Autor Wątek: Sprzątanie po króliku: preparaty do czyszczenia i dezynfekcji, jak często sprzątać, wymiana żwirku w  (Przeczytany 84797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline speedymika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Kobieta
Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 26, 2014, 15:04:13 pm »
Witam, od 3 lat mieszka z nami adoptowany Płomyk. Do tej pory nie było problemów. Od tygodnia walczę natomiast z koszmarnym smrodem. Zaczęło się tydzień temu, ale faktycznie kilka dni nie sprzątałam u niego, więc szybko nadrobiłam zaległości. Następnego dnia rano to samo, a nawet gorzej. Pomyślałam że może gdzieś na podłodze w pokoju zostawił niespodziankę. Wyszorowałam podłogę, ponownie wysprzątałam klatkę....i następnego dnia powtórka z rozrywki..
Od tego czasu dzień w dzień rozbieram i myję z odkażaniem klatkę i kuwetę. Zabrałam nawet ściółkę, bo zauważyłam że zaczął tam zostawiać bobki i sikać, co wcześniej się nie zdarzało.
Cały pokój wyszorowany (królik wcześniej hasał swobodnie) i nic. Nawet materac w łóżeczku dziecka wyprałam, bo zobaczyłam tam małą plamkę i pomyślałam że to może on nasikał i od tego śmierdzi. Nic to nie dało.
Wariuję już, śmierdzi tak jakbym z 2 tygodnie nie sprzątała w kuwecie. Do tej pory sprzątałam mu raz na 2-3 dni, nie tak dokładnie jak przez ten tydzień i nigdy TAK nie śmierdziało!!! Idzie oszaleć, to pokój dziecka, mała śpi w tym smrodzie, rano jest najgorzej, po nocy z zamkniętym oknem i włączonym kaloryferem, aż gryzie w oczy. Nie mam już pomysłu CO się stało??? Podpowiedźcie coś, bo ja nie mam już siły, codziennie nie robię nic innego tylko dezynfekuję klatkę, i obwąchuję pokój na kolanach....

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 26, 2014, 15:07:15 pm »
Czy Płomyk jest wykastrowany?
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline speedymika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 26, 2014, 15:12:23 pm »
Tak, jest wykastrowany, jak wszystkie króliki z adopcji z tutejszego Stowarzyszenia. Ma około 5-7 lat (dokładnie nie wiadomo). Bobki ostatnio lekko luźniejsze, czasami zbite w większy kłąb. Je 50/50 - pokarm suchy/świeże warzywa, owoce, sianko. Nic ostatnio nie zmienialiśmy w żywieniu. Śmierdzi niesprzątaną kuwetą, mieszanką moczu i kału.

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 26, 2014, 15:17:04 pm »
Hmmm może Płomyk ma problemy z brzuszkiem, skoro jest wykastrownany, czyli smrodek hormonalny odpada. Te luźniejsze bobki mnie niepokoją, może po prostu przestał dobrze reagować na to co dajesz mu jeść. Jest już starszym uszakiem, więc już gorzej wszystko trawi.
Te luźne bobki to na pewno "zwykłe" bobki, może to nadmiar cekotrofów zostawia? - bo one śmierdzą :)
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline speedymika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 26, 2014, 15:22:13 pm »
hmm, szybko sprawdziłam w necie, i na zdjęciu te cekotrofy wyglądają tak samo jak to co ostatnio rozsiewa. Z tego co wyczytałam zrozumiałam że najpierw dietka sianko plus woda, i powinnam zobaczyć różnicę?

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 26, 2014, 15:25:28 pm »
hmm, szybko sprawdziłam w necie, i na zdjęciu te cekotrofy wyglądają tak samo jak to co ostatnio rozsiewa. Z tego co wyczytałam zrozumiałam że najpierw dietka sianko plus woda, i powinnam zobaczyć różnicę?
O widzisz, maluch może jest przekarmiany. Ogranicz świeże, możesz ciut suszków zostawić, aby nie doznał szoku, że tylko o sianie i wodzie został :)
Tu masz jeszcze poradę na temat cekotrofów i w ogóle o żywieniu, pielęgnacji.
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/cekotrofy.html
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline speedymika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 26, 2014, 15:29:25 pm »
Dzięki wielkie! Byłam już naprawdę załamana tym smrodkiem, teraz mi się skojarzyło, że od kiedy królik ma kumpla-chomika, córa czasami myli pokarmy i kilka razy sypała chomikowi królikowe i na odwrót. Bo to jej zadanie karmić swoje zwierzątka :) O rany, to może za parę dni pozbędę się smrodu...i materac wyprany przy okazji i pokój wysprzątany jak na święta prawie ;)

