Autor Wątek: Sprzątanie po króliku: preparaty do czyszczenia i dezynfekcji, jak często sprzątać, wymiana żwirku w  (Przeczytany 84766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stania

  • Gość
Z góry przepraszam jeżeli nie jest to miejsce na ten temat albo już był (niewiedziałam gdzie go wpisać i jestem zbyt leniwa żeby poszukać).

Moja kochana królica upodobała sobie złośliwe sikanie na moje łóźko i przynależące do niego poduchy. Jest jeden problem - poszewki z poduch i z materaca nie dają się zdjąć (niedość, że zaszyte to jeszcze umocowane do łożka, jak od tej z materaca). Macie może jakieś porady jak i czym wyczyścić plamy i aromat po króliczym moczu? Pranie i ocet odpadają.

Viss

  • Gość
Odp: Sprzątanie po uszaku.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2010, 17:43:10 pm »
Stania, mnie bardzo pomógł w zmywaniu takich plam ten płyn: http://animalia.pl/produkt,15937,Urine_Off_Multipet.html

Na najgorsze i najstarsze plamy polej i zostaw na jakiś czas, zresztą instrukcja obsługi jest na opakowaniu. Ja się z tym płynem nie rozstaję już.

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
nie znalazłam podobnego tematu więc piszę tutaj  ;)
W związku z tym,że moja Misia siedzi na trocinach(cały czas kopie)nie mam możliwości wstawienia jej kuwety :(
Przekopując całą ściółkę rozgrzebuje wszystkie bobki i siuśki(co wiadomo niezbyt przyjemnie pachnie) ]:->
Kupiłam jej taki preparat do higienizacji ściółki HIGIENIC DRY i trochę boję się jej to dosypywać bo jak kopie to potem drapie zębami o dno klatki,nie wiem czy nie zaszkodzi jej też jak wyliże sobie łapki po tym  :nie_wiem
Preparat ma w sobie olejki eteryczne i terpeny(ma jakieś składniki mineralne,roślinne,morskie,wyciąg z YUCCA SCHIDIGERA)
w sklepie nie znalazłam żadnych odświeżaczy rumiankowych,dlatego wzięłam ten  :icon_rolleyes
co o nim sądzicie?Dosypywać czy nie? ???

Offline jarkowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 62
  • Płeć: Kobieta
    • Hodowla myszoskoczków 'CASUS'
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2011, 18:15:22 pm »
ja używam kociej versle lagi i nic się nie dzieje. :)
tylko mój jarek nie kopie jakoś wybitnie.
zapraszam na stronę hodowli myszoskoczków 'CASUS' // piszę poprawnie po polsku.

sonia

  • Gość
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2011, 19:02:51 pm »
A po co to dajesz? ja nic nie daje do kuwety nigdy nie dawalam, czesto sprzatam i nic nie smierdzi.

Offline sayaha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Moje króliki: Choco, Lilo
  • Pozostałe zwierzaki: Bazyl
  • Za TM: Kula
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2011, 19:14:46 pm »
A nie lepiej żwirek niż trociny? I wyłożyć nim kuwetę, jak nie masz to zrób prowizoryczną z kartonu, ja taką mam na czas oczekiwania na przesyłkę z lewzoo, a resztę klatki jakimś starym ręcznikiem. Sprawdza się, bo nawet jak Choco posika ręcznik to łatwo jest go wyciągnąć i wrzucić do pralki czy też ręcznie przeprać.
Poza tym, jeśli mocz królika już bardzo śmierdzi to wydaje mi się, że zbyt długo tam leżał. Jak czekolada sika to nie śmierdzi, a ja jej od razu sprzątam i nie ma problemu.

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2011, 20:12:47 pm »
Kuwetę miała,ale wywalała wszystko,ręcznik ściągała i lała na dno klatki a potem jak kicała to była mokra  :zonka:
dlatego najlepsze są trociny.bo szybko wsiąka i jak kopie to nie ma mokro na dnie,tylko problem z tym odświeżaniem   :nie_wiem

Offline sayaha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Moje króliki: Choco, Lilo
  • Pozostałe zwierzaki: Bazyl
  • Za TM: Kula
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2011, 20:25:22 pm »
To nie wiem, nigdy nie stosowałam żadnych środków (zwłaszcza dlatego, że królika mam 3 dni dopiero) ale chyba nie używałabym niczego chemicznego (a środki higienizujące tak właśnie mi się kojarzą) bo bałabym się, że uszakowi coś się stanie. Nie pozostaje nic jak częściej sprzątać pomimo wszystkiego co robi królik. Widzę, że Misia jest biała, jak będziesz rzadko sprzątać to może jej się futerko zniszczyć ;< A szkoda byłoby takiej ślicznej uchinki <3

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2011, 20:36:00 pm »
Trociny mają to do siebie że śmierdzą, pylą i są niezdrowe dla królika. Jeżeli królik bardzo w niej kopie to dobrym rozwiązaniem jest kuweta przesiewowa i żwirek, który w ogólnym rozrachunku nie kosztuje więcej niż trociny - jest chłonniejszy.

