Autor Wątek: Choroby oczu: wytrzeszcz, łzawienie, ropa w oku  (Przeczytany 220194 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Ropa wokół oka
« Odpowiedź #420 dnia: Maj 05, 2014, 00:34:27 am »
Warto zrobić RTG samej czaszki moim zdaniem- bo żeby prawidłowo ocenić stan korzeni, to trzeba również odpowiednio ustawić głowę do zdjęcia.

Czy królik ma np. bardzo krótki pyszczek (coś jak u persa)? Wtedy łzawienie z oczu może być efektem takiej a nie innej budowy :/

Jeśli ma problem z kanalikami- to może trzeba po raz kolejny je oczyścić?
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline rutz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ustroń
  • Moje króliki: Mycek
Zapalenie spojówek?
« Odpowiedź #421 dnia: Maj 28, 2014, 21:40:56 pm »
Witam,

To mój pierwszy post tutaj więc na początku - witam wszystkich :)

Piszę, ponieważ zauważyliśmy przed chwilą u Mycka zaczerwienione spojówki. Od razu poszukałem w internecie informacji na ten temat i dowiedziałem się że zaleca się przemywanie chorego oka letnią przegotowaną wodą i tak też zrobiliśmy. Chciałbym zapytać czy coś jeszcze możemy zrobić dla Mycka aby mu załagodzić objawy do jutra? Niestety dopiero jutro rano możemy pojechać do weterynarza. Dodam tylko że królik nie jest jakiś osowiały, zachowuje się jak zwykle. Je tyle ile zawsze, załatwia się normalnie.

Tutaj wklejam link do zdjęcia, na którym jest chore oko Mycka: http://prntscr.com/3nh1ab

Oko wygląda troszkę gorzej przez to że dookoła jest mokre, ale zanim je namoczyliśmy letnią wodą raczej nie było widać by oko jakoś bardziej niż zwykle łzawiło czy coś w tym stylu.

Za wszelkie porady z góry dziękuję.

Offline ultraviolet

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zapalenie spojówek?
« Odpowiedź #422 dnia: Maj 28, 2014, 22:20:48 pm »
Można również przemywać zielem świetlika, Ja to stosowałam u mojej Trusi.
Ale wizyta u weterynarza wskazana, bo nie wiadomo, czy sobie coś wbił w oczka, czy to alergiczne.
Pozdrawiamy, Nutka i Trusia :)

Offline rutz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ustroń
  • Moje króliki: Mycek
Odp: Zapalenie spojówek?
« Odpowiedź #423 dnia: Maj 28, 2014, 22:24:09 pm »
Dziś podczas szukania informacji nt. właśnie tej choroby dopiero dowiedziałem się o istnieniu czegoś takiego jak ziele świetlika, także niestety nie posiadam tego specyfiku. Mam nadzieję że Mycek wytrzyma do jutra i choroba się nie rozwinie za bardzo.

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Zapalenie spojówek?
« Odpowiedź #424 dnia: Maj 28, 2014, 22:31:38 pm »
Spokojnie, do jutra nic mu się nie stanie, nie wygląda to źle :). Co do oczek to przemywaj tylko wodą lub solą fizjologiczną jeśli masz.
Ziele świetlika i inne napary można dopiero po konsultacji z wetem podawać lub mając pewność, że królik nie ma mechanicznie uszkodzonego oka.
Jeżeli oczko jest uszkodzone mechanicznie wtedy nie można stosować świetlika, ani herbatek bo mają konserwanty ( wiem, ze swojego doświadczenia ocznego ;) )


Offline sylvuszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Lokalizacja: jelenia góra
  • Moje króliki: Halinka
  • Pozostałe zwierzaki: koty-Fifi, Łatka i Bonbos :)
biała wydzielina w jednym oku
« Odpowiedź #425 dnia: Lipiec 14, 2014, 18:23:50 pm »
Witam, dziś zauważyłam u królika w jednym oku białą wydzielinę(w kąciku) i mokre futro pod okiem. Do wet mogę iść dopiero w środę i boję się, że to coś poważnego. Czy ktoś miał podobny problem? Innych zmian u uszatej nie ma. Chętnie je, biega i bawi się. Wydzielina pojawiła się nagle, dosłownie w ciągu dwóch godzin. Jak na razie przecieram jej oko solą fizjologiczną, żeby wyciągnąć wydzielinę, wiem że rumianek jest lepszy, ale niestety nie mam go w domu;/

