Autor Wątek: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)  (Przeczytany 74743 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
drogę podawania mogę wybrać dowolnie. do wody nie będę podawać bo mój królik często wylewa, to nigdy nie będzie wiadomo ile przyjął. planuję kropić na smakołyki. na ulotce napisane jest, że w okresie rozrodczym 1-2 x na tydzień, ale o podawaniu  królikom nie przygotowywanym do rozmnażania nie jest napisane jak często.
ja bym dawała raz dziennie
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Problemy z niedoborami witamin mogą być w okresie wzrostu, choroby, czy przy pasożytach.

A dawki wet podaje zwykle dobowe, choć przy witaminach to raczej nie przedawkujesz.

"Okres rozrodczy" należy rozumieć jako szczególne zapotrzebowanie.

Dużo witamin oraz biało zewnątrzpochodne masz w żółtku jajka - królikom rekonwalescentom można podawać ilość równą ziarenku grochu raz dziennie (surowe, ze sparzonego jaja albo ugotowane).

Polecam też profilaktycznie odrobaczyć albo zbadać kał. Podawać 2 łyżeczki nasionek siemienia lnianego na dobę - źródło kwasów omega 3, codziennie jakiś kwiatek (malwa, nagietek, lipa) oraz suszony owocek (jagoda, banan, malina, jabłko, gruszka) jako źródło witamin.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
choroby jako takiej nie widać,  królik został profilaktycznie odrobaczony (możliwe że pasożyty ujawnią się po podaniu środka). siemię lniane, suszone owoce, kwiaty królik dostaje.

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
nie jest to całkiem odpowiedni temat, ale nie chcę zakładać nowego wątku... mój królik ma objawy niedoboru witamin (rozpulchnione dziąsła i ubytek szkliwa). jeszcze nie wiadomo dlaczego, bo powodem nie jest uboga dieta. na razie ma brać witaminy alfa-Vitam. pani doktor powiedziała ile kropel, ale nie otrzymałam informacji jak często, a nie ma takiej informacji na ulotce. stosowaliście może te witaminy?

podaje się je raz dziennie
witaminy można przedawkować, nie wszystkie są wydalane z moczem
lek. wet. Sowa

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
witaminy można przedawkować, nie wszystkie są wydalane z moczem
Chodziło o przedawkowanie, jeśli poda 2x dziennie.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
chodziło mi Eni genralnie o fakt że można je przedawkować, czy to wystąpi w przypadku tych konkretnych nie wiem
wystarczy pomnożyć dawkę dobową x 2 i porównać to z zapotrzebowaniem dobowym :)))
lek. wet. Sowa

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Leki
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 03, 2013, 00:12:28 am »
No wiadomo. Wielu ludziom się zdaje, że witamin, ziół czy leków bez recepty się nie da przedawkować, a nic bardziej błędnego.

Ale mnie chodziło raczej o ten krótki czas do kontroli u weta i dopytania o dawkowanie- bo skoro brak diagnozy, to zakładam, że wizyty i dalsze badania będą.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...