Autor Wątek: Biegunka u królika.  (Przeczytany 208249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 28, 2011, 20:59:53 pm »
anikus dzięki, ale chodziło o problem z jąderkiem :) Wieczorem udało mi się dodzwonić do doca i wszystko jest ok. Opuchlizna schodzi :)

Offline szubciaaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 29, 2011, 17:56:48 pm »
nie wiedziałam gdzie napisać , ale jak nie którzy wiedzą wczoraj znalazłam małego baranka i się bardzo o niego martwię by nie odszedł a zauważyłam dziwne kupy i nie wiem czy to ceko czy początek biegunki , mała je sianko , nie jest osowiała i dużo pije

a oto te bobki


te jedna są mokre bo leżały w moczu
"Zwierzęta  są moimi przyjaciółmi, a ja nie zjadam swoich przyjaciół"

http://forum.kroliki.net/index.php?topic=8574.0 <-- Bombelek ,Malutek,  Vekitka :)))

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 29, 2011, 18:02:25 pm »
Mi się wydaję, że to jest ceko. Czy ten maluszek coś jadł więcej niż sianko? Może jakiś probiotyk podaj.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 29, 2011, 18:05:28 pm »
Biegunka to na pewno nie jest.
Normalne bobki, tylko jakieś nieforemne. Pozbieraj boby przez 3 dni do sterylnego pojemniczka, i zawieź we środę do badania na pasożyty i bakterie. Jak nic nie wyjdzie, to wystarczy posterować dietą i boby się powinny unormować.

Cekotrofy wyglądają jak maleńkie winogronka.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline szubciaaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 29, 2011, 18:06:58 pm »
jak ją znalazłam była tam mieszanka i ją daje i kilka pałeczek granulatu , miałam kupić lakcid ale mieszkam na wsi i apteki wszystkie pozamykane a do Wrocławia mam spory kawałek , dopiero jutro będę jechała do szkoły to kupię go i jeżówkę purpurową .
"Zwierzęta  są moimi przyjaciółmi, a ja nie zjadam swoich przyjaciół"

http://forum.kroliki.net/index.php?topic=8574.0 <-- Bombelek ,Malutek,  Vekitka :)))

Offline Lita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #85 dnia: Listopad 19, 2011, 11:46:38 am »
Witam, jestem nowa na tym forum. Mam problem z moja króliczka. Otóż robi ona dziwne kupki, w dodatku one oklejają jej sie na pupie, tworząc nawet przez noc kulę (bardzo śmierdzącą) kupy przyczepioną pod ogonkiem ;(  Strasznie mnie to matwi gdyż mimo ciagłego podmywania, obcinania sierści w okolicy odbytu, robią jej się odparzenia ;(
Pinezka (tak sie nazywa) jest poza tym zdrową królicą, chętnie brykającą po domu z moimi trzema kotami, tylko ten śmierdzacy problem nie daje spokoju./ Czy może to być kwestia przejadania się? Powinnam jej ograniczyć jedzonko? Dostaje ona całą miseczkę na wieczór - może za dużo? Ale wcześniej, jak była młodsza nie miała takich problemów :( Ona ma teraz prawie 5 lat. C mam zrobić?

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #86 dnia: Listopad 19, 2011, 11:57:51 am »
dziwne kupki , a dokładniej? to mogą byc poprostu cekotrofy, one są takie klejące. Może to wynikać ze złej diety.

Offline Lita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #87 dnia: Listopad 19, 2011, 12:00:29 pm »
nie wiem co to są cekotrofy :( Króliki (miałam dwa wczesniej) trafiały zawsze do mnie przez przypadek - jedną zabrałam z przedszkola bo ja dzieci strasznie meczyły, druga znaleziona jako malutka, w klatce za blokiem.

No sa takie klejące i raczej miękkie.

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #88 dnia: Listopad 19, 2011, 12:02:24 pm »

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #89 dnia: Listopad 19, 2011, 12:05:04 pm »
Lita, jeżeli to cekotrofy, to ogranicz jej granulat- może nie zjadać ceko z powodu przejadania. Ceko to takie miękkie kupki złożone z "bobków" przyklejonych do siebie. Od biegunki różnią się tym, że biegunka jest jednolita, nie widać "bobków" na powierzchni. Napisz, czy coś jej zmieniłaś w diecie i co w ogóle jej dajesz do jedzenia i ile tego jest:)

Offline Lita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #90 dnia: Listopad 19, 2011, 12:06:25 pm »
no to z opisu by sie zgadzało. Czyli mała za dużo zjada ziaren, tak? Ok czyli co? Teraz przestawić ja na samo siano? - wystarczy jej?
Własciwie ile królik powinien jeść? Bo może ja jej po prostu za duzo daję?

