Autor Wątek: Negatywne skutki kastracji  (Przeczytany 141710 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 10, 2010, 11:38:32 am »
Ja niedługo zrobię swojej króliczce kontrolnie badanie moczu, bo przed sterylizacją miała sporo kryształów i była leczona na zapalenie pęcherza (teraz już wiem, że stan zapalny dróg moczowych powodowany był także promieniowaniem stanu zapalnego z macicy). Od tamtej pory zmieniłam jej dietę, minimum granulatu, natka pietruszki i brokuł 2-3 raz w tygodniu maks. (a uwielbia...), je za to więcej cykorii, sałaty rzymskiej, selera naciowego.
Niestety, jest i druga strona medalu. Utuczyłam mojego zwierza  :icon_redface Była taka zabiedzona po zabiegu i chorobie, która trwała prawie 2 miesiące, że podsuwałam jej same najlepsze kąski, duzo owoców i warzyw, a łakomczuch z niej straszny. Potem przyszły problemy z łapką, więc króliczka nie była tak ruchliwa. Teraz na szczęście znowu śmiga (choć łapka nie do końca naprawiona), ale jest ciągle okrąglutka. Jeszcze nie spaślaczek, ale widać po podgardlu, zaokrąglonym brzuszku i tyłeczku, że już nie chudzielec. 


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

OlgaT

  • Gość
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 10, 2010, 21:53:55 pm »
Króliczki otyłe mają większą skłonność do problemów z ukł moczowym.
Koperek ma mniej wapnia niż pietrucha ale też troszkę ma.
Możesz profilaktycznie zbadać mocz, to nie jest bajońska suma, a wykluczysz ewentualną chorobę, wyeliminujesz błędy dietetyczne - bo głównie kryształy w moczu to wynik złej diety ( królik fizjologicznie ma węglany wapnia, ale ma być ich kilka w polu widzenia a nie wielki muł )

Zazwyczaj jakiś problem z układem moczowym objawia się krwiomoczem, albo napinaniem się podczas oddawania moczu, zmianą nawyków w toalecie - sikanie poza kuwete itd. itp.

Lepiej mocz zbadać, sumienie spokojne :)

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 12, 2010, 11:24:15 am »
Powiedzcie mi jeszcze tylko w jaki sposób mam pobrać mocz? Ze żwirkiem z kuwety?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 12, 2010, 12:24:26 pm »
Wataha, trzeba strzykawka z podloza. Sa tez ponoc sposoby, ze lekarz moze pobrac mocz w gabinecie.
To teoria, bo nigdy moczu nie lapalam :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2010, 12:37:27 pm wysłana przez Tocha »

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 12, 2010, 12:35:55 pm »
Wystarczy odrobinka? On się często załatwia poza kuwetą i doczytałam że to mogą być objawy kamicy :( Jak myślicie czy zbadać też krew czy to zbędne?

Offline thunderbird

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 12, 2010, 12:50:53 pm »
Moje króle codziennie mlecze dostają, czasem pietruszka. To za dużo?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 12, 2010, 12:57:25 pm »
Wataha chyba wystarczy odrobina, no bo w sumie duzej ilosci to nie ma jak zebrac.
Nie wiem jak z ta krwia. To juz moze lekarz powinien podpowiedziec.

OlgaT

  • Gość
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 12, 2010, 15:57:09 pm »
Włóż króliczka do klatki - bez żadnych ręczników, podłoża, bez żwirku. On się zesika - w końcu będzie musiał ;) a ty zbierzesz mocz strzykawką - pionowo do podłoża i wciągasz ;)

Jeżeli wyniki moczu będą nie ciekawe, wtedy lekarz powinien wykonać badania biochemiczne krwi - profil nerkowy, głównie mocznik i kreatynina żeby zobaczyć czy infekcja dotyczy dolnych dróg moczowych czy nerek.
Wystarczy ok 2ml moczu - kup w aptece strzykawkę 2ml
Mocz od razu zawozimy do weterynarza - najlepiej do 4h, maks 6h. Nie przechowujemy w lodówce.

thunderbird - nie powinny dostawać codziennie natki pietruszki i mlecza bo jest ryzyko problemu, tym bardziej jaką są otyłe, kastrowane czy płci męskiej.