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 26, 2014, 15:31:57 pm »
Mam nadzieje, że po zmianie diety przestanie,  poczytaj o żywieniu, może jakiś błąd popełniasz - aby smrodek nie wrócił, jak już się z nim uporasz.
Powodzenia i odezwij się, czy Płomyczek stał się znowu pachnidełkiem ;)

Widzisz, pokarm dla chomika zawiera ziarna, a tego królikom nie wolno jeść i często powoduje właśnie nadmiar cekotrofów.
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline klaudiapiwo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4508
  • Płeć: Kobieta
  • Łatka Borsuk oraz Kokosio
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 27, 2014, 01:15:51 am »
Poza tym ropa bardzo smierdzi! Jesli uszak ma tyle lat moga zaczynac sie problemy z ropniami (odpukac)
Łata przykicała z Wawy 15.05.2012 majac ok 8 miesięcy,
Kokos z Krakowa 1.06.2013 jako 2,5 roczny prosiak,
Borsuk z Krakowa 20.11.2013 mając ponad 2 lata

Wątek mojego stada http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14105.0.html
Uszata Przystań http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16284.0.html

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 27, 2014, 11:08:06 am »
Po pierwsze ustalmy czy zapach jest kałowy, moczowy czy ropny - do tego nie trzeba lekarza, no litości  :blaga: :blaga:, bo na razie to piszemy o dupie Maryni ;)

Mógł się trafić kiepski żwirek i będzie śmierdzieć 3 razy bardziej jak normalnie ... (chociaż w wyglądzie niby jest taki sam jak zwykle).


Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 27, 2014, 11:15:33 am »
Spokojnie, speedymika stwierdziła, że być może to cekotrofy. Na pewno poszuka informacji na ten temat na miniaturce... i wdroży w żywienie małego poprawki. Na razie nie ma co jej straszyć ropą i czymś równie strasznym.
Pisze też, że jej córeczka czasami myli pokarm króliczy z chomikowym, więc żywienie nie jest idealne, jeśli to wyeliminuje i dalej będzie smrodek to będziemy szukać przyczyn poważniejszych.
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 27, 2014, 11:24:03 am »
Zaczęło się tydzień temu, ale faktycznie kilka dni nie sprzątałam u niego, więc szybko nadrobiłam zaległości.
......... okej ..

ja z pierwszej wiadomości nie wywnioskowałam nic innego tylko komunikat: bardzo śmierdzi , śpi w tym pokoju co dziecko ..

dobra fajnie , że w końcu dowiedziała się , że to cekotrofy tak śmierdzą ..
swoją drogą musi ich być naprawdę sporo .. skoro taki smród. 

teraz mi się skojarzyło, że od kiedy królik ma kumpla-chomika, córa czasami myli pokarmy i kilka razy sypała chomikowi królikowe i na odwrót. Bo to jej zadanie karmić swoje zwierzątka usmiech2

ja nie wiem , może jestem jakaś dziwna i w ogóle .. ale karmieniem zwierząt powinni się zajmować dorośli , nie dzieci .
nigdy nie zrozumiem jaki problem jest w posprzątaniu raz dziennie i nakarmieniu 2 razy króliczka ...... przecież to zajmie kilka minut ..
a dieta jest tak cholernie ważna ....

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 27, 2014, 11:35:55 am »
Mirelka bo głównym problemem jest żywienie Płomyka. Podejrzewam, że maluch dostaje mieszankę, skoro córka myli te dwa pokarmy. Pytanie jeszcze ile zwierzak tego dostaje - moim zdaniem jest przekarmiany. Stąd te cekotrofy. Mnie tez może dużo rzeczy denerwować, ale jej trzeba to wyjaśnić, co robi źle i nakierować. Zresztą maluch jest u nich już 3 lata, a niby dopiero teraz zaczął mieć te problemy. Bo mnie nawet do głowy nie chce przyjść, aby dano go do adopcji osobie, która nic o królikach nie wie...
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2014, 11:41:56 am wysłana przez Aguleks »
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 27, 2014, 11:42:14 am »
Bo mnie nawet do głowy nie chce przyjść aby dano go do adopcji osobie, która nic o królikach nie wie...

  :]  .. są rzeczy , które każdy właściciel przed adopcją powinien wiedzieć , a później trzymać się tych zaleceń pośrednika adopcyjnego ..

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 27, 2014, 11:46:09 am »
Bo mnie nawet do głowy nie chce przyjść aby dano go do adopcji osobie, która nic o królikach nie wie...