Digoxyna - Pinezka dostaje mieszankę z lnem bo ją najbardziej lubi - Natura -lny firmy Megan. Niestety próbowałam rożnych innych firm jak Vitacraft ale ona kreci noskiem. Dostaje wieczorem, raz dziennie w sumie całą miskę średnicy 10 cm i głębokości 4 cm. No i ma siano
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2011, 12:10:03 pm wysłana przez Lita »

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #91 dnia: Listopad 19, 2011, 12:12:14 pm »
o matko, jak dla mnie to o wiele za dużo, no i brak jakichkolwiek warzyw. najlepiej narazie zostawić na samym sianku żeby bobki sie unormowały, potem musiałabys znacznie ograniczyc granulat i wprowadzić jakies warzywka :)

więcej do poczytania w dziale "Dieta" :)

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #92 dnia: Listopad 19, 2011, 12:17:18 pm »
Lita, króliczki w ogóle nie powinny jeść ziaren. Zamiast tego należy podawać jakiś dobry granulat, np. Cuni Complete albo Cuni Pro. Ja podawałam ok. 1 łyżkę stołową granulatu dziennie, do tego była calutka micha suszonek, stały dostęp do sianka i na kolację warzywka.

Tutaj masz genialny spis wszystkich dozwolonych warzywek:
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/listaw.html

Offline Lita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #93 dnia: Listopad 19, 2011, 12:24:36 pm »
:) dziękuję ... wiem że powinnam się bardziej znać na królikach mając to stworzenie w domu, ale ona do tej pory czuła się świetnie więc myślałam że wszystko ok.
Musze w takim razie bardziej przyłożyć się do jej diety. Na razie dzisiaj i jutro tylko sianko, potem powoli zacznę wprowadzać zmiany żywieniowe :)

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #94 dnia: Listopad 19, 2011, 12:40:53 pm »
Nie wiem jak Wy, dziewczyny, ale ja bym jej tak drastycznie nie zmieniała diety. Wszystko stopniowo, jak była od lat przyzwyczajana do michy granulatu, i to od dawna do jednej firmy- lepiej kupić dobry granulat (np. Cuni Complete) i mieszać go ze starym- stopniowo zmniejszając porcję ogólną (jednocześnie zmniejszając starą mieszankę i zwiększając nową, ale ogół ma się zmieścić na sam koniec w jednej- dwóch łyżek Cuni na dobę- nie wiem, czy się jasno wyraziłam). Każde nowe warzywo też wprowadzaj powoli i osobno- i obserwuj, czy nie ma biegunki, cekotrofów. Listę warzyw, owoców, itp. podała Ci Poulain. Dostęp do siana i wody przez całą dobę :)

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 19, 2011, 12:59:44 pm »
Oczywiście digoxyna, nikt tutaj nie mówił o drastycznej zmianie diety, ale raczej nakierowanie że zmiana byłaby wskazana stosując sie do pewnych zasad jej zmian m.in. takich które ty wymieniłaś. Dlatego też zasugerowałam Licie odwiedzenie działu Dieta lub też można miniaturkabeztajemnic:)

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #96 dnia: Listopad 19, 2011, 13:02:51 pm »
Wiem, wiem, spokojnie :P dodałam tak na wszelki wypadek, żeby mieć pewność, że Lita nie będzie głodzić Króla :P

Lita, nie martw się, nie każdy od razu wszystko wie. Po to jest forum, żeby pomagać- dobrze więc, że się zapytałaś :)

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 19, 2011, 13:07:46 pm »
 wszystko jest ok :) dobrze że wspomniałaś bo nie każdy wie o co chodzi :) w końcu po to nas tutaj tyle żeby wzajemnie uzupełniać informacje :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 19, 2011, 14:16:00 pm »
lik powinien jeść?


Granulatu jak dziewczyny pisały- max 2 łyżki dziennie :) Ale w przypadku baranków (jak widzę po avatarku masz takowego) można ciutkę zwiększyć ilość do max 3. Ale lepiej mniej niż więcej dawać.
Natomiast jeśli chodzi o warzywa to mówi się ze królik musi dostawać porcje warzyw 100gram na każdy kilogram. Czyli jak uszaty waży 2kg to musi dostawać 200gram warzyw. No ale że u Was dopiero się zaczyna wprowadzanie warzyw to póki co was to nie obowiązuje.
I jak już zostało powiedziane- powoli wprowadzaj warzywka. Zacznij od lekkich jak koperek, natka pietruszki, nać marchewki, cykoria itd.
Do tego obserwuj kupki i brzuszek czy wszystko jest ok.

Offline Lita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u królika.
« Odpowiedź #99 dnia: Listopad 19, 2011, 16:39:20 pm »
bardzo Wam dziękuję :)
Oczywiście o wprowadzaniu i wszelkich zmianach w diecie coś niecoś wiem, za to niewiele jak widać wiem o diecie króli.
Musze sie wziąć za Pinezkę :)