Autor Wątek: sika gdzie popadnie - dlaczego?  (Przeczytany 23906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

moko

  • Gość
sika gdzie popadnie - dlaczego?
« dnia: Maj 10, 2010, 19:30:58 pm »
witam!
od razu chciałabym się przywitac ze wszystkimi, gdyż jestem świezo upieczoną forumowiczka i właścicielka króliczka.
mój pupil jest ze mną już 2 miesiące i dotychczas był bardzo czysty. odkąd go kupiłam [miał niecałe 3 miesiące] bardzo szybko 'załapał', że bobki i siusiu trzeba robic do wyznaczonego miejsca i po 2 czy 3 pierwszych dniach kroliczek załatwiał sie tam gdzie trzeba.
ma cały czas otwartą klatkę [dzień i noc] i zawsze podczas hasania po pokoju, albo spania gdzieś pod biurkiem, biegł do kuwetki się załatwic.
od około 3 dni mam z nim problem. podsiukuje mi wszystko - dywan, łóżko, wszędzie zostawia masę bobkow. dzisiaj nawet nasikał do swojej miski z jedzeniem, a kilka dni temu do miski z wodą. sika nawet w swoim domku, w którym siedzi....
nie wiem co mu się stało i dlaczego tak robi skoro dotychczas był bardzo czysty?

czy wam też zdarzyły się takie sytuacje i jak sobie z nimi poradziliście? proszę o radę.
dziękuje i pozdrawiam

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2010, 19:33:57 pm »
Jeśli przy siusianiu napina się albo co kawałek popuszcza to mogą być problemy z pęcherzem.Inaczej dojrzewa.Wtedy pomaga kastracja/sterylizacja.

moko

  • Gość
sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2010, 19:36:38 pm »
nie napina się, ani nie napusza - sika normalnie.
w takim razie rozumiem, że kastracja załatwi sprawę i po kastracji powinien przestac podsikiwac wszystko?

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2010, 19:38:25 pm »
Cytat: "moko"
nie napina się, ani nie napusza - sika normalnie.
w takim razie rozumiem, że kastracja załatwi sprawę i po kastracji powinien przestac podsikiwac wszystko?

Powinien przestać,tylko trzeba trochę poczekać,aż mu hormony opadną.

moko

  • Gość
sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2010, 19:44:07 pm »
dodam jeszcze, że odkad zaczął podsikiwac jest taki jakby 'obrażony' i prawie cały czas siedzi w swoim domku, mimo, że ma klatke otwarta. dzisiaj wyszedl pobiegac moze na 5 minut...

Offline Lena

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 564
  • Płeć: Kobieta
sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 10, 2010, 20:17:05 pm »
moko,  pewnie to po prostu oznaka dojrzewania, też przez to przechodziłam łącznie z obsikanymi ścianami.  Być może z czasem to przejdzie a jeśli nie to tylko kastracja pomoże. A ogólnie króliki i tak warto kastrować, poczytaj sobie na ten temat :)

moko

  • Gość
sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 10, 2010, 22:19:47 pm »
no własnie studiuje informacje na ten temat i zastanawiam się, kiedy byłby najbardziej odpowiedni czas. urodził sie 25/12/2009 wiec pod koniec kwietnia skonczył 4 miesiące, wciąz jest malusi, że miesci się na 2 dloniach. do kiedy czekac z kastracją? do 6 miesiąca?

qrcacek

  • Gość
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2010, 18:33:03 pm »
właśnie szukałam czy ktoś ma podobny problem.. okazało się, że nie tylko ja się borykam z taką zmianą zachowania!
moja Roxy szybko nie załapała do czego służy kuweta ;) ale w końcu od dłuższego czasu już tylko tam siusiała! bo bobki to tylko w klatce.. byłam taka szczęśliwa, że w końcu się udało! :)
ale nagle się strasznie zmieniła! bobki są teraz wszędzie.. siusia gdzie się da.. a ja chodzę z papierem za nią i ciągle to sprzątam.. ;)
chociaż jedna pozytywna zmiana zachowania to fakt, że w końcu na spokojnie można ją wziąć na rączki! :) bo tak to taka dzikuska mała była i się wyrywała ;)
czyli potwierdza się moje myślenie, że to dojrzewanie.. teraz Roxy ma ponad 7 miesięcy.. a na sterylizację idziemy z nią dopiero w sierpniu.. czyli jest szansa, że po tym się to zmieni?

a co do sterylizacji.. moja weterynarz mówi, że robi się ją kiedy królik w pełni osiągnie dojrzałość.. u każdego królika jest to inaczej, ale mniej więcej 7-8 miesiąc.. zapytaj swojego weta :)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 18, 2010, 20:12:00 pm »
właśnie szukałam czy ktoś ma podobny problem.. okazało się, że nie tylko ja się borykam z taką zmianą zachowania!
moja Roxy szybko nie załapała do czego służy kuweta ;) ale w końcu od dłuższego czasu już tylko tam siusiała! bo bobki to tylko w klatce.. byłam taka szczęśliwa, że w końcu się udało! :)
ale nagle się strasznie zmieniła! bobki są teraz wszędzie.. siusia gdzie się da.. a ja chodzę z papierem za nią i ciągle to sprzątam.. ;)
chociaż jedna pozytywna zmiana zachowania to fakt, że w końcu na spokojnie można ją wziąć na rączki! :) bo tak to taka dzikuska mała była i się wyrywała ;)
czyli potwierdza się moje myślenie, że to dojrzewanie.. teraz Roxy ma ponad 7 miesięcy.. a na sterylizację idziemy z nią dopiero w sierpniu.. czyli jest szansa, że po tym się to zmieni?