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: biała wydzielina w jednym oku
« Odpowiedź #426 dnia: Lipiec 14, 2014, 18:26:04 pm »
to może być śpioch- przepłucz oczko porządnie solą fizjologiczną dziś i jutro rano- jeśli łzawienie nie przejdzie to wtedy do weta. Na razie sie nie denerwuj :) Moja Holka tak miała :)
edit: najpier małe białe zeschłe a jak przepłukałam to więcej białego wyleciało- taki większy śpioch- i przeszło :) Te białe powinno być bezwonne.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline sylvuszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Lokalizacja: jelenia góra
  • Moje króliki: Halinka
  • Pozostałe zwierzaki: koty-Fifi, Łatka i Bonbos :)
Odp: biała wydzielina w jednym oku
« Odpowiedź #427 dnia: Lipiec 14, 2014, 18:28:32 pm »
Oby  śpioch. Bo ciągle jej się zbiera w kąciku ta wydzielina. Albo może zatarła sobie jak biegała z kotem  :icon_smile .

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: biała wydzielina w jednym oku
« Odpowiedź #428 dnia: Lipiec 14, 2014, 18:33:02 pm »
Trzymam kciuki za śpiocha ;) Tak czy inaczej do środy nic się nie powinno stać i jeśli nie przejdzie to sobie spokojnie pójdziecie do weta :) A sól można w takich małych ampułkach kupic - bardzo to wygodne :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline sylvuszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Lokalizacja: jelenia góra
  • Moje króliki: Halinka
  • Pozostałe zwierzaki: koty-Fifi, Łatka i Bonbos :)
Odp: biała wydzielina w jednym oku
« Odpowiedź #429 dnia: Lipiec 15, 2014, 16:41:09 pm »
Udało mi się dziś odwiedzić lekarza. Okazało się, że zapalenie woreczka łzowego. Wet obejrzał uszatą z każdej strony. Na szczęście to nie wina zębów.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: biała wydzielina w jednym oku
« Odpowiedź #430 dnia: Lipiec 15, 2014, 19:35:27 pm »
To się zdarza- całe szczęście jest łatwe do wyleczenia :) Najważniejsze, że to nie ząbki  :przytul  :przytul
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline cytryna27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 335
  • Płeć: Kobieta
Odp: biała wydzielina w jednym oku
« Odpowiedź #431 dnia: Lipiec 16, 2014, 00:24:02 am »
Sylvuszka nie piszę tego żeby cię straszyć ale jeśli się to powtórzy nalegaj na dokładne sprawdzenie zębów, szczególnir tych z tyłu. U mojego Kukiego też się tak zaczęło. Po latach miał już potężną przetokę i ropień. A na przycięciu zębów był regularnie raz w miesiącu i nikt nic nie zauważył. Raz próbowali przetkać mu kanaliki łzowe i wmówili mi że to mu już tak zostanie bo ma zarośnięte. Zaznaczam jednak, że Kuki miał wrodzoną wadę zgryzu.
Jestem teraz przewrażliwiona na tym punkcie.

Offline sylvuszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Lokalizacja: jelenia góra
  • Moje króliki: Halinka
  • Pozostałe zwierzaki: koty-Fifi, Łatka i Bonbos :)
Odp: biała wydzielina w jednym oku
« Odpowiedź #432 dnia: Lipiec 16, 2014, 21:18:35 pm »
Lekarz sprawdził dokładnie, powiedział że ma bardzo ładne ząbki:) Oczko już lepiej. Najprawdopodobniej została zadrapana przez kociaka, który skacze na wszystko, co puszyste:)

