Autor Wątek: Kamica pęcherza  (Przeczytany 70425 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline n-monika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1175
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.miniaturkabeztajemnic.com
Odp: Kamica pęcherza
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 07, 2011, 16:19:34 pm »
Dziewczyny jaki macie na myśli kompot?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2011, 18:26:53 pm wysłana przez n-monika »
Zmieniła świat na lepszy, i odeszła...

Patrycja121997

  • Gość
KAMIEŃ U KRÓLIKA POMOCY!
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 10, 2012, 09:31:32 am »
Witam ! Pilnie proszę o pomoc. Widziałam , że z moim Tuptusiem jest coś nie tak. Miał problem z oddawaniem moczu. I dzisiaj rano w kuwecie zauważyłam kulkę, i podejrzewam, a wręcz jestem pewna , że jest to kamień. Co mam zrobić? Wiecie coś o kamieniach u królika? Czy może mieć jeszcze jeden lub więcej kamieni? PROSZĘ O POMOC.

PS. Tuptuś po wydaleniu tego kamienia zaczął się normalniej zachowywać i przestał się prężyć. Poprawił mu się apetyt.

Patrycja121997

  • Gość
Odp: KAMIEŃ U KRÓLIKA POMOCY!
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 10, 2012, 09:43:28 am »
I dodam jeszcze , że kamień był kulistego kształtu.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: KAMIEŃ U KRÓLIKA POMOCY!
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 10, 2012, 09:46:22 am »
O kamicy moczowej możesz poczytać tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9296.0
Jesli królik wydalił kamień, najgorsze za wami. Są jednak pewne rzeczy które można jeszcze zrobić.
Kamieni zawsze mogło być więcej niż jeden, warto więc udać się do weterynarza (znającego się na królikach) i wykonać RTG lub USG i sprawdzić czy w nerkach/pęcherzu nie ma nic więcej. Warto też po wydaleniu kamienia podać antybiotyk, żeby nie doszło do infekcji - to dla królika ogromny ból, drogi moczowe na pewno ma poranione.
Możesz kupić w aptece Urosept i podawać 1/4 tabletki 3 x dziennie przez ok. tydzień - odkazi drogi moczowe i podziała moczopędnie.
Kamień warto zatrzymać - można go oddać do badania by sprawdzić z czego się składa.
U królika z kamicą trzeba przestrzegać diety niskowapniowej (więcej na ten temat w temacie, który podałam).


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Patrycja121997

  • Gość
Odp: KAMIEŃ U KRÓLIKA POMOCY!
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 10, 2012, 09:48:54 am »
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Podawałam furaginum i nospę i właśnie po podawaniu tych leków Tuptusi udało się wydalić ten kamień. A kamień oczywiście zostawiłam.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: KAMIEŃ U KRÓLIKA POMOCY!
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 10, 2012, 09:54:14 am »
Furaginum możesz jeszcze w takim razie podać przez kilka dni w małych dawkach - pomoże zaleczyć stan zapalny.
Króliczek musi też dużo pić. Mój królik po wydaleniu kamienia jeszcze przez jakiś czas wysikiwał resztki piasku które się nazbierały w pęcherzu. To ważne, żeby nie zaczął budowac się nowy kamień.
U królików z kamicą oprócz wypijania większych ilości wody ważny też jest ruch i właściwa waga - im więcej biegają i są szczuplejsze, tym mniejsze są szanse na kolejne kamienie.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline kami1808

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kamica pęcherza
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 16, 2012, 19:28:27 pm »
Witam wszystkich. Mój króliczek dzisiaj rano zmarł....:( nie mogę znaleźć słów żeby opisać jak bardzo mi przykro, że już go nie ma... Wszystko zaczęło się miesiąc temu. Tofik zaczął siusiać poza kuwetę, początkowo myślałam, że jest to jakaś mała złośliwość z jego strony bo nie miałam dla niego zbyt wiele czasu wtedy...
Oczywiście od razu poszłam z nim do weterynarza, dostał zastrzyki, miałam mu też podawać tabletki na układ moczowy. W badaniu wyszło dość duże stężenie mocznika, jednak w usg weterynarz nie zauważył kamieni. Po kilku tygodniach wydawało się, że zapalenie przeszło. Tofuś biegał, jadł i pił normalnie. 3 dni temu nagle przestał się ruszać, pił mało wody i prawie nic nie zjadł. Sprzątając klatkę zauważyłam że ogonek i nogi ma znowu całe mokre i co mnie przeraziło, miał problem z kicaniem. Wtedy od razu pomyślałam, że to musi być kamień. Znowu do weterynarza i usg od razu. To był kamień! Dostał 5 zastrzyków, kupiłam też leki. Wieczorem podałam mu lekarstwa, kuweta i klatka nadal były czyste... Budzę się dzisiaj, podchodzę do klatki a on leży na boku.... nic już nie mogłam zrobić... On po prostu już nie żył :((( Zróbcie wszystko co możecie aby nie stało się to, co z moim Toficzkiem... pozdrawiam

