zjadać ich duże ilości. na takiej diecie, z dużą dawką ruchu, nie przytyje.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

sensualpassion

  • Gość
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 09, 2010, 16:00:21 pm »
Dziękuję bardzo za informacje :* wszystkim...a więc po kolei :
Biszkopcik
O PSZENICY przeczytalam tu http://www.aseti.strefa.pl/kroliki/lista.php
Anuszko1987
tak samo jak o PIETRUSZCE, że niby raz dziennie bo ma wit a i c
dominek
dlatego pytam, zeby nie popełnic jakiegoś błedu  :icon_mrgreen

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 09, 2010, 17:05:11 pm »
Tam jest o kiełkach pszenicy, a nie o ziarnach pszenicy.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2010, 19:17:40 pm »
Bardzo dobrze że pytasz, gdybyś wiedział czym ja karmiłam mojego króliczka jeszcze kilka lat temu to byś po prostu padł... Bez dostępu do internetu "mądrzy" sprzedawcy w zoologicznym wymyślali cuda i cudeńka... Na szczęście teraz już prawie każdy ma dostęp do internetu i może się dokształcić :) Pozdrawiam :)
Moje małe zoo :)

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 09, 2010, 19:24:55 pm »
Bez dostępu do internetu "mądrzy" sprzedawcy w zoologicznym wymyślali cuda i cudeńka...
Ja właśnie nie mogę tego pojąć jak mało kompetentni i poinformowani są sprzedawcy w sklepach zoologicznych. Mój np. twierdził, że królikom nie wolno dawać żadnych surowych warzyw, bo od tego tyją.
Ale w innych zoologicznych jest to samo. W jednym facet nie dawał królikom wody do klatki - ani miseczki, ani poidełka. A jadły suchy pokarm!!
Gdy mu zwróciłam uwagę, to mnie "uspokoił", że daje im wodę AŻ dwa razy dziennie - jak wchodzi do sklepu i jak go zamyka. :oh:

sensualpassion

  • Gość
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 11, 2010, 12:01:10 pm »
poki co daje granulat, klade marchewke, troche natki pietruszki, kopru, wczoraj dostał wierzbę gałązkę, wode i siano ma caly czas...jak nie moze to zostawia poprostu to co w misce :icon_razz i zjadł garść mleczy liści. Duzo biega takze chyba jest ok. Dzięki :)


Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile pokarmu dla 2miesiecznego uchatka??
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 12, 2010, 09:57:35 am »
Jest okej :) Wstaw zdjęcia :)
Moje małe zoo :)