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: wytrzeszcz oczu & trzecia powieka
« Odpowiedź #433 dnia: Sierpień 15, 2014, 20:46:31 pm »
Chciałbym coś napisać ku przestrodze dla innych.
Niusia od 2010 roku miała problemy z przerostem zębów.Korygowaliśmy zgryz i na 5-7 miesięcy było ok.Wszystko co się działo nie tak weterynarze zganiali na przerost zębów,więc narkoza,korygowanie.W kwietniu w 2014 roku wystąpił obustronny wytrzeszcz oczu i trzecia powieka również obustronna.Po kolejnej narkozie i korygowaniu zgryzu wytrzeszcz oraz trzecie powieki się nie pochowały - na co weterynarz powiedziała że potrzeba troche czasu aż korzenie sie uspokoją.W połowie lipca 2014 roku Niusia zaczęła oddychać szybciej niż zawsze.Ten szybki oddech pojawiał się i znikał aż do nieszczęśliwego dnia 31.07.2014 w którym zachłysnęła się granulatem.Po uratowaniu jej z tego nieszczęśliwego wypadku zaczęła znowu szybko oddychać.Pojechaliśmy do weterynarza,zrobili RTG klatki piersiowej i okazało się że płuca i serce są nie widoczne,jakiś płyn je zasłania.Po podaniu Baytril'u nie pomogło,podanie Penicyliny nie pomogło a Niusi oddech stawał się jeszcze bardziej szybki.Aż do środy 13.08.2014.Zaczęła oddychać już z główką do góry.Całe szczęście rano na 9:45,14.08.2014 mieliśmy umówioną wizyte zeby zrobić jeszcze jeden krok,ostatni krok - drenaż klatki piersiowej za pomocą igły.Niestety okazało się, że Niusia miała duże ilości płynu w różnych kieszeniach wokół płuc,płyn nagromadzał się z powodu nowotworu / raka w klatce piersiowej.Płyn powodował dużą presję na płucach, co było przyczyną jej niewydolności oddechowej. Płyn ten nadal by się odnawiał w piersi "krusząc" płuca.Jedyne wyjście,ulżyć Niusi i dać jej zasnąć na zawsze.
Pisze to dlatego że każdy się martwi o swojego uszatego przyjaciela i na taki wytrzeszcz oczu nie jest miło patrzeć.
Otóż znalazłam kilka artykułów w których było napisane że obustronny wytrzeszcz oczu (ang.bulging eyes) i trzecia powieka u królików sygnalizuje nie tylko problem z zębami/ropniami ale również z grasiczakiem/guzem/nowotworem w klatce piersiowej - taki wytrzeszcz to ból u królików.Do tego inne objawy dochodzące niedługo po wystąpieniu wytrzeszczu i trzecich powiek:duszność,szybkie męczenie się,osłabienie mięśni w tym wokół przełyku(co powoduje problemy z jedzeniem),trudności w oddychaniu,otwarte usta - wszystko po kolei w różnych odstępach czasu.
Nikt nie podawał takiej przyczyny wytrzeszczu oczu.Mam nadzieję że mój post przyda się na przyszłość.

Offline minilop

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Myszków
  • Moje króliki: Mikołaj, Emilka, Rudy, Grusia, I, W, Baj
Łzawienie i drapanie oczu
« Odpowiedź #434 dnia: Luty 14, 2016, 11:00:34 am »
Witam, mój 8-miesięczny srokacz niemiecki od paru tygodni drapie się po obu oczach, które mu łzawią. Nie wiem, czym może być to spowodowane. Wygląda to tak:




Czy w tej sytuacji powinnam zabrać króliczka do weterynarza?

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Łzanie i drapanie oczu
« Odpowiedź #435 dnia: Luty 14, 2016, 11:03:38 am »
Do weta! Może to być zapalenie spojówek, zatkanie kanalików łzowych. Nie ma co zwlekać!
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Łzawienie i drapanie oczu
« Odpowiedź #436 dnia: Luty 14, 2016, 11:07:39 am »
Elżbieta ma rację - albo zapalenie spojówek, albo zęby. W czym on w ogóle siedzi? Bo wygląda, jakby ze wszystkich stron otaczało go siano albo słoma. To też może podrażniać oczy.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline minilop

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Myszków
  • Moje króliki: Mikołaj, Emilka, Rudy, Grusia, I, W, Baj
Odp: Łzawienie i drapanie oczu
« Odpowiedź #437 dnia: Luty 14, 2016, 12:59:50 pm »
Siedzi na sianie, właśnie też podejrzewam że to od tego tak się drapie. Macie rację, najlepiej jak pójdę z nim do weterynarza i zasięgnę fachowej porady.

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: Łzawienie i drapanie oczu
« Odpowiedź #438 dnia: Luty 14, 2016, 13:35:31 pm »
W takim sianie, to królikowy non stop coś w oko wchodzi. Do weta swoją drogą, ale zabrać mu to siano gdzieś w boczek też możesz. Królik może być też uczulony na siano lub na zioła z siana (moja Pippka jest na babkę szerokolistną i lancetowatą). Możesz mu przemywać w domu oczy solą fizjologiczną dostępną w każdej aptece bez recepty w małych plastikowych fioleczkach (nie musi to być sól do iniekcji, tylko zwykła).

Offline Kejt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3330
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Tofcia
  • Pozostałe zwierzaki: kot Milka
  • Za TM: Tuptuś, Aboszek i Amorek
Odp: Łzawienie i drapanie oczu
« Odpowiedź #439 dnia: Luty 14, 2016, 13:48:50 pm »
Dramat.. po kilku TYGODNIACH zachciało Ci się napisać na forum, zamiast dawno temu ruszyć tyłek do weta. A siano służy do jedzenia, nie jest odpowiednim podłożem...
Wątek mojej najwspanialszej księżniczki Tosławy - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15125.0.html