Offline clint

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 30, 2012, 22:44:16 pm »
Witam!Mam pytanie do forumowiczów,czy ktoś miał taki przypadek już ze swoim królikiem?Byłem na usg pęcherza moczowego i nerek bo królik posikuje krwią,na usg wyszło że na nerce ma 4mm kamień oraz w pęcherzu moczowym zbiera się spływająca krew która tworzy gródki i go characze.Weterynarz stwierdził ze pęcherz trzeba operować bo królik będzie się męczył itd.i zdechnie!Mój królik ma 7-8lat.Gwarancji wet. zpowodu na wiek nie daje czy wytrzyma na stole operacyjnym,o kamieniach na nerce powiedział że on nie jest w stanie takiej operacji przeprowadzić że pewno jakas lepsza klinika w Polsce itd!i raczej w moim miescie tez taki wet.sie nie znajdzie,mieszkam w Tarnowie!Z tym kamyczkiem na nerce wet.powiedział ze mozliwe ze do starosci dozyje królik jak juz ma 7-8lat że króliki przecietnie zyja do 9lat,ale pęcherz trzeba operować nie ma wyjscia!Pytanie moje brzmi czy ktos juz miał takie coś ze swoim króliczkiem,i którego weterynarza by polecał,co juz może taką operację robił(operacja pęcherza no i kamyczek z nerki )?Myslałem o którymś lekarzu z Krakowa z listy wet.którą tu macie co znaja sie typowo na królikach!Bo boje się ze pójde do weta który podejmie się operacji bo kasa a królik i tak zdechnie!Bo przed tym też przestrzegał mnie wet.u którego byłem!Proszę jak najszybciej o odpowiedzi i pomoc bo czas nagli!!!!!
Pozdrawiam.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 31, 2012, 02:47:08 am »
Z Krakowa dr Przemysław Baran lub dr Lewandowska. Oboje to spece od królików. Nie ma czasu do stracenia, umawiaj malucha na zabieg. Powodzenia i dużo zdrowia dla uszatego, statystyki mówią swoje, a tymczasem są króliki żyjące nawet i 13 lat :) Czego Wam życzę  :bukiet Witamy na forum  :bukiet

Melduj jak się sprawa rozwija  :>
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 31, 2012, 15:39:57 pm »
Nie ma czasu do stracenia, umawiaj malucha na zabieg. Powodzenia i dużo zdrowia dla uszatego, statystyki mówią swoje, a tymczasem są króliki żyjące nawet i 13 lat :)

ostatnio czytałam o króliku, który dożył 15 lat, w szczęściu i zdrowiu. także warto próbować.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 31, 2012, 16:15:33 pm »
Ooo, Szprotko, podziel się linkiem  :blaga:

Clint, jak sytuacja?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Xal

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 662
  • Płeć: Mężczyzna
    • Blog
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Perełka, Karmelka
  • Za TM: Pusia[*],Gapcio[*]
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 31, 2012, 19:01:27 pm »
Mój Gapcio miał dokładnie to samo. Kamień miał 10mm średnicy i zajmował prawie cały pęcherz. Również mnie ostrzegano, że to bardzo poważna operacja i króliś może nie przeżyć. Na szczęście wszystko się udało i uszy żyją już ponad 4 lata od tego czasu. Ja bym spróbował, niezależnie od tego ile miałbym za to zapłacić.
"That there’s some good in the world,(...), and it’s worth fighting for."
Zdjęcia moich uszu (22.06.2013)
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,9262.msg454719.html#msg454719 oraz https://www.flickr.com/gp/xal66/Z772HU

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 01, 2012, 09:02:31 am »
Kamień w drogach moczowych to dla królika wielki ból i cierpienie (wystarczy porównać jak się męczą ludzie podczas ataku kolki nawet z małymi kamieniami). U samicy byłaby szansa, że wydali kamień sama przy odpowiednim nawodnieniu, u samców niestety to praktycznie niemożliwe, dlatego na operację zdecydować się trzeba, ale tylko u polecanego specjalisty króliczego (w Twojej sytuacji celowałabym w Kraków tak jak pisze Jadwinia).
Pamiętaj tylko aby przypilnować, żeby przed zabiegiem królik był porządnie zbadany - jest już starszy, więc trzeba by mu zrobić badania krwi i osłuchać serce.
Trzymam kciuki.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline clint

