Autor Wątek: Czerwony mocz - co to jest?  (Przeczytany 4411 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

agat

  • Gość
Czerwony mocz - co to jest?
« dnia: Sierpień 09, 2010, 16:57:29 pm »
Witam wszystkich serdecznie  :bukiet

Chciałam zasięgnąć porady kogoś doświadczonego, bo mój królik dzisiaj rano przyprawił mnie prawie o zawał. Otóż, w ramach protestu zapewne (od dwóch dni jest mokro i nie wychodzi na dwór do zagrody) zrobił siku na środku klatki, zamiast do kuwety. Nie byłoby w tym nic złego (oprócz tego, że spóźniłam się do pracy, bo musiałam to posprzątać), gdyby nie fakt, że jest mocz był czerwony. Nie czerwonawy, nie brunatny, ale autentycznie czerwony. I teraz pytanie - czy jedzenie może aż tak zabarwić mocz, czy też mam podstawy, żeby się martwić?  :?: Dla ułatwienia podam może co jadł w ciągu ostatnich kilku dni:
- kapusta pekińska
- sałata rzymska
- seler (natka i korzeń)
- marchewka (w małych ilościach)
- liście malin
- mlecze (niewiele bo nie lubi)
- koniczyna (dużo, bo bardzo lubi)
- babka
- gałązki brzozy, wierzby i jabłoni
- standardowo siano i niewielkie ilości granulatu
oprócz tego zachowuje się normalnie, je, bobkuje, jest wredny i uparty, jak zawsze. Jest też szczepiony na myxomatozę i pomór. Jeśli to przesadzona panika, to przepraszam z góry za zaśmiecanie, ale jestem akurat na "wakacjach" z królem i musiałabym jechać 40km do mojego weterynarza, a nie chcę króla niepotrzebnie stresować podróżą, jeśli to nic poważnego  :nie_wiem

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czerwony mocz - co to jest?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2010, 19:17:21 pm »
Moja koleżanka zauważyła, że kolor moczu królika zależy od tego co on je.
Podobno najbardziej czerwony mocz miał po surowych warzywach, a żółty po suchym pokarmie.
Może dałaś mu do jedzenia coś takiego, co sprawiło, że siuśnął na czerwono?

Niestety nie wiem czy to oznaka jakiejś choroby. Jeśli królik jest chory, to traci apetyt, nie myje się, jest osowiały.
Myślę, że najpierw warto go poobserwować. Jeżeli jest pełen życia, to chyba nie ma się co martwić na zapas :)

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Odp: Czerwony mocz - co to jest?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2010, 19:21:13 pm »
Winowajcą jest koniczyna. Moje po koniczynie zawsze siusiają na czerwono. I po burakach też. :)
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

agat

  • Gość
Odp: Czerwony mocz - co to jest?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2010, 21:07:31 pm »
No właśnie koniczynę wsuwa ostatnio w dużych ilościach i pewnie już wcześniej tak siusiał, ale jak robił to do kuwety, to nie widać było koloru. Dzięki za pomoc!

Nakusia

  • Gość
Odp: Czerwony mocz - co to jest?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2010, 19:44:36 pm »
Ja też się kiedyś przestraszyłam jak Misio siuśnął na czerwono, ale sprawa się wyjaśniła. Miał chwilowo inną karmę, a w karmie była pałeczka z czerwonym barwnikiem. Misio nie przepada za tą karmą, a poza tym te barwniki  :/  . Nigdy więcej jej nie kupię >:(