  :]  .. są rzeczy , które każdy właściciel przed adopcją powinien wiedzieć , a później trzymać się tych zaleceń pośrednika adopcyjnego ..
Właśnie o tym mówię.
 Ja podejrzewam, że przed pojawieniem się chomika, on był żywiony dobrze. Potem się coś posypało...
Poczekajmy może speedymika się odezwie, co z małym.
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 27, 2014, 12:13:43 pm »
Cekotrofów musiało by być sporo (chociaż po mieszance to wszystko możliwe , jeszcze tej chomiczej), chciałem tylko zwrócić uwagę że cekotrof śmierdzi przez ~godzinę do czasu aż jego wierzchnia warstwa nie przyschnie, później nie ruszany nie wydziela już jakiegoś ewidentnego smrodu, królik może mieć też taki patent że zjada ceko po kawałku - Mańka tak czasami robi jak "ma dość" , leży sobie ceko 2-3godziny, podejdzie i zje kawałek - wtedy śmierdzi od nowa.
 

Offline pat88

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1466
  • Płeć: Kobieta
  • Bunnies have slaves- 100% PRAWDY
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 27, 2014, 16:55:52 pm »
Sprawa wydaje się klarowna ceko śmierdzą, królik nie zjada ich w tym przypadku najprawdopodobniej z przekarmienia mieszanką króliczą ot cała sprawa, nie wniosłam nic nowego, ale zgadzam się z miniaturowąem, że takie oczywistości jak sprzatanie kuwety przynajmniej raz dziennie a już najlepiej dwa, oraz karmienie wg KRÓLICZEJ diety powinny być zachowane. Przez ludzkie wpdki cierpią zwierzęta-niestety.

Dobrze,że tutaj sprawa zakończyła się poradą na forum, a nie np. pozbyciem się królika.

Sensej ma rację,żwirek czasami raz zasikany jeśli jest złej jakości może stanowić źródło nie miłego zapacju, ale w tej sytuacji gdzie nie było żadnych zmian w diecie, ani ściółce , króliczek kastrowany, to opisane okoliczności wskazują ewidentnie na ceko.

Nie żebym się wymądrzała bo to co ja wiem nt. uszatych to pewnie kropla w morzu, ale uważam,że faktycznie osoba adoptująca królika powinna mieć większe pojęcie.
Jesteśmy odpowiedzialni za to co oswoiliśmy. Obojętność na krzywdę to bierne zwyrodnialstwo. Moje banusie http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16104.new.html#new

[/url]



Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 27, 2014, 20:59:57 pm »
Ja też nie chcę się wymądrzać ale śmierdzące ceko to jest już GRUBE przegięcie bo tak jak pisałem ono przestaje śmierdzieć jak lekko przyschnie , chyba że leży w moczu albo jest co chwilę nowe , Mańka czasami sobie pozwoli (ja pozwolę :P) do wiwatu ale cekotrofami to mi jeszcze nie śmierdziało , nawet jak dupą rozmazała na wykładzinie... nie wiem ile królik musiał by naprodukować żeby to był _smród_   , prędzej bym uwierzył w skisły mocz no ale przecież właścicielka wie lepiej , pytanie tylko jakim cudem tak można przegiąć skoro mi się nie udało a i tak przeginam czasami ;)
 

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 27, 2014, 21:33:14 pm »
Mogą to być cekotrofy - oby chodziło o zbyt kaloryczną karmę, pomyloną z karmą chomiczą. Ale może to być też jakiś stan zapalny układu moczowego. Trzeba poobserwować, jak to speedymika ma zamiar - dopilnować, że królik dostaje króliczą karmę, zmienić regularnie żwirek i ... wąchać ;-)
Speedymika, daj znać, jak się sprawy mają  - czy to ceko zawiniło, czy jednak coś innego (sic!)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline kasiagio

  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 1861
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Maki
Odp: Zaczęło strasznie śmierdzieć, ratunku!
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 27, 2014, 21:35:30 pm »
A czy sprawdzałaś gruczoły kołoodbytowe  ?? Jak nie to sprawdź .......... one , nieczyszczone tez mogą  brzydko pachnieć i zapachu nie da się niczym "umyć "  bo tak jakby "wisiał" mimo wszystko w powietrzu  .

Zmień oczywiście tez dietę , mieszanki nie są dobre a te dla chomików to już tragedia .



Nie ma Zwycięzców ani Wygranych są tylko cierpiące  potrzebujące pomocy zwierzęta !!