Ja nie jestem za stosowaniem przy zwierzakach sztucznych preparatów, nigdy nie wiadomo czy nie zaszkodzi.
Dobry jest dodatek do ściółek HP, ładnie pachnie i jest naturalny ;)

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2011, 20:45:22 pm »
Żwirek jest zdecydowanie lepszy niż trociny, bardziej chłonny i nie śmierdzi. A najlepszy środek higieniczny to ... sprzątanie kuwety i tyle.
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2011, 21:28:19 pm »
Ja nie rozumiem po co wydawać na preparaty do eliminacji odoru, jak wystarczy zainwestować w kuwetę, żwirek i sprzątać co 2 dni...

No i oczywiście trociny są bardzo szkodliwe.

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 21, 2011, 23:59:42 pm »
Wiem,że trociny są niezdrowe  :nie_wiem ale nawet kuweta nie pomoże bo ona nie może się nauczyć chodzić do kuwety,sika i bobczy pod siebie  :zonka: a wysypać całą klatkę żwirkiem to dużo go potrzeba :nie_wiem
 

Offline Rubi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Płeć: Kobieta
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2011, 00:34:36 am »
Wiesz co, moja i tak bobczy po całej klatce i myślę, że tego do końca się nigdy nie pozbędziesz - to jest jej teren i musi go zaznaczyć. Większą część bobków jednak robi do kuwety, no i sika też do kuwety. Oczywiście czasem siknie na dywanik w klatce ;]
Na początku (jak mi dobrze doradziła pewna osoba :) ) rozsypałam jej trochę grysiku (żwirku) na całość klatki, a na to troszkę sianka. Na początku siusiała wszędzie, ale z każdym dniem zbierałam jej tę mieszaninę trawy i grysiku na jeden bok klatki (przeciwny do tego w którym spała), a potem w to miejsce wstawiłam kuwetę, a później nawet 2, bo sika na całej długości boku klatki ;) i tego już jej nie potrafiłam oduczyć. Podejrzyj ją też gdzie najczęściej się załatwia. Powodzenia! :)

P.S. moja też czasem rozkopuje grysik w kuwecie :P także się nie przejmuj, ważne, żeby kuweta miała wysokie ścianki, chociaż po dwóch bokach.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2011, 00:40:09 am wysłana przez Rubi »

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2011, 09:30:52 am »
Rubi dzięki za pomoc  :bukiet
obawiam się,że Misia jak będzie miała żwirek i na to sianko,to jeszcze lepiej będzie kopać ;)
Zawsze przegarnia ściółkę z jednego boku na drugi,żeby potem moc to przekopać z powrotem :crazy: i to właśnie wtedy śmierdzi  ]:-&gt;
wczoraj jej posprzątałam,a dzisiaj jest to samo,wszystko poruszone od kopania ;) dlatego chciałam jej dosypać jakiegoś preparatu do odświeżania ściółki  :D

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2011, 09:35:15 am »
misia01, a czy nie miałaś małą wysterylizować? Po sterylizacji zapędy górnicze mogą się zmniejszyć.

nuka

  • Gość
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2011, 10:05:40 am »
Kopanie to naturalne zachowanie u królików. Misia czy mała ma do przekopywania jakąś szmatkę, ręcznik, kocyk itp??

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 22, 2011, 10:17:24 am »
Misia żwirek to naprawdę dobry pomysł, nawet jak będzie w nim kopać to nie będzie śmierdziało. Ja w jednej klatce mam żwirek na całej powierzchni ze względu na Zygmusia, który sika gdzie popadnie. Wcale tak dużo żwirku nie idzie i wierz mi - nie śmierdzi (a nie sprzątam im codziennie), co innego kuweta, kuwetę sprzątam codziennie bo jest to mała powierzchnia i bardzo szybko robi się brudno.
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: preparaty do higienizacji sciółki
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 22, 2011, 12:36:59 pm »
misia01, a czy nie miałaś małą wysterylizować? Po sterylizacji zapędy górnicze mogą się zmniejszyć.

miałam ją wysterylizować,ale przeszkodził mi w tym jej zator,dlatego nie chciałam jej dodatkowo stresować,mam to w najbliższych planach  :)
Kopanie to naturalne zachowanie u królików. Misia czy mała ma do przekopywania jakąś szmatkę, ręcznik, kocyk itp??
Misia miała kocyk,ale sikała na niego i śmierdziało bardziej niż żwirek,mam zamiar kupić jej klatkę 120cm może na takiej dużej powierzchni nie będzie tak śmierdziało ]:-&gt;

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Czym zmyc mocz z ceraty?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2011, 18:36:18 pm »
Peppar czasami sika po za kuwete  :crazy: czasami normalnie a czasami jakby z wapniem ale to glownie po pietruszce  :zonka: tylko ze tego nie sposob domyc z ceraty... macie jakies pomysly?  :&gt;

Jagusia

  • Gość
Odp: Czym zmyc mocz z ceraty?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 27, 2011, 18:46:59 pm »
Woda z octem, kwasek cytrynowy? Ja tylko tym myje po zwierzakach.