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 04, 2012, 19:14:21 pm »
Witam,nasz królik to samiczka,nic zastanawiamy sie,podejdziemy do naszego weterynarza w poniedziałek moze cos ustali(ustalimy czy jest w stanie zrobic ta operację tylko naprawde dobrze a nie zeby zrobić,bo jeszcze nie mielismy okazji z nim rozmawiac od wizyty u weta co usg robił!),bo usg robiłem u innego weta,on by sie podjoł bo robi róznym zwierzaka takie zabieg,i w tarnowie też to wety robią tzn.operacje pęcherza,bo z nerki nie!ale jak robią czy dobrze tego nie wiemy,dlatego szukamy alternatywy w krakowie,choć dla naszego króliczka to bedzie koszmar bo jest strasznie strachliwy i boimy się żeby nie zdechł jeszcze podczas podróży autem itd.bo to jednak troche czasu!i dlatego mamy dylemat!Choc to dziwne bo nasz wet badał mocz,stwierdził że nie ma kamienia ani pisaku,a wet co usg robił przez długi czas nic nie widział a potem że jest kamień na nerce 4mm,i dalej szukał szukał i stwierdził ze w pecherzu moczowym też jest kamień!że ta krew co schodzi to sie robia takie złogi sklejone i charata pęcherz!Takrze taki mamy dylemat,czy robic mu operacje w tarnowie i oszczedzic mu stresu,a zaryzykować jak zrobią,czy ryzykować podróz itd i w krakowie oddac go specjalistą od królików?Po niedzieli dam znać co ustalilismy,dzieki za rady ;-)Pozdrawiamy.

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 04, 2012, 19:34:03 pm »

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 04, 2012, 20:52:48 pm »
" Kamica pęcherza jest stanem zagrażającym życiu. Chroniczny stan zapalny pęcherza i związany z tym ból powodują posmutnienie zwierzęcia, zmniejszenie apetytu. Infekcja pęcherza może drogą wstępującą prowadzić do zapalenia nerek i trwałego ich uszkodzenia. Kamień może przesunąć się do części miednicznej pęcherza i spowodować jego częściową lub całkowitą niedrożność. Gdy wystąpi niedrożność całkowita śmierć królika następuje w ciągu 2-5 dni. "

Cytuj
szukamy alternatywy w krakowie,choć dla naszego króliczka to bedzie koszmar bo jest strasznie strachliwy i boimy się żeby nie zdechł jeszcze podczas podróży autem itd.bo to jednak troche czasu!

Bez przesady z Tarnowa do Krakowa jest rzut beretem. Taka podróż i związany z nią stres to nic w porównaniu z tym, jak zwierzak cierpi... ratujcie go  :icon_frown Tak poważne operacje powinien wykonywać specjalista, dlatego doradzam Kraków. Przynajmniej zadzwoń i opisz sytuację. Myślałam, że od razu to zrobisz...
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline clint

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 04, 2012, 21:09:10 pm »
JADWINIA,wiem ze do krk jest rzut beretem ,jezdze tam czesto,ale znam chyba swojego krolika i wiem jak sie zachowuje i co przechodzi po wizycie u weta w tarnowie,nie bede w siadał na hura i jechał do krk bez zastanowienia i na spokojnie przekalkulowania ryzyka ze mi padnie po drodze!,spokojnie królik nie umiera wiec spokojnie z tym ''ratujcie go''nie jest w stanie agonalnym,nie rób z nas nie wiem jakiś rzezników :icon_confused !jest pod kontrolą,wet kazał nam sie na spokojnie zastanowic z operacją która trzeba zrobić,więc nie jestem w goracej wodzie kompany,wolę zastanowić gdzie co i jak i działac niz potem załowac głupich decyzji.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 04, 2012, 21:20:18 pm »
(...)królik posikuje krwią,na usg wyszło że na nerce ma 4mm kamień oraz w pęcherzu moczowym zbiera się spływająca krew która tworzy gródki i go characze(...)
Proszę jak najszybciej o odpowiedzi i pomoc bo czas nagli!!!!!

No cóż, po przeczytaniu pierwszego posta odniosłam wrażenie, że sytuacja jest poważna. Sugerowałam konsultację telefoniczną ze specjalistą, to nie jest ani głupia ani pochopna rada. Przejęłam się losem zwierzaka i tyle.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 04, 2012, 21:34:07 pm »
Jesli kamien zejdzie do moczowodu, pogorszenie moze wystapic nagle. Moj krolik urodzil 1,5 cm kamien. Cierpial strasznie. Gdybym wiedziala wczesniej, ze ma kamien ani chwili niie zwlekalabym z operacja u specjalisty.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline clint

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kamień na nerce + operacja pęcherza moczowego!
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 04, 2012, 22:49:07 pm »
Oki,doceniamy troskę forumowiczów ;-)trochę nas choroba królika dobiła ale działamy!