Lekarz może pobrać mocz w gabinecie, ale czasami króliczek załatwi się przed wizytą i nic nie wyciśniecie z niego :)

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 12, 2010, 16:34:56 pm »
Dziękuje wszystkim za rady, jutro zadzwonię do weta i zaniosę mocz do zbadania, mam nadzieje że wyniki będą dobre.

OlgaT

  • Gość
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 12, 2010, 16:53:24 pm »
daj znać :)

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 13, 2010, 16:50:50 pm »
Dzwoniłam do weta i dowiedziałam się że robią badanie moczu jakimiś paskami - znalazłam te paski na necie są trochę drogie. Wetka powiedziałą że mogę zanieść mocz do ludzkiego labolatorium - ile oni za coś takiego sobie liczą? Jak jest u was? Może zadzwonić do innego weta?

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 13, 2010, 16:58:03 pm »
Jestem w posiadaniu większej ilości pasków, mogłabym Ci przesłać ze 2 sztuki, ale niestety bez legendy do czytania. Jeśli optujesz, daj adres na priv.
Jeśli chodzi o badanie ogólne moczu w ludzkim laboratorium, w Toruniu to 6 zł. Polecam tę opcję mimo wszystko. Paski są bardzo niedokładne.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 13, 2010, 17:04:00 pm »
też mi się właśnie wydawało że paski nie są takie dokładne, w takim razie skorzystam z ludzkiego laboratorium :)

OlgaT

  • Gość
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 13, 2010, 21:26:18 pm »
Głównie się robi paskami badanie moczu :)
I tak ważniejszym badaniem jest osad - o to głównie chodzi.

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 16, 2010, 16:47:28 pm »
Dzwoniłam do innego weta i tam robią badanie moczu :)
Tylko mam problem żeby ten mocz pobrać :/ Miluch sika głównie jak jestem w pracy i jak śpię, wtedy jest już za późno bo jak wracam do domu lub jak się budzę rano to mocz jest już zaschnięty :/
W niedziele mam wolne, mam nadzieje że będzie wtedy lał na potęgę  :diabelek bo inaczej to chyba go do weta zabiorę, innego wyjścia nie widzę  :nie_wiem

OlgaT

  • Gość
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 16, 2010, 19:50:22 pm »
Włóż królika do transporterka np. na 30 min lub na 1h. Bez żadnej podkładki.
Powinien się zesikać, jak nie to uciśnij z wyczuciem na brzuszek  w okolicach pęcherza.
Strzykawką zbierz mocz - wtedy masz do 4h max 6h żeby zanieść mocz do weterynarza. Nie przechowuj w lodówce :)
powodzenia

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 16, 2010, 20:18:32 pm »
Dzięki za rady, a dlaczego nie można przechowywać w lodówce? Wetka mówiła że po 6h trzeba do lodówki włożyć.

OlgaT

  • Gość
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 16, 2010, 20:24:53 pm »
Ja mam praktyki teraz w lecznicy i nigdy się nie przechowuje moczu zwierzaków w lodówce. Dostarcza się najpóźniej do 6h :)

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 20, 2010, 14:08:57 pm »
Transporter nie zdał egzaminu, ja z nim często podróżuje i Milo jest nauczony ze do transportera się nie sika :(
Dzisiaj mam wolny dzień, od rana kuweta wyciągnięta, dałam mu do jedzenia warzywa i owoce w których jest dużo wody, póki co to wszędzie szuka kuwety i zrobił 1 bobka. Mam nadzieje że dziś się uda.

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: zbędne kilogramy po sterylizacji?
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 20, 2010, 15:32:08 pm »
udało się! nasiusiał :)