a co do sterylizacji.. moja weterynarz mówi, że robi się ją kiedy królik w pełni osiągnie dojrzałość.. u każdego królika jest to inaczej, ale mniej więcej 7-8 miesiąc.. zapytaj swojego weta :)

To jest ok. 5-6 miesiąca. Jednak samiczki trzeba dokładnie przebadac pod kątem rozwiniętych narządów rodnych, bo sterylizacja to już operacja, kastracja natomiast jest zabiegiem.

Po sterylce zachowanie powinno się ustabilizować, hormony przestają szaleć i królik sie uspokaja :)

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 18, 2010, 20:14:34 pm »
Jeśli przy siusianiu napina się albo co kawałek popuszcza to mogą być problemy z pęcherzem.Inaczej dojrzewa.Wtedy pomaga kastracja/sterylizacja.
to ja dodam od siebie ze peppar nie popuszcza co chwile ani sie nie napina a jest podejrzenie problemow z pecherzem...

qrcacek

  • Gość
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 18, 2010, 20:46:07 pm »
właśnie wiem, że u samiczek jest to bardziej skomplikowane dlatego czekamy dopiero do sierpnia, bo w lipcu wyjeżdżam.. a chciałabym na spokojnie z nią wszystko pobadać.. i potem dobrze się zająć po sterylizacji..

dorcia

  • Gość
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 22, 2010, 18:01:00 pm »
Moj krolik przed sterylizacja w czasie biegu wyrzucal tylne lapy w gore i sikal(raz nawet trafill w obiad na lawie)po sterylizacji mu przeszlo

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 22, 2010, 18:19:18 pm »
Tak własnie robią niekastrowane króliki- znaczą w ten sposób teren moczem, wyrzucając go z półobrotu na przedmioty :)

Poza tym niekastrowane samce mają właśnie mniej problemów z zapaleniami pęcherza i innymi problemami moczowymi.

000gosiulek000

  • Gość
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 22, 2010, 18:22:07 pm »
Moj krolik przed sterylizacja w czasie biegu wyrzucal tylne lapy w gore i sikal(raz nawet trafill w obiad na lawie)po sterylizacji mu przeszlo

 :icon_eek :nie_powiem :hahaha:

Nakusia

  • Gość
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 08, 2010, 16:21:59 pm »
Witam Wszystkich czytających forum, a szczególnie milośników słodziudkich, uszatych stworków.     
Mam mały problem z moim Misiem. Jest fajny, zachowuje się trochę jak kotek :) (a miałam już jednego),ale trochę mi przeszkadza, że wypuszczony z klatki załatwia się wyłącznie na kanapie (niestety nie tylko bobki :( ).
Co mam zrobić? Proszę o pomoc!
Nie będę przecież go karała za to, że się złatwia!!!

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 08, 2010, 16:34:07 pm »
Nie wpuszczać na kanapę albo nakryć ją folią.

Celticgirl

  • Gość
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 09, 2010, 02:54:28 am »
Nie wpuszczaj! jeżeli to jest młody królik to jest szansa że mu to przejdzie, jednak prewencja jest najskuteczniejszą metodą

Offline thunderbird

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 09, 2010, 09:08:10 am »
Z tym niewpuszczaniem to też różnie bywa, króliki potrafią mieć niesamowity upór. Jak moja.
Wyglądało to tak, że wskakuje na kanapę, przeganiam, wskakuje, przeganiam, wskakuje, przeganiam i tak w kółko przez co najmniej 10 minut (brała mnie cwaniara na przetrzymanie). A i tak wystarczy się odwrócić, iść po herbatę, czy cokolwiek. Moment i jest na kanapie i już narobione. Króliczki są sprytne i uparte. ;)

Wpadłam niedawno na pomysł z folią. Najpierw taką cienką malarską (miałam akurat), ale średnio zadziałała, z resztą zrobiła w niej dziury pazurkami, bo w niej kopała (no i i tak ją ściągała). 3 dni temu kupiłam w castoramie taką grubą czarną folię. Tu już o skuteczności można bardziej mówić. Od piątku tylko dwa razy wskoczyła na kanapę i i tak ją przegoniłam, ale nie wracała. Oczywiście sekunda wystarczyła na to, żeby nalała i nabobkowała. Ale efekty długotrwałe już właściwie widać. :) Ta folia jej się jednak średnio podoba. Lepsza była mięciutka kanapa. :D

Nakusia

  • Gość
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 09, 2010, 10:56:50 am »
Dzięki ;) Ciekawe czy to zadziała . Mam nadzieję ,że tak. ;);););)

Nakusia

  • Gość
Odp: sika gdzie popadnie - dlaczego?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 09, 2010, 10:59:58 am »
A wie ktoś może co zrobić jak je żadkie kupki?